Jump to content
Guest nionios

Tsi 122ps

Recommended Posts

Guest Speedster
Να ξεκαθαρισουμε τι εννοουμε πειραματισμο?Πειραματισμο οσον αφορα την εμπορικη επιτυχια ή την αξιοπιστια?

Αν μιλαμε για το πρωτο,πιστευω οτι ήταν αυτονοητη η εμπορικη επιτυχια ενος κινητηρα 1000 ευρω φθηνοτερου και πολυ πιο δυνατου (με πολυ κοντινη καταναλωση) σε σχεση με τον 1.6 Fsi.Οποτε δε θα το χαρακτηριζα πειραματισμο.

Αν μιλαμε για το δευτερο,πιστευω οτι το σταδιο του πειραματισμου, ή των δοκιμων αν θελεις,εχει ηδη πραγματοποιηθει.Εξαλλου εγω προσωπικα θα μπορουσα να χαρακτηρισω πειραματισμο το να βαλει αυτον τον κινητηρα σε ενα μοντελο και να μην "πειραξει" τα αλλα.Όχι να χρησιμοποιει αυτη την τεχνολογια σε πολλα μοντελα.Απο τη στιγμη που εβγαλε την τεχνολογια TSI στην παραγωγη,αν μη τι αλλο την εχει τεσταρει.Εξαλλου ενας τετοιος πειραματισμος θα ηταν πιστευω παρακινδυνευμενος.Για να κλεισω, πιστευω οτι η VW δε θα εκανε τετοιο βημα χωρις να ειναι αποφασισμενη κ σιγουρη για τη γραμμη που θα ακολουθησει με τους κινητηρες.Σιγουρα δεν εχει την ιδια εμπορικη επιτυχια στη Γερμανια ο 1.4 TSI αλλα δεν αναφερομαι στον συγκεκριμενο κινητηρα.Μιλαω για την ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤSI η οποια μπορει πολυ ευκολα να χρησιμοποιηθει και σε μεγαλυτερους κυβισμους ετσι ωστε ακομα και στη Γερμανια (που δεν ψαχνουν τα αλογα στα λιγα κυβικα) να εχει επιτυχια.

Υ.Γ. Φιλε μου Speedster επειδη το σχολιο σου οτι επεσαν καποιοι να σε φανε οπως λες μαλλον στρεφεται και σε μενα (αφου εχουμε διαφωνησει για αυτο το θεμα στο παρελθον) πιστεψε με πως οτι γραφω ειναι καθαρα με διαθεση φιλικη.Δεν εχουμε να χωρισουμε κατι.Κουβεντα κανουμε. B)

Πολύ ωραία τα λες amigo! Να υποθέσω ότι τα 1.4 TSI πέρασαν τα ίδια τεστ και δοκιμασίες που πέρασαν και τα 1.4 & 1.6 FSI???

Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί θεωρείς δεδομένο ότι το TSI είναι τεχνολογικό θαύμα με δεδομένη αξιοπιστία και επιτυχία όταν η VW έχει τόσο αρνητική προϊστορία σε πατάτες! Εμπορικά ίσως είναι επιτυχία στην Ελλάδα. Η VW πουλάει σε όλο τον κόσμο… Τα κριτήρια της για επιτυχία είναι μεγαλύτερα από την ελληνική αγορά!

Έγώ έχω 1.6 FSI και δεν ντρέπομαι να πω ότι το μοτέρ είναι αποτυχημένο αφού υπάρχει αρκετά χρόνια στην αγορά και μπορούμε να πούμε με ασφάλεια ότι, αν μερικώς εκπληρώνει την υπόσχεση για οικονομία με ικανοποιητική δύναμη, χάνει τα πλεονεκτήματα του με την υπέρμετρη κατανάλωση λαδιού και ότι αυτό συνεπάγεται σε ταλαιπωρία και κόστος! (Έχω 7800km και έχει κατεβάσει 4mm στο δείκτη λαδιού)

Αγόρασα το FSI εν γνώσει μου και θα αγόραζα σήμερα το TSI άνετα. Η διαφορά μας είναι ότι δεν έχω ψευδαισθήσεις!

Εσύ, και πολύ περισσότερο άλλα μέλη, αγνοήσατε τα επιχειρήματα μου, και το βασικότερο, το πρόσφατο ιστορικό της VW! Για αυτό το λόγο σταμάτησα να γράφω στα συγκεκριμένα topic.

Φιλικά πάντα και χωρίς παρεξήγηση!

Φώτης

Link to comment
Share on other sites

Πώς ξεχωρίζει οπτικά το μοτέρ γιατί δεν το έχω δεί το 122αρι από το 140αρι. Αν μετά από 5 χρόνια θα πωλείται ένα tsi πως θα καταλάβω αν είναι με 122 ή με 140?
Η άδεια του αυτοκινήτου γράφει ιπποδύναμη ή μόνο κυβικά;
Link to comment
Share on other sites

Στον 140 το κύκλωμα του αέρα που φένεται πολύ εύκολα ξεκινάει από δεξιά πάει΄στο intercooler μετά πίσω από τον κινητήρα στον κομπρέσορα γυρνάει μπροστά στην τουρμίνα και μπαίνει στον κινητήρα.

Στον 122 φαντάζομαι (αφού ακόμα δεν τον έχει δεί κανείς) ξεκινάει από δεξιά περνάει από inetrcooler και κατευθείαν κινητήρα.Αν ακολουθήσεται τα κολάρα του αέρα δεν θα είναι και τόσο δύσκολο να καταλάβαιτε ποιό είναι ποιό!

Edited by drspeed
Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι εχει και διαφορετικο καπακι(το πλαστικο θελω να πω)ο κινητηρας

Μπορεί και αυτό αλλά κάτσέ να τον δούμε πρώτα γιατί είναι σαφώς φθηνότερο για την VW να έχει το ίδιο καπάκι!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα λες amigo! Να υποθέσω ότι τα 1.4 TSI πέρασαν τα ίδια τεστ και δοκιμασίες που πέρασαν και τα 1.4 & 1.6 FSI???

Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί θεωρείς δεδομένο ότι το TSI είναι τεχνολογικό θαύμα με δεδομένη αξιοπιστία και επιτυχία όταν η VW έχει τόσο αρνητική προϊστορία σε πατάτες! Εμπορικά ίσως είναι επιτυχία στην Ελλάδα. Η VW πουλάει σε όλο τον κόσμο… Τα κριτήρια της για επιτυχία είναι μεγαλύτερα από την ελληνική αγορά!

Έγώ έχω 1.6 FSI και δεν ντρέπομαι να πω ότι το μοτέρ είναι αποτυχημένο αφού υπάρχει αρκετά χρόνια στην αγορά και μπορούμε να πούμε με ασφάλεια ότι, αν μερικώς εκπληρώνει την υπόσχεση για οικονομία με ικανοποιητική δύναμη, χάνει τα πλεονεκτήματα του με την υπέρμετρη κατανάλωση λαδιού και ότι αυτό συνεπάγεται σε ταλαιπωρία και κόστος! (Έχω 7800km και έχει κατεβάσει 4mm στο δείκτη λαδιού)

Αγόρασα το FSI εν γνώσει μου και θα αγόραζα σήμερα το TSI άνετα. Η διαφορά μας είναι ότι δεν έχω ψευδαισθήσεις!

Εσύ, και πολύ περισσότερο άλλα μέλη, αγνοήσατε τα επιχειρήματα μου, και το βασικότερο, το πρόσφατο ιστορικό της VW! Για αυτό το λόγο σταμάτησα να γράφω στα συγκεκριμένα topic.

Φιλικά πάντα και χωρίς παρεξήγηση!

Φώτης

Οσον αφορα τους 1.4 κ 1.6 FSI να σου θυμισω οτι την καταναλωση λαδιου την εμφανιζουν απο τα πρωτα κιολας χιλιομετρα κι αυτο το γνωριζε η VW.Δεν ηταν κατι που εμφανιστηκε μετα απο πολλα χιλιομετρα οποτε δεν τα εβγαλε στην κυκλοφορια για πειραματισμο αλλα εν γνωση της.Οσο για την αντικατασταση τους,αυτη εγινε επειδη βρηκε την νεα τεχνολογια TSI.

Για την εμπορικη επιτυχια που αναφερεις,μαλλον δεν εχεις διαβασει προσεκτικα το ποστ μου.Ειπα οτι η τεχνολογια αυτη μπορει να εφαρμοστει πολυ ευκολα και σε μεγαλυτερους κυβισμους ετσι ωστε να ειναι επιτυχημενη κ σε αλλες αγορες οπου δεν ψαχνουν τα πολλα αλογα στα λιγα κυβικα.Και μην αναφερεις οτι επιτυχια εκανε μονο στην Ελλαδα.Εισαι σιγουρος οτι σε αλλες χωρες δεν κυκλοφορει ο 1.4 TSI?Αλλα και παλι δε μιλαω μονο για αυτον τον κινητηρα.Μιλαω για την τεχνολογια TSI γενικοτερα.

Εδω Φωτη κανουμε συζητηση και λεμε τις αποψεις μας.Δεν αγνοησε κανεις τα επιχειρηματα σου.Ο καθενας παραθετει τα επιχειρηματα του απεναντι σε αυτα των αλλων συνομιλητων κι ετσι γινεται συζητηση.Μπορει και να αποδειχθει οτι η δικη σου αποψη ειναι σωστη κ η δικη μου λανθασμενη.Κανενα απολυτως προβλημα φιλε Φωτη.Ουτε κολλημενος ειμαι ουτε τιποτα.Μια αποψη ειπα και μαλλον εσυ πεφτεις να με φας B)

Τελος, οσον αφορα την κουβεντα που ειπες οτι εχω ψευδαισθησεις ελπιζω να μην το εννοουσες.

Edited by nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η μηχανή του TSI 122hp.

Έχει κανείς φωτό από τον κινητήρα των 140??

Α καμια σχεση με τον 140ρη στην οψη.Οχι μονο στο καπακι αλλα γενικοτερα η εικονα κατω απο το καπο ειναι αρκετα διαφορετικη

Link to comment
Share on other sites

Α καμια σχεση με τον 140ρη στην οψη.Οχι μονο στο καπακι αλλα γενικοτερα η εικονα κατω απο το καπο ειναι αρκετα διαφορετικη

O 1.4 TSI με τα 140 άλογα είναι κάπως έτσι;;

post-4504-1190985963_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Οσον αφορα τους 1.4 κ 1.6 FSI να σου θυμισω οτι την καταναλωση λαδιου την εμφανιζουν απο τα πρωτα κιολας χιλιομετρα κι αυτο το γνωριζε η VW.Δεν ηταν κατι που εμφανιστηκε μετα απο πολλα χιλιομετρα οποτε δεν τα εβγαλε στην κυκλοφορια για πειραματισμο αλλα εν γνωση της.Οσο για την αντικατασταση τους,αυτη εγινε επειδη βρηκε την νεα τεχνολογια TSI.

Με λίγα λόγια, η VW λανσάρει εν γνώσει της ένα μοτέρ (λέγε με FSI), το οποίο υπόσχεται κάτι, αλλά κρύβει ένα μεγάλο μυστικό (λέγε με κατανάλωση λαδιού)!!! Μην είσαι τόσο σίγουρος ότι όλοι μπαίνουν στα forum πριν αγοράσουν αυτοκίνητο! Αναρωτιέμαι από πού πηγάζει η πίστη σου ότι δεν κρύβει ανάλογο κουφέτο η τεχνολογία TSI, οιαδήποτε μορφή αυτής, αφού μάλλον είναι ξεκάθαρο ότι η ονομασία δεν είναι αποκλειστικότητα της διάταξης compressor-turbo.

Για την εμπορικη επιτυχια που αναφερεις,μαλλον δεν εχεις διαβασει προσεκτικα το ποστ μου.Ειπα οτι η τεχνολογια αυτη μπορει να εφαρμοστει πολυ ευκολα και σε μεγαλυτερους κυβισμους ετσι ωστε να ειναι επιτυχημενη κ σε αλλες αγορες οπου δεν ψαχνουν τα πολλα αλογα στα λιγα κυβικα.Και μην αναφερεις οτι επιτυχια εκανε μονο στην Ελλαδα.Εισαι σιγουρος οτι σε αλλες χωρες δεν κυκλοφορει ο 1.4 TSI?Αλλα και παλι δε μιλαω μονο για αυτον τον κινητηρα.Μιλαω για την τεχνολογια TSI γενικοτερα.

Βλέπεις να το κάνει πουθενά κανένας??? Πολλά μπορούν να γίνουν. Τι γίνεται στην πράξη? Το 1.8 TSI προς ποια πλεύση πηγαίνει???

Εδω Φωτη κανουμε συζητηση και λεμε τις αποψεις μας.Δεν αγνοησε κανεις τα επιχειρηματα σου.Ο καθενας παραθετει τα επιχειρηματα του απεναντι σε αυτα των αλλων συνομιλητων κι ετσι γινεται συζητηση.Μπορει και να αποδειχθει οτι η δικη σου αποψη ειναι σωστη κ η δικη μου λανθασμενη.Κανενα απολυτως προβλημα φιλε Φωτη.Ουτε κολλημενος ειμαι ουτε τιποτα.Μια αποψη ειπα και μαλλον εσυ πεφτεις να με φας

Amigo, όχι μόνο αγνοήθηκαν τα επιχειρήματα μου, αλλά υπήρχε και απαράδεκτη ειρωνεία απέναντι μου, καθώς και σε άλλο μέλος. Το γεγονός έγινε report, αλλά οι Mods ήταν το λιγότερο που μπορώ να πω ήπιοι ως αδιάφοροι στην επέμβαση τους. Κατά τη γνώμη μου υπάρχει μια μεγάλη παρανόηση. Πολλά μέλη συγχέουν τα γεγονότα/δεδομένα με τις υποκειμενικές προσωπικές τους εκτιμήσεις. Δεν είναι θέμα λάθους ή σωστού. Αυτό το αφήνω σε άλλους. Το ερώτημα είναι τι γνωρίζουμε και τι όχι…, σωστά? Δεν έχω καμία διάθεση να φάω κανέναν. Ζητάω κατανόηση του ζητήματος.

Τελος, οσον αφορα την κουβεντα που ειπες οτι εχω ψευδαισθησεις ελπιζω να μην το εννοουσες.

Τα περί ψευδαισθήσεων τα εννοώ Απλά όχι προσωπικά για εσένα μόνο. Πάντως για να είμαι ξεκάθαρος, δεν το λέω μειωτικά! Απλά αμφισβητώ την ορθή τεκμηρίωση κάποιων θέσεων! Όπως είπα παραπάνω, θεωρώ ότι πολλά μέλη δεν μπορούν να διακρίνουν τη διαφορά μεταξύ γεγονότος και εκτίμησης. Κανένα μέλος δεν μπόρεσε να παρουσιάσει κάποιο χειροπιαστό στοιχείο σχετικά με τα ζητούμενα που τουλάχιστον εγώ έθεσα. Και πως θα μπορούσε εξάλλου, αφού η ίδια η VW φαίνεται να είναι σε σύγχιση! Έχω πει σε άλλα topic ότι ο TSI θα δώσει εξετάσεις στα 100.000km. Για τον οικονομικό κατά τα άλλα FSI ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ότι απέτυχε οικτρά!!! Υπολόγισε μόνο ότι αν ανάμεσα σε κάθε service συμπληρώνεις 1 λίτρο λάδι, θα έχεις δώσει στα 100.000 km περίπου 300 ευρώ μόνο για συμπλήρωμα λαδιού!!! Απαράδεκτο!!! Φαντάζεσαι στο TSI να χρειαστεί αντικατάσταση turbo ή κομπρέσορα σε αυτά τα χιλιόμετρα? Δεν αγγίζω καν το θέμα κατανάλωση λαδιού! Όταν βγάζεις μοτέρ 1.4 στα 122 και τα 140 άλογα, και το προορίζεις όπως λέγατε για αντικαταστάτη της λογικής FSI, θέλεις σαν πελάτης, ανάλογο κοστολόγιο στο service! Αν από την άλλη όλοι σκοπεύουν να το κρατήσουν για 40-60.000km και μετά να το δώσουν, τότε ανακαλώ τα περί ψευδαισθήσεων. Σε αυτή την περίπτωση μάλλον είναι σοφοί και προνοητικοί!

Edited by Speedster
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη ρε παιδια αλλα και ο TSI TFSI ολοι FSI κινητήρες είναι. παντως αυτο για τα λαδια ρωτισα φιλο που εχει 1,6 και δεν του καιει σταγονα τουλαχιστον μεχρι τωρα 90000km.

Παντως δεν πρεπει να είμαστε απολυτοι πουθενα . Πιστευω οτι οι πρωτες φουρνιες των FSI ειχαν προβληματα αλλα μετα ξεπεραστηκαν και τωρα ειναι σε πολυ καλητερη μοιρα αφου και ο 3,6 ειναι πλεον και αυτος FSI ....................οποτε προς τη το μισος και ο αλληλοσπαραγμός ?? tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη ρε παιδια αλλα και ο TSI TFSI ολοι FSI κινητήρες είναι. παντως αυτο για τα λαδια ρωτισα φιλο που εχει 1,6 και δεν του καιει σταγονα τουλαχιστον μεχρι τωρα 90000km.

Σωστός ούτε εμένα καίει.

Και μπορώ να πω ότι το leon 2 μας έκαψε λίγο παραπάνω στα 7500χλμ από ότι το golf στα ίδια χιλιόμετρα...

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη ρε παιδια αλλα και ο TSI TFSI ολοι FSI κινητήρες είναι. παντως αυτο για τα λαδια ρωτισα φιλο που εχει 1,6 και δεν του καιει σταγονα τουλαχιστον μεχρι τωρα 90000km.

Παντως δεν πρεπει να είμαστε απολυτοι πουθενα . Πιστευω οτι οι πρωτες φουρνιες των FSI ειχαν προβληματα αλλα μετα ξεπεραστηκαν και τωρα ειναι σε πολυ καλητερη μοιρα αφου και ο 3,6 ειναι πλεον και αυτος FSI ....................οποτε προς τη το μισος και ο αλληλοσπαραγμός ?? tongue.giftongue.giftongue.gif

ναι ξεπεραστηκαν γιατι αλλαξε το λαδι η αντιπροσωπια απο 0-30 σε 5-30... -_-:lol:

του ξαδερφου μου παντως το 1.6fsi στις 25.000 κανει αλλαγη καθε 7.000 χιλιομετρα και βγαζει 1 λιτρο λιγοτερο λαδι!!! -_-

Link to comment
Share on other sites

ναι ξεπεραστηκαν γιατι αλλαξε το λαδι η αντιπροσωπια απο 0-30 σε 5-30... -_-:lol:

του ξαδερφου μου παντως το 1.6fsi στις 25.000 κανει αλλαγη καθε 7.000 χιλιομετρα και βγαζει 1 λιτρο λιγοτερο λαδι!!! -_-

πιστευω οτι αυτα τυχενουν. σε γνωστο σε golf 4 1.4 οσο το δουλευει μεσα στην αθηνα δεν καιει σταγονα λαδι και οταν κανει ταξιδι (500χιλ. περιπου πηγαινε) θελει τουλαχιστον 1 λιτρο λαδι και το εχει παει παντου και ολοι του λενε οτι δεν εχει προβλημα. αντε βγαλε ακρη.

δυστηχος γενικος το αμαξι ειναι λαχειο μπορει να σου κατσει και να μην αλλαξεις ουτε λαμπα και μπορει να ειναι ακριβως το αντιθετω.......

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
πιστευω οτι αυτα τυχενουν. σε γνωστο σε golf 4 1.4 οσο το δουλευει μεσα στην αθηνα δεν καιει σταγονα λαδι και οταν κανει ταξιδι (500χιλ. περιπου πηγαινε) θελει τουλαχιστον 1 λιτρο λαδι και το εχει παει παντου και ολοι του λενε οτι δεν εχει προβλημα. αντε βγαλε ακρη.

δυστηχος γενικος το αμαξι ειναι λαχειο μπορει να σου κατσει και να μην αλλαξεις ουτε λαμπα και μπορει να ειναι ακριβως το αντιθετω.......

Η μοναδική πειστική και εντός εισαγωγικών επιστημονική εξήγηση που έχω ακούσει μέχρι τώρα είναι ότι το 0-30 δεν είναι κατάλληλο για highway use! Ταιριάζει και με το παράδειγμα που αναφέρεις και κάτι ανάλογο έχω παρατηρήσει μέχρι τώρα, αλλά είναι λίγα τα χιλιόμετρα μου. Από την άλλη δεν αντιλαμβάνομαι ποια η μυστικότητα από πλευράς VW και αντιπροσώπων περί αιτίων και λύσεων. Έχω ακούσει οτιδήποτε από αντικατάσταση ελατηρίων μέχρι ότι φταίει το μπούκωμα! Έλεος!!!

Link to comment
Share on other sites

Speedster δεν ξερω τι εκαναν οι αλλοι αλλα εγω δεν ειμαι της τακτικης της ειρωνειας.Ελπιζω να μην ειναι μπηχτη προς το προσωπο μου αυτη.Αν ειναι, θα σε παρακαλουσα να αναφερθεις σε συγκεκριμενο ποστ μου.Ισως και να εχω ποσταρει κατι που να φανηκε ειρωνικο μιας και ο γραπτος λογος τα εχει αυτα τα προβληματα.Παντως αν εγινε κατι τετοιο να ξερεις οτι δεν ηταν εκ προθεσεως.Παντως για την καταναλωση λαδιου δεν εχει εμφανιστει ουτε ενας μεχρι στιγμης σε αυτο το φορουμ αλλα και σε συζητησεις που εχω κανει με κατοχους TSI που να του καιει οπως καινε μερικα FSI (λεω μερικα γιατι δεν αντιμετωπιζουν ολοι αυτο το προβλημα).Οι περισσοτεροι δεν εχουν καν καταναλωση (οπως κι εγω) ενω ενας μου εχει αναφερει οτι ειχε μια μικρη καταναλωση.Οσο για αυτα που λες περι εκτιμησεων και γεγονοτων ενα εχω να πω.Μα καλα απο που εβγαλες το συμπερασμα οτι ειμαι σιγουρος για αυτα που λεω?Εκτιμησεις ειναι φυσικα φιλε μου.Αν προσεξεις αναφερω και τη λεξη "πιστευω" μερικες φορες.Απλα κανω μια εκτιμηση και τη στηριζω οπου πιστευω οτι μπορει να στηριχτει.Οπως ειπα και πριν,ισως αποδειχθει οτι κανω λαθος.Οπως κι εσυ φανταζομαι δε μπορεις να εισαι σιγουρος για την κακη πορεια του TSI σωστα?Δεν ειμαστε θεοι για να ξερουμε το μελλον.Εκτιμησεις κανουμε ολοι.

Κ κατι τελευταιο.Ποσο σιγουροι ειστε οτι οι TSI δεν καινε λαδι επειδη η VW στραφηκε προς το 5-30?Το "5" και το "0" αναφερονται σε κρυο κινητηρα.Μολις ζεσταθει ο κινητηρας και τα δυο 30ρια ειναι.Ουσιαστικα δεν αλλαζει κατι ιδιαιτερο.Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

1) Για την ακρίβεια άλλο μέλος με ειρωνεύτηκε. Όχι εσύ!

2) Γενικότερα δεν αναφέρομαι προσωπικά και αποκλειστικά σε εσένα.

3) Έπιασες ακριβώς την ουσία! Δεν θεωρώ ότι έχω δίκιο σε κάτι ούτε λανσάρω κάποια νέα επιστήμη. Αυτονόητα πράγματα λέω! Ο πανδαμάτωρ χρόνος θα δείξει!

4) Από όσα έχω διαβάσει στο forum έχουν δοκιμάσει και 5-40. Συμφωνώ μαζί σου! Δεν είμαι καθόλου σίγουρος. Απλά ακούγεται πιο σωστό από κάποιες απόψεις του στυλ: "Σκίσε το, όσο το προσέχεις τόσο πιο ευαίσθητο προκύπτει!" Στο τέλος θα πάμε σε καμιά αντιπροσωπεία και θα μας ρίξουν κάρτες Tarot!!!

Link to comment
Share on other sites

1) Για την ακρίβεια άλλο μέλος με ειρωνεύτηκε. Όχι εσύ!

2) Γενικότερα δεν αναφέρομαι προσωπικά και αποκλειστικά σε εσένα.

3) Έπιασες ακριβώς την ουσία! Δεν θεωρώ ότι έχω δίκιο σε κάτι ούτε λανσάρω κάποια νέα επιστήμη. Αυτονόητα πράγματα λέω! Ο πανδαμάτωρ χρόνος θα δείξει!

4) Από όσα έχω διαβάσει στο forum έχουν δοκιμάσει και 5-40. Συμφωνώ μαζί σου! Δεν είμαι καθόλου σίγουρος. Απλά ακούγεται πιο σωστό από κάποιες απόψεις του στυλ: "Σκίσε το, όσο το προσέχεις τόσο πιο ευαίσθητο προκύπτει!" Στο τέλος θα πάμε σε καμιά αντιπροσωπεία και θα μας ρίξουν κάρτες Tarot!!!

+1

Link to comment
Share on other sites

το ριξιμο καρτων το πληρωνεις εξτρα?!!! ^_^B)<_<
Αν μιλάμε για επίσημη, εξουσιοδοτημένη αντιπροσωπεία... ΠΡΟΦΑΝΩΣ!

Μα πόσο αρχάριοι μπορεί να είστε εδώ μέσα??? -_-B):thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Επι του θέματος...

Αυτό το διαβάσετε ?

Ανούσια τελικά ο κομπρέσσορας, η πολυπλοκότητα και το αυξημένο κόστος του Tsi 140 ? Πιστεύω αναλυτικές μετρήσεις να αποδείξουν το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Επι του θέματος...

Αυτό το διαβάσετε ?

Ανούσια τελικά ο κομπρέσσορας, η πολυπλοκότητα και το αυξημένο κόστος του Tsi 140 ? Πιστεύω αναλυτικές μετρήσεις να αποδείξουν το αντίθετο.

Sorry Που το το λεω, αλλα δεν ξερουν τι τους γινεται στους 4Τ. Ειναι οπως τα test που κανουν και βγαζουν τα manual γρηγοροτερα απο τα DSG. Τωρα μας λενε οτι 0-100 ειναι ιδια. Πληροφοριακα 0-100 το κανω κατω απο 9 με το DSG μου

Link to comment
Share on other sites

Επι του θέματος...

Αυτό το διαβάσετε ?

Ανούσια τελικά ο κομπρέσσορας, η πολυπλοκότητα και το αυξημένο κόστος του Tsi 140 ? Πιστεύω αναλυτικές μετρήσεις να αποδείξουν το αντίθετο.

Μην τρελαθούμε εντελώς... Πείτε του δημοσιογράφου, ότι αυτό είναι ένα αρθράκι μέσα από το οποίο διατυπώνονται οι εντυπώσεις του μετά από μια βόλτα με το καινούριο TSI.

Στο ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ TEST θα φανούν οι διαφορές!!!

Κατά τα λοιπά, είναι πολύ φυσιολογικό το καινούριο το TSI να είναι γρήγορο, να πετάγεται όταν δίνεις γκάζι και να μη σέρνεται!

Υ.Γ. Το υπονοούμενο περί "δυναμομετρημένων" ίππων ισχύει και για το GT και για το TSI 140PS...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.