Jump to content
XIONOULIS

ΑΥΤΟΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣ

Recommended Posts

Λοιπον παιδες ειπα μιας και στο νησι μου εχουμε δυο πλυντηρια με την αυτοεξυπερετηση,δηλαδη με το κερμα απτην καρχερ ειπα μηπως εχει παρει το ματι σας κατι τετοιο και στην αθηνα.γιατι και μονο σου το κανεις και κανεις οτι γουσταρεις στην τελικη με αερα -απιονισμενο νερο-και κερωμα στο τελευταιο σταδιο στο νησι μου.ψαχνω το αντιστοιχο στην αθηνα.το εχω δει επισης και στην θεσσαλονικη.τα γνωστα με τα κερματα-ευρο.....εψαξα στο νετ αλλη ακρη δεν βρηκα για αυτο ζηταω βοηθεια.. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες ειπα μιας και στο νησι μου εχουμε δυο πλυντηρια με την αυτοεξυπερετηση,δηλαδη με το κερμα απτην καρχερ ειπα μηπως εχει παρει το ματι σας κατι τετοιο και στην αθηνα.γιατι και μονο σου το κανεις και κανεις οτι γουσταρεις στην τελικη με αερα -απιονισμενο νερο-και κερωμα στο τελευταιο σταδιο στο νησι μου.ψαχνω το αντιστοιχο στην αθηνα.το εχω δει επισης και στην θεσσαλονικη.τα γνωστα με τα κερματα-ευρο.....εψαξα στο νετ αλλη ακρη δεν βρηκα για αυτο ζηταω βοηθεια.. :D

Έχω βρει ένα τέτοιο στην Αλίμου(στο δεξί σου χέρι όπως κατεβαίνεις από τη Βουλιαγμένη) κοντά στο Carefour.

Link to comment
Share on other sites

Και άλλο ένα στην χαλανδρίου - Αγ.Παρασκευής...

Μπουρμπουλήθρας λέγεται και αυτο στην αλίμου και στην αγ.παρασκευή

Link to comment
Share on other sites

Ανοιχτά όλη μέρα (και νύχτα :rolleyes: ) είναι αυτά;

Νομιζω οτι ειναι ανοιχτα αν δεν κανω λαθος απο 9 το πρωί ως 9 το βραδυ

Υπαρχει αλλο ενα στην Αγιου Μελετιου λιγο πιο πανω απο την Λιοσιων, κοντα στην πλατεια Αττικης!

Link to comment
Share on other sites

Και στον κόκκινο Μύλο έχει ένα ακρυβώς πρίν από το στρατόπεδο στην Φιλαδελφείας και στην Γ.Παπανδέου στην Μεταμόρφωση

Στην Γ.Παπανδέου στην Μεταμόρφωση, παω και πλενω το δικο μου. Συνηθως [ αναλογως αν εχει βγαλει μπιχλα ή οχι ] παιρνω 2 μαρκες για τα χοντρα εξωτερικα [ ζαντες, προφηλακτηρες, θολους, κ.τλ. ] και μετα το βαζω στη βουρτσα στο αυτοματο στο απλο προγραμμα. Η μαρκα εχει 1,40 και το αυτοματο πλυσιμο το απλο 5,00 και το συνθετο νομιζω 6.50, χωρις να ειμαι ομως σιγουρος.

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει ένα τέτοιο στην Αλίμου(στο δεξί σου χέρι όπως κατεβαίνεις από τη Βουλιαγμένη) κοντά στο Carefour.

εκλεισε εδω κ καιρο μπορει κ κανα χρονο...

ισως να εχει selfservice κ το πλυντηριο που ναι διπλα απο το carrefure...

αλλιως εχει στην ποσειδωνος στο στενο του exclusive cars(~4 στενα πριν αλιμου απο γλυφαδα προς πειραια)

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

Και στον Πειραιά, κατεβαίνοντας τη γέφυρα μετά το Γηροκομείο, στο ρεύμα προς Πειραιώς, στρίβετε στα φανάρια τελείως αριστερά (ίσια πάει για Καμίνια, και δεξιά για Πειραιώς). Στο 1 km περίπου υπάρχει αυτόματο πλυντήριο σε βενζινάδικο της Aegean το οποίο εξυπηρετεί 24 ώρες (και βενζίνη). Κόστος 6.5 ευρώ και έχει και σκούπα. Μοναδικό μειονέκτημα τα πολλά ταξί που πηγαίνουν εκεί για πλύσιμο, αλλά έχει 2 πλυντήρια, κι ετσι ξεμπερδεύεις σχετικά γρήγορα. Επίσης, αυτό το πρατήριο έχει πάντα πολύ φτηνά καύσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα αλλο πλυντηριο αυτοεξυπηρετησης παιδια ?

Θεωρητικα ειναι κοντα μου αυτο που ειναι στην καντζα αλλα ειναι μαλακια να πληρωνω αττικη οδο για να πλενω το αυτοκινητο.

Οτιδηποτε σε νεα ιωνια , χαλανδρι , ν ηρακλειο και μενιδι θα βοηθουσε

Επεισης αν μπορειτε να γινετε πιο συγκεκριμενοι για αυτο που αναφερθηκε που βρισκεται στη μεταμορφωση

Link to comment
Share on other sites

Και άλλο ένα στην χαλανδρίου - Αγ.Παρασκευής...

Μπουρμπουλήθρας λέγεται και αυτο στην αλίμου και στην αγ.παρασκευή

Για οποιον παει εκει προσοχη για τον Π@@στη στον ταμειο...Την πεφτει σε ολους! tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Κανενα αλλο πλυντηριο αυτοεξυπηρετησης παιδια ?

Θεωρητικα ειναι κοντα μου αυτο που ειναι στην καντζα αλλα ειναι μαλακια να πληρωνω αττικη οδο για να πλενω το αυτοκινητο.

Οτιδηποτε σε νεα ιωνια , χαλανδρι , ν ηρακλειο και μενιδι θα βοηθουσε

Επεισης αν μπορειτε να γινετε πιο συγκεκριμενοι για αυτο που αναφερθηκε που βρισκεται στη μεταμορφωση

Κοιτα πιο πανω στο ποστ #7 που αναφερω για ςνα στην Μεταμορφωση αν σε βολευει.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα πιο πανω στο ποστ #7 που αναφερω για ςνα στην Μεταμορφωση αν σε βολευει.

Φιλε σβουρα αν μπορεις να μου πεις πιο συγκεκριμενα. Σε ποιο υψος ειναι περιπου ? Τι βενζιναδικο ειναι ?

Αν θυμασαι νουμερο οδου ακομα καλλιτερα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε σβουρα αν μπορεις να μου πεις πιο συγκεκριμενα. Σε ποιο υψος ειναι περιπου ? Τι βενζιναδικο ειναι ?

Αν θυμασαι νουμερο οδου ακομα καλλιτερα

Ανεβαινοντας την Γ. Παπανδρεου μετα την εκκλησια του Αγιου Κωνσταντινου ( στα δεξια σου ) , απο εκει καμμια 50 μετρα πιο πανω στο αριστερο σου χερι θα το δεις. Λεγεται ΘΕΛΩ ΠΛΥΣΙΜΟ.

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Πηγα και το βρηκα φιλε σβουρα ευχαριστω

Βεβαια δεν ενθουσιαστηκα, μια και παρολο που η μαρκα ειναι σχετικα ακριβη (1.40) το νερο διαρκει πολυ λιγο

Ισως και λιγοτερο απο αλλα αυτοματα που εχω επισκεφθει σε διαφορα μερη της ελλαδας , και το ξεπλυμα κοστιζει 50 λεπτα.

Ειναι ψιλοαπαραδεκτο να χρειαζεσαι 2.80 για να ξεπλυνεις το αυτοκινητο.....

Επεισης ειναι χοντρη μαλακια που αρχιζει αυτοματα και δε μπορεις να το σταματησεις , ειτε γιατι θες να απαντησεις σε ενα τηλεφωνο η να ξυσεις το παπαρι σου στη τελικη βρε αδερφε.....

Tελος το πιο απαραδεκτο απ ολα ειναι που δεν εχει κουβαδες (μαλιστα λεει οτι απαγορευονται) για να ξεπλενεις το σφουγγαρι . Πρεπει να πηγαινεις καθε φορα σε μια βρυσουλα που εχει σε μια γωνια που δινει παροχη νερου 200 ml / min , χωρις πλακα δεν εχω δει ξανα βρυση να βγαζει τοσο λιγο νερο...τοσο τσιπηδες ρε πουστη ?

Γενικα , δε νομιζω να ξαναπαω

Θα ψαξω κι αλλα , καμμια αλλη ιδεα ?

Ειχα μια συζητηση με ενα ταξιτζη εκει και μου ειπε οτι γενικα παιζουν λιγα αυτοεξυπηρετησης στην αθηνα

Εγω παντως στις βουρτσες δεν το βαζω , μετα απο αυτα που ειχε παθει το παλιο μου αμαξι πανω στην 6ετια....

Edited by pittas
Link to comment
Share on other sites

Πηγα και το βρηκα φιλε σβουρα ευχαριστω

Βεβαια δεν ενθουσιαστηκα, μια και παρολο που η μαρκα ειναι σχετικα ακριβη (1.40) το νερο διαρκει πολυ λιγο

Ισως και λιγοτερο απο αλλα αυτοματα που εχω επισκεφθει σε διαφορα μερη της ελλαδας , και το ξεπλυμα κοστιζει 50 λεπτα.

Ειναι ψιλοαπαραδεκτο να χρειαζεσαι 2.80 για να ξεπλυνεις το αυτοκινητο.....

Επεισης ειναι χοντρη μαλακια που αρχιζει αυτοματα και δε μπορεις να το σταματησεις , ειτε γιατι θες να απαντησεις σε ενα τηλεφωνο η να ξυσεις το παπαρι σου στη τελικη βρε αδερφε.....

Tελος το πιο απαραδεκτο απ ολα ειναι που δεν εχει κουβαδες (μαλιστα λεει οτι απαγορευονται) για να ξεπλενεις το σφουγγαρι . Πρεπει να πηγαινεις καθε φορα σε μια βρυσουλα που εχει σε μια γωνια που δινει παροχη νερου 200 ml / min , χωρις πλακα δεν εχω δει ξανα βρυση να βγαζει τοσο λιγο νερο...τοσο τσιπηδες ρε πουστη ?

Γενικα , δε νομιζω να ξαναπαω

Θα ψαξω κι αλλα , καμμια αλλη ιδεα ?

Ειχα μια συζητηση με ενα ταξιτζη εκει και μου ειπε οτι γενικα παιζουν λιγα αυτοεξυπηρετησης στην αθηνα

Εγω παντως στις βουρτσες δεν το βαζω , μετα απο αυτα που ειχε παθει το παλιο μου αμαξι πανω στην 6ετια....

Ναι δυστυχως ειναι ψιλο......... αλλα κοντα σε μενα δεν παιζει πουθενα αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχως ειναι ψιλο......... αλλα κοντα σε μενα δεν παιζει πουθενα αλλου.

Mου ειπε καποιος για μπουρμπουληθρα καπου στο μενιδι που με βολευει επεισης.

Θα αναφερω εντυπωσεις οταν τυχει να τον επισκεφθω

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είναι στην eko στην αττική οδό είναι εντελώς π@π@ρι@.... πολλα λεφτα για καθολου καλή δουλεία. το νερό λίγο, η σαπουναδα λίγη για το ευρώ που βάζεις..... Το μόνο τέλειο που έχω πάει είναι στην Κέρκυρα με μηχανήματα της κέρχερ και άπειρες επιλογες! μέχρι και κερί εχει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην κερκυρα ειναι δυο τα μαγαζια καρχερ(κοντα στην αντπροσωπεια το ενα και το αλλο εξω στον αγιο γιαννη , μονο στο ενα εχει απιονισμενο νερο συνεχεια το(της αντιπροσωπειας με ph 7.0)το τσεκαρα με μηχανημα παλια ενος ξαδερφου που ασχολειται με οσμωσεις!σε ολα τα προγραμματα! αλλα και ενα 1 ευρο η μαρκα..και στα δυο μαγαζια αυτο γισ την τιμη,

ξεκαθαριζω το απιονισμμενο σε ολες τις πλυσεις παιζει μονο σε αυτον που ειναι διπλα στη volkswagen και εχει κανει μια βλακεια τωρα τελευταια, εχει αντικαταστησει το προγραμμα σαπουναδας με πιεστικο με σκουπα δηλαδη σου επιβαλλει να πλυνεις με σαπουναδα και σκουπα(δεν σκεφτηκε οτι εκει παμε για να το πλυνουμε χωρις σκουπα ο βλακαααςς!),παλι καλα που το δευτερο μαγαζι εχει ακομα το κλασικο πιεστικο με νερο και σαπουναδα χωρις σκουπα(ειναι πιο μακρυα αλλα αξιζει)η ηλεκτρικη σκουπα κανει 0.50 λεπτα και στα δυο μαγαζια.οσο για το κερι το εχουν και τα δυο μαγαζια .του αγιουγιαννη εχει απιονισμενο στο τελος.τα λεω γιατι 8 χρονια εκει παω... B)

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Στην κερκυρα ειναι δυο τα μαγαζια καρχερ(κοντα στην αντπροσωπεια το ενα και το αλλο εξω στον αγιο γιαννη , μονο στο ενα εχει απιονισμενο νερο συνεχεια το(της αντιπροσωπειας με ph 7.0)το τσεκαρα με μηχανημα παλια ενος ξαδερφου που ασχολειται με οσμωσεις!σε ολα τα προγραμματα! αλλα και ενα 1 ευρο η μαρκα..και στα δυο μαγαζια αυτο γισ την τιμη,

ξεκαθαριζω το απιονισμμενο σε ολες τις πλυσεις παιζει μονο σε αυτον που ειναι διπλα στη volkswagen και εχει κανει μια βλακεια τωρα τελευταια, εχει αντικαταστησει το προγραμμα σαπουναδας με πιεστικο με σκουπα δηλαδη σου επιβαλλει να πλυνεις με σαπουναδα και σκουπα(δεν σκεφτηκε οτι εκει παμε για να το πλυνουμε χωρις σκουπα ο βλακαααςς!),παλι καλα που το δευτερο μαγαζι εχει ακομα το κλασικο πιεστικο με νερο και σαπουναδα χωρις σκουπα(ειναι πιο μακρυα αλλα αξιζει)η ηλεκτρικη σκουπα κανει 0.50 λεπτα και στα δυο μαγαζια.οσο για το κερι το εχουν και τα δυο μαγαζια .του αγιουγιαννη εχει απιονισμενο στο τελος.τα λεω γιατι 8 χρονια εκει παω... :rolleyes:

Κι όμως Λευτέρη στο Νησί μας υπάρχει και τρίτο Πλυντήριο Self Service 1 χλμ πριν την Ρόδα σε ένα βενζινάδικο ΕΚΟ.

Μόνο αυτό κοντά στην VW είναι Karcher. Τα άλλα δυο όχι (αλλά είναι και τα καλύτερα)

Όταν πρωτό άνοιξε στον ¶γιο Ιωάννη εκεί πήγαινα. Δοκίμασα και μια δυο φορές της Karcher κοντά στην VW και τώρα πια μόνο στην Ρόδα. Βέβαια εγώ είμαι τα ΣΚ Βόρεια και με βολεύει.

Συμπέρασμα : Τα δυο (¶γιο Ιωάννη και Ρόδα) είναι τα καλύτερα . Απιονισμένο νερό χρειάζεσαι μόνο στο ξέπλυμα του αυτοκινήτου για να μην χρειάζεται στέγνωμα μιας και δεν αφήνει ίχνη. Το Karcher είναι για τα μπάζα επιεικώς.

Ειδικότερα όσον αφορά την αναλογία ευρώ-χρόνος πλυσίματος, της Ρόδας είναι το πιο οικονομικό. Πλένω το αμάξι (εξωτερικά) με 3 ευρώ : 2 ευρώ για να το πλύνω με σαπούνι σε υψηλή πίεση & ζεστό νερό και 1 ευρώ για το ξέβγαλμα. Κερί μια φορά το μήνα όπου κοστίζει 1 ευρώ παραπάνω.

Δοκίμασε το και θα με θυμηθείς.

Υ.Γ. Και τα τρία Self Service έχουν βούρτσα (στυλ σκούπας με σαπούνι υπό μορφή αφρού). Της Karcher η βούρτσα είναι πολύ σκληρή και σου μ@μ@ει το χρώμα. Μια φορά είπα να το δοκιμάσω και μου έκανε μερικά σημάδια (φαινόμενο αράχνης). Στα άλλα 2 που την χρησιμοποιώ το χειμώνα για τις λάσπες που έχουν κολλήσει δεν μου έχει κάνει το παραμικρό καθώς είναι πολύ πιο μαλακή.

Edited by Tsilis_Corfu
Link to comment
Share on other sites

ναι ρε απλα αν θυμαμαι καλα αυτο εχει μονο ενα πιεστικο!!!δηλαδη πλενεται μονο ενα αμαξι την φορα...σωστα???δεν ειναι επιχειρηση μεγαλη για αυτο και δεν το ανεφερα,σκεψου σε αυτους πηγα γιατι κατι τους ειχε κανει το ξαδερφακι μου μετο νερο.(μου τους προτεινε) γιατι εχω περασει απο εκει,ο ιδιοκτητης του εχει και ενα πενταρι μεταχειρισμενο gti ασπρο(πιτσιρικας)?????????αν ειναι παντα αυτο εχω μιλησει μαζι τους,για αυτο ειχα παει και εγω εκει .τελικα στο πλενουν τα παιδια οχι εσυ!!!για εκει παντα..στην κερκυρα παντα εβαζα κερι οσο το επλενα εκει στα αλλα δυο πιο παλια,.

ολα αυτα μεχρι περσι το καλοκαιρι που με εβαλε η κοπελια και αγορασα πιεστικο,(λογω πλυσιματος δυο φορες την εβδομαδα,ειχα κανει αποσβεση μετα τα λεφτα στο δυμηνο)εχω οικονομολογα.τι περιμενες,τραπεζικη σαν εσενα ειναι!!

και στο γιαννη τον μουστακεα αλλα και στο περαμα

DSC00299.jpg

DSC00080.jpg

DSC00078.jpg

στο βαθος φαινεται ο γιαννης!με το βασιλη αν θυμαμαι καλα ακομη :lol::rolleyes::rolleyes:

και εδω ειναι περαμα με τον βασιλη

DSC00069.jpg

θπαρχει αναλογο θεμα στο μουστακεα στα πλυντηρια

και εδω ειναι πιο παλια στο γκογκα στον αγιο ιωαννη πριν αθηνας εποχη φοιτητου στην ακαδημια :rolleyes:

οταν ηρθαμε και επισημα εδω τον φεβρουαριο εφερα και το πιεστικο στο σπιτι και το εχω σταματησει το εξω και το πλενω εξω απτο σπιτι μου με τα σαμπουαν τα αφρολουτρα του και τα σφουγγαρακια του.πιο παλια το περνουσα και κερι μονος μου(ειχα μαθει απο αθηνα-ο κολλητος ειχε πλυντηριο αυτοκινητων απο κατω απτο σπιτι που νοικιαζα στο περαμα και εμαθα την τεχνη καθε μηνα τοτε (λογω και την βαφης απτα καραβια στο περαμα)εδω μια φορα το εξαμηνο,και κραταει κουκλα αλλα τωρα το δινω εξω σε μαγαζι λογω βαριομαρας θελει και κανα πενταωρο.στην χρυσιδα ειναι και ο ποιο φθηνος 120 εξω πλυσιμο μηχανης/κερωμα/γυαλισμα ολο(80 βιολογικος καθαρισμος).εγω τα εκανα ολα εκει φετος... :rolleyes::lol:

ολες οι φωτο ειναι με τους παλιους προφυλακτηρες(μπρος-πισω)αν παραξενευσαι

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

ναι ρε απλα αν θυμαμαι καλα αυτο εχει μονο ενα πιεστικο!!!δηλαδη πλενεται μονο ενα αμαξι την φορα...σωστα???δεν ειναι επιχειρηση μεγαλη για αυτο και δεν το ανεφερα,σκεψου σε αυτους πηγα γιατι κατι τους ειχε κανει το ξαδερφακι μου μετο νερο.(μου τους προτεινε) γιατι εχω περασει απο εκει,ο ιδιοκτητης του εχει και ενα πενταρι μεταχειρισμενο gti ασπρο(πιτσιρικας)?????????αν ειναι παντα αυτο εχω μιλησει μαζι τους,για αυτο ειχα παει και εγω εκει .τελικα στο πλενουν τα παιδια οχι εσυ!!!για εκει παντα..στην κερκυρα παντα εβαζα κερι οσο το επλενα εκει στα αλλα δυο πιο παλια,.

Μάλλον φίλε μου μπερδεύεσαι!

Αυτό που λέω εγώ είναι σε ένα πρατήριο της ΕΚΟ πριν της διασταύρωση της Ρόδας. Έχει δύο θέσεις εξυπηρέτησης, είναι ίδιο ακριβώς όσον αφορά τον εξοπλισμό με αυτό του Γκόγκα και το πλένεις μόνο σου. Το παιδί έχει ένα GOLF V GTI Κόκκινο (όχι μεταχειρισμένο).

Τα τελευταία 2 χρόνια εκεί το πλένω. Στο συνιστώ αν κάποια φορά πας βόρεια και είσαι άπλυτος... :Dtongue.gif

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε το ειδα πηγα σημερα απο εκεινα τα μερη ,βαλανε και αλλο,τοτε που ειχα παει εγω δεν ειχανε!!!!τωρα ναι αποκτησανε και ενα μικρο υποστεγο.σορρυ για το χρωμα του αυτοκινητου αλλα ηταν χρονια πισω η κουβεντα μου με αυτους που το εχουν και δεν θυμομουν ακριβως!παντως ναι υπαρχει και υφιστατε πλεον,απλα λογω αποστασης δεν ειχα ενημερωθει με ττις τελευταιες αναβαθμισεις τους...

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε το ειδα πηγα σημερα απο εκεινα τα μερη ,βαλανε και αλλο,τοτε που ειχα παει εγω δεν ειχανε!!!!τωρα ναι αποκτησανε και ενα μικρο υποστεγο.σορρυ για το χρωμα του αυτοκινητου αλλα ηταν χρονια πισω η κουβεντα μου με αυτους που το εχουν και δεν θυμομουν ακριβως!παντως ναι υπαρχει και υφιστατε πλεον,απλα λογω αποστασης δεν ειχα ενημερωθει με ττις τελευταιες αναβαθμισεις τους...

Για αυτό είμαι εγώ εδώ αγόρι μου... :thumbsup: ότι σου ξεφεύγει ρώτα με... :whistling: :whistling: :lol:

Σε καταλαβαίνω... είναι η ηλικία :lol::p:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.