Jump to content
Puck

Coding εγκεφάλου Golf 5 για την ενεργοποίηση Cruise Control

Recommended Posts

Καλησπέρα! ´Εχω ένα polo 2005 1.4 16v (αγορά αρχές 2006) με υπολογιστή ταξιδίου, τριάκτινο τιμόνι χωρίς κουμπιά. Δεν έχω ακόμη παραγγείλει καλώδιο ΟΒD (δεν ξέρω την μονάδα ελέγχου) αλλά στην αντιπροσωπεία μου είπαν οτι δεν μπορούν να περάσουν cc. Μήπως γνωρίζει κάποιο μέλος του club, συνεργείο στην Βόρεια Ελλάδα που θα το περνούσε ή κάποιον ικανό?Αν και είμαι μηχανικός, σε αυτή την φάση δεν μπορώ να κάνω την υπέρβαση και να πειραματιστώ. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Υ.Γ: Μήπως γνωρίζετε την διαδικασία ενεργοποίησης των φώτων ομίχλης σε μεγάλη στροφή? ξέρω οτι είναι εκτος θέματος γι αυτό σας παρακαλώ στειλτε μήνυμα!

Ηλίας

Edited by Atsumbalos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, καθότι νέο μέλος στο φόρουμ! θέλω τα φώτα σας. Έχω ενα  Golf mk5 2005 1.6 fsi με τριάκτινο τιμόνι χωρίς κουμπιά 

και board computer με μικρή οθόνη. 

Έκανα λοιπον την εγκατάσταση του νέου διακόπτη του cruise control, καλωδίωσα οπως πρεπει απ τον εγκέφαλο τιμονιού προς κινητηρα,

εβαλα τα πάντα στη θέση τους και όλο χαρά πήρα το λαπ τοπ να κάνω και την κωδικοποίηση.

Αμ δε!!!  Μπαίνω στο 01.Engine βλεπω soft coding 00 00 072. Έπαθα μπλάκ άουτ !! Έχει vag numb 03C 906 056 BP . Τί coding θέλει πε πιαδιά ;;;

 Στο steering wheel έχει κωδ. εγκ. 1KO 953 549 F και στο coding 07 έπαιρνε μόνο  00 00 042 αντί 00 010 42.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα σας.θα ηθελα να ρωτησω το εξης?Εχω ενα skoda octavia 5 scout 2010 1.8 tsi 4x4 και του εβαλα cruise control(ο ελεγχος εχει γινει και το παιρνει κανονικα χωρις να θελει αλλαγη εγκεφαλου τιμονιου).Το cruise δουλευει κανονικα σε ολες τις ταχυτητες εκτος απο την 6η.Πηγα στο συνεργειο που το τοποθετησε και ενεργοποιησε και μου ειπε οτι η ενεργοποιηση γινεται αυτοματα,μετα απο ψαξιμο και τηλεφωνημα στην skoda τελικα του ειπαν οτι θελει καποια αλλη κωδικοποιηση για την 6η ταχυτητα.Θα παω την δευτερα να το φτιαξει,αλλα επειδη τον βλεπω να μην το κατεχει και πολυ σας ρωταω μηπως γνωριζεται κατι περι αυτου του θεματος ωστε να του το πω .Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου προτεινει ενα μαγαζι ή καποιον ιδιωτη που εχει Vagcom και μπορει να ασχοληθει να βαλει το Cruise control στο Gti μου.

Τα υλικα τα εχω αλλα σε ενα συνεργειο που πηγα δεν καταφεραν να το προγραμματισουν.

Περιοχη Καλλιθεα.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Τον Θάνο (electric doctor) πάρε τηλέφωνο.

 

Στο στέλνω με ΠΜ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά.

 

Έχω ένα γνήσιο Golf GTI του 2005 και έχω και εγώ (όπως και πολλοί άλλοι από ότι έχω καταλάβει) πρόβλημα στην ενεργοποίηση του cruise control.

 

Έχω εγκαταστήσει το λεβιεδάκι κανονικά. Λειτουργεί άψογα (φώτα, φλας κλπ.) όχι όμως και το cc.

Κατά την εγκατάσταση, δεν έλεγξα αν υπάρχει το καλωδιάκι εγκατεστημένο, οπότε δεν ξέρω αν είναι εκεί.

 

Από το VCDS, η επιλογή Coding II - 11 είναι απενεργοποιημένη (δεν μπορείς να την επιλέξεις), οπότε πέρασα τους κωδικούς που αναφέρονται στην πρώτη σελίδα του thread, στο coding - 7 (και στο engine και στο steering wheel) αλλά και πάλι δεν λειτουργεί.

 

To vcds το αναγνωρίζει κανονικά το λεβιεδάκι, αλλά στα fault codes μου λέει wrong coded, παρόλο που έχω βάλει τους σωστούς κωδικούς.

Δοκίμασα και τους υπόλοιπους, αλλά τίποτα. Το τιμόνι είναι χωρίς κουμπάκια και η οθόνη του καντράν η μικρή. 

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη !! Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!

Link to comment
Share on other sites

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=17953&p=367438

 

Ιδιαίτερη προσοχή στα Βήματα 4 & 5 και σου θα δουλέψει μια χαρά 

 

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=17953&p=367438

 

Ιδιαίτερη προσοχή στα Βήματα 4 & 5 και σου θα δουλέψει μια χαρά 

 

Κώστας

 

Κώστα σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

 

Επιλογή Login 11 δεν υπάρχει. Υπάρχει Coding 11 στη θέση του, αλλά είναι απενεργοποιημένη. Δεν μπορώ να την επιλέξω.

Επίσης το δοκίμασα εν κινήσει και δεν λειτουργεί.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις κάνει λάθος στην κωδικοποίηση τιμονιού. Για δώσε το fault code που σου δίνει να δούμε .. 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις κάνει λάθος στην κωδικοποίηση τιμονιού. Για δώσε το fault code που σου δίνει να δούμε .. 

 

Κώστα σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Σου επισυνάπτω φωτογραφίες με όλους τους κωδικούς που δοκίμασα και τα σφάλματα που βγάζει.

 

Σε ευχαριστώ ξανά.

post-28808-0-68029200-1454597813_thumb.j

post-28808-0-79893600-1454597833_thumb.j

post-28808-0-44345000-1454597848_thumb.j

post-28808-0-39434600-1454597857_thumb.j

post-28808-0-18642900-1454597878_thumb.j

post-28808-0-05599500-1454597902_thumb.j

post-28808-0-27512300-1454597930_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Η 3η εικόνα : Πρέπει να κάνεις σωστή κωδικοποίηση τιμονιού στο Address 16. Αυτό το 000022 πρέπει να το δεις. Όταν πας στο coding θα πρέπει να συμβουλεύεις το help pop up window (κίτρινο παράθυρο ) με την σημασία των ψηφίων ανά θέση. Μόνο έτσι θα δώσεις αποδεκτή κωδικοποίηση. Πριν, να πρέπει να κανείς clear τα fault codes

Κωστας

Link to comment
Share on other sites

On 29/4/2013 at 8:48 ΜΜ, Golfxtx said:

Σημερα μου ηρθε ο διακοπτης και τον περασα. Να πω καποια πραγματα που με εκαναν να σπαω το κεφαλι μου και να μην βρισκω τι ειναι τα οποια δεν αναφερονται στον οδηγο.

1) ο οδηγος λεει οτι αν γυρισεις τον διακοπτη στο on καταλαβαινεις οτι εν σταση αν το γυρισεις στο on θα αναψει το λαμπακι απο στο cruise (εγω αυτο καταλαβα) και μετα απο πολλες προσπαθειες που δεν εβλεπα λαμπακι πηρα φιλο και μου επιβεβαιωσε οτι δεν αναβει παρα μονο σε κινηση οταν ενεργοποιησεις το cruise.

2) Σημαντικο ειναι να αναφερω και οτι μου αναψαν τα λαμπακια του tpms του esp και του τιμονιου. Αφου ασπαζα το κεφαλι μου οτι κωδικοποιω σωστα  και συνεχιζει να μου αναβουν ειπα μετα απο πολλα πειραματα να τα βαλω ολα οπως πρεπει και να κανω μια βολτα. Μολις ξεκκινησα μετα απο 30 μετρα εσβυσαν ολα τα λαμπακια ενα ενα οποτε λεω αν δουλευει και το cruise θα παω για λαμπαδα. Δουλεψε :yahoo:

Οποτε αν δειτε αναμενα λαμπακια μην αγχωθειται οπως εκανα εγω και ελεγα οτι θα τα παρω ολα στο χερι. Αν γινουν ολα σωστα θα σβησουν στην πρωτη βολτα.

Ποια είναι η κωδικοποίηση βρε φιλεφίλε

Link to comment
Share on other sites

Golf 1.4 TSI 140 με DSG6.

Εβαλα τιμόνι με paddles, χωρίς μπροστινά κουμπάκια και ταυτόχρονα αριστερό διακόπτη με Cruise και δεξιό με trip, παρόλο που έχω την πιο φτωχή MFA με ώρα, θερμοκρασία, μερικό και ολικό χιλιομετρητή. (Καντράν είναι για τον άλλο μήνα!).

Ολα δούλεψαν, μετά από κωδικοποίηση, εκτός των paddles (το κυριώτερο! χαχα!).

Οσον αφορά το cruise control, δεν ανάβει το φωτάκι στο κοντέρ όταν το ανάψω, αλλά ανάβει όταν φτάσω τα 30 χλμ/ώρα. Το τσέκαρα.

Το cruise δούλεψε με κωδικοποίηση στο engine, αλλά στο steering (16) δεν μπορώ να αλλάξω την υπάρχουσα που είναι 0010021. Το σωστό, θεωρητικά, για μένα θα ήταν 0011121, αλλά ΔΕΝ το δέχεται.

Κάνω την αλλαγή -do it- σβήνω κλειδί, ανάβω κλειδί (όχι κινητήρα) και μου βγάζει πάλι το ίδιο σφάλμα:

 

Παράθεση

Address 16: Steering wheel       Labels: 1K0-953-549.LBL
   Part No SW: 1K0 953 549 BF    HW: 1K0 953 549 BF
   Component: J0527           040 X940
   Coding: 0010021
   Shop #: WSC 00066

1 Fault Found:
01044 - Control Module Incorrectly Coded 
            000 -  -

Καμμιά ιδέα πως ΑΛΛΑΖΕΙ η κωδικοποίηση εδώ?!!! 

 

 

Επεξεργασία, μερικές ώρες αργότερα:

Εν τω μεταξύ, μιας και με... τρώει... λέω... "λες?" και φυσικά, το 0010021 είναι ήδη φορτωμένο πάνω στο μεταχειρισμένο controller που πήρα! Ελα λέω, το βρήκαμε!

Αμ δε! Αλλάζει στο σχεδόν σωστό για μένα 0010022, αλλά δεν αλλάζει το 3ο ψηφίο από το τέλος, να γίνει 0010122, που σημαίνει PADDLES!!! Διάφορα άλλα, αλλάζουν. Αυτό πείσμωσε!!!!!! 

Και έχω ενεργοποιήσει από το Engine 01, όπως πρέπει με login code κλπ... 

Εκτός και φταίει που έχω σχετικά παλιό VagCom, το 7,04... τι να πω?!

 

 

Edited by steliosh
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά από μέρες... αφού με έτρωγε, γιατί δεν δούλεψαν τα paddles... Εβγαλα για άλλη μια φορά τον αερόσακο και είδα ΑΥΤΟ:

 

brizaki_paddles.jpg

Εχμ... εχει μια θέση για βύσμα, ώστε τα άτιμα τα paddles να τα δεί το αυτοκίνητο! 

Αρα, θέλουμε και καλώδιο αερόσακκου, με το έξτρα βύσμα που να κουμπώνει σε αυτή εδώ την τρύπα!!! :)

Δεν τόχα πάρει, αφού νόμιζα ότι αφορά μόνο τα κουμπάκια σε MFSW... Που νάξερα ο έρμος!!!

Ολο εκπλήξεις είναι το άτιμο!

(Παραγγέλθηκε, φυσικά, και έρχεται... 10-12 ευρώ κόστος!)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. 

Καταρχάς να πω ένα μεγάλο μπράβο για τις οδηγίες και την υποστήριξη που δίνετε. Τις περισσότερες φορές αυτά που γράφονται σε αυτό το forum, είναι πληροφορίες που δεν τις γνωρίζουν ούτε στις επίσημες αντιπροσωπίες.

Να ρωτήσω: Είναι φυσιολογικό μετά την εγκατάσταση του cruise control, να εμφανίζονται βλάβες στο διαγνωστικό? Να τονίσω πως το cruise control και όλες οι υπόλοιπες λειτουργίες του τιμονιού (πλήκτρα ραδιοφώνου και paddles) λειτουργούν κανονικά. Ευχαριστώ θερμά.

 

IMG_20170606_190956.thumb.jpg.e89c65d9c64f2159a5a6520fa2ea9704.jpgIMG_20170606_185853.thumb.jpg.4854587968e3db9fc73ea2a77d2ef2f9.jpgIMG_20170606_185840.thumb.jpg.85d164738a3011627d5656f5e52e4dd4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα πρεπει να εχεις καθολου σφαλματα


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα, νεός κάτοχος ενός μεταχειρισμένου κόκκινου Golf mk5 GT με ~150Κ κμ το οποίο είναι φουλ εξτρά εκτός από cruise control! Ετσι και μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα στο πληρέστατο φορουμ σας μπαίνω σιγά σιγά σε κλίμα τοποθέτησης ενός απλά θα ήθελα κάποιες τεχνικές λεπτομέριες από τους πιο γνώστες για το τι κωδικό πρέπει να έχει το εξάρτημα που θα αγοράσω και να μου επιβεβαιώσετε αν όντως θα δουλέψει μόνο με κωδικοποίηση και υποστηρίζεται από τον εγκέφαλο τιμονιού μου. Να αναφέρω πως εχει το κλασικό τριάκτινο τιμόνι χωρίς paddles, δεν ειναι πολυλειτουργικό και έχει τη μικρή οθόνη στο καντράν (νομίζω αυτά χρειαζόταν να αναφερθούν απο οτι εχω διαβάσει).

 

Επισυνάπτω το log που αναφέρεται στο τιμόνι για να δείτε κωδικούς και να μου πείτε αν οντως υποστηρίζεται cc απο τον εγκέφαλο τιμονιού μου και αν ναι, τον κωδικό εξαρτηματος που είναι συμβατός.

 

Address 16: Steering wheel        Labels: 1K0-953-549-MY8.lbl
   Part No SW: 1K0 953 549 AF    HW: 1K0 953 549 AF
   Component: Lenksδulenmodul 634 0070  
   Coding: 0000012
   Shop #: WSC 01279 785 00200
   VCID: 76E9977C01DC22E

No fault code found.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις τόσες πληροφορίες και πλεον θα τα λέμε πιο συχνά αγου η αγορά έγινε :)

Edited by JimiSS
χαρακτηριστικά τιμονιού
Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς μόνο το διακόπτη και κωδικοποίηση με το VCDS γιατί απ ότι είδα ο εγκέφαλος τιμονιού είναι μια χαρά Midline !!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Sjxristos said:

Θα χρειαστείς μόνο το διακόπτη και κωδικοποίηση με το VCDS γιατί απ ότι είδα ο εγκέφαλος τιμονιού είναι μια χαρά Midline !!

Σε ευχαριστώ για την επιβεβαίωση! Γνωρίζεις μήπως τον ακριβή κωδικό του ανταλλακτικού που θα χρειαστώ; γιατί νομιζω δεν κάνουν όλοι σε όλα 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.