Jump to content
Puck

Coding εγκεφάλου Golf 5 για την ενεργοποίηση Cruise Control

Recommended Posts

Αυτά ψάχνω κι εγώ αλλά δεν τα βρίσκω ρε γμτ! Anyway αφού υπάρχουν θα τα βρω! Μήπως πρέπει πρώτα να αφαιρέσω τα πλαστικά καπάκια της κολώνας για να έχω πρόσβαση σε αυτά???

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ψάχνω κι εγώ αλλά δεν τα βρίσκω ρε γμτ! Anyway αφού υπάρχουν θα τα βρω! Μήπως πρέπει πρώτα να αφαιρέσω τα πλαστικά καπάκια της κολώνας για να έχω πρόσβαση σε αυτά???

δες αυτο το DIY ;)

Download DIY (δεξί κλίκ-> Αποθήκευση Προορισμού Ως...)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το DIY σου k.pil στην αρχή όσο περίμενα να κατέβει νόμιζα οτι θα έβλεπα κάποιο ξένο DIY <_< !!!

Φίλε είσαι κορυφή είναι ένα απο τα καλύτερα DIY που έχω δει! Σου αξίζει ένα μεγάλο Μ Π Ρ Α Β Ο worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια το μπραβο δεν ειναι για μένα!

τόσο ο νεοκλης (puck) οσο και ο μιχαλης (doctor) συμμετείχαν τα μεγιστα και χωρις αυτους DIY δεν θα ειχαμε!!! :)

ας ειμαστε καλά να κάνουμε και άλλα χρησιμα DIY στην συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

παιδια το μπραβο δεν ειναι για μένα!

τόσο ο νεοκλης (puck) οσο και ο μιχαλης (doctor) συμμετείχαν τα μεγιστα και χωρις αυτους DIY δεν θα ειχαμε!!! :wub:

ας ειμαστε καλά να κάνουμε και άλλα χρησιμα DIY στην συνέχεια

Να προσθέσω μια διαφοροποίηση για όσους κάνουν την τοποθέτηση σε GT/TSi.

Για αυτά τα αυτοκίνητα λοιπόν δεν γίνεται αλλαγή κωδικοποίησης στον κινητήρα (Engine 01) αλλά χρησιμοποιούμε το Login function και ακολουθούμε τα όσα λέει το manual του Vag-Com σελ. 28. Δηλαδή :

The Login Function must be used on some (but not all) Control Modules before you can

Recode or change Adaptation values. On others, it "enables" certain features like cruise

control. Valid Login codes can be found in the Factory Repair Manual for your car.

Προσοχή : H χρήση του Login Function δεν φέρνει αμέσως ένδειξη του CC στο όργανο.

Εαν μετά την τοποθέτηση του CC (λύσιμο τιμονιού) εμφανιστεί στην οθόνη ένδειξη "τιμόνι" με κίτρινο χρώμα,

τότε σβήνει ως εξής :

Σταματημένοι και στο ρελαντί, μια φορά τέρμα αριστερα, μια φορά τέρμα δεξιά και μετά κεντράρισμα το τιμόνι. Ξεκινάμε ευθεία και όταν υπερβούμε τα 15χιλ./ώρα η ένδειξη σβήνει.

Για να δοκιμάσουμε εαν όλα είναι Ok, αποσυνδέουμε το Vag-Com, βγάζουμε το κλειδί, το ξαναβάζουμε και κάνουμε μια βόλτα ώστε να υπερβούμε τα 30 χιλ/ώρα. Το CC πλεον είναι ενεργό.

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Εμένα για τριάκτινο τιμόνο απλό με την απλή οθόνη μπροστοκίνητο με climatic (απλό)

Engine:

04 03 00 03 18 03 00 60

Αλλαγή σε

04 03 00 03 18 03 01 60

Wheel:

00 01 04 2

Σωστά ? :D

Έχει MED 175 το TSI μου θέλει όπως είπε ο Κώστας

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Εάν εχεις κωδικο εγκεφαλου του αυτοκινήτου med 17.5 και οχι 9 τοτε θα κανεις την διαδικασια που περιγράφει ο κωστας...

Φαινεται οτι επειδη αλλαξανε εγκεφαλους,αλλαξε και το coding

Link to comment
Share on other sites

Εάν εχεις κωδικο εγκεφαλου του αυτοκινήτου med 17.5 και οχι 9 τοτε θα κανεις την διαδικασια που περιγράφει ο κωστας...

Φαινεται οτι επειδη αλλαξανε εγκεφαλους,αλλαξε και το coding

\

Ξέρεις μήπως από ποια ημερομηνία και μετά αλλάξανε τους εγκεφάλους ?

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ πάω για ενεργοποίηση στο συνεργείο γιατί δεν κατάφερα να βρω καλώδιο.

Τι να κάνω τελικά ? Να κάνω την κωδικοποίηση ή αυτό που λέει ο ΚΩΣΤΑΣ με το login ? {τους κωδικούς αυτούς θα τους έχουν στο συνεργείο ? ? ? }

Το τριάκτινο να το βάλω ως τριάκτινο ή ως κανονικό ? (είναι το απλο)

Για TSI / GT, ο κωδικός του Login Function είναι : 11463

Εαν χρειαστεί να ακυρώσετε τον παρπάνω κωδικό τότε δίνουμε ως Login Function : 16167

Και στις δυο περιπτώσεις, εαν περάσετε τον κωδικό, την επόμενη φορά που θα ξανανοίξετε την οθόνη του Login Function θα εμφανίσει 00000. Μην δώσετε σημασία.. τον κωδικό τον έχει πάρει.

Για το τιμόνι .. ο κωδικός 000042 δουλεύει μια χαρά αντί του 001042.

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Μια κρισιμη ερωτηση... τι ειναι το Vag-com ποσο κανει και μπορει να το δανιστουμε απο καποιον?

Ειναι λογισμικο που σε συνεργασια με το καταληλο καλωδιο ,που συνδεετε στην θυρα OBD του αυτοκινητου σου ,και ενα laptop μπορεις να κανεις πολλα πραγματα.Ουσιαστικα εχεις το διαγνωστικο της "εταιρειας" private.... :lol:

Εγω το αγορασα 75 ευρω το καλωδιο μαζι με το προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογισμικο που σε συνεργασια με το καταληλο καλωδιο ,που συνδεετε στην θυρα OBD του αυτοκινητου σου ,και ενα laptop μπορεις να κανεις πολλα πραγματα.Ουσιαστικα εχεις το διαγνωστικο της "εταιρειας" private.... :lol:

Εγω το αγορασα 75 ευρω το καλωδιο μαζι με το προγραμμα.

μακη ποια εκδοση πηρες? την 704 η την 409.1 ?

Link to comment
Share on other sites

Τοποθετησαμε χθες το cruise control στο αυτοκινητο ενος φιλου (VW Eos 1.6 FSI)

Εχουμε ομως ενα μικρο προβλημα,δεν καταφεραμε να το ενεργοποιησουμε.

Μαλιστα απ'οσο γνωριζω στα παλιοτερα αυτοκινητα απο τα ΜΥ'09 το λαμπακι στον πινακα οργανων του c.c θα επρεπε να αναβει ΚΑΙ εν στασει,φυσικα αν το εχεις ενεργοποιημενο.

Δοκιμασαμε και εν κινησει με 2α ταχυτητα και με πανω απο 30 χλμ αλλα τιποτα.

Καναμε clear ολα τα fault codes που θα μπορουσαν να ειχαν παρουσιαστει.

Για την ιστορια βαλαμε στο Engine,coding 07 τον κωδικο 0011463 αντικαθιστωντας τον 0000072.

Steering wheell,coding 07 ειχε τον κωδικο 0002001,δοκιμασαμε ολους τους πιθανους συνδυασμους που μας εβγαζε η φουσκα αλλα τιποτα.

Δοκιμασαμε και αυτα με τη διαφορα οτι το τελευταιο ψηφιο το καναμε 1 (δεν εχουμε πισω υαλοκαθαριστηρα)

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=17953&hl=Login+Code

Δοκιμασαμε να βαλουμε τον δικο μου κωδικο 0000131,εγω ομως εχω MED 17.5.5 (VW Eos 1.4 TSI, MY'09)και ειναι ασυμβατοι οι κωδικοι μεταξυ των δυο αυτοκινητων.

Τι λετε να φταιει??

Link to comment
Share on other sites

Τοποθετησαμε χθες το cruise control στο αυτοκινητο ενος φιλου (VW Eos 1.6 FSI)

Εχουμε ομως ενα μικρο προβλημα,δεν καταφεραμε να το ενεργοποιησουμε.

Μαλιστα απ'οσο γνωριζω στα παλιοτερα αυτοκινητα απο τα ΜΥ'09 το λαμπακι στον πινακα οργανων του c.c θα επρεπε να αναβει ΚΑΙ εν στασει,φυσικα αν το εχεις ενεργοποιημενο.

Δοκιμασαμε και εν κινησει με 2α ταχυτητα και με πανω απο 30 χλμ αλλα τιποτα.

Καναμε clear ολα τα fault codes που θα μπορουσαν να ειχαν παρουσιαστει.

Για την ιστορια βαλαμε στο Engine,coding 07 τον κωδικο 0011463 αντικαθιστωντας τον 0000072.

Steering wheell,coding 07 ειχε τον κωδικο 0002001,δοκιμασαμε ολους τους πιθανους συνδυασμους που μας εβγαζε η φουσκα αλλα τιποτα.

Δοκιμασαμε και αυτα με τη διαφορα οτι το τελευταιο ψηφιο το καναμε 1 (δεν εχουμε πισω υαλοκαθαριστηρα)

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=17953&hl=Login+Code

Δοκιμασαμε να βαλουμε τον δικο μου κωδικο 0000131,εγω ομως εχω MED 17.5.5 (VW Eos 1.4 TSI, MY'09)και ειναι ασυμβατοι οι κωδικοι μεταξυ των δυο αυτοκινητων.

Τι λετε να φταιει??

Τι εγκέφαλο τιμονιου εχει το αυτοκίνητο?

Link to comment
Share on other sites

VAGCOM3.jpg

O κωδικος του εγκεφαλου τιμονιου ειναι αυτος που εμφανιζεται πανω-πανω αριστερα με τα πρασινα γραμματα;

Edited by NIKITAS TSI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.