Jump to content
Puck

Coding εγκεφάλου Golf 5 για την ενεργοποίηση Cruise Control

Recommended Posts

Για την ιστορια βαλαμε στο Engine,coding 07 τον κωδικο 0011463 αντικαθιστωντας τον 0000072.

Steering wheell,coding 07 ειχε τον κωδικο 0002001,δοκιμασαμε ολους τους πιθανους συνδυασμους που μας εβγαζε η φουσκα αλλα τιποτα.

..

Τι λετε να φταιει??

Λάθος έκανες Νικήτα,

Τον Κωδικό 0000072 δεν έπρεπε να το αντικαταστήσεις.

Ο Κωδικός 0011463 πρέπει να μπεί στο Login -11 και όχι στο Coding.

Κώστας

Timing3-480x319.jpg

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

O εγκέφαλος τιμονιού ειναι σωστός

Κωδικοποίηση

http://wiki.ross-tech.com/index.php/VW_Golf_%281K%29_Steering_Wheel#Coding

Link to comment
Share on other sites

Το απογευμα θα ξανασχοληθουμε

DSG δεν εχει.

Απο το 11463 που ειδες το λες αυτο?

Αυτος ειναι ο κωδικος που μας μπερδεψε,τον βαλαμε στο coding ενω επρεπε να τον βαλουμε στο login-11

Tωρα τον κωδικο του steering wheell απο 2001 θα πρεπει να τον κανουμε 3021 σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Το απογευμα θα ξανασχοληθουμε

DSG δεν εχει.

Απο το 11463 που ειδες το λες αυτο?

Αυτος ειναι ο κωδικος που μας μπερδεψε,τον βαλαμε στο coding ενω επρεπε να τον βαλουμε στο login-11

Tωρα τον κωδικο του steering wheell απο 2001 θα πρεπει να τον κανουμε 3021 σωστα?

Αφου δεν ξερουμε τι εχει επανω το αυτοκινητο πως να σας πουμε? Πολλυλειτουργικο εχει?

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη σύνοψη (για να μαθαίνουν και τα νέα μέλη) για την κωδικοποίηση με VAGCOM ή VCDS:

1. Κάνουμε Auto Scan για να βρούμε εαν υπάρχουν Fault Codes.

2. Σβήνουμε όλα τα Fault Codes. Εαν για παράδειγμα συνεχίζει να βγαίνει ένα Fault Code τότε μπορεί να εμποδίζει την ενεργοποίηση (πχ. Wrong Coding).

3.Από το Addresss 16 δηλώνεις την κωδικοποίηση για τα εξαρτήματα που υπάρχουν, σύμφωνα με το κωδικολόγιο (Πχ. μπήκε και Cruise Control).

http://wiki.ross-tech.com/index.php/VW_Golf_%281K%29_Steering_Wheel#Coding

Το 3021 που αναφέρεις σημαίνει :

3: 3/4-Spoke Steering Wheel with Multifunction with Cruise & Voice Control

0: No Shift Paddels

2: w/o Board Computer and with Cruise Control System (CCS)

1: Rear Wiper not installed

(Χλωμό το βλέπω να μην έχει υπολογιστή ταξιδιού .. έαν έχει, πρέπει να το κάνεις 3041. Εσύ ξέρεις καλύτερα.)

4. Μετά πας στο Engine 01 και κάνεις τα παρακάτω:

Factory fresh ECU's often come with cruise control de-activated. If this is the case, there will not be a letter "G" in the Component field of VAG-COM when connected to the Engine.

[select]

[01 - Engine]

[Login - 11]

Enter 11463 to activate cruise control

[Do It!]

After doing this procedure, there should be a letter "G" in the Component field.

5. Εαν το Part Number του Cruise Control τελειώνει στα γράμματα Α,Β,C,D τότε εαν το κάνεις ΟΝ από το CC, ανάβει σχετική ένδειξη στο κατράν (και εν στάσει). Ενώ εαν τελειώνει στα γράμματα F,G .. τότε εαν κάνεις ΟΝ από το CC, ανάβει σχετική ένδειξη στο κατράν μόνο εν κινήσει και πάνω από 20 χιλ/ω. Εαν δεν θυμάσαι, τότε κάνεις μια δοκιμή.

Κώστας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tελικα το λειτουργησαμε!!!!

Καναμε λαθος στη κωδικοποιηση,βαζαμε το 11463 στο coding αντι για στο login-11.

H κωδικοποιηση στο steering wheell απο 2001 εγινε 3021.

Ειναι απο τα παραδοξα της vw,πως ειναι στον εγκεφαλο διχως υπολογιστη ταξιδιου ενω εχει......

Σας ευχαριστω ολους για την αμεση ανταποκριση και υποστηριξη στις αποριες μου!!

Link to comment
Share on other sites

Tελικα το λειτουργησαμε!!!!

Καναμε λαθος στη κωδικοποιηση,βαζαμε το 11463 στο coding αντι για στο login-11.

H κωδικοποιηση στο steering wheell απο 2001 εγινε 3021.

Ειναι απο τα παραδοξα της vw,πως ειναι στον εγκεφαλο διχως υπολογιστη ταξιδιου ενω εχει......

Σας ευχαριστω ολους για την αμεση ανταποκριση και υποστηριξη στις αποριες μου!!

Αντε μπραβο παιδια, βαλε τώρα το CC στα 250Km για να το τσεκάρεις 11.gif11.gifxaxaaaaa

Link to comment
Share on other sites

Παιδες θελω να βαλω CC σε ενα φιλο με Εος,αυτος λοιπον δεν εχει πολυλειτουργικο τιμονι,το υποστηριζει ο εγκεφαλος του?

Υπαρχει περιπτωση να μην το υποστηριζει?

Εξτρα εγκεφαλο (αντικατασταση του υπαρχοντος)βαζουμε στην περιπτωση που θελουμε πολυλειτουργικο τιμονι?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες θελω να βαλω CC σε ενα φιλο με Εος,αυτος λοιπον δεν εχει πολυλειτουργικο τιμονι,το υποστηριζει ο εγκεφαλος του?

Υπαρχει περιπτωση να μην το υποστηριζει?

Εξτρα εγκεφαλο (αντικατασταση του υπαρχοντος)βαζουμε στην περιπτωση που θελουμε πολυλειτουργικο τιμονι?

90% δεν το υποστηρίζει, μονο με vagcom θα το δεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδες θελω να βαλω CC σε ενα φιλο με Εος,αυτος λοιπον δεν εχει πολυλειτουργικο τιμονι,το υποστηριζει ο εγκεφαλος του?

Υπαρχει περιπτωση να μην το υποστηριζει?

Εξτρα εγκεφαλο (αντικατασταση του υπαρχοντος)βαζουμε στην περιπτωση που θελουμε πολυλειτουργικο τιμονι?

Στο δικό μου είχα cc χωρίς πολυλειτουργικό. Ο κωδικός ήταν 1K0 953549 AP. Αλλά νομίζω ότι όλοι οι midline εγκέφαλοι υποστηρίζουν cc.

Link to comment
Share on other sites

εμένα (σε Leon 1P) περάστηκε μετά, αλλά δεν μου ανάβει ένδειξη στο καντράν :thumbsup:knife.gif , αλλά λειτουργεί κανονικά... γιατί έτσι?? υπάρχει περίπτωση να θέλει κωδικοποίηση?? ή δεν συνδέθηκε το καλώδιο για το λαμπάκι???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα ρωτησα στην vw και μου ειπανε οτι για το cc δεν χρειαζεται εγγεφαλο. Εγω εχω ενα eos χωρις πολυλειτουργικο αλλα με υπολογιστη ταξιδιου..Αν γνωριζει καποιος ας απαντησει. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα ρωτησα στην vw και μου ειπανε οτι για το cc δεν χρειαζεται εγγεφαλο. Εγω εχω ενα eos χωρις πολυλειτουργικο αλλα με υπολογιστη ταξιδιου..Αν γνωριζει καποιος ας απαντησει. Ευχαριστω

Καλως ορισες, Για να βοηθησουμε πρεπει να μας πεις τον κωδικο απο τον εγκεφαλο τιμονιου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για σας ειμαι νεο μελος και μπραβο σας για την βοηθεια που προσφερεται.

Εχω ενα passat cc 1.8 tsi 2009 περασα ενα cruise control σε ενα μαγαζι και πηγα αντιπροσωπεια για κωδικοποιοηση απο γερμανια.Μου ειπαν οτι πλεον δεν γινεται τιποτα δηλαδη οι γερμανοι δεν στελνουν πλεον κωδικοποιοση για cruise control παρολο που πριν ενα μηνα αν το εβαζα ολα οκ.Αυτο εγινε τις τελευταιες μερες.Ο εγκεφαλος τιμονιου δεν ηθελε αλλαγη το ειδαν με βαση τον κωδικο αυτοκινητου.Ο αριθμος του ειναι¨3c0953549AJ.Εχω multi function steering wheel.Στο engine εχω το νουμερο 0404000318070160.Στο steering wheel στο soft coding εχω 0200711.Εχω vag-com ross tech γνησιο,μπορει καποιος να με βοηθησει να το ενεργοποιησω?οταν ξεκιναω στην mfi εμφανιζεται κατω χαμηλα το σημα του cruise control αλλα μονο αυτο δεν κανει τιποτα απο τον διακοπτη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα ολα οκ το προγραμματισε ενας γατος της ABT αφου περασε και ενωσε ενα καλωδιο απο τον εγκεφαλο μεχρι τον controler του τιμονιου.Χρειαζοταν και αυτο το οποιο δεν ειχε κανει ο προηγουμενος αλλα φυσικα εκτος τοπου και χρονου και πληρης ασχετοσυνη των υποτιθεμενων εξουσιοδοτημενων καταστηματων της cosmocar που ελεγαν αρλουμπες περι μη κωδικοποιησης απο γερμανια.Αυτα για μοντελα 2009 και πισω γιατι για 2010 ειναι πλεον κλειδωμενος ο εγκεφαλος αλλα και με λιγο δυσκολια αποτι μου ειπαν ξεκλειδωνει.

Link to comment
Share on other sites

Το καλωδιο ξεκινησε απο τον εγκεφαλο τιμονιου και κατεληξε στον controller?

Παιδια τελικα ολα οκ το προγραμματισε ενας γατος της ABT αφου περασε και ενωσε ενα καλωδιο απο τον εγκεφαλο μεχρι τον controler του τιμονιου.Χρειαζοταν και αυτο το οποιο δεν ειχε κανει ο προηγουμενος αλλα φυσικα εκτος τοπου και χρονου και πληρης ασχετοσυνη των υποτιθεμενων εξουσιοδοτημενων καταστηματων της cosmocar που ελεγαν αρλουμπες περι μη κωδικοποιησης απο γερμανια.Αυτα για μοντελα 2009 και πισω γιατι για 2010 ειναι πλεον κλειδωμενος ο εγκεφαλος αλλα και με λιγο δυσκολια αποτι μου ειπαν ξεκλειδωνει.

Link to comment
Share on other sites

Eνας φιλος εχει ενα passat 1.9 tdi αγορασμενο τον 4ο του 2006 και φτιαγμενο τον 4ο του 2005 διχως πολυλειτουργικο τιμονι.

Εχει βαλει cruise control και στο steering wheel του δινει κωδικο 0000003,στο προτελευταιο ψηφιο παιρνει μονο 0 ή 1.

Το λαμπακι του cc στον πινακα αναβει αλλα αναβει και ενα θαυμαστικο (!).

Εν ολιγοις το cc δεν δουλευει και εχουμε την υποψια οτι μπορει να θελει το καλωδιακι.

Παιζει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Eνας φιλος εχει ενα passat 1.9 tdi αγορασμενο τον 4ο του 2006 και φτιαγμενο τον 4ο του 2005 διχως πολυλειτουργικο τιμονι.

Εχει βαλει cruise control και στο steering wheel του δινει κωδικο 0000003,στο προτελευταιο ψηφιο παιρνει μονο 0 ή 1.

Το λαμπακι του cc στον πινακα αναβει αλλα αναβει και ενα θαυμαστικο (!).

Εν ολιγοις το cc δεν δουλευει και εχουμε την υποψια οτι μπορει να θελει το καλωδιακι.

Παιζει κατι τετοιο?

Παίζει πολύ δυνατά.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Νικήτα,

Για ρίξε μια ματιά εδώ :

http://vwgolfr32.co.uk/3c-passat-ccs.pdf

Κώστας

Ακριβώς έτσι.

Δεν είναι σε όλα τα Golf V και Passat 3C μόνο "διακόπτης, controller τιμονιού και κωδικοποίηση" η όλη ιστορία. :rolleyes:

Για εγκυκλοπαιδικούς λόγους η αντίστοιχη δουλειά σε Golf IV http://uk-mkivs.net/forums/t/221940.aspx μόνο και μόνο για τις εικόνες.

Edited by passater
Link to comment
Share on other sites

Σε GOLF V 2004 πέρασα τον διακόπτη του cc

προσπαθώ να βάλω τον κωδικό για "3ακτινοΤιμόνι χωρις κουμπάκια και μικρή οθόνη στο καντράν" τον 00 01 04 2

αλλά όταν πάω να βάλω το 1 στην θέση του 0 μου βγάζει σφάλμα

coding.jpg

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Edited by kattt
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.