Jump to content
Puck

Coding εγκεφάλου Golf 5 για την ενεργοποίηση Cruise Control

Recommended Posts

Tο 1Κ0 953 549 (Α) δεν υποστηρίζει Cruise Control.

Η συμβατότητες ειναι εδω, και πρέπει να είναι type 2

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Steering_Wheel_Control_Module_Versions

με επιφύλαξη ..ο COSTAS_ τα ξέρει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τον κωδικό 000042

Μετά, ρίξε και έναν κωδικό ενεργοποίησης .. και πρέπει να 'ξυπνήσει'.

( Ακολούθησε την συνταγή της επιτυχίας )

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτόν

coding2.jpg

1K0-953-549-A = Midline : Cruise Control, Board Computer

Λόγω χρονολογίας πιθανολογώ ότι δεν υπάρχει η καλωδίωση από τον εγκέφαλο τιμονιού στον κεντρικό.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τον κωδικό 000042

Μετά, ρίξε και έναν κωδικό ενεργοποίησης .. και πρέπει να 'ξυπνήσει'.

( Ακολούθησε την συνταγή της επιτυχίας )

Κώστας

Κώστα το έχω ήδη στο 000042 και έχω το ενεργοποιήσει από τον εγκέφαλο του τιμονιού.

Το παράξενο είναι ότι μέσα από το VAGCOM βλέπει το CC.

Κοιτάξτε στο βίντεο (στο Actual) κάθε φορά που πατάω κάποιο κουμπί του CC από το λεβιεδάκι αλλάζουν οι ενδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα το έχω ήδη στο 000042 και έχω το ενεργοποιήσει από τον εγκέφαλο του τιμονιού.

Το παράξενο είναι ότι μέσα από το VAGCOM βλέπει το CC.

Κοιτάξτε στο βίντεο (στο Actual) κάθε φορά που πατάω κάποιο κουμπί του CC από το λεβιεδάκι αλλάζουν οι ενδείξεις.

Αυτό που "λογκάρεις" στο βίντεο είναι ο εγκέφαλος τιμονιού και είναι λογικό να το αναγνωρίζει. Το θέμα είναι τι γίνεται από εκεί μέχρι τον κεντρικό εγκέφαλο...

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς ότι τίθεται σε λειτουργία εν κινήσει πάνω από τα 20-30 χιλ/ω. Το δοκίμασες ?

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς ότι τίθεται σε λειτουργία εν κινήσει πάνω από τα 20-30 χιλ/ω. Το δοκίμασες ?

Κώστας

Και πάλι λόγω χρονολογία πιθανολογώ ότι έχει τον Α διακόπτη και ανάβει η ένδειξη του cruise control και εν στάσει.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι λόγω χρονολογία πιθανολογώ ότι έχει τον Α διακόπτη και ανάβει η ένδειξη του cruise control και εν στάσει.

Ετσι είναι και και το δικό μου. Εν στάσει ανάβει η ένδειξη αλλά το ηλεκτρόγκαζο εμπλέκεται εν κινήσει.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι και και το δικό μου. Εν στάσει ανάβει η ένδειξη αλλά το ηλεκτρόγκαζο εμπλέκεται εν κινήσει.

Κώστας

Αναφέρομαι μόνο στην ένδειξη στο καντράν. Αν άναβε υποθέτω το μέλος θα το ανέφερε. Εννοώ ότι δεν νομίζω πως πρόκειται για τις περιπτώσεις όπου όλα είναι εντάξει αλλά δεν γίνεται αυτό αντιληπτό επειδή δεν ανάβει η ένδειξη εν στάσει (λόγω διακόπτη) και δεν έχει γίνει ακόμα δοκιμή εν κινήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανάβει το λαμπάκι στο καντράν και το έχω δοκιμάσει και στο δρόμο αλλά δεν δουλεύει.

Με προβληματίζει και λέω μήπως φταίει ότι δεν μπορώ να αλλάξω το 0 σε 1 ούτε άλλο νούμερο παίρνει :p στο 000042(να το κάνω 001042). Τα δύο τελευταία δηλαδή το 4 και 2 αλλάζουν :frantics:

Edited by kattt
Link to comment
Share on other sites

O 1 που θέλεις να βάλεις δεν έχει σημασία. Η δήλωση για το Cruise Control είναι ΟΚ με το 000042. Κάποιες φορές μου έχει τύχει και εμένα το CC να ενεργοποιείται μετά από αλεπάλληλες προσπάθειες. πχ. ενα έχεις Fault codes στο address 01,16 ή 09 πρέπει πρώτα να καθαρίσεις τα fault codes και μετά να προσπαθήσεις από το Address 01 να δώσεις το Login Code που σου έστειλα παραπάνω.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανάβει το λαμπάκι στο καντράν και το έχω δοκιμάσει και στο δρόμο αλλά δεν δουλεύει.

Με προβληματίζει και λέω μήπως φταίει ότι δεν μπορώ να αλλάξω το 0 σε 1 ούτε άλλο νούμερο παίρνει :no: στο 000042(να το κάνω 001042). Τα δύο τελευταία δηλαδή το 4 και 2 αλλάζουν :yes:

Άλλη μία...

Καλωδίωση μεταξύ εγκεφάλων !!!

Link to comment
Share on other sites

Aν και τα είχα σβήσει όλα τα Fault, μου βγάζει στο Εngine το παρακάτω

1 Fault Found:

17977 - Cruise Control Switch (E45): Implausible Signal

P1569 - 008 - Implausible Signal

Το σβήνω αλλά κάθε φορά που βάζω το CC στο ON μου ξαναβγάζει το ίδιο Fault.

passater έχεις κανένα DIY για την καλωδίωση μεταξύ εγκεφάλων ?

Edited by kattt
Link to comment
Share on other sites

Aν και τα είχα σβήσει όλα τα Fault, μου βγάζει στο Εngine το παρακάτω

1 Fault Found:

17977 - Cruise Control Switch (E45): Implausible Signal

P1569 - 008 - Implausible Signal

Το σβήνω αλλά κάθε φορά που βάζω το CC στο ON μου ξαναβγάζει το ίδιο Fault.

passater έχεις κανένα DIY για την καλωδίωση μεταξύ εγκεφάλων ?

Τουλάχιστον, μάλλον, βρήκες τι φταίει...

Το σφάλμα που σου βγάζει,

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/17977/P1569/005481

Special Notes

If cruise control was retrofitted, check if the necessary wire between J527 (Steering Wheel Electronics) and Engine Control Module was installed too! This applies for the following models:

Audi A3/S3 (:D) 2004+

Seat Altea (5P) 2004+

Seat Leon (1P) 2006+

Seat Toledo (5P) 2005+

Skoda Octavia II (1Z) 2005+

VW Caddy (2K) 2004+

VW Eos (1F) 2006+

VW Golf/Jetta/Bora V (1K/5M) 2004+

VW Touran (1T) 2003+

Αν υπήρχε καλύτερη οργάνωση στο forum και σεβασμός από τα μέλη του (δημοσίευση σε σωστή κατηγορία, αποφυγή διπλών δημοσιεύσεων) δε θα πήγαιναν "χαμένες" κάποιες πληροφορίες που έχουν αναφέρει κάποιοι από παλιά.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=3628&view=findpost&p=253083

Χωρίς να μπορώ να εγγυηθώ σε καμία περίπτωση ότι το ίδιο χρειάζεται και το δικό σου αυτοκίνητο.....

http://uk-mkivs.net/forums/p/336086/2269560.aspx#2269560

To find out If you need the wire. Look at pin 13 on the black connector Block on the steering control module. If the diagnostic wire is not present then you will need to fit it.

Using a small slotted screwdriver remove the plastic caps on the wiper arms

Undo the nuts but don't remove them completely as you will need to pull on the wiper arms. They can be a PITA if they are rusted on. I ended up using a hammer on one, once released remove fully

Pull of the rubber bonnet seal

The plastic cowling should lift up

Undo the wiper motor and linkage, and remove.

You should now see a triangle shaped Lid on the drivers side area. Undo the 3 nuts and lift up.

The wire goes to the T12b Blue connector block (pin 4)

Αυτά είναι τα 2 pins που πρέπει να συνδεθούν σε παρόμοια περίπτωση. Έλεγξε μέσω Elsa αν ισχύει το ίδιο και για το δικό σου αυτοκίνητο. Πιθανολογώ πως είναι το ίδιο...

Οι φωτογραφίες από το IV ίσως σε βοηθήσουνε.

http://uk-mkivs.net/forums/t/221940.aspx

Edited by passater
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια γιατι θα το σπασω...1ον)εχω τοποθετησει το cc με την βοηθεια του σακη. 2ον)εχω βαλει τον κωδικο 11463 και εχει βγαλει το G. στο steering εχω βαλει το 000042 κανονικα εχω 3ακτινο αλλα δεν το δεχεται οπως του παιδιου πιο πανω. ο εγκεφαλος τιμονιου ειναι συμβατος ωστοσο δεν το πετυχαινω με τιποτα!μενει κατι αλλο? εχω σβησει ολα τα faults και εχω ξαναδοκιμασει αλλα τιποτα!μια βοηθεια πριν του βαλω φωτια!!!

Link to comment
Share on other sites

To 11463 σε ποιο πεδιο το εβαλες;

Ο αρχικος κωδικος του steering ποιος ητανε και τον εκανες 000042;

Επιπλεον βλεπω οτι εβαλες 6ψηφιο κωδικο ενω θελει 7ψηφιο γι'αυτο και δεν τον παιρνει.

Link to comment
Share on other sites

To 11463 σε ποιο πεδιο το εβαλες;

Ο αρχικος κωδικος του steering ποιος ητανε και τον εκανες 000042;

Επιπλεον βλεπω οτι εβαλες 6ψηφιο κωδικο ενω θελει 7ψηφιο γι'αυτο και δεν τον παιρνει.

το 11463 παει στο engine->coding II(δεν εχει επιλογη login)

το 000042 στο steering wheel->coding

ειτε 000042 ειτε 0000042 το ιδιο δεν ειναι? σε λιγο θα ανεβασω φοτο.

εχω 3 σφαλματα 1 ραδιο κεραια shark 2 central conv incoorrect key progr. 3 engine please check DTC memory of electric load controller

τα 2 πρωτα εβγαιναν παντα! το τριτο τωρα αρχησε και μερικες φορες μου βγαζει το 3ο και στο στο steering wheel.

My link

My link2

My link3

My link4

My link5

Edited by themisSs13
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πιο λογικο το 0000032 παρα το 42 το oποιο αναφερει αν καταλαβα καλα οτι το cc ειναι στο τιμονι.

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/VW_Golf_%281K%29_Steering_Wheel#Coding

Και μη ξεχνας μετα απο καθε κωδικοποιηση να βγαζεις το κλειδι και να το ξαναβαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Engine 01

Σε παλαιότερες εκδόσεις του VAGCOM πχ. 704 η επιλογή είναι Login

Σε νεότερες εκδόσεις του VAGCOM πχ. VCDS 805 η επιλογή είναι Coding II

και πρέπει να έχεις το παρακάτω αποτέλεσμα :

vcds.jpg

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Engine 01

Σε παλαιότερες εκδόσεις του VAGCOM πχ. 704 η επιλογή είναι Login

Σε νεότερες εκδόσεις του VAGCOM πχ. VCDS 805 η επιλογή είναι Coding II

και πρέπει να έχεις το παρακάτω αποτέλεσμα :

vcds.jpg

Κώστας

το εχω βαλει αυτο...και εχει πιασει!γτ αμα δειτε στην 1η φώτο στο component field εχει το G που σημαινει οτι το εχει παρει...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το πηρε,τελειωσε,επικεντρωσου στο steering wheel.

και?να κανω το 0000042->0000032? δεν μπορω να καταλαβω επρεπε να δουλευει!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.