Jump to content
Puck

Coding εγκεφάλου Golf 5 για την ενεργοποίηση Cruise Control

Recommended Posts

Μαλιστα,

προφανως δεν καταλαβατε και οι δυο σας τι ρωτησα.

ποσο ευκολο ειναι να βαλουμε adaptive cruise control?

Cruise control εχω ηδη.

Νικήτα δεν νομιζω να υπάρχει τετοια δυνατοτητα σε "παλαιάς" τεχνολογιας αυτοκίνητα, φαντάζομαι χρειάζονται επιπλέον αισθητήρες, υπολογιστές κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά χρόνια πολλά και καλές γιορτές.Εδώ και 2 εβδομάδες περίπου διαθέτω κι εγώ cruise control.Διαθέτω ένα Golf V (απλό) και λόγω του ότι κάνω το Αθήνα-Θεσ/νίκη και τούμπαλιν συχνά σκέφτηκα να προχωρήσω σε αυτή την κίνηση.Για το εγχείρημα χρειάστηκε ο διακόπτης νέος εγκέφαλος τιμονιού και δακτυλίδι αερόσακου.Η εγκατάσταση - προγραμματισμός έγινε στον Μιχάλη (εξαιρετικό συνεργείο και εξαιρετικός επαγγελματίας) στην Αργυρούπολη (Αργυρουπόλεως 73).Σας τον προτείνω παιδιά τον Μιχάλη χωρίς δεύτερη σκέψη γιατί είναι τίμιος με εξαιρετικές τιμές και εξειδικευμένος στα αυτοκίνητα του Group.Θέλω όμως να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τον COSTAS_ στον οποίο απευθύνθηκα όταν σκέφτηκα να προχωρήσω σε αυτό το project και αφού μπρίζωσε το VAG (δυστυχώς εγώ δεν διαθέτω) μου επισήμανε τι ακριβώς χρειάζομαι για την μετατροπή αυτή και το πώς θα κινηθώ.Χωρίς την βοήθεια σου Κώστα δεν θα μπορούσα να ξεκινήσω και σε ευχαριστώ πολύ και πάλι για τον χρόνο και τις γνώσεις που διέθεσες για μένα.

Νεοκλής.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Δημήτρη :drinks:

Ανάλογα την χρονολογία του μοντέλου σου και το επίπεδο εξοπλισμού. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεσαι το VCDS και το καλώδιο για να έχεις πρόσβαση στα στοιχεία του εγκεφάλου για να μπορέσεις να διαβάσεις τον κωδικό του εγκεφάλου τιμονιού π.χ.

Address 16: Steering wheel Labels: 1K0-953-549-MY8.lbl

Part No SW: 1K0 953 549 AM HW: 1K0 953 549 AM

Component: J0527 036 0070

Coding: 0002042

Shop #: WSC 12345 123 12345

VCID: 7DFA7C025D99

Βλέπεις στο παράδειγμα ότι ο εγκέφαλος τιμονιού είναι ο 1Κ0 953 549 ΑΜ

Στη συνέχεια θα πας εδώ http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Steering_Wheel_Control_Module_Versions

για να βρεις τι είναι ο δικός σου εγκέφαλος και τι υποστηρίζει.

Αν δεν υποστηρίζει CC θα πρέπει να τον αλλάξεις.

Καλησπερα κι απο μενα..

 

Ρε παιδια πειτε μου, εχω ενα passat 2008 sport, τσεκαρα την σελιδα και βλεπω το παρακατω,

 

  Control Module Part Number Software Level Variant LIN Version

   3C0-953-549-AB                  SW 0020 N/A        -               -

τι εννοει ? οτι δεν παιρνει, παρα μονο με αλλαγη εγκεφαλου τιμονιου?

Edited by ccc
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα..

 

Ρε παιδια πειτε μου, εχω ενα passat 2008 sport, τσεκαρα την σελιδα και βλεπω το παρακατω,

 

  Control Module Part Number Software Level Variant LIN Version

   3C0-953-549-AB                  SW 0020 N/A        -               -

τι εννοει ? οτι δεν παιρνει, παρα μονο με αλλαγη εγκεφαλου τιμονιου?

O παραπάνω εγκέφαλος υποστηρίζει το cruise control.Οφείλεις όμως να αλλάξεις φλασιέρα και να μπει και η κατάλληλη καλωδίωση.

Link to comment
Share on other sites

O παραπάνω εγκέφαλος υποστηρίζει το cruise control.Οφείλεις όμως να αλλάξεις φλασιέρα και να μπει και η κατάλληλη καλωδίωση.

Καλημερα,

 

οταν λες φλασιέρα ?

Υπαρχει καποιο ετοιμο κιτ, ή πρεπει να ψαξω ξεχωριστα για τον CC, το καλωδιο και το πλαστικο ???

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

οταν λες φλασιέρα ?

Υπαρχει καποιο ετοιμο κιτ, ή πρεπει να ψαξω ξεχωριστα για τον CC, το καλωδιο και το πλαστικο ???

το διακοπτη του φλας να εχει και cc επανω

Link to comment
Share on other sites

το διακοπτη του φλας να εχει και cc επανω

Aααα..!

 

Νομιζα οτι μπαινει εξτρα χειριστιριο (δηλαδη 3ο) και οτι θελει αλλαγη και το πλαστικο..!

 

Υπαρχει ετοιμο κιτ με το καλωδιο ? ή πρεπει να ψαξω ξεχωριστα απο το ebay ?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων..!

Link to comment
Share on other sites

Aααα..!

 

Νομιζα οτι μπαινει εξτρα χειριστιριο (δηλαδη 3ο) και οτι θελει αλλαγη και το πλαστικο..!

 

Υπαρχει ετοιμο κιτ με το καλωδιο ? ή πρεπει να ψαξω ξεχωριστα απο το ebay ?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων..!

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1) Φλασιέρα με διακόπτη cc με την καλωδίωση κομπλέ από το ebay λογικά για πιο φθηνά.Αν δεν βρεις αναγκαστικά θα απευθυνθείς αντιπροσωπεία.

2)Κάλυμμα στο τιμόνι.Έχει πολλά στο ebay αλλά δεν ξέρω αν με τα μεταφορικά βγαίνει φθηνότερα από την αντιπροσωπεία.

3)Τοποθέτηση από έμπειρο ηλεκτρολόγο ο οποίος έχει ξανακάνει την ίδια εργασία.

4)Κωδικοποίηση εγκεφάλου τιμονιού.

Link to comment
Share on other sites

σαν ανταλλακτικο θελεις μονο αυτο  http://www.ebay.de/itm/vw-golf-indicator-stalk-switch-high-res-mk5-cruise-/160954715347?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2579a60cd3

 

μετα τοποθετηση και κωδικοποιηση

Στο passat πάει όλη η φλασιέρα μαζί.Μην μπερδεύεις το golf με το passat.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Επειδη ψηνομαι για να βαλω cc υπαρχει τροπος με το vag com να δω αν ο εγκεφαλος μου δεχεται μονο με διακοπτη το cc?Εχω τα χειριστηρια στο τιμονι με mfd οθονη και τα f1 (dsg).

Link to comment
Share on other sites

Aπ΄όσο ξέρω χρειάζεσαι το χειριστήριο και μια κωδικοποίηση.Τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα χθές στον Φιλοσίδη, 140 εργατικά και διακόπτης (περίπου 70 ευρώ είχε ο διακόπτης και 1,5 ώρες εργασία)

Θα το έβαζα μόνος αλλα για 70 ευρω να πώ την αλήθεια δεν συμφέρει η βαβούρα.

Link to comment
Share on other sites

E δεν τα λες και λιγα τα 70 αν πιανουν τα χερια σου. Ισα ισα εμενα μου αρεσει να ασχολουμαι.

Παιζει κανενα how to για το πως θα μπει ο διακοπτης?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου ηρθε ο διακοπτης και τον περασα. Να πω καποια πραγματα που με εκαναν να σπαω το κεφαλι μου και να μην βρισκω τι ειναι τα οποια δεν αναφερονται στον οδηγο.

1) ο οδηγος λεει οτι αν γυρισεις τον διακοπτη στο on καταλαβαινεις οτι εν σταση αν το γυρισεις στο on θα αναψει το λαμπακι απο στο cruise (εγω αυτο καταλαβα) και μετα απο πολλες προσπαθειες που δεν εβλεπα λαμπακι πηρα φιλο και μου επιβεβαιωσε οτι δεν αναβει παρα μονο σε κινηση οταν ενεργοποιησεις το cruise.

2) Σημαντικο ειναι να αναφερω και οτι μου αναψαν τα λαμπακια του tpms του esp και του τιμονιου. Αφου ασπαζα το κεφαλι μου οτι κωδικοποιω σωστα  και συνεχιζει να μου αναβουν ειπα μετα απο πολλα πειραματα να τα βαλω ολα οπως πρεπει και να κανω μια βολτα. Μολις ξεκκινησα μετα απο 30 μετρα εσβυσαν ολα τα λαμπακια ενα ενα οποτε λεω αν δουλευει και το cruise θα παω για λαμπαδα. Δουλεψε :yahoo:

Οποτε αν δειτε αναμενα λαμπακια μην αγχωθειται οπως εκανα εγω και ελεγα οτι θα τα παρω ολα στο χερι. Αν γινουν ολα σωστα θα σβησουν στην πρωτη βολτα.

Link to comment
Share on other sites

1) αν εχεις gt sport ετσι αναβει το λαμπακι μονο μετα τα 30 χλμ.

 

2) αν ειχες βγαλει τον πολο της μπαταριας ετσι αναβουν και μετα απο καπια χλμ σβηνουν.

Link to comment
Share on other sites

Ε για να το ξερουν και καποιοι που θελουν να το κανουν στο μελλον. Αν εβγαζα την μπαταρια θα μου ζητουσε κωδικο το rcd ετσι δεν ειναι? γι'αυτο δεν το εκανα γιατι δεν νομιζω να τον εχει πουθενα γραμμενο.

Link to comment
Share on other sites

palikaria kalispera exw ena golf 5 tsi 140ps me 3aktino timoni xwris koumpia kai mikri othoni sto kantran einai i apli ekdosi xwris ipologisti taxidiou mporw na balw cruse control an nai ti antalaktika xreiazomai eyxaristw

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι να το βαλεις στο VCDS και να διαβάσεις ποιον εγκέφαλο τιμονιού φοράς.

 

Το πιθανότερο  μιας και δεν εχεις υπολογιστή ταξιδιού είναι να φοράς lowline εγκέφαλο άρα θα χρειαστείς εγκέφαλο τιμονιού τουλάχιστον midline και διακόπτη με cruise control.

 

Ο διακόπτης έχει καινούργιος γύρω στα 75 € και άλλα τόσα περίπου για να βρεις ένα μεταχειρισμένο εγκέφαλο τιμονιού.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.