Jump to content
Puck

Coding εγκεφάλου Golf 5 για την ενεργοποίηση Cruise Control

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω Και εγώ να ρωτήσω με την σειρά μου τους ειδιΚούς του forum, εάν μπαίνει CC στο διΚό μου ΜΚ5 1Κ FSI.

απ'οτι είδα ο controler του τιμονιού είναι ο 1K0-953-549-AM Και είναι highline αλλά type 1.

ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, να ρωτήσω κάτι εάν ξέρει κανένας.

Σήμερα είπα να τοποθετήσω το Cruise Control στο Golf V 2005. Πριν ξεκινήσω την διαδικασία έβαλα το VAG COM 10.6 που εχω (μολις το παρελαβα) για να δω τι στοιχεια μου δινει.

Βλέπω λοιπόν τελείως διαφορετικά πράγματα από αυτά που φαίνονται στην αρχή του τοπικ, επισυνάπτω τα sreenshots.

Στο Menu Address 01 - Engine εκεί που λέει soft coding και δίπλα μέσα στο πλαίσιο γράφει lon coding εμένα γράφει 0000072

Όταν μπω στο coding 07 βλέπω διαφορετική εικόνα από αυτήν που δείχνει το How to.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

Δεν προχώρησα στο να βάλω το CC γιατί με αυτά που είδα φοβήθηκα μην κάνω καμιά ζημιά.

Ευχαριστω

post-20650-0-50709900-1328777529_thumb.j

post-20650-0-51915000-1328777541_thumb.j

post-20650-0-00863200-1328777550_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την βρήκα την άκρη πάνω - κάτω και εάν κατάλαβα καλά οι εικόνες από το How to αναφέρονται στα παλαιότερα vag com εάν έχω λάθος διορθώστε με.

Καλώδιο και ακροδεκτακια δεν βρήκα όμως και ένα που πήρα από καρεντα δεν έκανε και κάτι ακροδεκτακια που αγόρασα από έξω το ίδιο.

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω αυτό το καλώδιο χωρίς να χρειάζεται να πάω το αυτοκίνητο συνεργείο ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω μπερδευτει λιγακι και θελω την βοηθεια σας.εχω το tsi 140 του 07' και περιμενω το cruise.εμενα εχει το μαμα τριακτινο τιμονι χωρις κουμπια και με την κλασικη μικρη οθονη που διχνει καταναλωση και τετια αλα οχι την μεγαλη.και με χειροκινητο σασμαν.

λοιπον.

παω στο engine>coding και αντικαθιστω τον αριθμο μου με αυτον?: 04 03 00 03 18 07 01 60

μετα παω στο 16-steering wheel>coding και βαζω αυτον?: 00 01 04 2

ή τον κωδικο 00 01 04 2 τον βαζω στο 16-steering wheel>coding II?

Link to comment
Share on other sites

Σε όποιο από τα δυο δεις την παλιά σου κωδικοποίηση π.χ. εάν είχες 0000012 εκεί θα πας να την αλλάξεις. Είναι στο Address 16 και μπορεί να είναι στο coding 07 η στο codingII, όπου δεις τον παλιό σου κωδικό.

Link to comment
Share on other sites

παω στο engine>coding και αντικαθιστω τον αριθμο μου με αυτον?: 04 03 00 03 18 07 01 60------αυτο δηλαδη ειναι σωστο?

και στο αλλο με τον κωδικο 00 01 04 2 τον βαζω στο coding 07 η στο codingII στο Address 1?αυτο μονο?

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που αναφέρεις είναι για long coding, ενώ το δεύτερο για soft coding.

Δεν ξέρω στο δικό σου αλλά στο δικό μου long coding δεν εμφανίστηκε πουθενά

Και εγώ πρωτάρης είμαι στην σχέση μου με το VCDS αλλά ακολούθησα πιστά τις οδηγίες από το παρακάτω Link:(1) http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/VW_Golf_%281K%29_Steering_Wheel#coding

και για την ενεργοποίηση με το 11463 εδώ:(3) http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Checking_Cruise_Control_using_Measuring_Values#Cruise_Control_Activation

Εαν έχεις αλλάξει εγκέφαλο θα χρειαστεί να κάνεις και την παρακάτω διαδικασία για το Adaptation :(2) http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/VW_Golf_%281K%29_Steering_Assist#Adaptation

Εγώ αυτά τα τρία Link χρησιμοποίησα (με την σειρά που έχω βάλει στην παρένθεση) και πέτυχε με την πρώτη.

Εαν δεν αλλάξεις εγκέφαλο τιμονιού το βήμα (2) μπορεί να μην χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Τα λέει πολύ αναλυτικά, δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μια δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

Τα λέει πολύ αναλυτικά, δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μια δοκιμή.

επειδη το vagcom ειναι κινεζια.εχει κολησει και δεν μπαινει στο basic settings.πρεπει αν βρω αλλο vagcom.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά και το δικό μου 10.6 κνεζικο, μου έχει βγάλει την παν_γ_α.

Σχεδόν κάθε φορά πριν το χρησιμοποιήσω το σβήνω και το επαναπρογραμματίζω.

Link to comment
Share on other sites

Εαν μέσα στο CD που σου έστειλε έχει ένα φάκελο Hepl και μέσα ένα αρχείο Txt με το παρακάτω όνομα (Repair your vcds106 step by step), θα πας και θα κάνεις τα τρία τελευταία βήματα:

step16: Open the file" MProg3.0_Setup.exe". Click" device" and then"scan", if above steps are all well done, there will be information " find one device".

Step17: Use MProg3.0_Setup.exe to open file " genius vag com ept.ept" that i sent you. Then click "erase", if succeed, there will be a information " successful",

and then click " program" , if succeed, there will be a informtion " programmed serial under disabled"

Step18: Your computer can recognize the cable now and your cable is ready to use.

Μετά από αυτό θα πρέπει να το βλέπει.

Προϋπόθεση είναι το Mprog3.0 .exe να βλέπει το καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

οχι το βλεπει το καλωδιο.το θεμα ειναι οτι δεν μπαινει σε ολες τις επιλογες!δλδ engine->basic settings δεν μπαινει. coding μπαινει,measuring blocks μπαινει αλλα διαβαζει μεχρι το 23 μετα τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Κωδικοποίηση Διακόπτη Cruise Control

για VW Golf V(1K) , Skoda Octavia II , Audi A3( 8P) , Seat Leon II (1P)

Απαραίτητη προϋπόθεση RosstechVag-com ή Bosch VAS-5051(5052-5053)

Εργαλεία:

Καλώδιο Vag-Com(Rosstech)

Ηλεκτρονικός Υπολογιστής , Laptop

Χρόνος: 10-15 λεπτά

DISCLAIMER:

Το παρόν tutorial , βασίζεται σε service manuals της VW & Audi για την κωδικοποίηση του εγκεφάλου των αυτοκινήτων αυτών.

Σε περίπτωση λάθους μπορεί και να κλειδώσει για πάντα ο εγκέφαλος του τιμονιού(σπάνια). Σε τέτοια περίπτωση ο συγγραφέας αυτού του Tutorial δεν φέρει καμία ευθύνη για τις πράξεις σας.

Αν αισθάνεστε ότι δεν μπορείτε να πραγματοποιήσετε την κωδικοποίηση μόνος σας , παρακαλώ απευθυνθείτε σε μια αντιπροσωπεία VW για την επιτυχή αλλαγή.

Αφού έχουμε βάλει τον διακόπτη του Cruise control ,μετά θα χρειαστούμε μια κωδικοποίηση ώστε το αυτοκίνητο να καταλάβει oτι έχει τον διακόπτη.

Ανοίγουμε το Vag-com και πάμε στο SELECT

VAGCOM1.jpg

Μετά πάμε στην,

Address 01-Engine

VAGCOM2.jpg

Όταν μπούμε στο Menu Address 01 - Engine ,

Πάμε στο Address 07 - Coding

VAGCOM6.jpg

Η κωδικοποίηση στο παράδειγμα αυτό είναι για MANUAL αυτοκίνητα

Αφού κάνουμε access στο address 07 βλέπουμε αυτήν την οθόνη.

VAGCOM8-1.jpg

Η αρχική κωδικοποίηση

Για Manual Θα είναι :

04 03 00 03 18 07 00 60

Για Αυτόματα DSG θα είναι:

04 03 00 03 1C 07 00 60

Και για αυτόματα απλά, θα είναι :

04 03 00 03 19 07 00 60

ή

04 03 00 03 02 07 01 60

Η Κωδικοποίηση που πρέπει να γίνει θα είναι,

VAGCOM7-1.jpg

Για Manual Θα είναι :

04 03 00 03 18 07 01 60

για Αυτόματα DSG θα είναι:

04 03 00 03 1C 07 01 60

Και για αυτόματα απλά, θα είναι

04 03 00 03 19 07 01 60

ή

04 03 00 03 02 07 01 60

Τα Bold Καθορίζουν το κιβώτιο...Εσείς θα πρέπει να αλλάξετε το 00 που υπάρχει στο byte 06, το οποίο είναι το italic

Στα δικά σας λογικά θα είναι 00 ,

το 01 "ανοίγει" το cruise από την μηχανή

Τα Underscrolled καθορίζει το τύπο του a/c Που έχετε και επίσης τον τύπο της μετάδοσης AWD ή FWD

07 = FWD και ηλεκτρονικός κλιματισμός

03 = FWD και χειροκίνητος κλιματισμός

0C = AWD και χειροκίνητος κλιματισμός

0F = AWD και ηλεκτρονικός κλιματισμός

Καλύτερα , να αλλάξετε μόνο το Byte 06(έβδομο σετ αριθμών) Και να μην πειράξετε κανένα άλλο...

Κάνετε copy το Current coding, αλλάζετε το byte 06 από 00 σε 01 και το βάζετε στο κενό New Coding, αφού είστε σίγουροι πατάτε Do it!

Προγραμματίσατε μόλις τον Κεντρικό εγκέφαλο για τον διακόπτη cruise.

μετά πάμε στο,

Address 16 - Steering wheel

VAGCOM5-1.jpg

Όταν μπούμε στο Menu Address 16 - Steering Wheel ,

Πάμε στο Address 07 - Coding

VAGCOM3.jpg

Αλλάζουμε την κωδικοποίηση από αυτό που έχει σε,

VAGCOM4-1.jpg

1o Σετ , με 3ακτινοΤιμόνι με κουμπάκια και μικρή οθόνη στο καντράν

00 03 04 2

2ο Σετ, με 3ακτινοΤιμόνι με κουμπάκια και μεγάλη οθόνη στο καντραν

00 03 02 2

3ο Σετ , με 3ακτινοΤιμόνι χωρις κουμπάκια και μικρή οθόνη στο καντράν

00 01 04 2

4ο Σετ , με 3ακτινοΤιμόνι χωρίς κουμπάκια και μεγάλη οθόνη στο καντράν

00 01 02 2

5ο Σετ , με κανονικό τιμόνι χωρις κουμπακια και μικρή οθόνη στο καντράν

00 00 04 2

6ο Σετ , με κανονικό τιμόνι χωρίς κουμπάκια και μεγάλη οθόνη στο καντράν

00 00 02 2

7o Σετ , με 3ακτινοΤιμόνι με Paddles με κουμπάκια και μικρή οθόνη στο καντράν.

00 03 14 2

ή

00 02 14 2

8ο Σετ, με 3ακτινοΤιμόνι με Paddles με κουμπάκια και μεγάλη οθόνη στο καντράν.

00 03 12 2

ή

00 02 12 2

9ο Σετ , με 3ακτινοΤιμόνι με Paddles χωρίς κουμπάκια και μικρή οθόνη στο καντράν.

00 01 14 2

10ο Σετ , με 3ακτινοΤιμόνι με Paddles χωρίς κουμπάκια και μεγάλη οθόνη στο καντράν.

00 01 12 2

Αντιγράφετε την κωδικοποίηση με κάποια από τις παραπάνω και το βάζετε στο κενό Software Coding, αφού είστε σίγουροι πατάτε Do it!

Προγραμματίσατε μόλις τον Εγκέφαλο τιμονιού για τον διακόπτη cruise.

Ανοίξτε τον διακόπτη του cruise , πρέπει να δείτε αυτό το εικονίδιο στο καντράν του αυτοκινήτου σας.

06092007169.jpg

γεια σας παιδια... εγω μπαινω για να κανω κωδικοποιηση στο engine-coding 07 αλλα μου βγαζει ενα παραθηρο σαν αυτο που εχει στο Steering Whee. δεν μου βγαζει πολλα νουμερα αλλα νομιζω 00000 και εναν αριθμο. εχω golf 5 gt sport 2008 140hp kai vcds 10.6

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την 10,6 θα κάνεις αυτά τα δύο: Το πρώτο είναι όπως στην τελευταία φωτογραφία στο από πάνω μήνυμα

1: http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/VW_Golf_%281K%29_Steering_Wheel#coding

2: Activating Cruise Control on a new (DBW) ECU using Login

DBW (Drive-by-Wire) Factory fresh ECU's often come with cruise control de-activated.

[select]

[01 - Engine]

[Login - 11] or if that function is not available then use [Coding - 11] instead

Enter 11463 to activate cruise control

[Do It!]

Αυτά που σου λέω είναι μόνο για το cruise control, Κάνεις πρώτα την κωδικοποίηση στο address 16 steering wheel, coding 07 και με τα χαρακτηριστικά του αυτοκινήτου σου βρίσκεις τον κωδικό που χρειάζεσαι και τον βάζεις.

Μετά κάνεις την ενεργοποίηση με το 11463

Edited by rivol
Link to comment
Share on other sites

Οκ! Δουλεψε! Σας ευχαριστω ολους! Τελικα καποιοι απο εδω μεσα πρεπει να πανε στην φολκσβαγκεν για να κανουν μαθηματα! Ειχα παει για ενεργοποιηση και δεν ηξεραν τι τους γινετε. Μπραβο παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε, καλές βόλτες :clapping: :clapping: :clapping:

Link to comment
Share on other sites

πανευκολο και σιγουρο αν εχεις midline εγκεφαλο τιμονιου απλα δωστε προσοχη στα type 1 και type 2... ο αλεξης @rivol πιστευω ειναι ο καταλληλοτερος στο θεμα αυτο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Δημήτρη :drinks:

Ανάλογα την χρονολογία του μοντέλου σου και το επίπεδο εξοπλισμού. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεσαι το VCDS και το καλώδιο για να έχεις πρόσβαση στα στοιχεία του εγκεφάλου για να μπορέσεις να διαβάσεις τον κωδικό του εγκεφάλου τιμονιού π.χ.

Address 16: Steering wheel Labels: 1K0-953-549-MY8.lbl

Part No SW: 1K0 953 549 AM HW: 1K0 953 549 AM

Component: J0527 036 0070

Coding: 0002042

Shop #: WSC 12345 123 12345

VCID: 7DFA7C025D99

Βλέπεις στο παράδειγμα ότι ο εγκέφαλος τιμονιού είναι ο 1Κ0 953 549 ΑΜ

Στη συνέχεια θα πας εδώ http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Steering_Wheel_Control_Module_Versions

για να βρεις τι είναι ο δικός σου εγκέφαλος και τι υποστηρίζει.

Αν δεν υποστηρίζει CC θα πρέπει να τον αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

να συμπλιρωσω οτι μιας και οπως λεγαμε αλεξη @rivol για το χρωμα το διασταυρωσα,οσα αυοκινητα το τιμονι τους δεν εινι μαρυρο καταμαυρο αλλα ενα ελαφρυ γκρι χρωμα τοτε γκρι=type 1 και μαυρο= type 2

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα,

προφανως δεν καταλαβατε και οι δυο σας τι ρωτησα.

ποσο ευκολο ειναι να βαλουμε adaptive cruise control?

Cruise control εχω ηδη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.