Jump to content
halkis_13

ερώτηση για ΛΑΣΤΙΧΑ

Recommended Posts

Guest Speedster
Ηθέλα να ρωτήσω τι λάστιχα (μάρκα) τοποθετεί η μάμα vw για το EOS?

Στο πακέτο Westwood 17" με αισθητήρες πίεσης και σπορ ανάρτηση μου ήρθε με 235/45/R17 Continental Sport Contact 2.

Edited by Speedster
Link to comment
Share on other sites

Στο πακέτο Westwood 17" με αισθητήρες πίεσης και σπορ ανάρτηση μου ήρθε με 235/45/R17 Continental Sport Contact 2.

τα μαμά?χωρις κανένα πακέτο..κάπου άκουσα ότι κάποιοι έξυπνοι βάζουν άλλη μάρκα ελαστιχών εδώ στην Ελλάδα χαμηλότερης ποιότητας...

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Δεν θυμάμαι τι λάστιχα είδα σε μαμά. Πάντως η φήμη για την οποία μιλάς είναι γνωστή από δεκαετίες και νομίζω ότι δεν έχει βάση! Ένας παράγοντας που εν μέρει επιβεβαιώνει αυτό που σου λέω είναι και το DOT που είδα στα λάστιχα μου, το οποίο είναι πολύ κοντινό στην κατασκευή του αυτοκινήτου. Αν είναι να σου βάλουν μάπα, ενδεχομένως να μην σου δώσουν και φρέσκο πράγμα… Εξάλλου από την όποια εμπειρία μου στην αγορά ελαστικών θα σου έλεγα ότι συνήθως πάνε να σου κάνουν γαργάρα το DOΤ… Στη θέση σου, δεν θα ανησυχούσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Δεν θυμάμαι τι λάστιχα είδα σε μαμά. Πάντως η φήμη για την οποία μιλάς είναι γνωστή από δεκαετίες και νομίζω ότι δεν έχει βάση! Ένας παράγοντας που εν μέρει επιβεβαιώνει αυτό που σου λέω είναι και το DOT που είδα στα λάστιχα μου, το οποίο είναι πολύ κοντινό στην κατασκευή του αυτοκινήτου. Αν είναι να σου βάλουν μάπα, ενδεχομένως να μην σου δώσουν και φρέσκο πράγμα… Εξάλλου από την όποια εμπειρία μου στην αγορά ελαστικών θα σου έλεγα ότι συνήθως πάνε να σου κάνουν γαργάρα το DOΤ… Στη θέση σου, δεν θα ανησυχούσα.

thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειστε σιγουροι οτι τοποθετει τα ιδια λαστιχα σε ολα;Το λεω διοτι απ'οτι ξερω εξαρταται απο την παρτιδα.Το Golf μου ηρθε με Michelin κι αλλα Golf που εχω δει εχουν ερθει με αλλες μαρκες ελαστικων.

Link to comment
Share on other sites

Ειστε σιγουροι οτι τοποθετει τα ιδια λαστιχα σε ολα;Το λεω διοτι απ'οτι ξερω εξαρταται απο την παρτιδα.Το Golf μου ηρθε με Michelin κι αλλα Golf που εχω δει εχουν ερθει με αλλες μαρκες ελαστικων.

+1

Link to comment
Share on other sites

Ειστε σιγουροι οτι τοποθετει τα ιδια λαστιχα σε ολα;Το λεω διοτι απ'οτι ξερω εξαρταται απο την παρτιδα.Το Golf μου ηρθε με Michelin κι αλλα Golf που εχω δει εχουν ερθει με αλλες μαρκες ελαστικων.

μίλησα πριν από λίγο με κάποιον πωλήτη της Κοsmocar και που είπε την εκπληκτική έκφραση "ότι τύχει"..τον ρώτησα τι εννοεί και που είπε ανάλογα με ποιον συνεργάζεται εκείνη την στιγμή..Αρα μπορεί ο κάθε καλοπροαίρετος αντιπρόσωπος να βάλει "ότι τύχει"!!!ετσι δεν είναι?

Edited by halkis_13
Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
μίλησα πριν από λίγο με κάποιον πωλήτη της Κοsmocar και που είπε την εκπληκτική έκφραση "ότι τύχει"..τον ρώτησα τι εννοεί και που είπε ανάλογα με ποιον συνεργάζεται εκείνη την στιγμή..Αρα μπορεί ο κάθε καλοπροαίρετος αντιπρόσωπος να βάλει "ότι τύχει"!!!ετσι δεν είναι?

Και πάλι θα σου πω ότι αντίθετα με τις διάφορες φήμες που θέλουν τα καινούργια αυτοκίνητα να εισάγονται στην Ελλάδα χωρίς καθρέπτες, ρόδες, καθίσματα, επάνω σε τούβλα κλπ. η πραγματικότητα είναι ότι τα αυτοκίνητα (και στην περίπτωση μας το EOS) συναρμολογούνται στην Palmela της Πορτογαλίας, στο εργοστάσιο Autoeuropa και το προϊόν της γραμμής παραγωγής είναι το αυτοκίνητο που θα πάρεις στα χέρια σου! Ψάξε στο youtube. Θα βρεις αρκετά βίντεο σχετικά με το εργοστάσιο και την γραμμή παραγωγής. Θα διαπιστώσεις ότι τα αυτοκίνητα βγαίνουν από το εργοστάσιο ολοκληρωμένα, ακόμα και με τις optional ζάντες! Κατά συνέπεια, ναι, εξαρτάται με ποιόν προμηθευτή συνεργάζεται το συγκεκριμένο εργοστάσιο της VW και υποθέτω και από την διαθεσιμότητα συγκεκριμένων διαστάσεων ελαστικών σε κάθε προμηθευτή. Βλέπεις τουλάχιστον για την ώρα, και τουλάχιστον για τα αυτοκίνητα μαζικής παραγωγής, δεν δίνεται η δυνατότητα επιλογής ελαστικών ακόμα και στις εργοστασιακές παραγγελίες, παρά το γεγονός ότι για παράδειγμα η τετράδα ελαστικών στη δική μου διάσταση κοστίζει +700 ευρώ, ενώ την ίδια ώρα μου δίνεται η δυνατότητα π.χ. να επιλέξω αξεσουάρ που στοιχίζουν από 50 ευρώ μέχρι και 2500 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

μίλησα πριν από λίγο με κάποιον πωλήτη της Κοsmocar και που είπε την εκπληκτική έκφραση "ότι τύχει"..τον ρώτησα τι εννοεί και που είπε ανάλογα με ποιον συνεργάζεται εκείνη την στιγμή..Αρα μπορεί ο κάθε καλοπροαίρετος αντιπρόσωπος να βάλει "ότι τύχει"!!!ετσι δεν είναι?

...ή ότι έχει η Kosmocar στις αποθήκες της! -_-

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.