Jump to content
Guest VasilisFSI

Golf 5 - Αεροδυναμικός Θόρυβος (Σφυρίζει το τζάμι οδηγού)

Recommended Posts

Guest VasilisFSI

Έχω ένα GolfakiV 1.4FSI και μου παρουσιάζετε ενα πρόβλημα στο παράθυρο του οδηγού. Σε ταχύτητες μεγαλύτερες απο 100 χ/ω ακούγεται ένα σφύριγμα λες και έχω λιγο ανοιχτό το παράθυρο. Το πήγα δυο φορές στην αντιπροσωπεία (συγκεκριμενα στην πάτρα και στην καβάλα) και μου είπαν ότι δεν τρέχει τίποτα!!!. Ο θορυβος υπάρχει και είναι αδύνατο να κάνεις ταξιδι χωρίς δυνατή μουσική. Τί έχετε να μου προτίνετε;;; :)

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπαίνει αέρας από καμιά πολύ μικρή τρυπίτσα από την τσιμούχα που έχει γύρω - γύρω η πόρτα?? Δεν εξηγείται διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Guest VasilisFSI

Τσέκαραν την τσιμούχα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι είναι ΟΚ. Το αυτοκίνητο είναι καινούργιο. ¶ν καποιος κάτοχος GOLFV παρατήρησε κάτι παρόμοιο, παρακαλώ να με ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Ελενξε απ'εξω την πορτα..κλεινει καλα?

Μηπως η πορτα ολοκληρη θελει λιγο ρυθμισμα...?

να κλεινει λιγο παραμεσα..

Εχει ξαναπαρουσιαστει αυτο το προβληματακι για αυτο στο λεω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και εγω το εχω μόλις δύο μήνες κα ακουω αυτόν το θόρυβο - σφύριγμα και οχι σε ιδιαίτερα υψηλές ταχυτήτες....περίπου 100χιλ/ώρα.

Εχω νευριάζει πολύ και να σκεφτείς ότι έχω ήδη ρυθμίσει την πόρτα γιατί προεξείχε λίγο. Είναι πολυ ενοχλητικό γιατί ο νουσ μου είναι συνέχεια σε αυτο το σφύριγμα.......

παίζει βέβαι και να είναι καθαρά αεροδυναμικό λόγω της καμπύλης του οριακού σρτώματος αέρα που προκαλέιται από τον καφρέπτη..

Link to comment
Share on other sites

Στην αεροδυναμική σύραγγα ελέγχονται κυρίως δυνάμεις και ροπές καθώς και τα επίπεδα θορύβου μεγάλης κλίμακας. Αυτό που ακούω εγώ μη φανταστείς ότι μου τρυπάει τα αυτιά απλά είναι ενοχλητικό. ¶κού να μπαίνει αέρας στο εσωτερικό της καμπίνας στην πολευρά της πόρτας αλλά σε καμια περίπτωσηη δεν έχω αισθανθεί και ρεύμα αέρα....

αστα να πάνε

καλύτερα να ήμουν κουφος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Sir B
Που πηγε η ποιοτητα ρε γμτ..

Στην Αμερική η VW είναι προτελευταία στην αξιοπιστία!...

Τραγική κατάσταση...

(κι ας μετακινήσουν επιτέλους το καταραμένο το εργοστάσιο από το Μεξικό!...

Στον πιο τεμπέλη λαό του κόσμου βρήκαν να το κάνουν? :cry: )

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω το ιδιο προβλημα. Το εχω πει και στην αντιπροσωπεια αλλα δεν με πιστευουν. Το μονο που εχω να σας πω ειναι υπομονη. Μετα απο λιγο καιρο θα παψει να σε απασχολει.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια κ γω το ίδιο αυτοκιν. έχω κ δεν ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, μεχρι τωρα δηλ.αν συμβει κ σε μένα θα τους χ#σω το γάιδαρο στην αντιπροσωπεια.ΔΕΝ δικαιολογείται η VW με τέτοια προβληματα.απαράδεκτο!

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κι εγω, αλλα μολις κλεισω το κλιματιστικο σταματαει το σφύριγμα.

Για δοκιμαστε το και εσεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sir B
Φίλε μου και εγω το εχω μόλις δύο μήνες κα ακουω αυτόν το θόρυβο - σφύριγμα και οχι σε ιδιαίτερα υψηλές ταχυτήτες....περίπου 100χιλ/ώρα.

Εχω νευριάζει πολύ και να σκεφτείς ότι έχω ήδη ρυθμίσει την πόρτα γιατί προεξείχε λίγο. Είναι πολυ ενοχλητικό γιατί ο νουσ μου είναι συνέχεια σε αυτο το σφύριγμα.......

παίζει βέβαι και να είναι καθαρά αεροδυναμικό λόγω της καμπύλης του οριακού σρτώματος αέρα που προκαλέιται από τον καφρέπτη..

Είμαι ακριβώς ίδια περίπτωση!

Μου είπαν να περιμένω ως τα 5000 χλμ, μήπως καθήσουν καλύτερα οι τσιμούχες και φύγει από μόνο του, αλλιώς θα βάλουν τις πόρτες πιο μέσα.

ipso, καλή σκέψη, το δοκίμασα κι αυτό αλλά πάλι συνεχίστηκε το πρόβλημα. Ίδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Και εννοειται εγγυηση...Μην σας πιασουν κοροιδα και δωσετε δραχμη, ειναι μια διαδικασια που καλυπτει πληρως η εγγυση, και δεν δικαιολογειται το οιοδηποτε κοστος. ;):)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sir B

Λέτε ρε? Αφού είπαν ότι οι τσιμούχες είναι εντάξει. :)

Να ξαναπηγαίνω, να το ξαναδοκιμάζουμε, να περιμένω το ραντεβού...

Τώρα είμαι στα 3.000 χλμ. Θα περιμένω ως τα 4.000. Αν δεν δω την παραμικρή βελτίωση, θα τις αλλάξουν τις τσιμούχες με το στανιό και έτσι και ακούσω για ραντεβού και δοκιμές θα γίνει χαμός! rocket.gif;)protest.gif

ΥΓ την Τετάρτη πρόκειται να παραλάβω το βιβλίο οδηγιών και σέρβις. (υποσημείωση: παρέλαβα το αυτοκίνητο 1 Μαρτίου...)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κι εγω το ιδιο προβλημα με το τζαμι!

Πανω απο τα 100 μπαινει αέρας μέσα και σφυριζει!!!!!

Αυριο θα το πάω αντιπροσωπεία...

1100 ΚΜ και τέτοια προβλήματα δε λεει. machinegun.gifrocket.gifshockgun.gif:blush::blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest Sir B

Το χω δοκιμάσει με τον αεραγωγό, δε λύνεται το πρόβλημα.

Τώρα είμαι στα 4.000 και παρατήρησα ότι μειώθηκε κάπως ο θόρυβος.

Πήγα Παζαρόπουλο και μου είπαν να περιμένω λίγο ακόμη και μάλλον θα λυθεί από μόνο του. Μάλλον είναι θέμα να κάτσουν καλά οι τσιμούχες.

Παρουσιάστηκε σε πολλά Golf, είπαν...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι ρε Βασιλη που καπως λυθηκε...Παντως αν το δεις να συνεχιζει, μην διστασεις να αλλαξεις τσιμουχες, δεν ειναι τιποτα φοβερο, μια μερα δουλεια ειναι, και θα εχεις και αυτοκινητο αντικαταστασης, οποτε no problemo....

Link to comment
Share on other sites

Guest Sir B

Μου έλεγαν εκεί ότι παρουσιάστηκε και σε άλλους, έκαναν 2-3 φορές ρύθμιση στις πόρτες αλλά συνέχιζε...Τελικά έφυγε με τον καιρό. (άβυσσος η ψυχή του Golf...)

Aς ελπίσουμε να εξαλειφθεί τελείως. Αν όχι, σίγουρα πάω για αλλαγή τσιμούχας.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εμενα φιλε μου Jim, αλλα απο κει και περα, πρεπει να φτιαχνουμε τα αλλα οσο ειναι μεσα στην εγγυηση, για αυτο γινεται και αυτη η συζητηση... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Guest VasilisFSI

Είμαι στα 12000 km και καμία αλλαγή. Χθες που ταξίδευα και ψιλοέβρεχε παρατήρησα ότι το νερό στροβιληζόταν σε ένα τριγωνικό πλαστικό (μπροστά κάτω στο τζάμι και κοντά στον καθρέπτη). Λέτε εκεί να δημιουργήται ο θόρυβος?Να έχει χαλαρώσει και να προκαλεί θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αλλαξει τσιμουχες και στις δυο πορτες οχι λογο σφυριγματος και δεν ειναι διαδικασια που γινεται χωρισ να παρει ωρα.εχεις δοκιμασει να δεις αν κλεινει τερμα το παραθυρο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.