Jump to content
polo_6566

Φρένα τετραπίστονα

Recommended Posts

καλησπερα.σκεφτομαι να βαλω 16αρα ζαντουλα στο οχημα.αντε και την εβαλα.σκεφτομαι ομως και τα φρενα.για να γεμισει το κενο μιας και τα μαμα θα ειναι μικρα, οπως και το φρεναρισμα.

ρωταω λοιπον...

σε brembo που ενδιαφερομαι τι μπορω να βαλω;σκεφτομαι κιτ της brembo με ολα τα καλουδια μεσα(δαγκανες,τακακια,σωληνακια,δισκοι)καινουργιο ή μεταχειρισμενο.

ποιο ειναι το μεγαλυτερο μεγεθος που μπορω να βαλω;ξερει κανεις κανα μαγαζι που να πουλαει σε λογικες τιμες κιτ;

ή να αποτανθω καλυτερα σε καποιον φρενά ωστε να κανει καποια μελετη πανω στο οχημα και να μου πει καποια δοκιμασμενη λυση;γνωριζετε καποιον που να το κατεχει;

το ''μαλλι'' ποσο παει περιπου σε τετοιες αναβαθμισεις;

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.σκεφτομαι να βαλω 16αρα ζαντουλα στο οχημα.αντε και την εβαλα.σκεφτομαι ομως και τα φρενα.για να γεμισει το κενο μιας και τα μαμα θα ειναι μικρα, οπως και το φρεναρισμα.

ρωταω λοιπον...

σε brembo που ενδιαφερομαι τι μπορω να βαλω;σκεφτομαι κιτ της brembo με ολα τα καλουδια μεσα(δαγκανες,τακακια,σωληνακια,δισκοι)καινουργιο ή μεταχειρισμενο.

ποιο ειναι το μεγαλυτερο μεγεθος που μπορω να βαλω;ξερει κανεις κανα μαγαζι που να πουλαει σε λογικες τιμες κιτ;

ή να αποτανθω καλυτερα σε καποιον φρενά ωστε να κανει καποια μελετη πανω στο οχημα και να μου πει καποια δοκιμασμενη λυση;γνωριζετε καποιον που να το κατεχει;

το ''μαλλι'' ποσο παει περιπου σε τετοιες αναβαθμισεις;

ευχαριστω.

αν ειναι να πας σε ενα ολοκληρωμενο σετ της brembo η οποιαδηποτε αλλης εταιριας να ξερεις οτι τα λιγοτερα που μπορουν να σου φυγουν ειναι 1200(tarox) εως 1500(brembo).οσο για μεταχειρισμενα εγω ειχα βρει 4πιστονες δαγκανες σε πολυ καλη τιμη!

λογικα σε 16αρα ζαντα πρεπει να χωραει κατι παραπανω απο 300mm δισκο

Link to comment
Share on other sites

1500¤ για 4πιστονα brembo καινουργια,αλμυρουτσικα μπορω να πω.τα μεταχειρισμενα εχουν καλυτερη τιμη αλλα ειναι δυσευρετα.κοιταξα και e-bay αλλα τζιφος.

300mm δισκος ειναι με τα 4πιστονα υποθετω.ισως χρειαζονται και αποστατες με την 16αρα;δεν ξερω.

ευχαριστω mpoukou22.

Link to comment
Share on other sites

1500¤ για 4πιστονα brembo καινουργια,αλμυρουτσικα μπορω να πω.τα μεταχειρισμενα εχουν καλυτερη τιμη αλλα ειναι δυσευρετα.κοιταξα και e-bay αλλα τζιφος.

300mm δισκος ειναι με τα 4πιστονα υποθετω.ισως χρειαζονται και αποστατες με την 16αρα;δεν ξερω.

ευχαριστω mpoukou22.

επειδη εψαχνα και εγω 4πιστονα(αλλα σε 15αρα),αυτο που θα εκανα εγω ηταν να βρω δαγκανες(ειχα βρει απο ibiza cupra-ap racing) 350 ευρω μαζι με τακακια.

θα επερνα καινουριους δισκους brembo alla 120 ευρω.

συνολο 470 ευρω.αλλα δεν μπαιναν σε 15αρα....... :o

σε σενα θα ηταν αστερι!

Link to comment
Share on other sites

απο το golf 5 gti μπαινουν στο polo;;;με 16αρα ζαντα αν εχω πανω;; :angry:

πουλαει ενας συμφορουμιτης ολο το κιτ μπρος-πισω.

Link to comment
Share on other sites

απο το golf 5 gti μπαινουν στο polo;;;με 16αρα ζαντα αν εχω πανω;; :angry:

πουλαει ενας συμφορουμιτης ολο το κιτ μπρος-πισω.

αν οι ζαντες σου ειναι 5μπουλωνες......

Link to comment
Share on other sites

αν οι ζαντες σου ειναι 5μπουλωνες......

πολυ σωστα!δεν το σκεφτηκα καθολου popeye.gif

οχι,δυστηχως ειναι 4 μπουλονο :angry:

σε ευχαριστω πολυ ρε mpoukou! worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα!δεν το σκεφτηκα καθολου popeye.gif

οχι,δυστηχως ειναι 4 μπουλονο :angry:

σε ευχαριστω πολυ ρε mpoukou! worthy.gif

να σου πω αν δεν βρεις τιποτα και αν δεν εχεις κωλημα να βαλεις τετραπιστονα μπορεις να κρατησεις τις δικιες σου δαγκανες να βαλεις καποιο καλο τακακι,να βαλεις ενα δισκο μεχρι 288 mm και να βρεις και τους αποστατες απο corrado kai ua eisai komple.

αυτα εχω βαλει εγω(εγω εχω δισκο 280) και το αυτοκινητο φρεναρει παρα πολυ καλα!

Link to comment
Share on other sites

4 πίστονα brembo δέ χωράνε σε 16άρες απο ότι μου είπαν σε μαγαζί που ρώτησα, απο δίσκους χωράει μέχρι 312 του s3.

για το πολο εχει βγαλει κιτ η tarox με 6πιστονες δαγκανες σε 15αρα.

τα εμβολα ειναι ποιο μικρα.....

ενας φιλος μου παντως εχει βαλει τα φρενα του ibiza cupra(4πιστονα ap-racing) σε 15αρα! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

για το πολο εχει βγαλει κιτ η tarox με 6πιστονες δαγκανες σε 15αρα.

τα εμβολα ειναι ποιο μικρα.....

ενας φιλος μου παντως εχει βαλει τα φρενα του ibiza cupra(4πιστονα ap-racing) σε 15αρα! :o

Γι αυτό λέω οτι brembo δέ χωράνε γιατί κι εμένα για τα tarox μου είπανε και νομίζω ότι πρέπει να έβγαλε και η wilwood κάποια λύση.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό λέω οτι brembo δέ χωράνε γιατί κι εμένα για τα tarox μου είπανε και νομίζω ότι πρέπει να έβγαλε και η wilwood κάποια λύση.

ειναι σιγουρο?εχω δει πολλα ραλλακια να εχουν τετραπιστονα Brembo me 16αρα!

otan εψαχνα για μεταχειρισμενα 4πιστονα ειχα βρει τις δαγκανες απο το fiat coupe 20VT,που ειναι brembo,και το παληκαρι μου ειχε πει οτι μπαινουν σε 16αρα.......

τι να σου πω.....

νομιζω οτι 16αρα ειναι αρκετα μεγαλη για να χωρεσουν 4πιστονα...

Link to comment
Share on other sites

ειναι σιγουρο?εχω δει πολλα ραλλακια να εχουν τετραπιστονα Brembo me 16αρα!

otan εψαχνα για μεταχειρισμενα 4πιστονα ειχα βρει τις δαγκανες απο το fiat coupe 20VT,που ειναι brembo,και το παληκαρι μου ειχε πει οτι μπαινουν σε 16αρα.......

τι να σου πω.....

νομιζω οτι 16αρα ειναι αρκετα μεγαλη για να χωρεσουν 4πιστονα...

Το πρόβλημα φίλε μου είναι οτι κι εγώ δέν μπορώ να πώ οτι είμαι απόλυτα σίγουρος, αναφέρω τί μου είπαν σε ένα μαγαζί που ρώτησα ο οποίος πήρε τηλέφωνο τον πωλητή της brembo και του είπε οτι δέ χωράνε. Δέν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις ώστε να μπορώ να τον αμφισβητήσω αλλά σίγουρα θα ρωτήσω και άλους πρίν κάνω κάτι με τα φρένα μου.

Κι εγώ στο ψάξιμο είμαι και αναφέρω τί μου λένε εκεί που ρωτάω πιστεύοντας ότι άν συγκρίνουμε τί απάντηση πήρε ο καθένας μας ίσως καταφέρουμε να καταλήξουμε σε ένα ασφαλές συμπέρασμα και να μπορούμε με βεβαιότητα να λέμε ναί μπαίνουν ή όχι δέ μπαίνουν.

¶λλωστε κι εσένα απο ότι λές σου είπε ότι μπαίνουν, τις έβαλε όμως;;;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα φίλε μου είναι οτι κι εγώ δέν μπορώ να πώ οτι είμαι απόλυτα σίγουρος, αναφέρω τί μου είπαν σε ένα μαγαζί που ρώτησα ο οποίος πήρε τηλέφωνο τον πωλητή της brembo και του είπε οτι δέ χωράνε. Δέν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις ώστε να μπορώ να τον αμφισβητήσω αλλά σίγουρα θα ρωτήσω και άλους πρίν κάνω κάτι με τα φρένα μου.

Κι εγώ στο ψάξιμο είμαι και αναφέρω τί μου λένε εκεί που ρωτάω πιστεύοντας ότι άν συγκρίνουμε τί απάντηση πήρε ο καθένας μας ίσως καταφέρουμε να καταλήξουμε σε ένα ασφαλές συμπέρασμα και να μπορούμε με βεβαιότητα να λέμε ναί μπαίνουν ή όχι δέ μπαίνουν.

¶λλωστε κι εσένα απο ότι λές σου είπε ότι μπαίνουν, τις έβαλε όμως;;;

και εγω φιλε phantom οτι μου ειχαν πει τοτε που εψαχνα να βαλω αυτα σου λεω......

οχι σε καμια περιπτωση δεν σου ειπα να αμφισβητησεις αυτον που στο ειπε,μιας που σιγουρα θα ξερει τα πραγματα καλυτερα....

οχι εγω δεν τα εβαλα γιατι ειχα την μαμα 15αρα του 6n :rolleyes:

nomizv otan eixe parei o μηχανικος μου να ρωτησει για καινουρια 4πιστονα του ειχε πει απο 16αρα και πανω....

τωρα εχει παει διακοπες,οταν γυρισει και δεν εχεις βρει κατι θα του πω να παρει ενα τηλ να το επιβεβαιωσουμε....

Link to comment
Share on other sites

Καλά μήν τρελένεσαι, δέ θα βάλω κάτι τώρα. Απο του χρόνου και βλέπουμε...

Απλά αναφέρω τί μου είπαν για να ενημερωθεί όποιος ψάχνει κάτι για τώρα!

Link to comment
Share on other sites

phantom και mpoukou ευχαριστω πολυ για τα replies :rolleyes:

εχω και εγω την εντυπωση οτι 4πιστονα brembo μπαινουν σε 16αρα.βεβαια το πιο συνετο ειναι να αποτανθω σε φρενα για σιγουρια.

στο site της brembo παντως που εβγαλα τα ματια μου δεν μπορεσα να βγαλω καποια ακρη σχετικα με τον τυπο του οχηματος και ζαντων,τι μπορει να ''φορεθει'' χωρις

προβλημα. :lol:

βεβαια σημερις ειδα ενα ραλλακι με 16αρες να φορα 4πιστονα κοκκινα bremboνια αλλα ο δισκος φανηκε να ειναι διαφορετικος σε σχεση με τους κλασικους. :lol:

πιο αναλυτικα... :lol:

ηταν απλα τεραστιος lick.gif

η επιφανεια του δισκου ηταν πιο μικρη σε σχεση με τους κανονικους,δηλαδη πιο λεπτος σε πλατος,αλλα μεγαλυτερος σε διαμετρο μιας και γεμιζε σχεδον ολο τον τροχο.φανταστειτε δηλαδη τον δισκο μιας μηχανης για παραδειγμα(πλατος-επιφανεια),μεσα στην 16αρα ζαντα!μιλαμε για worthy.gif

βεβαια δελεαστικοτατη προταση ειναι και οι φρενουκλες απο το ibiza cubra μιας και mpoukou αναφερεις οτι μπαινουν σιγουρα.

ειδωμεν... love.gif

θα μαθω νεοτερα για το θεμα που με/μας ενδιαφερει και θα ποσταρω πολυ συντομα.

keep in touch... :lol:

Link to comment
Share on other sites

ο mpoukou μαλλον εννοει απο το πρωηγουμενο cupra με τα 156 αλογατα.....οπου και εκεινο ηταν 4πιστονο....αν μπορεσεις να βρεις τετοια φρενα καλως αν και λιγο δυσκολο μιας και το προηγουμενο το cupra δεν κυκλοφορησε πολυ στο ελλαντα....

Link to comment
Share on other sites

ο mpoukou μαλλον εννοει απο το πρωηγουμενο cupra με τα 156 αλογατα.....οπου και εκεινο ηταν 4πιστονο....αν μπορεσεις να βρεις τετοια φρενα καλως αν και λιγο δυσκολο μιας και το προηγουμενο το cupra δεν κυκλοφορησε πολυ στο ελλαντα....

και ομως ο φιλος μου εχει βαλει τα φρενα του καινουριου.....(τουλαχιστον ετσι μου λεει :baby: )

ομως εχουν μπει σε 15αρα και εχει γινει μια μοντα!

σε 16αρια λογικα παντως θα μπαινουν κυριλε....

και κατι αλλο....

ο λογος που τουλαχιστον στο δικο μου πολο δεν εμπαιναν τα 4πιστονα του cupra ειναι οτι δεν μπορουσε να στηριχθει η δαγκανα σωστα,επρεπε δηλαδη βα γινοτανε πατεντα και μου ειχαν πει οτι αν επεφτε και σε καμμια μεγαλη λακουβα μπορει και να εσπαγαν(οι δαγκανες)....

Edited by doggy
Link to comment
Share on other sites

και δε βάζεις τα φρένα από Corrado να κάνεις δουλειά σου ? :baby:

Μπορεί να μην είναι 4πίστονα αλλά είναι άγκυρες :)

Link to comment
Share on other sites

και δε βάζεις τα φρένα από Corrado να κάνεις δουλειά σου ? :whistling:

Μπορεί να μην είναι 4πίστονα αλλά είναι άγκυρες :lol:

εσυ ρε κωστα τι εχεις βαλει?

εγω σκεφτομαι να βαλω [αργοτερα ομως] brembo δισκοπλακες σαν αυτες που εχει το 6Ν2 και σωληνακια υψηλης πιεσης. [μπρος πισω]

Link to comment
Share on other sites

εσυ ρε κωστα τι εχεις βαλει?

εγω σκεφτομαι να βαλω [αργοτερα ομως] brembo δισκοπλακες σαν αυτες που εχει το 6Ν2 και σωληνακια υψηλης πιεσης. [μπρος πισω]

εχει το αμαξι μου brembo δισκους και δεν το εχω παρει μυρωδια;;; :whistling::whistling:

Link to comment
Share on other sites

εχει το αμαξι μου brembo δισκους και δεν το εχω παρει μυρωδια;;; :whistling::whistling:

οχι ρε σε διαστασεις λεω σαν του 6Ν2

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε σε διαστασεις λεω σαν του 6Ν2

α ρε polotsik,για μια στιγμη χαρηκα,λεω λες;;;........... :ninja:

παρεπιπτωντος ξερει κανεις τι ''μαιμουδιες'' δισκους(μαρκα)εχει βαλει πανω η μαμα;

οι brembo στα 256χιλ. ποσο πανε;οι απλοι αεριζομενοι οχι τρυπητους,χαραχτους.

Link to comment
Share on other sites

α ρε polotsik,για μια στιγμη χαρηκα,λεω λες;;;........... :whistling:

παρεπιπτωντος ξερει κανεις τι ''μαιμουδιες'' δισκους(μαρκα)εχει βαλει πανω η μαμα;

οι brembo στα 256χιλ. ποσο πανε;οι απλοι αεριζομενοι οχι τρυπητους,χαραχτους.

νικο με λενε λοιπον δεν ξερω τι δισκους εχει βαλει αλλα συνηθως δεν βαζει μαιμουδιες π.χ. τα αμορτισερ μαμα τα δικα μου ηταν sucks sport τα φαναρια μας ειναι HELLA κτλ.

Edited by polotsik
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.