Jump to content
polo_6566

Φρένα τετραπίστονα

Recommended Posts

αυτο το ειδα σημερα και δεν το εχω ξαναδει.

και οχι μονο αυτο αλλα και πιστευα οτι δεν γινεται...μαζι και οι ''μηχανικοι-φρενων''...

BREMBO 4πιστονη σε 15αρα ζαντα....

36lfhvu0kfmybb2qje3f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γινεται και παραγινεται!!

Η BREMBO αυτη που φοραει ειναι η κλασικη junior που βγαινει για τετοια αυοκινητα.

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειδα εξαπιστωνη σε 15αρα δεν θελω τιποτα αλλο να δω.....

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?aut...i&img=13158

Link to comment
Share on other sites

η tarox βγαζει ετοιμο bolt on kit 6πιστονο(αυτο που φοραει ο φιλος) για polo και με 15αρα ζαντα.

η brembo δεν βγαζει.ακομα και για το junior kit οσο και οπου αν κοιταξα αναφερονταν ως ελαχιστη διαμετρο ζαντας οι 16in.

οταν ψαχνομουν να βαλω 4πιστονη brembo ,σε ερωτηση μου σε αυτους που τα πουλαγαν και τα τοποθετουσαν,εκεινοι γελαγαν και ελεγαν οτι πολυπιστονες και μαλιστα της brembo δεν μπαινουν σε 15αρα αλλα απο 16αρα και πανω.

η φωτο που τραβηξα με το saxo να φοραει 4πιστονη brembo και μαλιστα με δισκο μεγαλυτερο των 280mm αποδεικνυει περιτρανα και συναμα διαψευδει την υποτιθεμενη ''θεωρια'' οτι brembo σε 15αρα δεν μπαινουν.

απ'οτι φαινεται σιγουρη και αξιοπιστη απαντηση δεν μπορουσε να δωσει κανεις τους επι του θεματος οπως επισης και οτι τελικα οσο αφορα το θεμα φρενα-πολυπιστονα-δαγκανες-διαμετρος ζαντας,ειναι ''μυθοι'' και ''θεωριες'' που ως γνωστο καποια στιγμη δυναται να καταρριφθουν....

Link to comment
Share on other sites

εδώ σας παραθέτω μια φώτο όταν έβαζα τις εξαπιστωνές μου.

ufo043paqbvsvlwiaipz.jpg

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.καταρχας,ρε νικο εσυ ακομα να βελτιωσεις τα φρενα σου;αντε ντε αλλαξε τα να μας πεις εντυπωσεις!! tongue.giftongue.gif
ασε γιατι θα τις ειχα αλλαξει απο την προηγουμενη εβδομαδα που ημουν πυργο αλλα δεν εστειλαν τα πραγματα στον φιλο μου στο συνεργειο κι εχω σπαστει γιατι μπορει να τα αλλαξω αθηνα και μαλλον θα τα πληρωσω αδρα πχ. οσο μου ειπαν για δισκους τακακια σωληνακια εδω στην αθηνα τοσα μου ειπε κι ο φιλος μου με σινεμπλοκ και ευθυγραμμιση + κατι αλλο που θελω να αλλαξω [30 ευρο]

οταν τα αλλαξω ομως θα σου πω :wacko::D

πριν μερικες μερες αλλαξα επιτελους δισκοπλακες τακακια σωληνακια σινεμπλοκ και τα παρελκομενα λαστιχακια[φουσκες] καθως και ρουλεμαν στα αμορτισερ αν και τελικα το τελευταιο δεν χρειαζοταν

να σημειωσω πως οι αλλαγες που εγιναν ειχαν σαν προυποθεση να μην αλλαχτουν οι διαστασεις

οι αλλαγες εχουν ως εξης: χαρακτες brembo τακακια tuning galfer σωληνακια υψηλης σινεμπλοκ συμπαγες

πισω δεν χρειαζοταν να αλλαχτει κατι ουτε καν τα σωληνακια αφου τα μαμα ειναι πολυ μικρα

ακομα τα στρωνω και μολις δω αποτελεσμα θα σας πω περισσοτερα

οριστε μερικες φωτογραφιες απο το συνεργειο

1ed73bnnxxlj0fkxjijc_thumb.jpg

μπροστα

yh68ll8lrswzv3rrfdbp_thumb.jpgl32tc2v7454qd90zvv9s_thumb.jpg

πισω [τελικα δεν χρειαζετε αλλαγη σωληνακια]

r0t4whckd8uev95u0jnw_thumb.jpgrl9kknh95kjhbwb3m269_thumb.jpg

και μερικες με την ζαντα

qnm38sqkk7a770xlmu1h_thumb.jpgzxclim8dssqpc1ynkpfl_thumb.jpg9tfuyitc18xcfjbqttbs_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ετσι ετσι!! :wacko:

μολις τα στρωσεις αναμενουμε να μας παραθεσεις τις εντυπωσεις σου :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος νίκο !!!! :thumbsup: :thumbsup:
ετσι ετσι!! :wacko:

μολις τα στρωσεις αναμενουμε να μας παραθεσεις τις εντυπωσεις σου :D

ευχαριστω παιδια

εννοειτε μολις στρωσουν σε μερικες μερες θα τις τσεκαρω

Link to comment
Share on other sites

Πώσα χλμ σου είπαν να κανεις για να τα στώσεις ? Εμένα μου είπαν περίπου 900 χλμ (ασχέτα εγώ έκανα κάτι παραπανώ 1200 χλμ) για να είμαι σήγουρος... περιμένουμε εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Πώσα χλμ σου είπαν να κανεις για να τα στώσεις ? Εμένα μου είπαν περίπου 900 χλμ (ασχέτα εγώ έκανα κάτι παραπανώ 1200 χλμ) για να είμαι σήγουρος... περιμένουμε εντυπώσεις!

500 εξαλλου τα πρωτα 340-360 εγιναν σε ταξιδι

τα δικα σου ηταν ολοκληρο κιτ :);)

εγω μια μικρη αλλαγη εκανα τα δικα σου ειναι αγκυρες για ποια διαφορα να πω κι εγω tongue.gif:D:lol:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είναι τα χαρείς και πάνω απο όλα είναι για τν ασφάλεια την δικία σου και της οικογενιάς σου! καλό τάξιδα!

Link to comment
Share on other sites

αυτο το ειδα σημερα και δεν το εχω ξαναδει.

και οχι μονο αυτο αλλα και πιστευα οτι δεν γινεται...μαζι και οι ''μηχανικοι-φρενων''...

BREMBO 4πιστονη σε 15αρα ζαντα....

36lfhvu0kfmybb2qje3f.jpg

Αν δεν κανω λαθος αυτη η δαγκάνα ειναι πολυ μικρη αρα και μικρα εμβολα.Αλλο με εμβολα 28mm και αλλο με 32. Αυτη πρεπει να ειναι μικρότερη. Το σκεφτηκατε καθολου?

Link to comment
Share on other sites

οτι και ναναι petrose μου ειναι 4πιστονη! :D

αυτα να τα βλεπουν οι ασχετοι, που μου ελεγαν οταν ηθελα να βαλω 4πιστονα,οτι απο 17αρα και πανω :D

παντως εμενα μου φανηκε κανονικη η δαγκανα του, στυλ junior kit βεβαια και οχι big brake kit,οπως και ο δισκος μεγαλυτερος απο 280mm.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι βγένουν δαγκάνες πολυπίστωνες και για τα δικά μας αμάξια (εαν όχι απο όλες τις εταιρίες απο δυο τρίς καλες) εγώ έβαλα όλο το κιτ της tarox με τον 280 δίσκο και πίσω δισκους χαρακτους αεριζόμενους με tarox τακάκια, και σε 15" ζάντα και δεν έχει κανένα πρόβλημα! Οπότε τύποτα δεν είναι αδύνατο.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι βγένουν δαγκάνες πολυπίστωνες και για τα δικά μας αμάξια (εαν όχι απο όλες τις εταιρίες απο δυο τρίς καλες) εγώ έβαλα όλο το κιτ της tarox με τον 280 δίσκο και πίσω δισκους χαρακτους αεριζόμενους με tarox τακάκια, και σε 15" ζάντα και δεν έχει κανένα πρόβλημα! Οπότε τύποτα δεν είναι αδύνατο.

Dark ειναι απιστευτα αυτα τα φρενα και απο εμφανιση και απο αποδοση :D εντελως ερωτευσιμα tongue.gif . Μπορεις να μας πεις ποσο ειχε παει το μαλλι για τα εμπρος και ποσο για τα πισω?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχει ώς εξείς: τα στάνταρ το κιτ της tarox6 με τις ασημένιες δαγκάνες έχει 1800 ευρώ με Αεριζώμενος και ενχάρκατους δίσκους 280mm μπροστά. τώρα εάν θέλεις κάποιο χρωματάκι , κοκκινο - κιτρινο - μαυρο (ΠΧ κόκκινο) που είθελα εγώ θα περιμένεις 25 - 30 μερες να ερθει καταπαραγκελια απο το εξωτερικό στο εργωστάσιο και επιπλέων χρέωση 200 ευρώ. μετα το ίδιο σετ υπάρχει με άλλους δίσκους τριπιτους και αεριζόμενους πρώς 1680 ευρώ πίσω δεν ξέρω έαν εσυ θές να βάλεις δίσκους (εάν βάλεις τους απλόυς ενχάρακτους) θα πάνε πάνω κάτω 250 ευρώ και οι δύο + 80 τα τακάκια τα tarox. τώρα εάν βάλεις τους αεριζώμενους που έβαλα εγώ και ενχαρακτους θα πάς γύρο στα 320 ευρώ. Αλλά επιδή εγώ πρέπει να εξισοροπίσω τα φρένα πίσω πάω για tarox 2 κοντά στα 900 ευρώ δυπίστωνη η tarox4 τετραπίστωνη ένα κιτ που βρήκα με 1200 ευρώ. μολής θα μπεί ένα απο τα δύο (μάλον το τετραπίστονο) θα μπούν τα φωτό.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αρχισαν τα πατηματα στα φρενα στο ποδι μου η αισθηση ειναι η ιδια δεν αλλαξε κατι

στο φρεναρισμα ομως φενεται η διαφορα

σιγουρα δεν ειναι τετραπιστονα αλλα εχει αλλαξει αρκετα προς το καλητερο

αυτες ειναι οι πρωτες εντυπωσεις για τους ενδιαφερομενους :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχει ώς εξείς: τα στάνταρ το κιτ της tarox6 με τις ασημένιες δαγκάνες έχει 1800 ευρώ με Αεριζώμενος και ενχάρκατους δίσκους 280mm μπροστά. τώρα εάν θέλεις κάποιο χρωματάκι , κοκκινο - κιτρινο - μαυρο (ΠΧ κόκκινο) που είθελα εγώ θα περιμένεις 25 - 30 μερες να ερθει καταπαραγκελια απο το εξωτερικό στο εργωστάσιο και επιπλέων χρέωση 200 ευρώ. μετα το ίδιο σετ υπάρχει με άλλους δίσκους τριπιτους και αεριζόμενους πρώς 1680 ευρώ πίσω δεν ξέρω έαν εσυ θές να βάλεις δίσκους (εάν βάλεις τους απλόυς ενχάρακτους) θα πάνε πάνω κάτω 250 ευρώ και οι δύο + 80 τα τακάκια τα tarox. τώρα εάν βάλεις τους αεριζώμενους που έβαλα εγώ και ενχαρακτους θα πάς γύρο στα 320 ευρώ. Αλλά επιδή εγώ πρέπει να εξισοροπίσω τα φρένα πίσω πάω για tarox 2 κοντά στα 900 ευρώ δυπίστωνη η tarox4 τετραπίστωνη ένα κιτ που βρήκα με 1200 ευρώ. μολής θα μπεί ένα απο τα δύο (μάλον το τετραπίστονο) θα μπούν τα φωτό.

συγνωμη που θα σε απογοητευσω αλλα σου τσακωσαν τον ποπο κανονικοτατα :angry2:

ειναι πολυ πιο φθηνο το κιτ απο τα 1800¤ που τα πηρες.

Link to comment
Share on other sites

εσύ που τα βρίσκεις φθυνότερα? να τα πάρω για δεύτερο πόλο που ετοιμάζουμε? κατώτερη τιμή τα 1.700 η weber που τα φέρνει τόσο μας είχανε πεί εδώ και ένα χρόνο που μπηκαν! και επιπλέων εδώ στην επαρχία δυστιχός δεν έχουμε τις καλές τιμές της Αθηνας και της Θεσσαλονίκης (sorry που φάνικα λίγο άγενης στην αρχη)

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

εσύ που τα βρίσκεις φθυνότερα? να τα πάρω για δεύτερο πόλο που ετοιμάζουμε? κατώτερη τιμή τα 1.700 η weber που τα φέρνει τόσο μας είχανε πεί εδώ και ένα χρόνο που μπηκαν! και επιπλέων εδώ στην επαρχία δυστιχός δεν έχουμε τις καλές τιμές της Αθηνας και της Θεσσαλονίκης (sorry που φάνικα λίγο άγενης στην αρχη)

δεν φανηκες αγενης

λοιπον στην weber πριν 6 μηνες που ρωτησα μου ειπαν τιμη με φπα 1350¤.

δες και εδω να δεις ποσο τα εχει...http://atlasteam.gr/eshop/catalog/product_...roducts_id=1193

δες και εδω...http://www.bigbrakes4u.co.uk/tarox-brake-system-p-437.html

στις 699 λιρες υπολογισε +47 λιρες επιπλεον για το συγκεκριμενο αμαξι+50 λιρες μεταφορικα=συνολο 800 λιρες περιπου δηλαδη 1010¤!!!

οι τιμες ολες ειναι με φπα.

θες και αλλα; :angry2:

edit.-το atlasteam δεν περιλαμβανει φπα.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, δεν ξέρω... θα τους πάρω τηλ. δευτέρα και θα πάω στον μηχανικό που μου τα πέρασε να ακούσει καμία Π@&*%^&@#$α, κάτι ακόμα με το στάνταρ χρώμα το ασημενιο 1350? με κόκκινο που είθελα και μου είπαν 200 ευρώ επιπλέων μπορείς να ρωτίσεις? Επίσεις οι δίσκοι που που βλέπω στις φώτο είναι ποιο φτυνοί απο τους δικούς μου που είχε το κιτ.

Link to comment
Share on other sites

η τιμη περιλαμβανει τις στανταρ ασημενιες δαγκανες.

δεν ξερω ουτε εχω ακουσει τιποτα οτι σε αλλο χρωμα τις χρεωνουν extra και μαλιστα 200¤!τα λεφτα ειναι παρα πολλα για αλλο χρωμα δαγκανων.

οι φωτογραφιες μην σε μπερδευουν.

ολα μα ολα τα κιτ οπως αλλωστε αναφερεται και στα site δινονται με τον στανταρ δισκο τον f2000 οπως αλλωστε τα κατασκευαζει και τα δινει η μαμα TAR`OX.

θα τηλ. την δευτερα στην weber και θα σου πω το απογευματακι πληρη τιμη σετ με φπα,δαγκανες,αποστατες,τακακια,σωληνακια,δισκοι f2000.

δαγκανες σε χρωμα ασημι και επισης θα ρωτησω για αλλο χρωμα και αν υπαρχει διαφορετικη χρεωση.

:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.