Jump to content
8anasis

Μεμβράνες

Recommended Posts

Τελικά η υπόθεση τζίφος! <_< . Πήγα και το απόγευμα στο μαγαζί που είχα φάει το πρωινό μου και κάθησα άλλες 2 ωρίτσες χωρίς τελικά το παλικάρι να μπορέσει να μου φορέσει στο πίσω τζάμι τις μεμβράνες :) . Τελικά αφού ξόδεψε 3μ. μεμβράνης της 3Μ ανεπιτυχώς (ρίχνοντας και τα σχετικά εκκλησιαστικά tongue.gif ) μου είπε να κατέβω στη καλλιθέα στη 3Μ να μου τις περάσουν εκεί, να πληρώσω και μετά να τα βρούμε με τη διαφορά. thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδες οποιος λεει οτι το πισω τζαμι πρεπει να μπει σε 2κομματια μεινετε μακρια,αυτα τα κανουν οσοι δεν ξερουν και μπορουν το πισω τζαμι πρεπει να βγει μονοκοματο.ειναι παλουκι αλλα ο καλος μαστορας εκει φαινεται,εχω δει δουλειες τετοιες και μετα απο καιρο ειναι χαλια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μεχρι στιγμης εχω μεινει καταευχαριστημενος με τις Llumar που εχω βαλει στο γκολφ. Το πηγα βεβαιως στο καταστημα της, που βρισκεται στο Μαρουσι. Η μεμβρανη του πισω τζαμιου ειναι 2 κομματια, αλλα εκαναν τετοια δουλεια που δεν μπορεις να διακρινεις που ειναι κομμενο!! Τα ατομα ειναι επαγγελματιες. Μαλιστα μετα απο 2 μερες απο την τοποθετηση το πηγα, οπως μου ζητησαν, για εναν ελεγχο, μηπως υπαρχει κανενα προβλημα (τζαμπα εννοειται). Και η τιμη 180¤, η μεσαια επιλογη η TITANIUM. Και για να μην κανω καμμια μ@##@@@ τους ζητησα να μου βαλουν ταινια στους διακοπτες των παραθυρων, για οσες μερες επρεπε να μεινουν κλειστα.

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Και εγω 3Μ 35αρες.....πισω δυο κομματια αλλα δεν φαινεται διαφορα. Ειναι σαν μια μεμβρανη...

Το πισω παρμπριζ ειναι κουρμπαριστο και δεν μπαινει ενα κομματι. Αυτο τουλαχιστον μου ειπαν...

Link to comment
Share on other sites

δε λεει κατι ρε παιδια αν η πισω μεμβρανη ειναι ενα η δυο κομματια.. αν καποιος μαστορας μπορει να την τοποθετησει με ενα κομματι μεμρανης, μπραβο του κ μαγκια του! αλλιως κ με δυο, τι προβλημα υπαρχει δηλαδη?

2-3 φιλαρακια μου εχουν τοποθετησει μεμβρανες στο μεγαλυτερο κ πιο γνωστο καταστημα εδω στη λαρισα κ η τοποθετηση εγινε με 2 κομματια. ε, μια μερα απλα εψαχνα να βρω την ενωση( την ειχε κανει πανω σε μια απο τις οριζοντιες γραμμες που θερμαινουν το τζαμι κ μαλιστα ειχε φερει τα κοκμματια τοσο κοντα που δεν φαινοταν τιποτα ουτε απο μεσα ουτε απ'έξω). οποτε ρολο παιζει η δουλεια που θα σου κανει ο μαστορας κ οχι ο τροπος που θα σου τη βαλει.

οπως λεει κ ο karlos παραπανω, σιγουρα 2 επιμερους κομματια στρωνουν πιο καλα πανω σε μια τοσο μεγαλη επιφανεια.

δε λεω οτι κ το ενα κομματι δε στρωνει καλα η δεν μπορει να τοποθετηθει, αλλα βασει λογικης κ μονο αν το σκεφτειτε, πιστευω καταλαβαινετε κ τη μεθοδο με τα δυο κομματια.

Edited by doctordim
Link to comment
Share on other sites

Δε θα είχα κανένα πρόβλημα αν το παλικάρι μου έβαζε πίσω μεμβράνες σε 5 κομμάτια, αν η δουλειά του ήταν τόσο καλή που να μην μπορείς να τα ξεχωρίσεις. Το πρόβλημα είναι οτι δεν μπόρεσε να το κάνει μετά από πολλές προσπάθειες και το χειρότερο; εκτός του χρόνου που χάλασα περιμένοντας στο μαγαζί (όλο το πρωί από τις 10 και ξανά από τις 4:30 μέχρι τις 6 το απόγευμα :lol: χωρίς τελικά να καταφερει να κάνει δουλειά) το τυπάκι κατάφερε να μου κόψει τουλάχιστον 3-4 αντιστασεις σε διάφορα σημεια στη προσπάθεια του να κάνει τα κοψίματα :lol:B)rocket.gif μιλάμε οτι λείπουν κομμάτια και το αμάξι το έχω 1 χρόνο και κάτι!!

Edited by Tallman
Link to comment
Share on other sites

ακουσα οτι απαγορευτικαν τελικα τα φιμε οπως τα βαζαμε παλια για την ακριβεια μπαινουν μονο στα πισω τζαμια οχι δλδ στις πορτες οδηγου-συνοδηγου και οτι χρειαζεται

ενα αυτοκολλητακι σε καθε παραθυρο που υπαρχει η μεμβρανη.τουλαχιστον ετσι με ενημερωσανε κ ξενερωσα.αν ξερει καποιος επι του θεματος ας το πει χωρις φοβο κ παθος

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει. Μόλις γύρισα από μια βόλτα που πήγα για να πάρω προσφορές. Σε λίγο που θα φύγω απ'το γραφείο θα γράψω αναλυτικές πληροφορίες σχετικά με τον νέο νόμο...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μετα απο τοποθετηση των Φιμε στο golfακι μου απο την 3Μ ΄μπορώ να σας πώ τι ισχύει με τους νόμους...

[Το αποτέλεσμα βγήκε τελειο...Ασπρο το αμάξι, CS35 εμπρος CS20 πίσω,CS5 οροφή]

Οι κατηγορίες της 3Μ ειναι CS50-CS35-CS20-CS5-CS1 ξεκίνησα απο την πιο ελαφρια μεχρι την πιο σκούρα.

Η 50 επιτρέπεται σε οδηγό-συνοδηγό απο τον νόμο και καμία άλλη. Πίσω πλευρικά και παρμπρίζ οτι θέλουμε εμείς.

Με την 50 δεν χρειάζεται το αυτοκόλλητο. Με τις αλλες σειρες ειναι ενα πολύ διακριτικό αυτοκόλλητο για να περνάμε ΚΤΕΟ ακόμα και με την πιο μαυρη χωρις κανένα πρόβλημα.

Για οδηγό συνοδηγό μπορούμε τωρα να βάλουμε πιο σκούρο αν εχουμε χαρτι απο δερματολόγο/οφθαλμίατρο για αναγκαστική χρήση μεμβράνης λόγω ασθενίας. Και έτσι μπορούμε και εμπρός πάλι οτί πυκνότητα θέλουμε. Αλλιώς το μπροστά δεν επιτρέπεται.

Ελπίζω να σας διαφώτισα είναι ο νόμος που ισχύει απο 1/10 και οτιδήποτε άλλο μπορείτε να ρωτήσετε αν υπάρχει κατι δυσνόητο να σας εξηγήσω μιας και ενημερώθηκα γιατι με εκαιγε να μην εχω τρεχάματα με αστυνομία κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μετα απο τοποθετηση των Φιμε στο golfακι μου απο την 3Μ ΄μπορώ να σας πώ τι ισχύει με τους νόμους...

[Το αποτέλεσμα βγήκε τελειο...Ασπρο το αμάξι, CS35 εμπρος CS20 πίσω,CS5 οροφή]

Οι κατηγορίες της 3Μ ειναι CS50-CS35-CS20-CS5-CS1 ξεκίνησα απο την πιο ελαφρια μεχρι την πιο σκούρα.

Η 50 επιτρέπεται σε οδηγό-συνοδηγό απο τον νόμο και καμία άλλη. Πίσω πλευρικά και παρμπρίζ οτι θέλουμε εμείς.

Με την 50 δεν χρειάζεται το αυτοκόλλητο. Με τις αλλες σειρες ειναι ενα πολύ διακριτικό αυτοκόλλητο για να περνάμε ΚΤΕΟ ακόμα και με την πιο μαυρη χωρις κανένα πρόβλημα.

Για οδηγό συνοδηγό μπορούμε τωρα να βάλουμε πιο σκούρο αν εχουμε χαρτι απο δερματολόγο/οφθαλμίατρο για αναγκαστική χρήση μεμβράνης λόγω ασθενίας. Και έτσι μπορούμε και εμπρός πάλι οτί πυκνότητα θέλουμε. Αλλιώς το μπροστά δεν επιτρέπεται.

Ελπίζω να σας διαφώτισα είναι ο νόμος που ισχύει απο 1/10 και οτιδήποτε άλλο μπορείτε να ρωτήσετε αν υπάρχει κατι δυσνόητο να σας εξηγήσω μιας και ενημερώθηκα γιατι με εκαιγε να μην εχω τρεχάματα με αστυνομία κλπ.

Ερωτηση 1: Δηλαδη αν εχεις το αυτοκολλητο εισαι ok? Και σου το βαζουνε ακομη κι αν τοποθετησεις την πιο σκουρα μεμβρανη? Αν ειναι ετσι κανενα προβλημα.

Ερωτηση 2: Καλα με το ΚΤΕΟ, με τους ελεγχους της αστυνομιας τι γινεται? Αρκει το σηματακι? Το δεχονται?

Link to comment
Share on other sites

Με το ΚΤΕΟ αρκει το αυτοκόλλητο και μπαίνει με ολες τις κατηγοριες αρκει στις πιο σκουρες αυτο που ειπα με τον γιατρο να υπαρχει.

Αν υπαρχει αυτο με τον γιατρο απο Κρατικό Νοσοκομείο το τονίζω κρατικό ουτε η αστυνομια μπορει να σε πειραξει. Η αστυνομια μπορει αν δεν εχεις τπτ να στην πει στα μπροστα στο πολυ οχι στο ελαφρυ. Και δεν ειναι δυσκολο να παρεις αυτο το χαρτακι νομίζω απο το Ελληνικό δημόσιο που όλα λαδώνονται... :-)

Link to comment
Share on other sites

Με το ΚΤΕΟ αρκει το αυτοκόλλητο και μπαίνει με ολες τις κατηγοριες αρκει στις πιο σκουρες αυτο που ειπα με τον γιατρο να υπαρχει.

Αν υπαρχει αυτο με τον γιατρο απο Κρατικό Νοσοκομείο το τονίζω κρατικό ουτε η αστυνομια μπορει να σε πειραξει. Η αστυνομια μπορει αν δεν εχεις τπτ να στην πει στα μπροστα στο πολυ οχι στο ελαφρυ. Και δεν ειναι δυσκολο να παρεις αυτο το χαρτακι νομίζω απο το Ελληνικό δημόσιο που όλα λαδώνονται... :-)

Τώρα που το λες...μάλλον άρχισαν να μ' ενοχλούν τα μάτια μου!... :rolleyes:B)

tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μετα απο τοποθετηση των Φιμε στο golfακι μου απο την 3Μ ΄μπορώ να σας πώ τι ισχύει με τους νόμους...

[Το αποτέλεσμα βγήκε τελειο...Ασπρο το αμάξι, CS35 εμπρος CS20 πίσω,CS5 οροφή]

Οι κατηγορίες της 3Μ ειναι CS50-CS35-CS20-CS5-CS1 ξεκίνησα απο την πιο ελαφρια μεχρι την πιο σκούρα.

Η 50 επιτρέπεται σε οδηγό-συνοδηγό απο τον νόμο και καμία άλλη. Πίσω πλευρικά και παρμπρίζ οτι θέλουμε εμείς.

Με την 50 δεν χρειάζεται το αυτοκόλλητο. Με τις αλλες σειρες ειναι ενα πολύ διακριτικό αυτοκόλλητο για να περνάμε ΚΤΕΟ ακόμα και με την πιο μαυρη χωρις κανένα πρόβλημα.

Για οδηγό συνοδηγό μπορούμε τωρα να βάλουμε πιο σκούρο αν εχουμε χαρτι απο δερματολόγο/οφθαλμίατρο για αναγκαστική χρήση μεμβράνης λόγω ασθενίας. Και έτσι μπορούμε και εμπρός πάλι οτί πυκνότητα θέλουμε. Αλλιώς το μπροστά δεν επιτρέπεται.

Ελπίζω να σας διαφώτισα είναι ο νόμος που ισχύει απο 1/10 και οτιδήποτε άλλο μπορείτε να ρωτήσετε αν υπάρχει κατι δυσνόητο να σας εξηγήσω μιας και ενημερώθηκα γιατι με εκαιγε να μην εχω τρεχάματα με αστυνομία κλπ.

Νουμερακι απο τον Νομο εχουμε;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειπαν μονο 80 ευρω και τπτ αλλο...Και αστυνομικό που ρωτησα τοσο ειναι εκτος αν υπαρχει χαρτι Ιατρου.

Και μια φωτο απο το μωρό μου τωρα με τα φιμεδάκια του....

DSC02538.jpg

Edited by psilosoc
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ...Αντε να καταλήξω και με τους προφυλακτήρες να στήσω και το ηχητικό και θα είναι έτοιμο το κουκλάκι μου...

Link to comment
Share on other sites

Νουμερακι απο τον Νομο εχουμε;

+1 γιατι θελει προσοχη το γραμμα του νομου για να μην πας την πει κανενας βλαχομπατσος κ δεν μπορουμε να απαντησουμε

Τωρα οσοι ειναι απο εδω μεσα μπατσοι ας με συγχωρεσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και ο νόμος για τη διαπερατότητα των μεμβρανών στα τζάμια...

Αυτό το 70% του οδηγού και του συνοδηγού, άλλοι λένε ότι είναι ΟΚ εάν βάλεις το πρώτο επίπεδο, άλλοι λένε πως όχι!

Έχει κανείς καμιά υπευθυνη απάντηση; Από μια βόλτα που έκανα σε μερικά καταστήματα, δεν έβγαλα άκρη...

fek_memvranes.pdf

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.