Jump to content
8anasis

Μεμβράνες

Recommended Posts

Το ποια σκαλα ικανοποιει τα ορια διαπερατοτητας του φωτος θα το γνωριζουν αυτοι που τις βαζουν, συμφωνα με τις οδηγιες της εκαστοτε εταιρειας παραγωγης μεμβρανων.Παντως θεωρω απαραδεκτο να αφηνουν χωρις οριο τα πισω παραθυρα (σε οσα οχηματα εχουν καθρεπτες).Γιατι κακα τα ψεμματα, οι καθρεπτες δε σου δινουν παντα σαφη εικονα της καταστασης.Μπορει να χρειαστει να κοιταξεις και πισω για να εχεις καλυτερη εικονα.Συν του οτι αφηνει εκτεθειμενους τους αστυνομικους που ενεργουν ελεγχους τα βραδια.Θα μπορει ο καθε εγκληματιας να εχει βαλει καταμαυρα φιμε πισω και αντε να δει ο αλλος την απειλη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι αυτοι που βγαζουν τους νομους(ουτε οι ιδιοι δεν τους τηρουν), σκεφτονται την ασφαλεια των αστυνομικων η ακομη και την δικη μας. Ολα τα κανουν για τα χρηματα(καποτε δινανε και μπονους στους αστυνομικους που κοβανε πολλες κλησεις) και μονο. Σε κανα χρονο μπορει να ξανααλλαξουνε το νομο και να κυνηγανε αυτους που ειναι νομιμοι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

από ότι ξέρω από την κολώνα και πίσω μπορείς να τα βάψεις κιόλας κατάμαυρα.....δεν τους πειράζει...για τα μπροστά ήξερα ότι γενικά απαγορεύεται....

τώρα όμως που τρέχω με τα της λέσχης και πήρα προσφορές από κάποια μαγαζιά για τα εγγεγραμένα μέλη, μου λένε ότι επικολλείται ένα αυτοκόλλητο και συμπληρωνεται ένα χαρτί όπου αποστέλεται στο υπουργείο μεταφορών και είσαι οκ....και περνάς και άνετα κτεο....σας μεταφέρω ότι μου είπανε χωρίς να το χω ψάξει....δεν μου πάνε για το αν αναφέρονται στα μπροστά ή στα πίσω αλλά μάλλον για την τοποθέτηση σε όλα τα τζάμια του αυτοκινήτου...

Αυτά....

Εγώ ακόμα ψάχνω μία εταιρεία που να χει ίδια μεμβράνη με αυτήν την σκουροπράσινη απόχρωση που χουν στα gt......ακόμα δεν έχω βρει κάποια...μήπως ξέρεις κανείς???

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το μεγαλύτερο πρόβλημα που μπορούν να δημιουργήσουν οι μεμβράνες έιναι να είναι πολύ σκούρες το αυτοκίνητο που τις φοράει να ειναι παρκαρισμένο σε γωνία και να μήν μπορείς να δείς ανάμεσα στα τζάμια άν έρχεται κανείς όταν πας να βγείς από στοπ. Εγω φοράω τις 3Μ 2ο στάδιο και παραλίγο να μην με περάσουν κτεο αλλά τους κλάφτικα. Από την άλλη άν ειναι να κόβουν και λίγο από τον καρκινογόνο ήλιο που πέφτει πάνω στα χέρια μου χ@ιστικα αν με γράψουν.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το μεγαλύτερο πρόβλημα που μπορούν να δημιουργήσουν οι μεμβράνες έιναι να είναι πολύ σκούρες το αυτοκίνητο που τις φοράει να ειναι παρκαρισμένο σε γωνία και να μήν μπορείς να δείς ανάμεσα στα τζάμια άν έρχεται κανείς όταν πας να βγείς από στοπ. Εγω φοράω τις 3Μ 2ο στάδιο και παραλίγο να μην με περάσουν κτεο αλλά τους κλάφτικα. Από την άλλη άν ειναι να κόβουν και λίγο από τον καρκινογόνο ήλιο που πέφτει πάνω στα χέρια μου χ@ιστικα αν με γράψουν.

δηλαδη το cs 35 εχεις???

Link to comment
Share on other sites

εγω μολις εβαλα τις llumar.,τις κλασικες που κυκλοφορουν.γιατι οι 3Μ ηταν χαλια.και ο μαστορας του Βολου πολυ απατεωνας.οποτε ησυχασα.αλλα ειναι ενα τι πιο σκουρες απο τις cs 35 της 3Μ.σαν τις cs 20 .μικρη διαφορα.

εχει καποιος αλλος llumar να μου πει εντυπωσεις???για ΚΤΕΟ εμαθα οτι ειτε εχεις το ενα ,ειτε το 2 ειτε το 3 μπροστα,τοτε τα πραγματα ειναι λιγο δυσκολα απο 01/10/2008 γιατι αλλαξε ο νομος παλι.

για τροχεα ξερει κανει???

Link to comment
Share on other sites

εγω μολις εβαλα τις llumar.,τις κλασικες που κυκλοφορουν.γιατι οι 3Μ ηταν χαλια.και ο μαστορας του Βολου πολυ απατεωνας.οποτε ησυχασα.αλλα ειναι ενα τι πιο σκουρες απο τις cs 35 της 3Μ.σαν τις cs 20 .μικρη διαφορα.

εχει καποιος αλλος llumar να μου πει εντυπωσεις???για ΚΤΕΟ εμαθα οτι ειτε εχεις το ενα ,ειτε το 2 ειτε το 3 μπροστα,τοτε τα πραγματα ειναι λιγο δυσκολα απο 01/10/2008 γιατι αλλαξε ο νομος παλι.

για τροχεα ξερει κανει???

Κι εγώ δεν έχω βάλει ακόμη, είμαι ανάμεσα σε 3Μ και llumar. Για llumar οι εντυπώσεις είναι πολύ καλές. Έχουν βάλει εδώ και χρόνια κάποιοι φίλοι μου και είναι πολύ ευχαριστημένοι. Είναι όμως και το πέρασμά τους καλό απο τον συγκεκριμένο μάστορα.

Τότε έδινε 7 χρόνια εγγύηση, τώρα έχω ακούσει για εγγύηση εφ' όρου ζωής, όπως οι 3Μ. Ισχύει?

Αλήθεια, οι 3M γιατί ήταν χάλια Παναγιώτη?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εχουν και οι 2 εφορου ζωης εγγυηση.

ειδα αμαξι με 3Μ μετα απο 5 χρονια και ηταν μοβ.μπορει να ετυχε.

αλλα ειναι και θεμα μαστορα η τοποθετηση.

και κατι αλλο.σκεψου λογικα.ιδιο αποτελεσμα θα εχεις αν σου βγαλουν καπλαμαδες και βαλουν μεμβρανες και ιδιο αν στις βαλουν ετσι???εγω εβαλα πριν ενα μηνα. 3Μ.χαλια.εβαλα τον μαστορα και μου αλλαξε το καθε τζαμι απο 3 φορες .ακομα και μετα απο 3 αλλαγες στο καθε τζαμι,ηταν χαλια.με αποτελεσμα να παω να βαλω llumar και να βρω την υγεια μου.

δεν ειναι θεμα εταιρειας(αν και ειδα αμαξι με 5 χρονιαllumar και 5 χρονια 3Μ.το πρωτο ηταν κανονικο ακι το αλλο ηταν μωβ),

ειναι θεμα μαστορα η τοποθετηση,αλλα και παλι οσο λκαλος και να ειναι ο μαστορας δεν μπορει να φτασει την δουλεια που θα κανει καποιος που θα βγαλει τους καπλαμαδες και το τζαμι εξω.λογικο δεν ειναι???

ασε που στην 3Μ σου κανει ολο το αμαξι μουσκεμα μεσα γιατι πρεπει να βρεχει συνεχεια τις μεμβρανες..

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εχουν και οι 2 εφορου ζωης εγγυηση.

ειδα αμαξι με 3Μ μετα απο 5 χρονια και ηταν μοβ.μπορει να ετυχε.

αλλα ειναι και θεμα μαστορα η τοποθετηση.

και κατι αλλο.σκεψου λογικα.ιδιο αποτελεσμα θα εχεις αν σου βγαλουν καπλαμαδες και βαλουν μεμβρανες και ιδιο αν στις βαλουν ετσι???εγω εβαλα πριν ενα μηνα. 3Μ.χαλια.εβαλα τον μαστορα και μου αλλαξε το καθε τζαμι απο 3 φορες .ακομα και μετα απο 3 αλλαγες στο καθε τζαμι,ηταν χαλια.με αποτελεσμα να παω να βαλω llumar και να βρω την υγεια μου.

δεν ειναι θεμα εταιρειας(αν και ειδα αμαξι με 5 χρονιαllumar και 5 χρονια 3Μ.το πρωτο ηταν κανονικο ακι το αλλο ηταν μωβ),

ειναι θεμα μαστορα η τοποθετηση,αλλα και παλι οσο λκαλος και να ειναι ο μαστορας δεν μπορει να φτασει την δουλεια που θα κανει καποιος που θα βγαλει τους καπλαμαδες και το τζαμι εξω.λογικο δεν ειναι???

ασε που στην 3Μ σου κανει ολο το αμαξι μουσκεμα μεσα γιατι πρεπει να βρεχει συνεχεια τις μεμβρανες..

+1 ότι είναι κυρίως θέμα μάστορα.

Κι εδώ ο μάστορας της llumar βγάζει τα τζάμια. Η εγγύηση καλύπτει άραγε αυτόν που είδε τις μεμβράνες του να γίνονται μωβ μέσα σε μια πενταετία?

Οι γνήσιες 3Μ πάντως έχουν το λογότυπο σε κάποιο σημείο και όταν τοποθετούνται φαίνεται διακριτικά.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον ανωτερω και οσο για το βρεξιμο του πιο πανω που ειπα εμενα το ειχαν ντυσει ολο το εσωτειρκο και τπτ δεν πηρε ουτε σταγονα.

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος παντως και εβγαλε καπλαμαδες κλπ κλπ...Για 3Μ μιλαω παντα...Και εχει και το διακριτικο 3Μ σημα.

Link to comment
Share on other sites

+1 ότι είναι κυρίως θέμα μάστορα.

Κι εδώ ο μάστορας της llumar βγάζει τα τζάμια. Η εγγύηση καλύπτει άραγε αυτόν που είδε τις μεμβράνες του να γίνονται μωβ μέσα σε μια πενταετία?

Οι γνήσιες 3Μ πάντως έχουν το λογότυπο σε κάποιο σημείο και όταν τοποθετούνται φαίνεται διακριτικά.

Συμφωνω με τον ανωτερω και οσο για το βρεξιμο του πιο πανω που ειπα εμενα το ειχαν ντυσει ολο το εσωτειρκο και τπτ δεν πηρε ουτε σταγονα.

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος παντως και εβγαλε καπλαμαδες κλπ κλπ...Για 3Μ μιλαω παντα...Και εχει και το διακριτικο 3Μ σημα.

μαστορας πανω απο ολα.εμενα βρεθηκανε και παπακια με βαττραχακια μεσα. B)

το λογοτυπο της 3Μ γιατι δεν το βγαζεται με οινοπνευμα???εμενα το καθε τζαμι ειχε απο 2-3 και με ενα πανι και οινοπνευμα τα εβγαλα.δεν βγαινουν εσας???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα ψάχνω μία εταιρεία που να χει ίδια μεμβράνη με αυτήν την σκουροπράσινη απόχρωση που χουν στα gt......ακόμα δεν έχω βρει κάποια...μήπως ξέρεις κανείς???

Οταν σε βγαλει ο δρομος για Λαρισα, ελα να σε παω εκει που εβαλα και εγω ακριβως αυτη την αποχρωση που ζητας. Αν θυμαμαι καλα ειναι αμερικανικες οι μεμβρανες, και σου δινει ο τυπος και ενα πιστοποιητικο για να περασεις ΚΤΕΟ αν χρειαστει...

Το μαγαζι λεγοταν πριν "safe glass", τωρα ενωθηκε με ενα αλλο franchising(ετσι γραφεται?).

170 ευρω για ολα εκτος παρμπριζ σε 3θυρο GTI mkV

Link to comment
Share on other sites

σου δινει ο τυπος και ενα πιστοποιητικο για να περασεις ΚΤΕΟ αν χρειαστει...

ο νομος αλλαξε στις 01/10/08.

πλεον δεν μπορεις να περασεις ΚΤΕΟ εστω και αν εχεις την πιο ελαφρια μεμβρανη.θελει την διαφανη μονο.

μονο αν εχεις καποιο χαρτι γιατρου. :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Περνας κτεο με τον καινουριο νομο εαν ειναι κολλημενο ενα αυτοκολλητο ενδιαμεσα μεμβρανη και τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Περνας κτεο με τον καινουριο νομο εαν ειναι κολλημενο ενα αυτοκολλητο ενδιαμεσα μεμβρανη και τζάμι.

:lol:

ετσι νομιζα και εγω.οχι ενδιαμεσα αλλα τελος παντων να υπαρχει το αυτοκολλητο.αλλα οταν πηρα να κανονισω για ΚΤΕΟ(οχι για μενα) με ρωτησαν ενα πραγμα.

μεμβρανες εχετε???

ειπα-δεν εχω αλλα αμα ειχα???

ειπαν-τοτε επρεπε να τις βγαλεται τιςς μπροστα και μετα ελατε.

ειπα-αφου στο δικο μου εχω αυτοκολητακια και το χαρτι που ειναι για το ΚΤΕΟ.

ειπαν-πανε αυτα.με τον νομο τωρα απαγορευονται ολες οι μεμβρανες σε οδηγο και συνοδηγο....εκτος αν υπαρχει χαρτι new_killpc.gifthumbsdown.gifthumbsdown.gifthumbsdown.gif νοσοκομειου.

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

:ninja:

ετσι νομιζα και εγω.οχι ενδιαμεσα αλλα τελος παντων να υπαρχει το αυτοκολλητο.αλλα οταν πηρα να κανονισω για ΚΤΕΟ(οχι για μενα) με ρωτησαν ενα πραγμα.

μεμβρανες εχετε???

ειπα-δεν εχω αλλα αμα ειχα???

ειπαν-τοτε επρεπε να τις βγαλεται τιςς μπροστα και μετα ελατε.

ειπα-αφου στο δικο μου εχω αυτοκολητακια και το χαρτι που ειναι για το ΚΤΕΟ.

ειπαν-πανε αυτα.με τον νομο τωρα απαγορευονται ολες οι μεμβρανες σε οδηγο και συνοδηγο....εκτος αν υπαρχει χαρτι new_killpc.gifthumbsdown.gifthumbsdown.gifthumbsdown.gif νοσοκομειου.

δηλαδη οδηγου/συνοδηγου απαγορευεται να εχει μεμβρανες? εγω εδωσα τα τζαμια σε ενα μαστορα στην φλωρινα για να μου περασει τις llumar, τις σκουρες, και για τα μπροστινα δεν μπορει να μου δωσει χαρτι για κτεο μονο για τα πισω, μου προτεινε μπροστα να εβαζα την πιο ανοικτη αποχρωση αλλα θα εκανε διχρωμια με τα πισω και δεν μου αρεσε, 200 ευρω για 4πορτο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εμενα πλεον εκει που τις εβαλα μετα την 1/10 μου ειπε πως περνας...Αλλο που εβαλα την πολύ μαυρη και πρεπει να υπαρχει χαρτι γιατρου tongue.gif αλλα για τις πιο ελαφριες περνας με το αυτοκολλητο.

Link to comment
Share on other sites

οποτε για να μπορουμε να ειμαστε νομιμοι για τα φιμε μπροστα πρεπει να λαδωσουμε/φακελωσουμε καποιον γιατρο, νοσοκομειου πρεπει να ειναι ή εξωτερικος?

Link to comment
Share on other sites

οποτε για να μπορουμε να ειμαστε νομιμοι για τα φιμε μπροστα πρεπει να λαδωσουμε/φακελωσουμε καποιον γιατρο, νοσοκομειου πρεπει να ειναι ή εξωτερικος?

μαλλον να λαδωσεις και καποιον μεσα στο ΚΤΕΟ για να σε περασουνε...(σε περιπτωση που εννοεις νομιμος απο το ΚΤΕΟ)

Link to comment
Share on other sites

οποτε για να μπορουμε να ειμαστε νομιμοι για τα φιμε μπροστα πρεπει να λαδωσουμε/φακελωσουμε καποιον γιατρο, νοσοκομειου πρεπει να ειναι ή εξωτερικος?

B) - μονο απο γιατρο σε δημοσιο νοσοκομειο και να εχει σφραγιδα εισαγωγης σε αυτο στο χαρτι που θα παρεις ,απο ιδιωτη δ-ε-ν περνα στο μπλοκο (!)

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι κι εγώ για μεμβράνες.

Είμαι μεταξύ :

llumar Titanium

llumar Clima Select

3M cs50

Το βασικό για μένα είναι να μην υπάρξει κανένα θέμα με ΚΤΕΟ και αστυνομία.

Δηλαδή δεν θέλω να κάνουν μπαμ από μακριά. Θέλω να φαίνονται αλλά ελάχιστα.

Γι'αυτό προσανατολίζομαι στις δύο τελευταίες.

Ποια η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Το παλεύω κι εγώ, εδώ και πολύ καιρό, για μεμβράνες. Τελικά έκλεισα στις 3Μ CS50.

Το θέμα με το νόμο είναι ένας σημαντικός παράγοντας στην απόφασή σου. Ωστόσο, το πιο σπουδαίο απ'όλα είναι η ορατότητα που θα έχεις. Το CS50 είναι "η πρώτη σκάλα". Η "δεύτερη σκάλα" που είναι λιγάκι πιο σκούρα από την πρώτη δεν παρουσιάζει προβλήματα σε θέματα ορατότητας.

Ωστόσο, πρόσφατα έμαθα ότι η δεύτερη σκάλα μπορεί να παρουσιάσει μειωμένη ορατότητα το βράδυ σε σκοτεινούς δρόμους, ΕΙΔΙΚΑ όταν βρέχει. (Αυτό δεν το κατάλαβα, αλλά το δέχτηκα αφού μου το είπαν άνθρωποι που έχουν τις εν λόγω μεμβράνες)

Για το λόγο αυτό κλίνω στις CS50 οι οποίες λέγεται ότι δεν έχουν και πρόβλημα με τα όρια που θέτει ο νέος νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.