Jump to content
8anasis

Μεμβράνες

Recommended Posts

Απ'όσα έχω ακούσει, με τις παραπάνω μεμβράνες πρόβλημα ορατότητας δεν υπάρχει. Γι'αυτό και κλίνω σε αυτές.

Δεν έχω βρει πουθενά καμιά φωτογρφία με περασμένες cs50 η Cllima Select.

Αν κάποιος έχει θα ενδιαφερόμουν πολύ να τις δω...

Τώρα, αν βγει η αστυνομία με φωτόμετρα στους δρόμους, δε μας σώζει τίποτα.

Από τα εργοστασιακά "φιμέ" περνά γύρω στο 80-90%. Ακόμα και η Clima να μπει με 57% είσαι παράνομος.

Αυτό με τα φωτόμετρα βέβαια είναι επιστημονική φαντασία, γι'αυτό κ ρωτάω για μεμβράνη που δε δίνει "στόχο" από χιλιόμετρο..

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσα έχω ακούσει, με τις παραπάνω μεμβράνες πρόβλημα ορατότητας δεν υπάρχει. Γι'αυτό και κλίνω σε αυτές.

Δεν έχω βρει πουθενά καμιά φωτογρφία με περασμένες cs50 η Cllima Select.

Αν κάποιος έχει θα ενδιαφερόμουν πολύ να τις δω...

Τώρα, αν βγει η αστυνομία με φωτόμετρα στους δρόμους, δε μας σώζει τίποτα.

Από τα εργοστασιακά "φιμέ" περνά γύρω στο 80-90%. Ακόμα και η Clima να μπει με 57% είσαι παράνομος.

Αυτό με τα φωτόμετρα βέβαια είναι επιστημονική φαντασία, γι'αυτό κ ρωτάω για μεμβράνη που δε δίνει "στόχο" από χιλιόμετρο..

Παιδια μεχρι στιγμης εχω μεινει καταευχαριστημενος με τις Llumar που εχω βαλει στο γκολφ. Το πηγα βεβαιως στο καταστημα της, που βρισκεται στο Μαρουσι. Η μεμβρανη του πισω τζαμιου ειναι 2 κομματια, αλλα εκαναν τετοια δουλεια που δεν μπορεις να διακρινεις που ειναι κομμενο!! Τα ατομα ειναι επαγγελματιες. Μαλιστα μετα απο 2 μερες απο την τοποθετηση το πηγα, οπως μου ζητησαν, για εναν ελεγχο, μηπως υπαρχει κανενα προβλημα (τζαμπα εννοειται). Και η τιμη 180?, η μεσαια επιλογη η TITANIUM. Και για να μην κανω καμμια μ@##@@@ τους ζητησα να μου βαλουν ταινια στους διακοπτες των παραθυρων, για οσες μερες επρεπε να μεινουν κλειστα. Να ξερεις ομως τωρα οτι βαζουν απο την μεση και πισω κολουν ενα ειδικο αυτοκλλητακι σε καθθε ενα απο αυτα και αν θες οδηγου-συνοδηγου με δικη σου ευθυνη για κτεο και αστυνομια (εκτος αν υπαρχει χαρτι νοσοκομειου, οπως εχω εγω) http://www.vwclub.gr/vwforum/uploads/12121..._554_145265.jpg

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Σβούρα και καλή χρονιά!!! Για πες μου σε παρακαλώ τι μάρκα και τύπο μεμβράνης έβαλες μιας και ψάχνομαι και γω να βάλω κάτι διακριτικό.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Σβούρα και καλή χρονιά!!! Για πες μου σε παρακαλώ τι μάρκα και τύπο μεμβράνης έβαλες μιας και ψάχνομαι και γω να βάλω κάτι διακριτικό.
...η μεσαια επιλογη η TITANIUM...

Έχω δει τις cs35 που είναι αντίστοιχες με τις Titanium σε αυτοκίνητο φίλου, αλλά μου φαίνονται αρκετά σκούρες.

Εσύ βέβαια με το χαρτί δεν έχεις πρόβλημα με το νόμο, αλλά από ορατότητα τη νύχτα τι λένε;

Εγώ μάλλον θέλω κάτι πιο δικριτικό.

Link to comment
Share on other sites

Το παλεύω κι εγώ, εδώ και πολύ καιρό, για μεμβράνες. Τελικά έκλεισα στις 3Μ CS50.

Το θέμα με το νόμο είναι ένας σημαντικός παράγοντας στην απόφασή σου. Ωστόσο, το πιο σπουδαίο απ'όλα είναι η ορατότητα που θα έχεις. Το CS50 είναι "η πρώτη σκάλα". Η "δεύτερη σκάλα" που είναι λιγάκι πιο σκούρα από την πρώτη δεν παρουσιάζει προβλήματα σε θέματα ορατότητας.

Ωστόσο, πρόσφατα έμαθα ότι η δεύτερη σκάλα μπορεί να παρουσιάσει μειωμένη ορατότητα το βράδυ σε σκοτεινούς δρόμους, ΕΙΔΙΚΑ όταν βρέχει. (Αυτό δεν το κατάλαβα, αλλά το δέχτηκα αφού μου το είπαν άνθρωποι που έχουν τις εν λόγω μεμβράνες)

Για το λόγο αυτό κλίνω στις CS50 οι οποίες λέγεται ότι δεν έχουν και πρόβλημα με τα όρια που θέτει ο νέος νόμος.

Βαζω 3Μ χρονια τωρα, για μενα ποιοτικα ειναι καλυτερες απο Lummar που εβαζα πριν, μονο δεν εχουν την ποικιλια που εχει η Lummar.

Δυστυχως πριν 10 ημερες εβαλα και στα μπροστινα παραθυρα την cs 20 (γιατι αυτη ειχα βαλει και στα πισω) με αποτελεσμα το τετραημερο που ημουν στην Ευβοια, το βραδυ πραγματικα να αγχωνομαι γιατι η περιμετρικη ορατοτητα ειναι πραγματικα μηδενικη (μιλαμε για επικινδυνη οδηγηση ειδικα σε στροφες και μανουβρες).Αν

μπορουσα και σημερα θα πηγαινα να τις εβγαζα αλλα δεν προλαβαινω και θα παω απο Πεμπτη.

Βαζω μεμβρανες χρονια αλλα αυτο δεν το εχω ξαναπαθει. Ηθελα βεβαια να βαλω την 35αρα αλλα παρασυρθηκα απο τον τοποθετητη για λογους ομοιομορφιας με τις πισω και ετσι θα ξαναχρεωθω.

Τωρα τελικα οπως φαινεται η θα βαλω την 35αρα που ηθελα και αν δεν μπορω παλι θα τα ξηλωσω (λεφτα ναχουμε δηλ να ξοδευουμε).Νομιζω οτι η 50αρα ειναι πολυ ανοιχτη, δηλ δεν ξερω αν κανει καμμια διαφορα.

Παντως στο αλλο αυτοκινητο μου εχω 35αρα δεν εχω παρατηρησει κανενα προβλημα στην ορατοτητα αν και για να ειμαι ειλικρινης δεν το εχω παει βραδυ σε επαρχια, παντως σιγουρα εχει μεγαλη διαφορα με την 20αρα.

Εγω δεν το κανω για λογους εμφανισης αλλα λογω του οτι ο ηλιος τα τελευταια χρονια εχει γινει πολυ 'επιθετικος΄και προσπαθω να προστατευθω οσο καλυτερα γινεται αλλα οχι βεβαια και να βρεθω σε κανα γκρεμο βραδιατικα γιαυτο, κουβαλαω και παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει τις cs35 που είναι αντίστοιχες με τις Titanium σε αυτοκίνητο φίλου, αλλά μου φαίνονται αρκετά σκούρες.

Εσύ βέβαια με το χαρτί δεν έχεις πρόβλημα με το νόμο, αλλά από ορατότητα τη νύχτα τι λένε;

Εγώ μάλλον θέλω κάτι πιο δικριτικό.

Θα σου πω μονο ενα πραγμα. Επειδη ειμαι ψειρας με το αμαξι πηγα-ηρθα 3/4 φορες στην αντι/πεια,για το θεμα της ορατοτητας. Μπορω να σου πω οτι με αυτην (Titanium), δεν υπαρχει κανενα προβλημα με την ορατοτητα. Το βραδυ ενα ελαχιστο εως καθολου. Καλα για τις πιο σκουρες, οπως μου ειπαν τα παδια, ισως να αντιμετωπιζα καποιο προβλημα το πρωι, ενω το βραδυ σιγουρα, ειδικα με το παρκαρισμα.Στη φωτο δεν φαινεται καλα, θα προσπαθησω να ανεβασω αλλη.

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Ίσα ίσα! Εάν έχεις διχρωμία, από μακριά δίνεις την εντύπωση ότι μεμβράνες έχουν μόνο τα πίσω και όχι τα μπροστινά.

Το αισθητικό πρόβλημα είναι τελειώς υποκειμενικό. Προσωπικά, ούτε εμένα με ενθουσιάζει η διχρωμία. Ωστόσο, σκέψου ότι πάρα πολλά αυτοκίνητα έρχονται πλέον από το εργοστάσιο με σκούρα κρύσταλλα πίσω και διάφανα μπροστά.

Ξαναλέω - βέβαια - ότι το πρόβλημα με τις μεμβράνες δεν είναι εάν θα μας γράψουν ή όχι. Λίγο με νοιάζουν οι αστυνομικοί. Αυτοί ψάχνουν αφορμές για να κόψουν κλήσεις. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η ορατότητα και η ασφάλειά μου.

Για το λόγο αυτό βρισκόμουν ανάμεσα στις 35άρες και τις 50άρες. Πλέον, μετά από ενημέρωση που είχα για δυσκολίες στην ορατότητα σε ιδιαίτερες συνθήκες (νύχτα χωρίς φώτα και βροχή) επιλέγω τις 50άρες. Τις έχεις δουλέψει τις 35άρες; Έχεις άποψη επ'αυτών;; Μπορείς να μου πεις τη γνώμη σου;

Link to comment
Share on other sites

Ίσα ίσα! Εάν έχεις διχρωμία, από μακριά δίνεις την εντύπωση ότι μεμβράνες έχουν μόνο τα πίσω και όχι τα μπροστινά.

Το αισθητικό πρόβλημα είναι τελειώς υποκειμενικό. Προσωπικά, ούτε εμένα με ενθουσιάζει η διχρωμία. Ωστόσο, σκέψου ότι πάρα πολλά αυτοκίνητα έρχονται πλέον από το εργοστάσιο με σκούρα κρύσταλλα πίσω και διάφανα μπροστά.

Ξαναλέω - βέβαια - ότι το πρόβλημα με τις μεμβράνες δεν είναι εάν θα μας γράψουν ή όχι. Λίγο με νοιάζουν οι αστυνομικοί. Αυτοί ψάχνουν αφορμές για να κόψουν κλήσεις. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η ορατότητα και η ασφάλειά μου.

Για το λόγο αυτό βρισκόμουν ανάμεσα στις 35άρες και τις 50άρες. Πλέον, μετά από ενημέρωση που είχα για δυσκολίες στην ορατότητα σε ιδιαίτερες συνθήκες (νύχτα χωρίς φώτα και βροχή) επιλέγω τις 50άρες. Τις έχεις δουλέψει τις 35άρες; Έχεις άποψη επ'αυτών;; Μπορείς να μου πεις τη γνώμη σου;

παντως εγω που εχω τισ 35αρες δεν εχω καποιο προβλημα με την ορατητα.

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω που εχω τισ 35αρες δεν εχω καποιο προβλημα με την ορατητα.
Νύχτα;;;
Link to comment
Share on other sites

Νύχτα;;;

μια χαρα δεν εχω προβλημα. σιγουρα υπαρχει διαφορα σε σχεση με πριν αλλα δεν ειναι απαγορευτικη. η μονη δυσκολια που παρατηρω ειναι βραδυ σε οπισθεν χωρις φωτα ο περιβαλλοντας χωρος εκει υπαρχει ενα θεμα.

να ρωτησω κατι αλλο εαν γνωριζετε με τισ 35αρες που εχω κτεο περναω?

Link to comment
Share on other sites

Με τις 35άρες όχι. Μόνο οι 50άρες. Και αυτές με σχετική δυσκολία... Οι ερμηνείες του νόμου παίζουν! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, ούτε εμένα με ενθουσιάζει η διχρωμία. Ωστόσο, σκέψου ότι πάρα πολλά αυτοκίνητα έρχονται πλέον από το εργοστάσιο με σκούρα κρύσταλλα πίσω και διάφανα μπροστά.

B) Εμένα η διχρομία δε μου αρέσει καθόλου...Βέβαια σε έναν μικρό βαθμό την έχεις, γιατί από το μπροστά παρπρίζ μπαίνει περισσότερο φως, αν εκεί δεν έχεις μεμβράνη. ¶ρα τα οδηγού-συνοδηγού φαίνονται πιο ανοιχτά.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η ορατότητα και η ασφάλειά μου.

Συμφωνώ απόλυτα.

Γι'αυτό με βλέπω κι εμένα για 50άρες, αφού αρκετές φορές χρειάζεται να παρκάρω σε σκοτάδι και χωρίς μεμβράνες να δυσκολεύομαι.

Όμως οι cs50 ή οι Clima select κάνουν δουλειά στον ήλιο; Ρωτάω γιατί οι Clima μου φαίνονται τελείως διαφανείς. Οι cs50 είναι το ίδιο ανοιχτές;

Edited by Vangelis V
Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα της madico δινει ισοβια εγγυηση και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.οι μεμβρανες μπαινουν χωρις να πειραχτουν τα τζαμια δέν έκαναν τίποτα στις πόρτες

Link to comment
Share on other sites

Μεσα σε μια βδόμαδα πήρα 3 κλησεις...(το πως τα κατάφερα είναι άλλο θέμα)

Έχοντας πολλά καλούδια για τροφή στα στρουμφάκια το μόνο που πάντα ήμουν καλλυμένος ηταν οι μεμβράνες...

3Μ 35αρες μπροστά και πίσω και πλαινά πίσω καθισμάτων 20άρι...

Με το χαρτί τις 3Μ και περασμένες με τον τελευταίο νόμο σε ασχετους ήμουν οκ...

Στον ενα που ηταν ψαγμένος χρειάστηκε να δείξω και το χαρτάκι απο κρατικό νοσοκομείο οτι έχω δερματικό πρόβλημα με τον ήλιο και ότι εχω την δυνατότητα βάση νόμου να έχω όσο φίμε θέλω.

Αυτά απο προσωπική εμπειρία...

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, λιγο προσοχη με τις μεμβρανες...

Φιλαρακι πηγε να περασει ΚΤΕΟ - πριν 3 μερες- και τον κοψανε!!! :wacko:

Φοραει 3Μ 35αρες.Του ειπαν οτι ΠΛΕΟΝ στα μπροστα 3 τζαμια απαγορευονται ΟΛΕΣ οι μεμβρανες!!! fire.gif

Link to comment
Share on other sites

φιλε ktg ασε το χαρτι γιατρου μιλαμε για ολες τις περιπτωσεις που δεν υπαρχει ιατρικο θεμα,,,γιατι κ εγω αυτο ξερω μονο στα πισω τζαμια επιτρεπεται κ αν δειτε πλεον κ οι εργοστασιακες μεμβρανες-φιμε ειναι στα πισω κ οχι στον οδηγο-συνοδηγο.μοντα?

Link to comment
Share on other sites

Τρόμπας; Αυτός που εφαρμόζει τον νόμο; Δε νομίζω...

Κι εγώ εάν ήμουν υπάλληλος σε ΚΤΕΟ και έπρεπε να ελέγξω οχήματα, θα έκανα τους ελέγχους που μου επέβαλλε ο νόμος να κάνω!

Τώρα, εάν πρόβλημα υγείας σου επιτρέπει μια εξαίρεση, αυτό είναι άλλο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν τα εβαλα πηρα και το αναλογο χαρτι που λεει οτι ειμαι μεσα στα νομιμα ορια. Αυτος λοιπον που θα το δει θα πρεπει να κανει και την αναλογη μετρηση. Επιπλεον θα πρεπει να μου δειξει και τη σχετικη οδηγια-τροποποιηση η οτιδηποτε αλλο για να με κοψει η να μου πει να τα ξηλωσω.

και οχι απλα να δει το φιμε και να μου πει βγαλτα. γι αυτο μιλησα για τρομπα. :D Δεν εχω τιποτα με κανενα που κανει σωστα τη δουλεια του

Αλλα να ξερουμε και πως γινεται η σωστη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην τα ξαναλεμε και μπερδευτουμε στο τελος :lol::lol: οταν παει καποιος τωρα να βαλει μεμβρανες, εν ταχει, βασει της νεας νομοθεσιας που ιχυει απο 08/08, βαζουν απο την μεση και πισω κολουν ενα ειδικο μικρο τετραγωνο αυτοκολητακι σε καθε ενα απο αυτα, σου δινουν μια ειδικη βεβαιωση που αναγραφει επανω τον τυπο μεμβρανης, εχει τα αντιστοιχα αυτοκλλητα κολλημενα πανω στην βεβαιωση οτι πληρει τις καινουργιες προυποθεσεις κτλ, κτλ. Τωρα αν καποιος θελει κ' οδηγου-συνοδηγου βαζει με δικη του ευθυνη για κτεο και αστυνομια (εκτος αν υπαρχει χαρτι νοσοκομειου, οπως εχω εγω) . Ουφ κουραστηκα να γραφω tongue.gif

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λεει ο svuras ειναι...

Πηγα και εγω σημερα ΚΤΕΟ(να περασω ενα συγγενικο αμαξι) , και ρωτησα τι παιζει με τα φιμε...

ΜΟΝΟ με χαρτι γιατρου πλεον... (τα μπροστινα)

και για τα πισω χρειαζονται βεβαιωση απο την εταιρια τοπο8ετησης!

Βεβαια..επειδη ζουμε στην ''Ελλαδαρα''.... αμα εχεις καποιο κονεδακι... περνας....-αμα δωσεις και κατι παραπανω..-

αλλα..... αξιζει....

αντε κ περασες ΚΤΕΟ... τωρα που βγηκε ο νομος.. οι μπατσοι 8α κυνυγανε σαν τρελοι...

οποτε....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.