Jump to content
8anasis

Μεμβράνες

Recommended Posts

Και εγω θελω να βαλω αλλα μου ειπε 140 ευρω για το πολο της american standard και μου επεσαν τα μαλλια..πολλα λευτα ρε γαμωτο..

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , andrpyro_TSi said:

Ο νόμος σου επιτρέπει να βάλεις μεμβράνες στο πίσω παρμπρίζ και τα πίσω τζάμια του αυτοκίνητου. Μπορείς να βάλεις μεμβράνες που είναι τελείως διάφανες για προστασία από ακτίνες UV.

Μάλιστα, ακόμα κι αν βάλεις μπροστά τις πιο ανοιχτόχρωμες κινδυνεύεις δηλαδή...

Στις πίσω μπορείς να βάλεις και πολύ σκουρόχρωμες ή και εκεί έχει περιορισμό;

Βασικά με ενδιαφέρει μόνο για την ζέστη και την UV ακτινοβολία.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , alej said:

Μάλιστα, ακόμα κι αν βάλεις μπροστά τις πιο ανοιχτόχρωμες κινδυνεύεις δηλαδή...

Στις πίσω μπορείς να βάλεις και πολύ σκουρόχρωμες ή και εκεί έχει περιορισμό;

Βασικά με ενδιαφέρει μόνο για την ζέστη και την UV ακτινοβολία.

Ο νόμος νομίζω λέει ότι πρέπει να έχει διαπερατότητα από 70% του φωτός και πάνω στο εσωτερικό του οχήματος.

Ότι και να βάλεις πλην τις διάφανες τελείως μεμβράνες είναι να μην σου κάτσει κανένα στραβόξυλο...

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago , kosigal said:

Γεια σας παιδιά θέλω να λύσω κάποιες απορίες μιας και έχω εμπειρία σε μεμβράνες.... Ή μεμβράνες μπαίνουν και ελαττώνουν την θερμοκρασία μέσα στο αυτοκίνητο σε καμιά περίπτωση δεν θα εξαφανίσει την ζέστη όσο σκούρες και να είναι... 2 .ομορφαίνουν το αμάξι πολύ 3. Σε περίπτωση σπάσιμο στο τζάμι δεν γίνεται κομμάτια φεύγει όλο μαζί...σε όλα τα μαγαζιά σου δίνουν το χαρτί του κτεο...δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να βάλετε εμπρός γιατί αν ανοίξετε την μπλαφονιερα το βράδυ κάνει καθρέφτη με αποτέλεσμα να μην βλέπετε μπροστά.... Τώρα τα κατά που έχουν.... 1.είσαι στόχος για τα στρουμφάκια αν πέσεις σε παράξενο 80€ τα έδωσες... 2.είναι λίγο δύσκολο στο παρκάρισμα αν δεν έχει φώς... 3. Πρέπει να προσέχεις με το γρατσούνισμα μπαίνουν πάντα από την μέσα μεριά..

Νομίζω σας καλυψα σε όλα έχω βάλει αρκετές μάρκες αυτή που έχω πιο τοπ είναι η 3M ....στο polaki έχω βάλει τις απλές και στο passat τις crystalline πιο ακριβές αλλά ότι πληρωνεις παιρνεις...

καλησπερα οταν ενοεις δυσκολο στο παρκαρισμα στο πισω παρμπριζ ενοειες στο πορτ μπαγαζ εαν ειναι σκουρο ; 

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος νομίζω λέει ότι πρέπει να έχει διαπερατότητα από 70% του φωτός και πάνω στο εσωτερικό του οχήματος.

Ότι και να βάλεις πλην τις διάφανες τελείως μεμβράνες είναι να μην σου κάτσει κανένα στραβόξυλο...

Διευκρίνιση, αυτό ισχύει για όλο το αυτοκίνητο ή μόνο το πίσω μέρος;

Γιατί βλέπω σε μια εταιρεία ένα προϊόν ότι έχει μετάδοση ορατού φωτός 74%. Μπορώ να τις βάλω και στα μπροστινά τζάμια;

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, andrpyro_TSi said:

Ο νόμος νομίζω λέει ότι πρέπει να έχει διαπερατότητα από 70% του φωτός και πάνω στο εσωτερικό του οχήματος.

Ότι και να βάλεις πλην τις διάφανες τελείως μεμβράνες είναι να μην σου κάτσει κανένα στραβόξυλο...

Το στραβόξυλο μου είχε κάτσει νομίζω πριν 12 χρόνια σε παλιότερο αμάξι που ειχα llumar με πιστοποιητικό νομιμότητας, δυστυχώς είχα πέσει σε πιτσιρίκι που μόλις είχε βγει από τη σχολή λογικά και για μερικά λεπτά ένιωσε αρχηγός. Όταν του ζήτησα το λόγο μου είπε το θεϊκό, πώς θα στοχεύσω αν χρειαστεί να πυροβολήσω. Μάλλον στη σχολή τους μαθαίνουν και τις ατάκες. Την πλήρωσα ήταν αστείο το ποσό τότε, γενικά ήταν πιό χαλαρά τα πράγματα, ούτε δίπλωμα σου έπαιρναν ούτε απαιτούσαν να τις ξηλώσεις, στο έλεγαν να το κάνεις αλλά δεν κάθονταν να ελέγξουν.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , andrpyro_TSi said:

Ο νόμος νομίζω λέει ότι πρέπει να έχει διαπερατότητα από 70% του φωτός και πάνω στο εσωτερικό του οχήματος.

Ότι και να βάλεις πλην τις διάφανες τελείως μεμβράνες είναι να μην σου κάτσει κανένα στραβόξυλο...

Υπάρχει κάπου να διαβάσουμε αυτό που λες;

Γιατί στο κούπρα που ήρθε από το εργοστάσιο με φιμέ κρύσταλλα στα πίσω παράθυρα κ πίσω παρμπρίζ είναι τέρμα κατράμι. Την μέρα μόνο λίγο φιγούρες βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι που θα πέσεις για να φας κλήση....πάντα μιλάω για τα σκούρα... Τα πιο ανοιχτά δεν έχεις πρόβλημα.... Εγώ κοντά στα 15 χρόνια που βάζω σκούρες μεμβράνες μόνο μία φορά με έχουν γράψει και αυτό στα λιμανάκια (το τράβαγε ο οργανισμός μου..)για το παρκάρισμα που είπα πιο πάνω είναι λίγο δύσκολο το βράδυ να κάνεις όπισθεν σε σημεία που δεν είναι φωτισμένα.... Τα αυτοκίνητα που έρχονται με φιμε δεν έχουν μεμβράνες είναι το κρύσταλλο σκούρο οπότε δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα είσαι εντελώς νόμιμος..

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , queen said:

Υπάρχει κάπου να διαβάσουμε αυτό που λες;

Γιατί στο κούπρα που ήρθε από το εργοστάσιο με φιμέ κρύσταλλα στα πίσω παράθυρα κ πίσω παρμπρίζ είναι τέρμα κατράμι. Την μέρα μόνο λίγο φιγούρες βλέπεις.

Σελίδα 2 κατω δεξια και μετά!

https://www.google.de/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.yme.gr/getfile.php%3Fid%3D1584&ved=0ahUKEwizgtG9v8vMAhUjP5oKHRMrDHkQFggbMAA&usg=AFQjCNHVdcIxzmT_aseqC5Sg6W0jCoYd-Q&sig2=b7AcWTBymKKEfupDStIXsg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, άρα απ'ότι κατάλαβα στα πίσω παράθυρα κ πίσω παρμπρίζ βάζουμε όσο κατράμι θέλουμε αρκεί να έχουμε πλευρικούς καθρέπτες (lol) κ στα μπροστά παράθυρα με ελάχιστο συντελεστή μετάδοσης φωτός 70%.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , queen said:

Ωραία, άρα απ'ότι κατάλαβα στα πίσω παράθυρα κ πίσω παρμπρίζ βάζουμε όσο κατράμι θέλουμε αρκεί να έχουμε πλευρικούς καθρέπτες (lol) κ στα μπροστά παράθυρα με ελάχιστο συντελεστή μετάδοσης φωτός 70%.

Ακριβώς! Και στον παρμπρίζ μόνο η μαύρη λωρίδα των δεκα εκατοστών η σε ολόκληρο μονο σκετο φιλτρο uv. Αν εχεις γυαλια ήλιου δηλαδή δεν εχει νοημα για μενα βαλεις σκετο φίλτρο. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , queen said:

Ωραία, άρα απ'ότι κατάλαβα στα πίσω παράθυρα κ πίσω παρμπρίζ βάζουμε όσο κατράμι θέλουμε αρκεί να έχουμε πλευρικούς καθρέπτες (lol) κ στα μπροστά παράθυρα με ελάχιστο συντελεστή μετάδοσης φωτός 70%.

Ακριβώς! Και στον παρμπρίζ μόνο η μαύρη λωρίδα των δεκα εκατοστών η σε ολόκληρο μονο σκετο φιλτρο uv. Αν εχεις γυαλια ήλιου δηλαδή δεν εχει νοημα για μενα βαλεις σκετο φίλτρο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει καμία ειδική προσφορά για τοποθέτηση μεμβρανών μέσω του club;

Και κάτι ακόμα από την εμπειρία σας: προσανατολίζομαι προς LLumar 49%, αλλά προβληματίζομαι για την ορατότητα το βράδυ. Την έχει κανείς τοποθετημένη να μου πει τη γνώμη του; Μήπως να πήγαινα σε κάτι πιο ανοιχτό για το πίσω παρμπρίζ για να βοηθά στο παρκάρισμα ή λέτε να είναι πολύ παράταιρο το αυτοκίνητο με τις διαφορετικές αποχρώσεις;

 

Λάμπρος

Golf 7 TDi 105PS

Link to comment
Share on other sites

με 49% llumar που εχω βαλει εισαι μια χαρα μεγαλη διαφορα στο αυτοκινητο από την ζεστη το κραταει πιο δροσερο δεν μπαινεις μεσα  να σου κοβεται η αναπνοη και βεβαια εχει καλυτερη εμφανιση το αυτοκινητο...το βραδυ μονο σε σημεια που δεν εχει πολύ φωτισμο μπορει να δυσκολευτείς λιγο με το παρκάρισμα ...οσο γιαυτο που λες με διαφορετικες αποχρωσεις όπως ειπες και εσυ θα είναι παραταιρο και ασχημο...

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, fovos said:

με 49% llumar που εχω βαλει εισαι μια χαρα μεγαλη διαφορα στο αυτοκινητο από την ζεστη το κραταει πιο δροσερο δεν μπαινεις μεσα  να σου κοβεται η αναπνοη και βεβαια εχει καλυτερη εμφανιση το αυτοκινητο...το βραδυ μονο σε σημεια που δεν εχει πολύ φωτισμο μπορει να δυσκολευτείς λιγο με το παρκάρισμα ...οσο γιαυτο που λες με διαφορετικες αποχρωσεις όπως ειπες και εσυ θα είναι παραταιρο και ασχημο...

Το πρόβλημα στο παρκάρισμα εννοείς είναι λόγω του πίσω παρμπρίζ ή ακόμα και μέσω των πλαινών καθρεφτών; 

Μήπως δηλαδή κάνω τουλάχιστο τα πλαϊνά μπροστινά παράθυρα πιο διάφανα, για να έχω και καλύτερες πιθανότητες με την αστυνομία. Εκτός αν με το 49% που έχεις μπροστά βλέπει "σχετικά" άνετα κάποιος μέσα.

Edited by ntalkos
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , ntalkos said:

Το πρόβλημα στο παρκάρισμα εννοείς είναι λόγω του πίσω παρμπρίζ ή ακόμα και μέσω των πλαινών καθρεφτών; 

Μήπως δηλαδή κάνω τουλάχιστο τα πλαϊνά μπροστινά παράθυρα πιο διάφανα, για να έχω και καλύτερες πιθανότητες με την αστυνομία. Εκτός αν με το 49% που έχεις μπροστά βλέπει "σχετικά" άνετα κάποιος μέσα.

από την στιγμη που εχεις σε όλα τα παραθυρα (εκτος του παρμπρίζ εννοείται) δυσκολευει ως ένα βαθμο όπως ειπα ...τωρα μπορεις να βαλεις  στα παραθυρα οδηγου συνοδηγου πιο διαφανα οποτε θα εχεις καλυτερη ορατοτητα από τους καθρεπτες (παντως η διαφορα είναι ελαχιστη και μονο σε σκοτεινα μη φωτισμένα μερη)...με το 49% φαινεσαι μεσα δεν είναι το τελειως μαυρο ...

Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2016 at 5:53 ΜΜ, andrpyro_TSi said:

Πριν 2 εβδομάδες έβαλα μεμβράνες της madico σε όλο το αυτοκίνητο με 95 ευρώ , εφόρου ζωής εγγύηση , χαρτί κτεο και τοποθέτηση .

 

 

13082527_10205565892500878_5032829699268421510_n.jpg

το αμαξι της υπογρφης σου ασπρο δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για να είμαστε απολύτως νόμιμοι, με βάση το ΦΕΚ περί διαπερατότητας φωτός 70% κ άνω στα μπροστά παράθυρα, ποια είναι η πιο σκούρα μεμβράνη που μπορούμε να βάλουμε;

Ξέρει κανείς τα τζάμια στα εμπρός παράθυρα μιας κ έρχονται με ένα ελάχιστο φιμέ από το εργοστάσιο τι συντελεστή έχουν;

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , queen said:

Ερώτηση για να είμαστε απολύτως νόμιμοι, με βάση το ΦΕΚ περί διαπερατότητας φωτός 70% κ άνω στα μπροστά παράθυρα, ποια είναι η πιο σκούρα μεμβράνη που μπορούμε να βάλουμε;

Ξέρει κανείς τα τζάμια στα εμπρός παράθυρα μιας κ έρχονται με ένα ελάχιστο φιμέ από το εργοστάσιο τι συντελεστή έχουν;

Καλημέρα

Λίγο off topic η απάντηση αλλά η καλύτερη που έχω να δώσω. Είμαι κάτοχος golf plus και σε παλιότερο δικό μου ψάξιμο για μεμβράνες είχα ρωτήσει σχετικά με τους συντελεστές απορρόφησης των τζαμιών του αυτοκινήτου μου για να δω αν αξίζει η μεμβράνη ή όχι. Αφού έστειλα στην εξυπηρέτηση πελατών της kosmokar email με φωτο της σφραγίδας που έχει το τζάμι επάνω, η απάντηση ήταν η ακόλουθη:

"Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι τo 43R-001051 στη σφραγίδα σημαίνει ότι το τζάμι ακολουθεί τις προδιαγραφές ECE R43.  Αυτές μεταφράζονται ότι το εμπρόσθιο παμπρίζ έχει απορροφητικότητα τουλάχιστον 75% στην υπεριώδη ακτινοβολία.  Αντίστοιχα τα πλαϊνά παράθυρα έχουν ποσοστό απορρόφησης 70%."

Μετά από αυτό δεν προχώρησα σε τοποθέτηση μεμβράνης, δεδομένου ότι και το αυτοκίνητο είναι μέσα σε πάρκινγκ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αν τα ηθελες μονο για προστασια πολυ καλα εκανες

δεδομενου ομως οτι αλλαζει η εμφανιση του αυτοκινητου κατα πολυ προς το καλυτερο...

τοτε δεν εκανες καλα!τι χρωμα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , DubbeR_ChRoniS said:

:shok: εγω θα εβαζα!

Αφενός, δύσκολοι οι καιροί, αφετέρου θα έδινα προτεραιότητα σε κάτι σαν κι αυτό (όχι απαραίτητα αυτό...)

Velocity-257-Wheels-Rims.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.