Jump to content
8anasis

Μεμβράνες

Recommended Posts

4 hours ago , golfistas said:

Αφενός, δύσκολοι οι καιροί, αφετέρου θα έδινα προτεραιότητα σε κάτι σαν κι αυτό (όχι απαραίτητα αυτό...)

Velocity-257-Wheels-Rims.jpg

λίγο offtopic xD

φοράς τις ζάντες που φαίνονται στην φωτογραφία με το golf+  πιο πάνω?

Edited by Shadowman
Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν , Shadowman said:

φοράς τις ζάντες που φαίνονται στην φωτογραφία με το golf+  πιο πάνω?

Όχι απλά έλεγα στα παιδιά ότι θα έδινα σε αυτές προτεραιότητα για ομορφιά σε σχέση με τις μεμβράνες μια που οι συντελεστές απορρόφησης που ήδη έχω με καλύπτουν αρκετά. Και αυτό φαίνεται με μισάνοιχτο παράθυρο όπου το μισό χέρι καίγεται όταν το χτυπά άμεσα ο ήλιος ενώ το υπόλοιπο που μεσολαβεί το παράθυρο είναι μια χαρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago , DubbeR_ChRoniS said:

δηλαδη λες οτι δεν θελεις να ξοδεψεις 150 αλλα θα ξοδευες 1500?!?!?!?!!

Θα σου απαντήσω με πμ γιατί το κάναμε off topic!

Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2016 at 2:24 ΜΜ, leonenero said:

το αμαξι της υπογρφης σου ασπρο δεν ειναι?

Ναι άσπρο είναι το δικό μου . Το Golf το γκρι είναι της οικογένειας ...!

Link to comment
Share on other sites

Llumar Sun Protection 48% (Μετάδοση ορατού φωτός 39%, Απόδοση στη ζέστη 48%, Μείωση αντηλιάς 55%, Ασπίδα στη UV ακτινοβολία 99%)

Σε Golf Variant που έχει στον εξοπλισμό του πίσω σκούρα (65%) θερμομονωτικά κρύσταλλα.

2016_07_05_09_53_35.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, queen said:

Ωραίο έγινε, μήπως θυμάσαι τιμή;

Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει, αλλά η carglass βάζει φιμέ μεμβράνες με 139 ευρώ (για Golf 4, χωρίς παρμπρίζ που ρώτησα). Είχα βάλει στο 106 μου από τους ίδιους πριν απο 2-3 χρόνια και έχω μείνει ευχαριστημένος και απο την ποιότητα αλλά και απο την δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει μόνο για τα 2 μπροστινά παράθυρα όπως έβαλε το παλικάρι πιο πάνω μιας κ εγώ έχω σκούρα κρύσταλλα πίσω από το εργοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , queen said:

Με ενδιαφέρει μόνο για τα 2 μπροστινά παράθυρα όπως έβαλε το παλικάρι πιο πάνω μιας κ εγώ έχω σκούρα κρύσταλλα πίσω από το εργοστάσιο.

 

2 hours ago , queen said:

Ωραίο έγινε, μήπως θυμάσαι τιμή;

 

Έβαλα μεμβράνες σε όλο το αυτοκίνητο (εκτός από το εμπρός παρμπρίζ) παρόλο που είχα πίσω εργοστασιακά σκούρα θερμομονωτικά κρύσταλλα. Η επιλογή έγινε τόσο για τη μείωση της αντιλιάς όσο και για την προστασία από την UV ακτινοβολία. Οι μεμβράνες είναι της  Llumar Sun Protection 48% με χαρακτηριστικά  (Μετάδοση ορατού φωτός 39%, Απόδοση στη ζέστη 48%, Μείωση αντηλιάς 55%, Ασπίδα στη UV ακτινοβολία 99%) και μου κόστισε με κάποια έκπτωση και κάποια προσφορά (μέσω σελίδας Llumar Facebook έκπτωση 45 euro) 215 euro. H τιμή που δίνει η Llumar για το αυτοκίνητό μου στο official site είναι 294 euro http://llumar.gr/pricelist

Επέλεξα Llumar γιατί είχα και στο παλιότερο αυτοκινητό μου χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Τις συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,ενδιαφέρομαι για μεμβράνες 3m cristaline.Έχει βάλει κάνεις στο αυτοκίνητο του να με διαφωτίσει?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου petsi έχω βάλει εγώ μεμβράνες τις 3M crystalline στο passat μου ενώ στο polaki έχω τις κανονικές σε σκούρες ... οπότε θα σου πώ διάφορες από τα 2 αμάξια μου.... ότι πληρωνεις πέρνεις έχει αρκετή διάφορα σε εσωτερική θερμοκρασία πάντα όμως να ξέρεις ότι θα υπάρχει ζέστη μέσα ....απλά με τίς crystalline είναι πιο μειωμένη και έρχεται πολύ πιο γρήγορα ή δροσιά μέσα στην καμπίνα όταν πατήσεις το a/c .... άλλη διαφορά είναι όταν κίνησε δεν νιώθεις καθόλου τον ήλιο στο χέρι σου καθώς περνάει από το τζάμι ακόμα και αν το ακουμπήσεις δεν είναι τόσο καυτό όπως οι απλές μεμβράνες ....ότι άλλο θες να ρωτήσεις πες μου....

Link to comment
Share on other sites

On Monday, July 18, 2016 at 6:17 ΜΜ, petsi said:

Καλησπέρα,ενδιαφέρομαι για μεμβράνες 3m cristaline.Έχει βάλει κάνεις στο αυτοκίνητο του να με διαφωτίσει?

Crystalline κορυφαίες, επιτυγχανουν εξαιρετικη αποτροπη ηλιακης ακτινοβολιας και θερμοτητας ενώ περιοριζουν σχεδον στο ελαχιστο την ορατοτητα του οδηγου. Ειναι σχεδον διάφανες, αλλα επιτυγχανουν τα ιδια ή ισως και καλυτερα αποτελεσματα σε σχέση με πολυ πιο σκουρες μεμβράνες  άλλων εταιριων.

Σε σχέση με τις υπολοιπες της αγοράς είναι αισθητα πιο ακριβές, ενώ δν συνιστανται εφοσον κυρια επιδιωξη είναι η εμφάνιση  ή η απόκρυψη της ορατότητας του εσωτερικού του αυτοκινητου καθώς είναι σχεδον διάφανες...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2016 at 11:46 ΜΜ, naruel said:

Ακριβώς! Και στον παρμπρίζ μόνο η μαύρη λωρίδα των δεκα εκατοστών η σε ολόκληρο μονο σκετο φιλτρο uv. Αν εχεις γυαλια ήλιου δηλαδή δεν εχει νοημα για μενα βαλεις σκετο φίλτρο. 

εγω το τολμησα μετα απο πολυ σκεψη και εβαλα και μπροστα φιμέ μεμβράνη 50άρα, 2ο στάδιο δηλαδή, κι οτι γινει εγινε. ειδα μεγαλη διαφορά το καλοκαιρι  στον ηλιο

Edited by xrigolfakias
Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2016 at 3:43 ΜΜ, xrigolfakias said:

εγω το τολμησα μετα απο πολυ σκεψη και εβαλα και μπροστα φιμέ μεμβράνη 50άρα, 2ο στάδιο δηλαδή, κι οτι γινει εγινε. ειδα μεγαλη διαφορά το καλοκαιρι  στον ηλιο

Ακριβως αυτο θα ρώτουσα. βραδυ πως τα πας με την ορατότητα?

Link to comment
Share on other sites

περί νομοθεσίας. φίλος μου έφαγε κλήση απο "περίεργο όργανο" λόγο φιμέ.είχε το ποιο ανοιχτό που έπαιζε. εγω έχω το ποιο σκούρο, απο οτι μου είχαν πει στην τοποθέτηση είναι το μεσαίο στις 3Μ ,μετά την κλήση του φίλου ρώτησα αν μπορω να το έχω νόμιμα ή αλλιώς να τις βγάλω ( μιλάω για όλα τα παράθυρα εκτός απο το μπροστά ) 

πήγα στην αντιπροσωπεία λοιπόν μετα απο 6 χρόνια που είχα πάρει το αυτοκίνητο και μάλιστα όχι απο εκεί που το είχα παραλάβει και τους είπα οτι θέλω μια βεβαίωση οτι τα φιμέ έχουν τοποθετηθεί εκ εργοστασίου (καμία σχέση,έξω τα έχω βάλει. μου έδωσαν την βεβαίωση με την σφραγίδα της πάνω και τέλος.

η βεβαίωση ουσιαστικά είναι ο υπάρχον νόμος που αφορά τις μεμβράνες και πρέπει να την έχουμε μαζί με την ασφάλεια-άδεια σε περίπτωση που μας ζητηθεί.χωρίς την σφραγίδα της αντιπροσωπείας είναι άχρηστο το χαρτί. κανονικά σε κάθε παράθυρο θα πρέπει να υπάρχει και ένα μικρό αυτοκόλλητο για το ότι το φιμέ είναι original ( και σιγά τώρα που θα ξέρει το όργανο να κοιτάξει τέτοια πράματα... αλλα ποτέ δεν ξέρεις ), η γνωστές εταιρίες το βάζουν με την τοποθέτηση. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Θελω να βαλω αντηλιακες μεμβρανες σε golf vi πενταπορτο. Έχετε κάποιον υπόψιν σας που να έχετε μείνει ευχαριστημένοι και να είναι και σχετικά οικονομικος;

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας (διορθώστε με αν κάνω λάθος):

- Οι εργοστασιακές είναι Ο.Κ.

- Στο μπροστινό ανεμοθώρακα αλλά και στα παράθυρα οδηγού - συνοδηγού ΔΕΝ επιτρέπεται η χρήση μεμβράνης (οι οποίες μεταβάλλουν τον συντελεστή μετάδοσης φωτός) εκτός από αυτές που είναι μόνο για UV.

- Στα πίσω παράθυρα επιτρέπεται αλλά όχι οι τύπου καθρέπτη (συντελεστής ανάκλασης >25%)

- Στον πίσω ανεμοθώρακα πρέπει να μην καλυφθεί το σημείο που έχεις τα φώτα STOP.

- Όλα αυτά με χαρτιά εγκατάστασης κλπ

- Μοναδική εξαίρεση όσοι έχουν προβλήματα υγείας, με χαρτί από Δ.Ι.Ε. 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα;Έχει πάει κανείς σε κάποιον για να βάλει φιμε και έχει μείνει ικανοποιημένος από την δουλειά του και είναι και οικονομικος;

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στο βαγιαννακη αν εισαι αθηνα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στο βαγιαννακη αν εισαι αθηνα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.