Jump to content
kajo

Αναθυμιάσεις βενζίνης μέσα στην καμπίνα

Recommended Posts

παιδια ξαφνικα εκει που πήγαινα αρχισαν να εχω αναθυμιάσεις βενζίνης μεσα στην καμπίνα

Που μπορεί να οφείλεται το πρόβλημα ????

Φίλε εμένα ο πατέρας μου που έχει ένα golf mk2 είχε αναθυμιάσεις βενζίνης και του είπαν οτι είχε τρυπήσει η αντλία βενζίνης.

Απ 'ότι ξέρω είναι επικίνδυνο.Μπορεί να γινόταν και καμιά έκρηξη λόγο της μεγάλης θερμοκρασίας. :(

Κοίταξε το!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξαφνικα εκει που πήγαινα αρχισαν να εχω αναθυμιάσεις βενζίνης μεσα στην καμπίνα

Που μπορεί να οφείλεται το πρόβλημα ????

δες αν εχεις απωλειες βενζινης....μπορει να εχει τρυπισει καποιο σωλινακι απο κατω σε καποιο χτυπημα απο καποιο κρασπεδο ή απο την τρομπα που βρισκετε στο πορτ παγκαζ και ερχετε η μυρωδια....

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι σου μυρίζει βενζίνη και οχι καυσαέρια? Εμενα μυριζε γιατι είχε βγει καποια στιγμή το σωληνάκι αναθυμιάσεων, αλλα ήταν καυσαέρια. Αν ειναι βενζίνη τοτε κοίτα αυτά που σου λένε τα παιδια για να μην παίξει -χτυπα ξύλο- κανα μπουμμμ...

Link to comment
Share on other sites

το πιο πιθανό σενάριο είναι το σωληνάκι αναθυμιάσεων να έχει φύγει από την οπή, πολύ συχνό και το καλοριφέρ τραβάει τις αναθυμιάσεις. πολύ απλό να το τσεκάρεις

Link to comment
Share on other sites

το πιο πιθανό σενάριο είναι το σωληνάκι αναθυμιάσεων να έχει φύγει από την οπή, πολύ συχνό και το καλοριφέρ τραβάει τις αναθυμιάσεις. πολύ απλό να το τσεκάρεις

καλησπέρα

το δικό μου 6ν έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.το πρωί όταν βάζω μπρός μυρίζει έντονα βενζίνη μέσα στην καμπίνα.ο μάστορας μου είπε ότι πρέπει να πλύνω πρώτα την μηχανή λόγω της κατάστασης της για να μπορέσει να ελέγξει μετά τι γίνεται μέσα.δεν εμπιστεύομαι όμως κανέναν γιατί 'εχω αρκετά γυμνά καλώδια μεσα...

το σωληνάκι αναθυμιάσεων πως μπορεί να ελεγθεί άν έχει βγεί από την θέση του?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και μια περίπτωση να μην έχει βιδωθεί σωστά το καπάκι της βενζινης. (Την είχα πατήσει με αυτόν τον χαζό τρόπο παλιότερα σε άλλο αμάξι.) Το σύστημα αναθυμιάσεων λειτουργεί με σωστά τοποθετημένο το καπάκι

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

το δικό μου 6ν έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.το πρωί όταν βάζω μπρός μυρίζει έντονα βενζίνη μέσα στην καμπίνα.ο μάστορας μου είπε ότι πρέπει να πλύνω πρώτα την μηχανή λόγω της κατάστασης της για να μπορέσει να ελέγξει μετά τι γίνεται μέσα.δεν εμπιστεύομαι όμως κανέναν γιατί 'εχω αρκετά γυμνά καλώδια μεσα...

το σωληνάκι αναθυμιάσεων πως μπορεί να ελεγθεί άν έχει βγεί από την θέση του?

??????

Link to comment
Share on other sites

Είχα και γω παλιότερα το ίδιο πρόβλημα σε Golf IV και κανένας "μάστορας" δεν είχε βοηθήσει τότε μέχρι που το βρήκα μόνος μου με την βοήθεια ενός φίλου... Είχα ακούσει πολλές ανοησίες τότε όπως: φταίει ένα βαρελάκι BMC που είχα, ή το φιλτράκι αναθυμιάσεων, ή ότι είναι απλά ιδέα μου.

Το πρόβλημα τελικά ήταν το περιστροφικό πλαστικό καπάκι που στεγανοποιεί το ρεζερβουάρ. Αυτό είχε ραγίζει περιφερειακά με αποτέλεσμα να έχω διαρροή καυσιμού σε τέτοιο βαθμό που να στάζει και κάτω από το αμάξι κανονικά, πράγμα πολύ επικίνδυνο όπως καταλαβαίνετε. Το κόστος αλλαγής είναι αμελητέο αν είναι όντως αυτό που φταίει! Το πρόβλημα γινόταν πιο έντονο όταν το ρεζερβουάρ ήταν γεμάτο λόγω της στάθμης του καυσίμου. Από τους κραδασμούς άδειαζε για πλάκα και οι αναθυμιάσεις ήταν ανυπόφορες. Για ένα διάστημα θυμάμαι τον εαυτό μου να πηγαίνω στη δουλειά φτιαγμένος...

Για να δεις αν φταίει αυτό στην περίπτωση σου, σήκωσε τον κώλο στο πίσω δεξί κάθισμα, όπου θα βρεις ένα καπάκι, ξεβιδώνεις και βλέπεις τι γίνεται από κάτω. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι εκεί στα Polo. Ελπίζω να βοήθησα. Καλή τύχη! ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξαφνικα εκει που πήγαινα αρχισαν να εχω αναθυμιάσεις βενζίνης μεσα στην καμπίνα

Που μπορεί να οφείλεται το πρόβλημα ????

Μαλλον καποιο τρυπιο σωλινακι λογω πολυκαιριας ή αστοχιας υλικου...

Τουλαχιστον σε ιδιο προβλημα στο Opel του πατερα μου αυτο ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον καποιο τρυπιο σωλινακι λογω πολυκαιριας ή αστοχιας υλικου...

Τουλαχιστον σε ιδιο προβλημα στο Opel του πατερα μου αυτο ηταν.

ξέρει κανείς αν γενικώς είναι δύσκολο να αλλαχθεί το σωληνάκι αυτό και με τί κόστος?για να ξέρω τι θα ακούσω από τον μάστορά μου για αυτο ρωτάω....

εδώ και μερικές μέρες όταν είναι κρύο το αυτοκίνητο και βάζω μπρός το πρωί δημιουργείται μια λιμνούλα από βενζίνη κάτω από το αμάξι υπολογίστε περίπου στο ύψος της κονσόλας εκεί που κρύβοντα τα σωληνάκια που έρχονται από το ντεπόζιτο.χάνω βενζίνη σίγουρα γιατι΄με ενα ρεζερβουάρ κάνω λίγοπιο κάτω από 300 χλμ...

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
Είχα και γω παλιότερα το ίδιο πρόβλημα σε Golf IV και κανένας "μάστορας" δεν είχε βοηθήσει τότε μέχρι που το βρήκα μόνος μου με την βοήθεια ενός φίλου... Είχα ακούσει πολλές ανοησίες τότε όπως: φταίει ένα βαρελάκι BMC που είχα, ή το φιλτράκι αναθυμιάσεων, ή ότι είναι απλά ιδέα μου.

Το πρόβλημα τελικά ήταν το περιστροφικό πλαστικό καπάκι που στεγανοποιεί το ρεζερβουάρ. Αυτό είχε ραγίζει περιφερειακά με αποτέλεσμα να έχω διαρροή καυσιμού σε τέτοιο βαθμό που να στάζει και κάτω από το αμάξι κανονικά, πράγμα πολύ επικίνδυνο όπως καταλαβαίνετε. Το κόστος αλλαγής είναι αμελητέο αν είναι όντως αυτό που φταίει! Το πρόβλημα γινόταν πιο έντονο όταν το ρεζερβουάρ ήταν γεμάτο λόγω της στάθμης του καυσίμου. Από τους κραδασμούς άδειαζε για πλάκα και οι αναθυμιάσεις ήταν ανυπόφορες. Για ένα διάστημα θυμάμαι τον εαυτό μου να πηγαίνω στη δουλειά φτιαγμένος...

Για να δεις αν φταίει αυτό στην περίπτωση σου, σήκωσε τον κώλο στο πίσω δεξί κάθισμα, όπου θα βρεις ένα καπάκι, ξεβιδώνεις και βλέπεις τι γίνεται από κάτω. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι εκεί στα Polo. Ελπίζω να βοήθησα. Καλή τύχη! :mellow:

Εκεί είναι και στο Polo.

Αν θυμάμαι καλά, εγώ δεν είχα βρει τη λύση? :D

Link to comment
Share on other sites

Εκεί είναι και στο Polo.

Αν θυμάμαι καλά, εγώ δεν είχα βρει τη λύση? :(

φίλε dubbeR_Stoilas αυτό εννοείς?γιατί δεν βλέπω κάτι άλλο που να ξεβιδώνεται στο πίσω μέρος που περιγράφετε..

post-6550-1195739963_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι το καπάκι του ρεζερβουάρ.

Προσοχή όταν το ανοίξεις να μην έχεις κλειδί στη μίζα κλπ δεδομένου ότι έχιε την αντλία βενζίνης από κάτω, βενζίνη, και φυσικά τα καλώδια ρεύματος της αντλίας ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό εννοούσα. Μυρίζεις κάτι από εκεί?

ναι μου έρχονται μυρωδιές ακόμα απο εκεί..μέσα στην εβδομάδα θα το ανοίξω και θα σας πώ πως πήγε..παρεπιπτόντως αν θελήσω να αλλάξω το φλοτέρ γίνεται από εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.