Jump to content
konv

Φίλτρο αέρα

Recommended Posts

Eίμαι κάτοχος ενός Vw Golf gt και άλλαξα το φίλτρο αέρα με ένα της Kn συγκεκριμένα αυτό : http://www.streetandcircuit-shop.biz/kn-pa...865-59691-p.asp

Υστερα από διάφορες συζητήσεις οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής:

1)Υπάρχει περίπτωση να παρουσιαστεί βλάβη στον κινητήρα από σκουπιδάκια (έστω ελάχιστα) ή μη αρκετή παροχή αέρα ή κάτι άλλο;

2)Από το λαδάκι του φίλτρου υπάρχει περίπτωση να συμβεί κάτι;

3)Θεωρείτε το χάρτινο "μαμά" καλύτερο;

Ευχαριστώ

Edited by konv
Link to comment
Share on other sites

Eίμαι κάτοχος ενός Vw Golf gt και άλλαξα το φίλτρο αέρα με ένα της Kn συγκεκριμένα αυτό : http://www.streetandcircuit-shop.biz/kn-pa...865-59691-p.asp

Υστερα από διάφορες συζητήσεις οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής:

1)Υπάρχει περίπτωση να παρουσιαστεί βλάβη στον κινητήρα από σκουπιδάκια (έστω ελάχιστα) ή μη αρκετή παροχή αέρα ή κάτι άλλο;

2)Από το λαδάκι του φίλτρου υπάρχει περίπτωση να συμβεί κάτι;

3)Θεωρείτε το χάρτινο "μαμά" καλύτερο;

Ευχαριστώ

Φοράω το ίδιο φίλτρο εδώ και 60-70.000χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα.Σκουπιδάκια δεν υπάρχει περίπτωση να περάσουν ούτε μία στο 1.000.000.Το ότι είναι πιό ελεύθερο δεν συμαίνει ότι μπορεί να περάσει κάτι από μέσα του,απλά μπορεί από την ίδια επιφάνεια να περάσει μεγαλύτερος όγκος αέρα ανά λεπτό.

Το άλλο που λές για μή αρκετή παροχή αέρα δεν υπάρχει κάν αφού αφτό το φίλτρο αφήνει περισότερο αέρα από το μαμά.

Το λάδι του φίλτρου είναι εκεί για να πιάνει τα μικροσωματίδια που πιθανών μπορούν να περάσουν από το φίλτρο.Το λάδι αυτό ψεκάζεται στην έξω πλευρά του φίλτρου οπότε πάλι άκυρο το ερώτημα.

Το μαμά από χαρτοβάμβακα όχι απλά δεν υπάρχει πείπτωση να είναι καλύτερο αλλά είναι 10 φορές χειρότερο από αυτό που έβαλες.

Μην ανησυχείς καλά έκανες στο αμάξι σου που έβαλες φιλτράκι και όχι κακό.Μόνο όταν θα το πηγαίνεις για service να τους λές ότι έχεις μέσα τετοιο φίλτρο για να μή το πετάξει-βουτήξει κανένα σαΐνι από εκεί μέσα και πάντα μετά το service να τσεκάρεις αν το φίλτρο είναι στην θέση του.

Link to comment
Share on other sites

1) Οχι.

2) κανονικα οχι αλλα αν το παρακανεις στο λαδωμα του ισως.

3) κατηγορηματικα οχι.

Εκανες πολυ καλη επιλογη και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Μην ανησυχεις.

Link to comment
Share on other sites

1) Οχι.

2) κανονικα οχι αλλα αν το παρακανεις στο λαδωμα του ισως.

3) κατηγορηματικα οχι.

Εκανες πολυ καλη επιλογη και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Μην ανησυχεις.

Ρε παιδια στην Αθηνα απο ποιο μαγαζι μπορουμε να το προμηθευτουμε?

Αν θεωρηθει διαφημιση please p.m.

thanx

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια στην Αθηνα απο ποιο μαγαζι μπορουμε να το προμηθευτουμε?

Αν θεωρηθει διαφημιση please p.m.

thanx

Σε οποιο μαγαζι με αξεσουαρ πας θα το εχουν σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Σε οποιο μαγαζι με αξεσουαρ πας θα το εχουν σιγουρα.

Δεν νομιζω να το εχουν παντου..παραγγελεια θα στο κανουν οι πιο πολλοι γτ ειναι σχετικα καινουργιο το GT..το λεω απο προσωπικη πειρα.και για Tsi τα ιδια πιστευω,απλα ξεκινα να παιρνεις τηλ. να ρωτας..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να το εχουν παντου..παραγγελεια θα στο κανουν οι πιο πολλοι γτ ειναι σχετικα καινουργιο το GT..το λεω απο προσωπικη πειρα.και για Tsi τα ιδια πιστευω,απλα ξεκινα να παιρνεις τηλ. να ρωτας..

Αν δεν ρωτησει δεν ξερουμε.

Σιγουρα δεν θα υπαρχουν τοσα πολλα οσο στα πιο παλια μοντελα. :D

10000 χιλ που εχω κανει απο οταν το εβαλα λετε οτι ειναι πολλα?Πρεπει να το καθαρισω ε? Οσον αφορα τα αλλα ουτε εγω ειχα προβλημα μεχρι τωρα...

Καλα ειναι σε αυτα τα χιλιομετρανα του ριχνεις εναν καθαρισμο.

Link to comment
Share on other sites

σημερα μου ηρθε και μενα το εν λογο φιλτρο της k&n(33-2865).το αγορασα απο εδω http://www.dtsshop.de/content/index.php και συνολο πληρωσα 90 ευρω φιλτρο και καθαριστικα.τα αγορασα απο ενα μαγαζι με αξεσουαρ εδω στην λαρισα.λεω να το βαλω μετα το σερβις των 30000χιλιομετρων που θα το κανω σε κανα 2 βδομαδες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες άνοιξα το φιλτροκούτι να ρίξω μια ματιά στο φίλτρο το οποίο είχα αλλάξει ενα μήνα πρίν και το βρηκα λερωμένο λάδια να ανησυχήσω?

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο φαινεται.

Απο που μπορει να σου τραβαει λαδια???

Γραφε με ελληνικα σε παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά να σας πώ την αλήθεια εγώ μέχρι στιγμής το έχω πλύνει 2 φορές και κάθε φορά που έβαζα το μαμά μου φαινόταν πως πήγαινε το ίδιο, για να μη πώ....καλύτερα.

Το λάδωμα γίνεται οκ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά να σας πώ την αλήθεια εγώ μέχρι στιγμής το έχω πλύνει 2 φορές και κάθε φορά που έβαζα το μαμά μου φαινόταν πως πήγαινε το ίδιο, για να μη πώ....καλύτερα.

Το λάδωμα γίνεται οκ.

Για κάποιον που δν κατέχει είναι εύκολο να το καθαρίσει????

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που δν κατέχει είναι εύκολο να το καθαρίσει????

Έχει βιβλιαράκι μέσα (δηλαδή μία σελίδα)...απλά φρόντισε να ζητήσεις πίσω το δικό σου, γιατί σε περίπτωση που

θα κάνεις τον καθαρισμό μεχρι να στεγνώσει το ΚΝ πρέπει να έχεις μια καβάτζα....

Link to comment
Share on other sites

:lol: - προσοχη στην ροη νερου [δια ροπαλου οχι πεπιεσμενου αερα] να ειναι απο την πλευρα που ειναι καθαρο δηλαδη οπως το κοιταμε απο πανω στο φιλτροκουτι προς την βρωμικη δηλαδη αυτη που ειναι κατω στο φιλτροκουτι και οχι αντιστροφως (!) το λαδι ψεκασμα απο αποσταση 20cm και απλα ενα φιλμ οχι εμποτιση (!)
Link to comment
Share on other sites

:lol: - προσοχη στην ροη νερου [δια ροπαλου οχι πεπιεσμενου αερα] να ειναι απο την πλευρα που ειναι καθαρο δηλαδη οπως το κοιταμε απο πανω στο φιλτροκουτι προς την βρωμικη δηλαδη αυτη που ειναι κατω στο φιλτροκουτι και οχι αντιστροφως (!) το λαδι ψεκασμα απο αποσταση 20cm και απλα ενα φιλμ οχι εμποτιση (!)

Τώρα στο servise θα τους πώ ότι έχω φίλτρο After market έτσι δεν είναι??

...κάθε πότε το καθαρίσω αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Θα τους πεις να μην στο πειραξουν,και οτι το καθαρισες μονος σου.

Τιποτα αλλο.

Μην αγχωνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Πάει υγρό καθαρισμού και λαδάκι μαζί γύρω στα 18 με 20 ευρώ.Τώρα για τον καθαρισμό εξαρτάται.Ανάλογα με την ατμόσφαιρα.Οταν έχουμε αυτές τις σκόνες από την αφρική ή δουλεύεις χωματόδρομο μπορεί και σε λιγότερο απο 5000 χιλιόμετρα.Κατα μέσο όρο πάντως το καλοκαίρι περίπου κάθε 5000 χιλ και το χειμώνα που έχει και βροχές και δεν έχει σκόνη η ατμόσφαιρα κάθε 10000 περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Πάει υγρό καθαρισμού και λαδάκι μαζί γύρω στα 18 με 20 ευρώ.Τώρα για τον καθαρισμό εξαρτάται.Ανάλογα με την ατμόσφαιρα.Οταν έχουμε αυτές τις σκόνες από την αφρική ή δουλεύεις χωματόδρομο μπορεί και σε λιγότερο απο 5000 χιλιόμετρα.Κατα μέσο όρο πάντως το καλοκαίρι περίπου κάθε 5000 χιλ και το χειμώνα που έχει και βροχές και δεν έχει σκόνη η ατμόσφαιρα κάθε 10000 περίπου.

Ό φίλε είπαμε...άφησε το να πιάσει και λίγη σκόνη!

Η σκόνη βοηθά το φίλτρο να δουλέψει καλύτερα.

Κάθε 10.000χλμ είναι καλό, αν και δε χρειάζεται τόσο συχνά...εκτός αν ζείς σε εργοτάξιο!

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι καθε 5000χλμ παντως το κοστος των 20¤ ειναι αυξημενο πιστευω, σε σχεση μ' αυτα που κερδιζεις με ενα φιλτρο. Βαζω μεσα και το κοστος του φιλτρου. Αν ειναι οντως ανα 10000χλμ τοτε αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.