Jump to content
Guest Sir B

ΠΡΑΤΗΡΙΑ ΚΑΥΣΙΜΩΝ...

Recommended Posts

Αφου απο το πρωι στο πρωτο αμαξι που ξεκιναμε να βαζουμε μεχρι κ το βραδυ στο κλεισιμο η μανικα παραμενει γεματη.

Αρα ποιον κλεβουμε??????!!!κανεναν!!!!

Αν ειναι γεμάτη κανέναν. Αν όχι, όλους. Το θέμα είναι αν μετά απο κάθε γέμισμα λειτουργεί αυτόματα ανάποδα η αντλία και αδειάζει το λάστιχο. Δεν ξέρω απο αυτά απλά αναρωτιέμαι.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρήστε, αν με το που πατάει τη σκανδάλη ο βενζινάς, ξεκινάει αμέσως να γράφει το ταμπλώ.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά με κλέβει ο βενζινάς εμένα η το αμαξι καίει σαν που@#@$να ?με 20λίτρα μεσα στην πόλη μου βγάζει 130χλμ bora 1.6 8v

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανένα 2-ώρο πάω να βάλω βενζίνη. ΄Πάντα βάζω 25¤ και γεμίζει.

Και ενώ πάει να μου βάλει ο Κούρδος που δούλευε εκεί, βλέπω ότι δεν το είχε μηδενίσει και είχε ξεκινήσει από τα 5 με 6¤.

Μόλις τελειώνει το γέμισμα του λέω ότι δεν μου έβαλες 25¤ και τότε τα ψιλοέπαιξε γιατί του είπα ότι τον είδα που δεν ξεκίνησε από 0 η αντλία.

Στο τέλος χωρίς αντίρρηση μου έβαλε άλλα 6¤.

Έφταιγα εγώ να τον πιάσω και να τον κάνω μπαούλο στο ξύλο???? Πείτε μου ... :thumbsup::cry:

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρισμένη κατοστάρα στην πιο φτηνη τιμή Π.Φάληρο Αγ.Βαρβάρας Aegean 998 οταν αλλου την εβαζα σα μ@λ@κ@ς 1.215 - Ετυχα οταν τους καναν ελεγχο το ΚΕΔΑΚ και εκατσα επίτηδες να περιμενω για να δω τι θα γινει τελικα

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρισμένη κατοστάρα στην πιο φτηνη τιμή Π.Φάληρο Αγ.Βαρβάρας Aegean 998 οταν αλλου την εβαζα σα μ@λ@κ@ς 1.215 - Ετυχα οταν τους καναν ελεγχο το ΚΕΔΑΚ και εκατσα επίτηδες να περιμενω για να δω τι θα γινει τελικα

Και στη λεωφόρο Ηρακλείου έχει καλή και φτηνη. Από τότε που την έβαλα κόπηκαν τα κομπιάσματα...

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρισμένη κατοστάρα στην πιο φτηνη τιμή Π.Φάληρο Αγ.Βαρβάρας Aegean 998 οταν αλλου την εβαζα σα μ@λ@κ@ς 1.215 - Ετυχα οταν τους καναν ελεγχο το ΚΕΔΑΚ και εκατσα επίτηδες να περιμενω για να δω τι θα γινει τελικα

Επειδή και εγώ βάζω εκεί, μπορεί η βενζίνη να είναι καλή αλλά όταν βάζεις να προσέχεις ή να βγαίνεις από το αυτοκίνητο έτσι ώστε να βλέπεις ότι ξεκινάει από το μηδέν.(Όχι ότι μου συνέβη πολλές φορές, αλλά τελευταία φορά πήγε να μου κάνει τη λαδιά και τον κατάλαβα.)

Link to comment
Share on other sites

αυτη π ειναι απεναντι απο το αξιον μπλε?

nai ισχυει οτι ειπωθηκε για τις πουστιες π κανουν αν δεν προσεχεις!!!

γι αυτο να βγαινετε ή να κοιτατε το ρολοι απο τα ποσα αρχισε κ στα ποσα τελειωσε...

ποτε τ καναν ελεγχο?δεν περιμενα να ειναι νομιμοι παντως σε ολαtongue.gif

Link to comment
Share on other sites

αυτη π ειναι απεναντι απο το αξιον μπλε?

Ναι αυτή.

Η πλάκα είναι ότι πήγα και τους το είπα τι μου κάνανε την επόμενη φορά που πήγα να βάλω βενζίνη και βέβαια τα αρνήθηκαν όλα.

Αν πάντως μου ξανακάνουν κάτι τέτοιο, τότε θα ακολουθηθεί διαφορετική 'οδός'... :(

Edited by nikolakis
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή.

Η πλάκα είναι ότι πήγα και τους το είπα τι μου κάνανε την επόμενη φορά που πήγα να βάλω βενζίνη και βέβαια τα αρνήθηκαν όλα.

Αν πάντως μου ξανακάνουν κάτι τέτοιο, τότε θα ακολουθηθεί διαφορετική 'οδός'... :)

Επιβεβαιωνω αυτο που λες Νικο και σε μενα το εχουν κανει αυτο αλλα τους καταλαβα

πριν καν ξεκινησουν να βαλουν.....

Link to comment
Share on other sites

εμαθα οτι κυκλοφορει μια κρεμα π την βαζουν μερικοι πρατηριουχοι στην βεργα για να ελεξουν αν ειναι νοθευμενη η βενζινη π τους φερνουν..

@βενζινοπωλες του κλαμπ,που μπορουμε να βρουμε τετοια κρεμα?

Link to comment
Share on other sites

Είχα μια έμπνευση πρόσφατα που νομίζω ότι με εξαπάτησαν και μένα σε ένα βενζινάδικο και είπα να την μοιραστώ μαζί σας...

Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί σε προηγούμενη σελίδα του θέματος.

Παίζοντας με το VAG-COM θυμάμαι υπάρχει επιλογή και σου δείχνει ακρτιβώς πόσα lt υπάρχουν στο ρεζερβουάρ σου. Αν κάνεις στην άκρη πριν το βενζινάδικο και το μετρήσεις και κάνεις το ίδιο πράγμα μετά δεν θα φανεί η αλήθεια; Η θα έχει πλάκα αν έχεις βάσιμες υποψίες για κάποιο βενζινάδικο να ανοίξεις το laptop επι τόπου και να το κάνεις μπροστά του...

Η νοθεία είναι άλλο κεφάλαιο αλλά πολλές φορές λειτουργεί τόσο χάλια το αμάξι που το ξέρει ο καθένας σχετικός ή άσχετος ότι κάτι τρέχει με το καύσιμο. Αυτά από μένα!

Link to comment
Share on other sites

<<Αέρας» γίνονται 50 εκατ. λίτρα βενζίνης κάθε χρόνο την οποία οι καταναλωτές πληρώνουν, αλλά ποτέ δεν μπαίνει στο ρεζερβουάρ των αυτοκινήτων τους γιατί την παρακρατούν οι πρατηριούχοι. Αποτέλεσμα οι καταναλωτές να υφίστανται ισόποση οικονομική ζημία 50 εκατ. ευρώ ετησίως, από τη... ληστεία της μάνικας.

Οκτώ στα δέκα πρατήρια παρακρατούν τη βενζίνη, και με την ανοχή μάλιστα της πολιτείας, που αναγνωρίζει «ποσοστό απωλείας» έως 0,5%. «Σύννεφο», όμως, πάει και η νοθεία των υγρών καυσίμων καθώς:

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=534...mp;pubid=140966 >>

τι με σπιραλ,τι με τσιπακια,τηλεκοντρολ,αερα,παλιοτερα 2πλους σωληνες κτλ

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με δημοσίευμα του ΕΘΝΟΥΣ, εμπνευσμένο απο έρευνα του Εθνικού Μετσόβειου Πολυτεχνείου (από τα σοβαρότερα εκπαιδευτικά ιδρύματα της χώρας) που βρήκα εδώ:

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=534...mp;pubid=140966

το 80% των καλών μας φίλων που μας πουλάνε τον επεξεργασμένο μαύρο χρυσό, μας κλέβουν!

Ως κάτοχος κινητήρα FSI που ξέρετε ότι δεν επιδέχεται πειραμάτων, βάζω βενζίνη ΠΑΝΤΑ από συγκεκριμένο βανζινάδικο.

Θέλω λοιπόν να κάνω ένα απλό test για να ελέγξω πόσο πολύ μπορεί να με κλέβει.

Μπορεί κάποιος καλός συνάδελφος να μου πει πόσα λίτρα καυσίμου χωράει το ντεπόζιτό μου; Πόσα από αυτά είναι ρεζέρβα;΄

Σημ: είμαι ο ευτυχισμένος ιδιοκτήτης ενός Golf 1.4 FSI του 10/2004

Λέω, λοιπόν να αφήσω μια μέρα το ντεπόζιτο να αδειάσει μέχρι τις ρεζέρβες και να πάνω να το γεμίσω full για να διαπιστώσω τι συμβαίνει!

Με μια γρήγορη αναζήτηση, δεν κατάφερα να βρω χωρητικότητα ντεπόζιτου.

Την έχει κάποιος πρόχειρη; Η χωρητικότητα περιλαμβάνει ΚΑΙ τη ρεζέρβα ή όχι;

Το δημοσίευμα του ΕΘΝΟΥΣ έχει ως εξής:

Αέρας» γίνονται 50 εκατ. λίτρα βενζίνης κάθε χρόνο την οποία οι καταναλωτές πληρώνουν, αλλά ποτέ δεν μπαίνει στο ρεζερβουάρ των αυτοκινήτων τους γιατί την παρακρατούν οι πρατηριούχοι. Αποτέλεσμα οι καταναλωτές να υφίστανται ισόποση οικονομική ζημία 50 εκατ. ευρώ ετησίως, από τη... ληστεία της μάνικας.

Οκτώ στα δέκα πρατήρια παρακρατούν τη βενζίνη, και με την ανοχή μάλιστα της πολιτείας, που αναγνωρίζει «ποσοστό απωλείας» έως 0,5%. «Σύννεφο», όμως, πάει και η νοθεία των υγρών καυσίμων καθώς:

Νοθευμένο βρέθηκε το 15% των δειγμάτων πετρελαίου κίνησης (έναντι 1,5% πέρυσι), το 8,3% της σούπερ βενζίνης (από 1,1% πέρυσι) και το 4,6% της σούπερ αμόλυβδης (από 2,8% πέρυσι).

Βρέθηκε ακόμη να πουλιέται η απλή αμόλυβδη σαν «100αρα βενζίνη» σούπερ αμόλυβδη.

Τα... αποκαλυπτήρια του ασύδοτου φαινομένου της «κλοπής» και της νοθείας που κυριαρχούν στην αγορά υγρών καυσίμων, έγιναν χθες κατά την παρουσίαση της έρευνας που διεξήγαγε σε όλη τη χώρα το ΕΘνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο (Εργαστήριο Τεχνολογίας Καυσίμων - Λιπαντικών).

Ο υπεύθυνος Καθηγητής Στάμος Στούρνας, εν μέσω αντεγκλήσεων από παριστάμενους πρατηριούχους και εκπρόσωπο μεγάλης εταιρείας πετρελαιοειδών (ΒΡ), υπεραμύνθηκε της αξιοπιστίας της συγκεκριμένης έρευνας. Ιδιαίτερα αποκαλυπτικός και αιχμηρός, ταυτόχρονα, ο κ. Στούρνας, παρατήρησε πως υπάρχει φέτος σε σχέση με πέρυσι αύξηση της παραβατικότητας στο θέμα της «κλοπής» της βενζίνης και της νοθείας των καυσίμων.

Νοθεία

Ας περάσουμε αναλυτικότερα στις διαπιστώσεις της έρευνας όπως τις παρουσίασε ο καθηγητής κ. Στούρνας:

Ελήφθησαν συνολικά 599 δείγματα από 402 πρατήρια υγρών καυσίμων σε ολόκληρη τη χώρα: 144 δειγματοληψίες έγιναν στην Αττική, 102 στη Θεσσαλονίκη, 49 στην Πάτρα, 53 στη Λάρισα, 51 στο Ηράκλειο Κρήτης.

Πετρέλαιο κίνησης: Βρέθηκε νοθευμένο το 15% των δειγμάτων από τα οποία το 4,7% ήταν νοθευμένο σε ακραίο βαθμό, δηλαδή τριπλάσια από το όριο και το 10,3% «αντικανονικά».

Ο κ. Στούρνας είπε πως το πετρέλαιο κίνησης βρέθηκε νοθευμένο με «ξεπλυμένο» πετρέλαιο θέρμανσης και με ναυτιλιακό καύσιμο. Βρέθηκαν δείγματα που περιείχαν θειάφι, ακόμη και 70 φορές περισσότερο από τα επιτρεπόμενα όρια θείου: αντί 50 p.p.m. ξεπερνούσε ακόμη και τα όρια του 2.500 p.p.m. που επιτρέπεται στο πετρέλαιο θέρμανσης.

Βενζίνη: Οκταπλασιάστηκε φέτος το ποσοστό της νοθείας για τη σούπερ βενζίνη, καθώς βρέθηκε νοθευμένο το 8,3% των δειγμάτων έναντι 1,1% το 2006. Επανερχόμαστε έτσι περίπου στην κατάσταση του 2002, οπότε και η νοθεία της σούπερ είχε φθάσει σε ποσοστό 10,2%.

Νοθευμένη σε ποσοστό 4,6% βρέθηκε και η σούπερ αμόλυβδη βενζίνη έναντι αντίστοιχου ποσοστού 2,8% το 2006 και 11,8% το 2002.

Παρακράτηση βενζίνης: Το 78% των πρατηρίων που ελέγχθηκαν παρακρατούν, σύμφωνα με τη μελέτη, ποσότητα βενζίνης που δεν φθάνει ποτέ στο ρεζερβουάρ του αυτοκινήτου, αν και ο καταναλωτής την πληρώνει.

Από αυτά το 73% των πρατηρίων παρακρατά το 0,6% - 2% της ποσότητας και το 5% δεν παραδίδει πάνω από το 2% της βενζίνης που πληρώνεται.Οι διαπιστώσεις για τις ελλειμματικές ποσότητες που διαπιστώθηκαν ότι παραδίδονται στα πρατήρια της βενζίνης έγιναν, είπε ο καθηγητής του ΕΜΠ, χάρη στη μέθοδο της καταμέτρησης του βάρους του καυσίμου και όχι του όγκου όπως συνηθίζεται.

Ο κ. Στούρνας διαβεβαίωσε πως η μέθοδος του ποσοτικού ελέγχου βενζινών που χρησιμοποιεί το εργαστήριό του στο ΕΜΠ είναι η πλέον αξιόπιστη, αφού είναι 1.000 φορές πιο ακριβής κατά δήλωσή του, σε σχέση με αυτή της ογκομέτρησης.

Αλλά και πάλι η «ληστεία» των καταναλωτών θα μπορούσε να αποφευχθεί αφού, όπως αναφέρθηκε χθες κατά την παρουσίαση της μελέτης στο Εθνικό Ιδρυμα Ερευνών:

Στις ευρωπαϊκές χώρες στα πρατήρια υγρών καυσίμων υπάρχει σύστημα παγίδευσης της βενζίνης που εξαερώνεται και επιστρέφει το καύσιμο στη δεξαμενή του πρατηρίου. Οπότε δεν υφίσταται λόγος να συνεχίσει να... δικαιολογεί η πολιτεία τα αδικαιολόγητα, αναγνωρίζοντας το ποσοστό φύρας για τους πρατηριούχους.

ΠΡΑΤΗΡΙΟΥΧΟΙ

Διασύρεται ολόκληρος ο κλάδος

Την έντονη αντίδραση των βενζινοπωλών προκάλεσε η έρευνα του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου αναφορικά με τις ελλειμματικές παραδόσεις στα ρεζερβουάρ των οχημάτων.

Ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας Βενζινοπωλών Ελλάδος Μ. Κιούσης εστιάζει τη διαμαρτυρία του στο ότι το Πολυτεχνείο χρησιμοποίησε άλλη μέθοδο ελέγχου των ποσοτήτων που παραδίδουν τα πρατήρια στα οχήματα. Δηλαδή, οι ερευνητές του Πολυτεχνείου δεν μέτρησαν τη βενζίνη με τη μονάδα μέτρησής της, που είναι τα λίτρα, αλλά έκαναν τους ελέγχους με βάση το βάρος, τη μάζα της.

«Δεν μπορεί μία έρευνα πανεπιστημιακού επιπέδου να αμφισβητεί τη μονάδα μέτρησης της βενζίνης, η οποία παγκοσμίως είναι το λίτρο», σημειώνει ο κ. Κιούσης, συνεχίζοντας: «Θα περιμέναμε περισσότερη σοβαρότητα, ο τρόπος μέτρησης του Πολυτεχνείου είναι αδιαφανής. Δεν περιμέναμε να διασυρθεί από έναν πανεπιστημιακό φορέα ένας ολόκληρος κλάδος, 8.000 πρατηριούχοι».

Εξάλλου, ο πρόεδρος της ΟΒΕ αφήνει υπαινιγμούς και ως προς τη σκοπιμότητα της έρευνας, καθώς χορηγός της ήταν ο Σύνδεσμος Εταιρειών Εμπορίας Πετρελαιοειδών Ελλάδας: «Χρήζει έρευνας για το ποιος είναι ο χορηγός της έρευνας».

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

Η νοθεία έχει σημαντικές επιπτώσεις στην αγορά και τον ανταγωνισμό

Τις μορφές της νοθείας των καυσίμων καθώς και τις επιπτώσεις της στην οικονομία είχε περιγράψει στην πρόσφατη έρευνά της για την αγορά των πετρελαιοειδών η Επιτροπή Ανταγωνισμού.

Με τον όρο νοθεία νοείται η αντικατάσταση επώνυμου προϊόντος το οποίο έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές, με κάποιο άλλο το οποίο είναι ποιοτικά κατώτερο από το επώνυμο, αλλά διατίθεται στην αγορά με το όνομα και την τιμή του γνήσιου προϊόντος.

Οι συνηθέστερες μορφές νοθείας που παρατηρούνται, είναι η πρόσμειξη της σούπερ αμόλυβδης με απλή αμόλυβδη βενζίνη (95 οκτάνια), καθώς και η πώληση (ολική ή μερική) πετρελαίου θέρμανσης για πετρέλαιο κίνησης (ντίζελ κίνησης).

Επίσης, συνηθισμένη είναι και η περίπτωση πρόσμειξης τολουόλης, στις βενζίνες. Η τολουόλη είναι ένας εύφλεκτος υδρογονάνθρακας, ο οποίος βρίσκει σημαντικές εφαρμογές στη χημική βιομηχανία.

Οπως και η παράνομη διακίνηση πετρελαιοειδών (λαθρεμπορία) έτσι και η νοθεία, δημιουργεί σημαντικές επιπτώσεις σε ολόκληρο το φάσμα του κλάδου αλλά και στην οικονομία γενικότερα. Μια άμεση συνέπεια που έχει η εκτεταμένη νοθεία υγρών καυσίμων, αναφέρει χαρακτηριστικά η Επιτροπή Ανταγωνισμού, είναι η στρέβλωση του επιπέδου ανταγωνισμού στην αγορά λιανικής πώλησης.

Επιπλέον, έχει πολλαπλασιαστικές συνέπειες στην απώλεια των φορολογικών εσόδων και οδηγεί μακροπρόθεσμα τις υγιείς επιχειρήσεις εμπορίας και διανομής καυσίμων σε οικονομικό μαρασμό, καθώς δεν είναι ικανές να αντέξουν τον αθέμιτο ανταγωνισμό που δημιουργείται και συντηρείται από το «ιδιόμορφο» αυτό καθεστώς.

Με βάση την παραπάνω ανάλυση, τονίζει η Επιτροπή, σημειώνεται ότι το παράνομο εμπόριο (λαθρεμπορία και νοθεία καυσίμων) μπορεί να είναι θελκτικό στον τελικό καταναλωτή λόγω χαμηλών τιμών, εντούτοις δημιουργεί αθέμιτο ανταγωνισμό μεταξύ των επιχειρήσεων λιανικής εμπορίας.

Αυτό συμβαίνει διότι, σε μια στενά οριοθετημένη σχετική γεωγραφική αγορά (λιανική διάθεση), οι πρατηριούχοι δεν μπορούν εύκολα να αντιδράσουν σε μια «χαμηλή» τιμή (πλασματική), καθώς θα είναι υποχρεωμένοι να διαθέσουν τις ποσότητές τους σε τιμές που τις περισσότερες φορές είναι κάτω του κόστους με αποτέλεσμα να συρρικνώνεται ο ανταγωνισμός μεταξύ τους.

Η διάσταση αυτή μακροχρόνια απαξιώνει τις επενδύσεις, ενώ παράλληλα υποβαθμίζει και την ποιότητα των προϊόντων.

Αντίθετα, η εξυγίανση φαινομένων νοθείας και λαθρεμπορίας πετρελαιοειδών λειτουργεί μακροχρόνια υπέρ του τελικού καταναλωτή, χωρίς ωστόσο να επισείεται κίνδυνος παροδικής αύξησης των τιμών.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος εκανα το τεστ κ πλεον ξερω οτι δε με κλεβουν.Πολυ απλα μολις αναψε λαμπακι πηγα κ το φουλαρα να δω ποσα λιτρα θα παρει.Επρεπε να μου βαλει 48 λιτρα κ μου εβαλε 48,4.Φυσικα δεν περιμενα να βαλει ακριβως 48.Σφαλμα παντα υπαρχει.Θες η βανζινη που εκαψες μεχρι να πας στο βενζιναδικο,θες καποιο μικρο σφαλμα του αισθητηρα που ενεργοποιει το λαμπακι καλα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

55 λιτρα μαζι με την ρεζερβα ειναι η χωρητικοτητα.. και νομιζω πως απο τα 55 τα 7 λιτρα ειναι η ρεζερβα.απο την στιγμη που αναψει λαμπακι εχεις ακομα μεσα 7 λιτρα, ισως και παραπανω

Edited by nikoliss
Link to comment
Share on other sites

55 λιτρα μαζι με την ρεζερβα ειναι η χωριτικοτητα.. και νομιζω πως απο τα 55 τα 7 λιτρα ειναι η ρεζερβα.απο την στιγμη που αναψει λαμπακι εχεις ακομα μεσα 7 λιτρα, ισως και παραπανω

Ναι αυτο ειπα.Μου αναψε λαμπακι κ επρεπε να μου βαλει 55-7=48 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ... Καλή περίπτωση...

Ώρα να κάνω κι εγώ το test του βενζινά, να δούμε τι παίζει με τον δικό μου!

Link to comment
Share on other sites

να προτιματε να σας κλευουν στην αντλια δλδ να πληρωσετε 50 και να βαλετε στην πραγματικοτητα 45 tongue.gif παρα να πληρωσετε 50 και να βαλετε 45 βεζινα+ 5 καθαρο νερο tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

να προτιματε να σας κλευουν στην αντλια δλδ να πληρωσετε 50 και να βαλετε στην πραγματικοτητα 45 tongue.gif παρα να πληρωσετε 50 και να βαλετε 45 βεζινα+ 5 καθαρο νερο tongue.gif

Ε οχι και να ειμαστε ευτυχησμενοι φιλε μου που μας κλεβουν αλλα δεν μας νοθευουν!!! Ημαρτον... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι και να ειμαστε ευτυχησμενοι φιλε μου που μας κλεβουν αλλα δεν μας νοθευουν!!! Ημαρτον... ;)
+1
Link to comment
Share on other sites

Λετε το νερο που βαζουν στην βενζινη και την νοθευουν να ειναι εμφιαλομενο <_<<_< για αυτο το χρεωνουν σαν βενζινη?? χα χα χα ημαρτον worthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gif τους κλεφταραδες. νευρα μου fire.giffire.giffire.giffire.gifrocket.gifrocket.gifrocket.gifrocket.gifrocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.