Jump to content
Guest Sir B

ΠΡΑΤΗΡΙΑ ΚΑΥΣΙΜΩΝ...

Recommended Posts

να προτιματε να σας κλευουν στην αντλια δλδ να πληρωσετε 50 και να βαλετε στην πραγματικοτητα 45 tongue.gif παρα να πληρωσετε 50 και να βαλετε 45 βεζινα+ 5 καθαρο νερο tongue.gif

Παντως απο κει που βαζω , εκτος του οτι δε με κλεβουν στα λιτρα που βαζουν , το πιθανοτερο ειναι να μη με κλεβουν ουτε απο αποψη νοθειας.Βαζω απο πρατηριο ΒΡ το οποιο ανηκει σε Σουπερμαρκετ.Αυτο κατι λεει. :ninja:

Υ.Γ. Εξαλλου δεν εχω προβλημα με αισθητηρα λ

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο κει που βαζω , εκτος του οτι δε με κλεβουν στα λιτρα που βαζουν , το πιθανοτερο ειναι να μη με κλεβουν ουτε απο αποψη νοθειας.Βαζω απο πρατηριο ΒΡ το οποιο ανηκει σε Σουπερμαρκετ.Αυτο κατι λεει. :)

Υ.Γ. Εξαλλου δεν εχω προβλημα με αισθητηρα λ

Και εγω το ιδιο κανω σε σουπερμαρκετ στην λυκοβρυση συνορα με κηφισια. και μαλιστα μπορω να πω εκτος οτι εχουν shell εχουν και παρα πολυυυυυυυυυυυ καλες τιμες. το ασχημο ειναι οτι εχουν μονο την 95αρα βενζινη. Δεν ειδες τι εγινε με την αιτηση των σουπερμαρκετς να τους δοθει αδεια για βενζιναδικο?? ξεσηκωθηκαν ολοι οι βενζινοπωλες της ελλαδος γιατι δηθεν θα τους πεσει ο τζιρος+ η κλεψια λογω νοθειας. Καποια στιγμη ομως θα τους επιτραπει. ευρωπη δεν ειμαστε??? Ασε που τα πρατηρια ειναι απο 5-10 λεπτα πιο φθηνα και ανοθευτες οι βενζινες

Link to comment
Share on other sites

μπορει το πρατηριο στην γειτονια να μην κλεβει σε λιτρα αλλα σημερα με σφαξανε στην τιμη...

...χθες καθως ερχομουν στην συναντηση κοιταξα την τιμη αλλα δεν καταφερα να βαλω... :blush:

σημερα...ειναι 17 λεπτα πανω.....αισθανθηκα λιγο πονο :D αλλα χρειαζομουν καυσιμα...

με την δικαιολογια οτι το πετρελαιο ανεβηκε...σφαζουν!!! :(rocket.gif

Link to comment
Share on other sites

μπορει το πρατηριο στην γειτονια να μην κλεβει σε λιτρα αλλα σημερα με σφαξανε στην τιμη...

...χθες καθως ερχομουν στην συναντηση κοιταξα την τιμη αλλα δεν καταφερα να βαλω... :lol:

σημερα...ειναι 17 λεπτα πανω.....αισθανθηκα λιγο πονο 8) αλλα χρειαζομουν καυσιμα...

με την δικαιολογια οτι το πετρελαιο ανεβηκε...σφαζουν!!! :lol:rocket.gif

.......στο γονατο

Link to comment
Share on other sites

....ΣΤΟ ΜΙΞΕΡ φιλε μου για πιο σιγουρα αποτελεσματα.... 8):lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Thorpedo

το ρεζερβουαρ του γκολφ 5 εχει χωρητικοτητα 55 λιτρα ετσι?

ρωτω γιατι τις προαλλες κατορθωσαν να μου βαλουν 59 λιτρα.. thumbsdown.gif

ο συγκεκριμενος βενζινας κανει το εξης κολπακι.

εχει την τιμη της 100αρας περιπου 10λεπτα φθηνοτερη απο τα αλλα πρατηρια αλλα ουσιαστικα στα παιρνει πισω απο το κλεψιμο στο "ζυγι"..

παρολα αυτα θα συνεχισω να βαζω απο κει γιατι τουλαχιστον η ποιοτητα της βενζινης του ειναι εξαιρετικη.

Edited by Thorpedo
Link to comment
Share on other sites

το ρεζερβουαρ του γκολφ 5 εχει χωρητικοτητα 55 λιτρα ετσι?

ρωτω γιατι τις προαλλες κατορθωσαν να μου βαλουν 59 λιτρα.. thumbsdown.gif

ο συγκεκριμενος βενζινας κανει το εξης κολπακι.

εχει την τιμη της 100αρας περιπου 10λεπτα φθηνοτερη απο τα αλλα πρατηρια αλλα ουσιαστικα στα παιρνει πισω απο το κλεψιμο στο "ζυγι"..

παρολα αυτα θα συνεχισω να βαζω απο κει γιατι τουλαχιστον η ποιοτητα της βενζινης του ειναι εξαιρετικη.

Βρε φιλαρακι ελεος.Αν σου εβαλε 59 λιτρα τοτε σου εκλεψε τα χρηματα για 4 λιτρα+οσα λιτρα ειχες ηδη μεσα.Δηλαδη αν πηγες μολις σου αναψε λαμπακι τοτε πληρωσες για 7+4=11 λιτρα παραπανω.Ελεος δηλαδη.Εγω απορω πως δεν εχει κανει καποιος καταγγελια στον τυπο.Η κλεψια του ειναι θρασυτατη κ ευκολα αντιληπτη.

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΛΕΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ???

11 λίτρα στα 55 είναι 20% κλέφτης!!! fire.giffire.giffire.gif

Αλλά, ακόμη και αν πήγες ΧΩΡΙΣ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΑΓΟΝΑ στο ρεζερβουάρ (πράγμα αδύνατο) τότε το ποσοστό κλοπής είναι 7,3%!!! fire.giffire.giffire.gif

Λάβετε, τώρα, υπ' όψιν σας ότι το περιθώριο "λάθους" που τους δίνει το Υπουργείο Ανάπτυξης είναι κάτι πολύ λιγότερο από 1%, για να αντιληφθείτε για τι απατεώνα μιλάμε!!! fire.giffire.giffire.gif

Κανονικά, πρέπει να πας ένα πρωί, να φορτώσεις 2 ελγκτές του Υπουργείου και 2 τραμπούκους και να πας για γέμισμα στον εν λόγω απατεώνα!

Αφού λοιπόν σου γεμίσει το Golf με 83 λίτρα καυσίμου (ΕΛΕΟΣ!!!) να τον κάνουν οι μεν τόπι στο ξύλο και οι δε να του κλείσουν το μαγαζί!

Εγώ πάντως έτσι και με έκλεβε τόσο αισχρά, θα τον έπιανα από τον γιακά!!! fire.giffire.gif

Link to comment
Share on other sites

Ααααα αυτο δεν ειναι τιποτα. :lol:B)B) εγω οταν ειχα αγορασει το πολακι μεσα σε 6 μηνες [ ευτυχως που υπηρχε και η εγγυηση ] αλλαξα fire.giffire.giffire.gif τρομπα βενζινης φιλτρο κ.τ.λ. το διανοειστε??? new_grrrr.gifnew_grrrr.gifnew_grrrr.gifnew_grrrr.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Thorpedo

ρε παιδια σας εξηγησα οτι ειναι μεν κλεφτης αλλα δεν με πειραζει γιατι πρωτον τη στιγμη που στα αλλα πρατηρια η 100αρα πωλειται 1,25 αυτος τη δινει 1,15 και δευτερον η ποιοτητα του ειναι εξαιρετικη.

ουσιαστικα δεν σε κλεβει.

απλα αυτο ειναι ενα κολπο για να προσελκυσει πελατες ως φθηνος, ενω στην ουσια δεν ειναι και σου παιρνει τη χαμηλη τιμη πισω, κλεβοντας σε στο μετρημα.

εμενα με νοιαζει να μπαινει ποιοτικη βενζινη στο αυτοκινητο. και αυτουνου ειναι εξαιρετικη.

Link to comment
Share on other sites

100αρα και 10 λεπτα φθηνοτερη???οσο κι αν τον εμπιστευεσαι καποιο λακο εχει....

δεν σε κλεβει απλα στα λιτρα......

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σας εξηγησα οτι ειναι μεν κλεφτης αλλα δεν με πειραζει γιατι πρωτον τη στιγμη που στα αλλα πρατηρια η 100αρα πωλειται 1,25 αυτος τη δινει 1,15 και δευτερον η ποιοτητα του ειναι εξαιρετικη.

ουσιαστικα δεν σε κλεβει.

απλα αυτο ειναι ενα κολπο για να προσελκυσει πελατες ως φθηνος, ενω στην ουσια δεν ειναι και σου παιρνει τη χαμηλη τιμη πισω, κλεβοντας σε στο μετρημα.

εμενα με νοιαζει να μπαινει ποιοτικη βενζινη στο αυτοκινητο. και αυτουνου ειναι εξαιρετικη.

Έλεος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ααααα αυτο δεν ειναι τιποτα. :):baby::baby: εγω οταν ειχα αγορασει το πολακι μεσα σε 6 μηνες [ ευτυχως που υπηρχε και η εγγυηση ] αλλαξα fire.giffire.giffire.gif τρομπα βενζινης φιλτρο κ.τ.λ. το διανοειστε??? new_grrrr.gifnew_grrrr.gifnew_grrrr.gifnew_grrrr.gif

εσυ εισαι τυχερος εγω οταν αγορασα το πολακι αλλαξα αντλια την πρωτη εβδομαδα με 600 χιλιομετρα γιατι βουλωσε απο τη λασπη απο τοτε δεν ξαναμπηκα σε πρατηριο BP. Αυτο ειναι το πρωτο που επαθα απο βενζινη.

το δευτερο ειναι στα 40000 χιλιομετρα παω γεμιζω σε βενζιναδικο CYCLON και φευγω ταξιδι το πρωτο που μου παρουσιασε το αμαξι ηταν οτι δεν πηγεναι πανς απο 110 χιλιομετρα και εαν παταγα γκαζι για να ανοιξει εκανε σαν τρακτερ και για μια αποσταση 150 χιλιομετρα το αμαξι εκαψε ενα τεποζιτο 40 λιτρα το διανοησε αυτο???

το αποτελεσμα ηταν στην επιστροφη το αμαξι δεν πηγαινε πανε απο 60 χιλιομετρα γιατι ειχε ΒΟΥΛΩΣΗ Ο ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ. fire.giffire.gifshockgun.gifknife.gifmachinegun.gifrocket.gif

πεσ μου του βαζεισ φωτια στο βεννζιναδικο εεεεεεε???????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

εσυ εισαι τυχερος εγω οταν αγορασα το πολακι αλλαξα αντλια την πρωτη εβδομαδα με 600 χιλιομετρα γιατι βουλωσε απο τη λασπη απο τοτε δεν ξαναμπηκα σε πρατηριο BP. Αυτο ειναι το πρωτο που επαθα απο βενζινη.

το δευτερο ειναι στα 40000 χιλιομετρα παω γεμιζω σε βενζιναδικο CYCLON και φευγω ταξιδι το πρωτο που μου παρουσιασε το αμαξι ηταν οτι δεν πηγεναι πανς απο 110 χιλιομετρα και εαν παταγα γκαζι για να ανοιξει εκανε σαν τρακτερ και για μια αποσταση 150 χιλιομετρα το αμαξι εκαψε ενα τεποζιτο 40 λιτρα το διανοησε αυτο???

το αποτελεσμα ηταν στην επιστροφη το αμαξι δεν πηγαινε πανε απο 60 χιλιομετρα γιατι ειχε ΒΟΥΛΩΣΗ Ο ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ. fire.giffire.gifshockgun.gifknife.gifmachinegun.gifrocket.gif

πεσ μου του βαζεισ φωτια στο βεννζιναδικο εεεεεεε???????????????????????????

Αναβεις φωτιες αναβεις και ολα τα καις........................... rocket.gifrocket.gifrocket.gif

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο θα ηταν να ειχαμε ψηφιακη μετρηση λιτρων στο καντραν κ να ξεραμε τι μας γινεται.θα ξεραμε τι εχουμε ,θα ξεραμε κ τι βαζουμε.θα του λεγαμε να μας βαλει 20 λιτρα κ θα ξεραμε τι πραγματικα θα εβαζε.αυτο με την ζεστη ισχυει παντως.το ξερω κ εγω απο φιλαρακι βενζινοπωλη.οι διαφορες μπορει να ειναι μικρες αλλα γιατι να ειναι κατα κ οχι υπερ μας.οσο μικρη κ αν ειναι η ληστεια παραμενει ληστεια.δεν εχει σημασια αν κλεψεις 1 ευρω η 20.γιατι να το φεσωνομαστε εμεις?

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές υπάρχουν και δεν είναι μόνο στην αντλία του τελικού καταναλωτή. Σκεφτείτε ότι και τα διυλιστήρια όταν φορτώνουν στις εταιρίες εμπορίας υπολογίζουν τη βενζίνη με μία στάνταρ θερμοκρασία ανεξάρτητα αν είναι καλοκαίρι ή χειμώνας. Με τη σειρά τους οι εταιρίες εμπορίας μπορεί να μεταφορτώνουν σε βυτιοφόρα με προορισμό τα πρατήρια. Σε όλο αυτό το ταξίδι είναι αποδεκτό να υπάρχουν αποκλίσεις (προς τα πάνω και προς τα κάτω).

Για τους καταναλωτές τα προβλήματα δημιουργούνται κυρίως α) από το κράτος και το θολό τοπίο στην κοστολόγηση των ΕΛΠΕ, β) στην ανυπαρξία ουσιαστικών ελέγχων των εταιριών εμπορίας, γ) στα καρτέλ των εταιριών που καταστρατηγούν τον ανταγωνισμό, δ) στο κλειστό επάγγελμα των μεταφορέων καυσίμων, ε) στο ότι σαν χώρα είμαστε "ξέφραγο αμπέλι" για τον κάθε απατεώνα που όσο πιο πολλά χρωστάει τόσο περισσότερο τον εκτιμούν στην εφορία. Αντε και φόρτωσα :D

Link to comment
Share on other sites

Θυμαστε πως ξεκιναγε το Fast and the furious 4???? Ε, αυτο πρεπει να κανουμε κι εμεις να βρουμε την υγεια μας...Ελεος πια μ αυτην την ανοχη μας στην απατεωνια..Μας πηδανε και λεμε δεν πειραζει μωρε..φοραει καποτα τουλαχιστον...Ελεος...

Edited by andain
Link to comment
Share on other sites

σημερα καταφερα και εκανα το τελευταιο μου γεμισμα με 1.21 Παρακαλω ... απο αυριο 1.32-45 ...Σοσιαλισμο δεν θελαμε ? ...ΟΡΙΣΤΕ!

Link to comment
Share on other sites

σημερα καταφερα και εκανα το τελευταιο μου γεμισμα με 1.21 Παρακαλω ... απο αυριο 1.32-45 ...Σοσιαλισμο δεν θελαμε ? ...ΟΡΙΣΤΕ!

Πριν απο λιγο 1.31 και απλη αμολυβδη!!!!!! new_grrrr.gifnew_grrrr.gifnew_grrrr.gif

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγο 1.31 και απλη αμολυβδη!!!!!! new_grrrr.gifnew_grrrr.gifnew_grrrr.gif

το πρωί έβαλα 10¤ 95άρας με 1.319/lt !! Με 10¤ εβαλα δλδ 7,58 λίτρα !!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί σε πρατήριο που είχε την απλή αμόλυβδη πριν 3 μέρες 1,38 ως δια μαγείας η τιμή της ήταν 1,48! Να δούμε που θα φτάσουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί σε πρατήριο που είχε την απλή αμόλυβδη πριν 3 μέρες 1,38 ως δια μαγείας η τιμή της ήταν 1,48! Να δούμε που θα φτάσουμε!!!

1,471 πριν λίγο σε βενζινάδικο στη Θεσσαλονίκη !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.