Jump to content
BILL_EOS

Ερώτηση σχετικά με την Έργοστασιακή Επέκταση Εγγύησης

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Όταν είχα παραλάβει το EOS είχα πληρώσει για την επέκταση της εργοστασιακής εγγύησης. Τότε μου είχαν πει οτι θα μου έρθουν σπίτι ταχυδρομικώς τα χαρτιά της επέκτασης από την μαμα VW. Μέχρι σήμερα δεν εχει ερθει τίποτα. Υπάρχει μήπως κανεις που να εχει κανει την επέκταση και να του έχουν έρθει τα χαρτιά?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για Golf TSI την ζήτησα την Πέμπτη όταν ήρθε το αμάξι και την παρέλαβα Τρίτη πρωί από την αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Όταν είχα παραλάβει το EOS είχα πληρώσει για την επέκταση της εργοστασιακής εγγύησης. Τότε μου είχαν πει οτι θα μου έρθουν σπίτι ταχυδρομικώς τα χαρτιά της επέκτασης από την μαμα VW. Μέχρι σήμερα δεν εχει ερθει τίποτα. Υπάρχει μήπως κανεις που να εχει κανει την επέκταση και να του έχουν έρθει τα χαρτιά?

Κι εγώ παρέλαβα την επέκταση μαζί με όλα τα χαρτιά του αυτοκινήτου. Νομίζω ότι πρέπει να πας και να τους πιέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με πήραν τηλέφωνο περίπου ένα μήνα μετά την παραλλαβή του αυτοκινήτου και πήγα να πάρω τα χαρτιά απο την αντιπροσωπεία. Και εμένα μου είχαν θα ερθουν σπίτι αλλά τελικά κάτι αλλαξε στην πορεία!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με πήραν τηλέφωνο περίπου ένα μήνα μετά την παραλλαβή του αυτοκινήτου και πήγα να πάρω τα χαρτιά απο την αντιπροσωπεία. Και εμένα μου είχαν θα ερθουν σπίτι αλλά τελικά κάτι αλλαξε στην πορεία!

φιλε δεν ξερω τι εκανες τελικα με την εγγυηση παντως εμενα απο τον Μαιο μου την εστειλαν αρχες Δεκεμβρη

και οχι απο μαμα VW αλλα απο την ασφαλιστικη που συνεργαζεται η VW εδω στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά σε όλους!

Η επέκταση μου ήρθε λίγες μέρες πριν τα χριστούγεννα και το EOS το έχω από τέλη Αυγούστου.

Όπως είπαν και οι ομόσταυλοι ήρθε από την ασφαλιστική εταιρία. Είχαν γράψει μια άσχετη διεύθυνση και για αυτο άργησε τόσο πολύ. Μετά από 5-6 τηλεφωνήματα άλλαξαν την διεύθυνση...αλλά μόνο στο φάκελο. Μέσα στο συμβόλαιο έλεγε άλλα. Θα του καών κανα τηλ για να το αλλάξουν και αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Εχθές τελικά αξιώθηκα και πηρα τηλ για την επέκταση. Μετα από ενα τηλ και ενα fax με το αίτημα να μου διορθώσουν τη διεύθυνση αναμένω για το νεο συμβόλαιο.

Αυτό που μου είπε ο υπάλληλος που μιλησα ήταν ότι όσα συμβόλαια εκδόθηκαν τέλη αυγούστου με αρχές σεπτέμβρη είχαν ανάλογα προβλήματα λόγω καποιου "κολλήματος" στο σύστημα. Έτσι όσοι έχετε επέκτασης εγγύησης με έκδοση μέσα σε αυτή την περίοδο ριξτε μια ματια οτι όλα τα στοιχεία είναι σωστά. Αν όχι τηλ στο τηλ που έχει στο φάκελο που ήρθε μαζί με την επέκταση.

Edited by BILL_EOS
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, η επέκταση της εγγύησης πόσο κοστίζει και τί καλύπτει (και για πόσο) ; :D

Πλήρωσα €420 και αυτό που λένε είναι ότι συνεχίζει η εργοστασιακή εγγύηση για ακόμα 2έτη.

Επειδή είχαν κάνει λάθος διεύθυνση παρέλαβα το συμβόλαιο λίγο πριν τα χριστούγεννα και ακόμα δεν έχω αξιωθεί να διαβάσω τα "μικρά" γράμματα!!!

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Πλήρωσα ¤420 και αυτό που λένε είναι ότι συνεχίζει η εργοστασιακή εγγύηση για ακόμα 2έτη.

Επειδή είχαν κάνει λάθος διεύθυνση παρέλαβα το συμβόλαιο λίγο πριν τα χριστούγεννα και ακόμα δεν έχω αξιωθεί να διαβάσω τα "μικρά" γράμματα!!!

<_<

Καλύπτει όλα τα μηχανικά μέρη, χρώμα, ηλεκτρολογικά για 2 επιπλέον έτη; :huh:

Link to comment
Share on other sites

Καλύπτει όλα τα μηχανικά μέρη, χρώμα, ηλεκτρολογικά για 2 επιπλέον έτη; :o

πιστεύω ότι τα καλύπτει όλα..θα σου πω σύντομα γιατι θα την κάνω..το κόστος μετά από 4 μήνες που έχω το ΕΟS είναι 505 Eυρω..

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι τα καλύπτει όλα..θα σου πω σύντομα γιατι θα την κάνω..το κόστος μετά από 4 μήνες που έχω το ΕΟS είναι 505 Eυρω..

Οκ,σ'ευχαριστώ! Δηλαδή αυξήθηκε και η εγγύηση; Το λέω γιατί ο BILL_EOS που την έκανε αυτό το μήνα μίλησε για ¤420... :o

Link to comment
Share on other sites

420 ειναι και περιλαμβανει τα παντα

505 είναι..μίλησα και με την αντιπροσωπία της περιοχής μου και με αντιπροσωπία στην αθήνα τηλεφωνικώς και μου είπαν το ιδιο νούμερο..τόσο λάθος κάνω?εγω θα την κάνω άμμεσα(έχω το αυτοκίνητο 4 μήνες).και μέχρι τους 18 μήνες είναι η ίδια τιμή.όχι με την αγορά του αυτοκινήτου(τότε μπορεί να είναι 420 ευρώ)!!!!

Link to comment
Share on other sites

505 είναι..μίλησα και με την αντιπροσωπία της περιοχής μου και με αντιπροσωπία στην αθήνα τηλεφωνικώς και μου είπαν το ιδιο νούμερο..τόσο λάθος κάνω?εγω θα την κάνω άμμεσα(έχω το αυτοκίνητο 4 μήνες).και μέχρι τους 18 μήνες είναι η ίδια τιμή.όχι με την αγορά του αυτοκινήτου(τότε μπορεί να είναι 420 ευρώ)!!!!

Χωρις να είμαι σίγουρος θυμάμαι ότι υπάρχει ενας χρονικός περιορισμός από την αγορά του αυτοκινήτου μέχρι να κάνεις την επέκταση της εγγύησης. Ρώτησε το για να είσαι σίγουρος. Για άλλη τιμή δεν μου είχαν πει κάτι. Αλλά ξαναλέω δεν ειμαι και σίγουρος έχουν περάσει και 5,5 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την εξαγόρασα με 420 ευρώ με την αγορά του αυτοκίνητου...

Από ότι άκουσα μπορείς να την πάρεις και αργότερα αρκεί να μην έχει λήξει η διετής δωρεάν εγγύηση χωρίς να είμαι σίγουρος για το χρονικό περιθώριο

Link to comment
Share on other sites

εχει ενα χρονο το αμαξι στα χερια μου και οταν εκανα την επεκταση τοτε(10 μερεσ μετα την αγορα)εδωσα 400 ευρω...μετα απο καποιο διαστημα ειδα σχετικο χαρτι για επεκταση εγγυησης και για το eos ηταν 420.ξερω οτι η τιμη ισχυει για 2 χρονια οσο δλδ η εγγυηση.δεν γνωριζω ομως ποσο κανει μετα απο 2 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

για να ξεκαθαριστεί το θέμα..με την αγορά του αυτοκινήτου η επέκταση είναι στα 420 ευρω μέχρι και ένα μήνα..μετά την πάροδο του ενος μηνός και μέχρι τους 18 μήνες η επέκταση στοιχίζει 505 (μιλάω συγκεκριμένα για το Εοs 1.6. Για τα άλλα μοντέλα μπορεί οι τιμές να διαφέρουν)..μετά το 18μηνο τέλος, δεν μπορείς να κάνεις επέκταση εγγύησης!!!! Αυτά...

Edited by halkis_13
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα την επέκταση εγγύησης..όλη η διαδικασία κράτησε 10 λεπτά..έστειλε ο αντιπρόσωπος μια αίτηση και φωτοτυπία της άδειας κυκλοφορίας στην Αθήνα και σε 10 λεπτά μας έστειλαν απάντηση με fax το ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΠΕΚΤΑΣΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ όπου Η Allianz EAAE (ασφαλιστική επιχείρηση) με συνεργασία της Vw Insurance Brokers GMBH θα ασφαλίσει συμφωνα με ......(έχει κάποια νουμερα)..... την επέκταση εγγύησης του αυτοκινήτου μου.Με ασφαλιστικό πρόγραμμα volkswagen lifetime..Στην συνέχεια το έγγραφο έχει την διαρκεια της εγγύησης και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε οποιαδήποτε περιοχή της Ελλάδος.Πήρα και το λιπαντικό για τις τσιμούχες κόστους 44 Eυρώ..μου είπαν και πως θα το χρησιμοποιήσω..αν και έχει και οδηγίες το manual..αυτοί μου είπαν ότι χρειάζεται μόνο η οροφή..δεν χρειάζεται στις πόρτες..

Edited by halkis_13
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα την επέκταση εγγύησης..όλη η διαδικασία κράτησε 10 λεπτά..έστειλε ο αντιπρόσωπος μια αίτηση και φωτοτυπία της άδειας κυκλοφορίας στην Αθήνα και σε 10 λεπτά μας έστειλαν απάντηση με fax το ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΠΕΚΤΑΣΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ όπου Η Allianz EAAE (ασφαλιστική επιχείρηση) με συνεργασία της Vw Insurance Brokers GMBH θα ασφαλίσει συμφωνα με ......(έχει κάποια νουμερα)..... την επέκταση εγγύησης του αυτοκινήτου μου.Με ασφαλιστικό πρόγραμμα volkswagen lifetime..Στην συνέχεια το έγγραφο έχει την διαρκεια της εγγύησης και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε οποιαδήποτε περιοχή της Ελλάδος.Πήρα και το λιπαντικό για τις τσιμούχες κόστους 44 Eυρώ..μου είπαν και πως θα το χρησιμοποιήσω..αν και έχει και οδηγίες το manual..αυτοί μου είπαν ότι χρειάζεται μόνο η οροφή..δεν χρειάζεται στις πόρτες..

Αχρείαστη να ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.