Jump to content
giannis525

Car Pc

Recommended Posts

Με όλα αυτά που βλέπω τον τελευταίο καιρό στα διάφορα sites περι car pc και δεν είδα κατι αντιστοιχο θέμα στο forum, αποφάσισα (επειδή εχω τρέλα και με τους υπολογιστές) να φτιάξω ένα car pc για το αμάξι.Θα κάνω έναν παλιό υπολογιστή που έχω ο οποίος είναι σχεδόν έτοιμος.Το μόνο που χρειάζεται είναι ένα τροφοδοτικό κατάλληλο για το αυτοκίνητο και το κουτί που θα φτιάξω ο ίδιος.Δεν γνωρίζω πώς συνδέεται στην μπαταρία και με τι καλώδια.Επίσης δεν ξέρω πως θα συνδεθεί στην οθόνη αφης για να χρεισιμοποιήται και η αφή κάποιοι λέγαν με το καλώδιο της οθόνης και με το usb για να λειτουργεί και η αφη.Περιμένω να μου πείτε γνώμες και ότι ξέρετε!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειμαι στην ιδιο σκηνικο.

Εχτες αγορασα Μ/Β CPU RAM H/D Και ετοιμαζω την οθονη απο ebay για να αρχισω το μαζεμα...

Μολις βγαλω φωτο θα της βαλω.

Εχω σχεδιαση να βαλω ενα usb hub και το slim dvd-rw στο ντουλαπακι του Οδηγου πλαι στο τιμονι.

Μ/Β και ολο το pc θα μπει πισω απο την οθονη χωμενο μεσα στο ταμπλω του jetta.

Power ON θα παρω απο τα 4 διακοπτακια που εχω στον μοχλο ταχυτητων μπροστα , και ρευματα θα παρω απο το rcd300 οπου θα μπει και ενας iso connect που εχω παρει.

Το jetta εχει 2 κεραιες και δεν ξερω πως μπορω να τις συνδιασω. (θα δουμε)

Τροφοδοτικο εχω παρει 8-14v μια μικρη πλακετιτσα ειναι και μολις ερθει η Lcd ξεκιναω

Edited by lefteris_TSI
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακομα βλέπω για οθόνη.Δεν θελω να δωσω κανα τρελό ποσο.Γύρω στα 600 με 700 ευρω υπολογίζω για οθόνη και κεραία για tv-tuner.Αφού βρω οθόνη και την έχω στα χέρια μου θα ξεκινήσω και γω σιγα σιγα.Θα σου χωρέσει ο το pc στο ταμπλώ;Εγω σκέφτομαι κάτω απο το κάθισμα γιατι στο πορτ μπαγκαζ θέλει και πιο πολυ ξύλωμα και θα είναι και πιο μακρια!Αν το βάλεις μεσα στο ταμπλω το pc πρόσεξε τις θερμοκρασίες...Ότι πιο λεπτομερεις μου λές όπως και στις φώτο που θα βγάλεις τόσο το καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό ασχολούμαι και εγώ τον τελευταίο καιρό.

Το στήσιμο :

Οθόνη αφής 7” (που θα ενσωματωθεί στο ταμπλό),

PC : VIA EPIA EN15000, 1GB μνήμη, 160GB 2.5” Sata Δίσκο για φορητό.

Κουτί : Voom2

Τροφοδοτικό : Μ2-ΑΤΧ

Μένουν πολλά ακόμα να γίνουν και να αγοραστούν φυσικά.

Μεχρι στιγμής έχω ξοδέψει 800¤ και θέλω άλλα 1000¤.

κάντε PM για λεπτομέριες!

Link to comment
Share on other sites

Με πριζώνετε άσχημα...! :rolleyes:-_-

Φίλε πίστεψε με αν αποφασίσεις να κάνεις κάτι τέτοιο και γίνει καλή δουλειά θα είναι σουπερ!Εγω επειδη έχω τρέλα ξεκινάω σιγα σιγά το ψάξιμο για διαφορα πράγματα και θα δηξει στην πορεια πως ακριβώς θα μπει! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα αυτην την οθόνη Infill G4 (μαλλον υπολογιστη).Το σκέφτομαι και αυτο γιατι είναι πακέτο οθόνη και υπολογιστής ετοιμα.Φένεται να είναι αρκετά καλο.

Βέβαια κάνει 1500Ευρά!!

Edited by giannis525
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ με μία οθόνη kenwood ddx6029 τα έχω όλα και σε πολύ καλή τιμή. Σύνολο ¤ 1200 για tv/dvd/mp3/bluetooth

Αυτή η οθονη που σου λέω εγω είναι υπολογιστής δηλαδη:dvd,mp3,tv-tuner,radio,internet(αν θες),κανα παιχνιδάκι και ότι άλλο θες.Φορτωμένα τα xp και 40αρι σκληρο.Εχει διαφορά απο μία οθόνη που παίζει dvd και η διαφορα είναι μολις 300ευρω απο την δικιά σου!

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
Μ/Β και ολο το pc θα μπει πισω απο την οθονη χωμενο μεσα στο ταμπλω του jetta.

Νομίζεις ότι θα το βάλεις εκεί <_<

Link to comment
Share on other sites

@stoilas Γιατι να μην το βαλω εκει πισω?

Η διαστασης την Μ/Β ειναι 22Χ20 Χωραει (ελπιζω)

@giannis525 http://www.cartft.com/catalog/il/770?gclid...CFSheEgodEzz4ZA Εγω σου βρηκα ποιο φτηνη λιγακι αλλα αυτο ειναι all in one.

Ειναι και το pc και η οθονη και ολα...

Edited by lefteris_TSI
Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
@stoilas Γιατι να μην το βαλω εκει πισω?

Η διαστασης την Μ/Β ειναι 22Χ20 Χωραει (ελπιζω)

@giannis525 http://www.cartft.com/catalog/il/770?gclid...CFSheEgodEzz4ZA Εγω σου βρηκα ποιο φτηνη λιγακι αλλα αυτο ειναι all in one.

Ειναι και το pc και η οθονη και ολα...

Δεν σου συνέστησα να μην τη βάλεις εκεί, απλά, ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ να την βάλεις εκεί!

Link to comment
Share on other sites

@giannis525 <a href="http://www.cartft.com/catalog/il/770?gclid...CFSheEgodEzz4ZA" target="_blank">http://www.cartft.com/catalog/il/770?gclid...CFSheEgodEzz4ZA</a> Εγω σου βρηκα ποιο φτηνη λιγακι αλλα αυτο ειναι all in one.

Ειναι και το pc και η οθονη και ολα...

lefteris_TSI σκέφτομαι για all in one πλέον..Ειναι ακριβώς το ίδιο με λιγοτερα λεφτα..

Edited by giannis525
Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
Δεν χωραει?

Αφου εχει μπολικο χωρο απο πισω. Γιατι να μην μπορεσω?

Θα το δεις όταν έρθει η ώρα. Από εκεί και πέρα, ακόμα και αν χωρέσει (που δεν παίζει), σκέψου ότι δεν θα αερίζεται καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θελω να δω , ειναι πως μπορω να φτιαξω ενα κυκλωμα με μια μπαταρια (Ups) οπου οταν βαζω μπρος να μην πεφτει το pc.

Γίνεται αλλα θελει να τραβήξεις ρεύμα απο την μπαταρία να πηγαίνει στο UPS και απο εκεί να συνδέεται κανονικά το pc.Αλλα πρέπει να βρείς τους κατάλληλους αντάπτορες για να ταιριάζει η σύνδεση στο UPS απο την μπαταρία.

Τα UPS είναι λίγο μεγαλούτσικα.Δεν ξέρω αν υπάρχουν UPS σε πιο μικρές διαστάσεις.Αλλιώς αν οπως λες θες να φτιάξεις δικό σου κύκλωμα είναι δυσκολο και δεν θα το έκανα εγω γιατι είδη θα είναι φορτωμένο και το αμάξι απο ρεύματα και άλλα τετοια.

Edited by giannis525
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην το ups ειναι 220V

Οποτε το ups που θελω να βαλω μεσα στο αμαξι πρεπει να ειναι αυτοσχεδιο ετσι ωστε να περνει 12V και να αλλαζει την πορεια του ρευματος αυτοματα μεσω ΡΕΛΕ / ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΥ οταν πας να βαλεις μπρος το αυτοκινητο με σκοπο να μην κανει reboot το pc απο πτωση τασης

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην το ups ειναι 220V

Οποτε το ups που θελω να βαλω μεσα στο αμαξι πρεπει να ειναι αυτοσχεδιο ετσι ωστε να περνει 12V και να αλλαζει την πορεια του ρευματος αυτοματα μεσω ΡΕΛΕ / ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΥ οταν πας να βαλεις μπρος το αυτοκινητο με σκοπο να μην κανει reboot το pc απο πτωση τασης

Το ξέρω οτι einai 220V γι αυτό σου λεω οτι θέλει αντάπτορες για να μετατρέψεις 220V σε 12V

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο lefteris

και τι πως εχει ανεμηστηρα?θα παιρνει τον καυτο αερα και θα τον ρηχνει στο πισι πανω!

για τα μιζαρηζματα και αυτα θα βαλετε τροφοδοτικο ATX m2 και ολα οκ!θα μαρεσε να εκανα κατι τετοιο αλλα δεν μ περισευουν 300 ευρω για το οθονάκι!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.