Jump to content
giannis525

Car Pc

Recommended Posts

και τι πως εχει ανεμηστηρα?θα παιρνει τον καυτο αερα και θα τον ρηχνει στο πισι πανω!

για τα μιζαρηζματα και αυτα θα βαλετε τροφοδοτικο ATX m2 και ολα οκ!θα μαρεσε να εκανα κατι τετοιο αλλα δεν μ περισευουν 300 ευρω για το οθονάκι!

Ενω αν το έχει πισω ας πουμε η οπουδηποτε αλλου,θα ερχεται κρύος αέρας ε;Και στην περίπτωση που λες αν είναι παίρνω ένα ετοιμο car pc και τέλειωσε η υποθεση.Αν ψάξεις σίγουρα θα υπάρχουν έτοιμα pc σε πιο χαμηλές τιμες αλλα θέλει ψάξιμο

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Αν το έχεις στο γραφείο σου νομίζω είναι κάπως καλύτερα..

Καλά αστειεύεσαι ή τα εννοείς αυτά που λες? Είναι το ίδιο να το βάλει μέσα στο ταμπλώ όπου είναι κλειστό και ΔΕΝ αερίζεται και είναι το ίδιο να το βάλει στο port bagage?

Τουλάχιστον ακούτε τις συμβουλές αυτών που μπορεί να τα δοκίμασαν όλα αυτά πριν καν σκεφτείτε ότι θα παίρνατε VW...

Edited by dubbeR_Stoilas
Link to comment
Share on other sites

Αν το έχεις στο γραφείο σου νομίζω είναι κάπως καλύτερα..

Καλά αστειεύεσαι ή τα εννοείς αυτά που λες? Είναι το ίδιο να το βάλει μέσα στο ταμπλώ όπου είναι κλειστό και ΔΕΝ αερίζεται και είναι το ίδιο να το βάλει στο port bagage?

Τουλάχιστον ακούτε τις συμβουλές αυτών που μπορεί να τα δοκίμασαν όλα αυτά πριν καν σκεφτείτε ότι θα παίρνατε VW...

Ρε φιλαράκι το έχω δει γι αυτό σου λεω και αν δεν καταλαβένεις πως το εννοεί ο άλλος αυτό που λέει μην πετάγεσαι.Όσο γι αυτό με τον αέρα ενας γνωστος έχει pc και το έχει στο ταμπλώ κοντα στο ντουλαπάκι και δεν έχει πάθει απολύτος τιποτα με θερμοκρασιες και άλλες τέτοιες κοτσάνες που λέτε.Αρκει βέβαια να γινει και σωστή δουλειά ετσι;Αν πάρει κάποιος ενα pc και το χώσει όπως να ναι ποτε δεν ξέρεις τι θα συμβει.Γι αυτό ο καθένας να προσέχει που θα το βάλει αφου έχει δει σε τι θερμοκρασία μπαίνει.

ΥΓ:Όλα αυτά δεν τα λέμε για να μαλώσουμε έτσι;Απλα να προσέχει ο καθένας τι γραφει για να ξερουμε και που πατάμε!!! :angry2:

Edited by giannis525
Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
Ρε φιλαράκι το έχω δει γι αυτό σου λεω και αν δεν καταλαβένεις πως το εννοεί ο άλλος αυτό που λέει μην πετάγεσαι.Όσο γι αυτό με τον αέρα ενας γνωστος έχει pc και το έχει στο ταμπλώ κοντα στο ντουλαπάκι και δεν έχει πάθει απολύτος τιποτα με θερμοκρασιες και άλλες τέτοιες κοτσάνες που λέτε.Αρκει βέβαια να γινει και σωστή δουλειά ετσι;Αν πάρει κάποιος ενα pc και το χώσει όπως να ναι ποτε δεν ξέρεις τι θα συμβει.Γι αυτό ο καθένας να προσέχει που θα το βάλει αφου έχει δει σε τι θερμοκρασία μπαίνει.

ΥΓ:Όλα αυτά δεν τα λέμε για να μαλώσουμε έτσι;Απλα να προσέχει ο καθένας τι γραφει για να ξερουμε και που πατάμε!!! ;)

Κι εώ είδα έναν που σούταρε κάτι πρέζες και λέω να το κάνω κι εγώ.

Φυσικά και δεν θα τσακωθούμε αλλά κάτι μου λέει οτι οι πιθαβότητες θα αυξηθούν αν σου πω ότι εσύ λες κοτσάνες π.χ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εώ είδα έναν που σούταρε κάτι πρέζες και λέω να το κάνω κι εγώ.

Φυσικά και δεν θα τσακωθούμε αλλά κάτι μου λέει οτι οι πιθαβότητες θα αυξηθούν αν σου πω ότι εσύ λες κοτσάνες π.χ.

Ρε παλικάρι μου εγω σου λέω τι είδα.Είδα αυτο το πράγμα που σου είπα και το pc δεν εχει παθει τιποτα.Απο εκει και πέρα δεν ξέρω τιποτα εγω, λεω αυτο που είδα!

Τωρα δεν θα χαλάσουμε το τοπικ.Μια πάρεα είμαστε και σε συζητησεις υπάρχουν και εντάσεις αλλα μέχρι εκεί!!! ;):D:D:D

Link to comment
Share on other sites

τι γνωσεις εχεις απο Η/Υ? ξερεις ειναι καποια chipset και επεξεργαστες που στην κυριολεξία καίνε!και ειναι και αλλα ποιο ψυχρα!τη μηχανημα θα στησεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

Εχει ξεφυγει λιγο το topic νομιζω.

Εγω θα βαλω ενα Dual Core 2 1,86ghz με 2gb μνημη.

Τωρα αν θα ψηνεται η οχι θα το δουμε αφου , μαλλον για ΕΦΕ βλεπω να περνει μεταθεση στο πορτ παγκαζ...

Θα δουμε

Link to comment
Share on other sites

τι γνωσεις εχεις απο Η/Υ? ξερεις ειναι καποια chipset και επεξεργαστες που στην κυριολεξία καίνε!και ειναι και αλλα ποιο ψυχρα!τη μηχανημα θα στησεις!

Γιατί ρε φίλε θες να το συνεχίζεις;Ξέρω πολλά απο Η/Υ αλλα το θέμα μας δεν είναι αυτο.Εγω είπα τι ΕΙΔΑ μονο και τιποτα παραπάνω.Τωρα τι έχει το σύστημα μεσα δεν ξέρω εγω απλά λεω τι ΕΙΔΑ.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το πρόβλημα δεν είναι στο τι υπολογιστή θα βάλεις αλλά τι περιφερειακά και πως θα το καλωδιώσεις. Ο καθένας έχει τις απόψεις του και τις αντιλήψεις του πάνω στο θέμα. ¶λλοι επιθυμούν έναν υπολογιστή σαν αυτόν που έχουν στο γραφείο τους και κάποιοι άλλοι (σαν και εμένα) σε μια ποιο μαζεμένη εκδοχή που μοιάζει με ενισχυτής αυτοκινήτου.

Το μεγάλο παίδεμα είναι η καλωδίωση του Η/Υ στο αμάξι, οι γραμμές του ρεύματος, του ήχου, της εικόνας και των δεδομένων. Εκεί τα πράγματα ξεφεύγουν από το τι επιλεγεί ο καθένας να βάλει και που και πρέπει να συμβιβαστεί-βολέψει όλο αυτό το χάος στο αμάξι του.

Link to comment
Share on other sites

Ένα φιλαρακι μου πηρε το kenwood 7200 και πήρε εναν σκληρό 160GB και δεν του τον αναγνωρίζει.Τον έχει χωρίσει σε πιο μικρά μέρη αλλα πάλι τιποτα.Φλασάκι USB το αναγνωρίζει κανονικα.Ξέρει κανείς τι γινεται?Και τα δύο είναι το ίδιο διαμορφωμένα σε FAT32 που υποστηρίζει η πηγή.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας στο Internet βρήκα αυτό το car pc από τη γειτονική Ιταλία δουλεύει με windows mobile πράγμα που σημαίνει ότι βάζεις destinator και έχεις navigation μιας και έχει ενσωματωμένο gps.

http://images.google.gr/imgres?imgurl=http...l%3Del%26sa%3DN

μετάφραση στα αγγλικά των χαρακτηριστικών του:

B9000-BT VW e' an innovative navigator to satellitare with touch screen with multimediali functions developed on operating system Windows CE 5.0.

E' possible to reproduce mp3, dvd, than several files video, is to read files of World, Excell, access, powerpoint and pdf...

to use the telephone to free hands thanks to the interface bluetooth

technical characteristics:

Display standard 2 DIN from proceeds:

display 7" with touch screen and integrated reader DVD

resolution Video 400x234 wide 16:9

400 CPU MHz - MIPS

Operating system Microsoft CE 5.0

visual angle: 70° H/L

GPS SIRF III Star 20 channels

Slot for memories SD/usb

n 1 income video for television cameras retromarcia

Remote control in equipment

- Dimensions united: 178mm X 102mm X 180mm

Reproduction files: JPEG, GIF, BMP, png, Grandfathers, MPEG, wmv, wav, mp3

Integrated audio amplifier

Power output: 4X45W

In equipment:

Remote control IR

Software of precaricato Route navigation 66 EUROPE

2 Memory SD Gb

Cables of logon

Handbook of use

cables for logon

τιμή περίπου 1000-1300 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας στο Internet βρήκα αυτό το car pc από τη γειτονική Ιταλία δουλεύει με windows mobile πράγμα που σημαίνει ότι βάζεις destinator και έχεις navigation μιας και έχει ενσωματωμένο gps.

http://images.google.gr/imgres?imgurl=http...l%3Del%26sa%3DN

μετάφραση στα αγγλικά των χαρακτηριστικών του:

B9000-BT VW e' an innovative navigator to satellitare with touch screen with multimediali functions developed on operating system Windows CE 5.0.

E' possible to reproduce mp3, dvd, than several files video, is to read files of World, Excell, access, powerpoint and pdf...

to use the telephone to free hands thanks to the interface bluetooth

technical characteristics:

Display standard 2 DIN from proceeds:

display 7" with touch screen and integrated reader DVD

resolution Video 400x234 wide 16:9

400 CPU MHz - MIPS

Operating system Microsoft CE 5.0

visual angle: 70° H/L

GPS SIRF III Star 20 channels

Slot for memories SD/usb

n 1 income video for television cameras retromarcia

Remote control in equipment

- Dimensions united: 178mm X 102mm X 180mm

Reproduction files: JPEG, GIF, BMP, png, Grandfathers, MPEG, wmv, wav, mp3

Integrated audio amplifier

Power output: 4X45W

In equipment:

Remote control IR

Software of precaricato Route navigation 66 EUROPE

2 Memory SD Gb

Cables of logon

Handbook of use

cables for logon

τιμή περίπου 1000-1300 ευρώ.

Αν ειναι να το παρεις....σιγουρεψου πρώτα οτι μπορεις να το ξεκλειδώσεις (δηλαδη να εμφανισεις μπαρα των win )για να περάσεις αν θες αλλο προγραμμα πλοηγησης.Συνηθως αυτο γίνετε σε αυτα τα μηχανηματα μεσω της καρτας sd.Ομως επειδη την ειχα πατήσει προσφατα με ενα αναλογο που ειχε εγκατεστημενο route66 και είχε το κλείδωμα στην κάρτα....μου εφαγε 15 μερες ψαχνοντας στο νετ να βρω λυση.Τελικα μετα απο πολυ κοπο την βρήκα...αλλα με το που το ξεκλειδωσα....το "εστειλα "αδιαβαστο...γιατι με ειχε τσαντισει το μπου....ο!!!!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να το παρεις....σιγουρεψου πρώτα οτι μπορεις να το ξεκλειδώσεις (δηλαδη να εμφανισεις μπαρα των win )για να περάσεις αν θες αλλο προγραμμα πλοηγησης.Συνηθως αυτο γίνετε σε αυτα τα μηχανηματα μεσω της καρτας sd.Ομως επειδη την ειχα πατήσει προσφατα με ενα αναλογο που ειχε εγκατεστημενο route66 και είχε το κλείδωμα στην κάρτα....μου εφαγε 15 μερες ψαχνοντας στο νετ να βρω λυση.Τελικα μετα απο πολυ κοπο την βρήκα...αλλα με το που το ξεκλειδωσα....το "εστειλα "αδιαβαστο...γιατι με ειχε τσαντισει το μπου....ο!!!!! :angry:;)

Ευχαριστώ, αυτό δεν το είχα υπόψην.

Αν και μάλλον με βλέπω να παίρνω ένα φθηνό mfd2 από το ebay και να του βάζω το navNgo limousine που σαν πρόγραμμα-συστημα τα σπάει. Μετατρέπει το MFD σε PocketPC και τρέχει το Igo.

Link to comment
Share on other sites

Αν και μάλλον με βλέπω να παίρνω ένα φθηνό mfd2 από το ebay και να του βάζω το navNgo limousine που σαν πρόγραμμα-συστημα τα σπάει. Μετατρέπει το MFD σε PocketPC και τρέχει το Igo.
Τι;;; Δεν το ήξερα αυτό!

Με μια πρώτη ματιά, το Google λέει ότι αυτό το "navNgo limousine" είναι hardware. Τι ακριβώς παίζει με αυτό. Μπορείς να δώσεις 2-3 λεπτομέρειες;

Από διαθεσιμότητα και τιμές, τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ συντομα θα σας δωσω φωτογραφιες για το πως θα γινει το αμαξι μου και ολοι την πορεια τις εγκαταστασης του CarPC μεσα σε αυτο.

Σαν προγραμμα θα παιζει κλασσικα WinXp σε συνδυασμο με CentralFuse και destinator 6 με ολους τους χαρτες , Ολα αυτα για να μην εχω προβληματα θα βαλω και το DeepFrozeen οπου ειναι το απολυτος απαραιτητο προγραμμα για να μην παθει ποτε τιποτα το PC.

Αντιβιοτικο δεν θα εχω αλλα με το DeepFrozeen δεν εχω προβλημα

DeepFrozeen = Κανει image το λειτουργικο και δεν παθαινει τιποτα ακομα και delete να κανετε τον φακελο windows.

Link to comment
Share on other sites

Τι;;; Δεν το ήξερα αυτό!

Με μια πρώτη ματιά, το Google λέει ότι αυτό το "navNgo limousine" είναι hardware. Τι ακριβώς παίζει με αυτό. Μπορείς να δώσεις 2-3 λεπτομέρειες;

Από διαθεσιμότητα και τιμές, τι παίζει;

Είναι όντως hardware μπαίνει σε οποιοδήποτε MFD. Είναι ένα μηχανηματάκι που τρέχει windows ppc και την εφαρμογή igo.συνοδεύεται από τηλεχειριστήριο και χάρτες. Τιμή την ψάχνω ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι στην Ελλάδα το φέρνει η ACE. Τιμή, κατιτίς πάνω από 300 ευρώ... Πολλά δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο πιθανο ειναι να εχεις δικιο αλλα επειδη το PC αλλαξε δεν μπορει να μπει μεσα.

Πλεον παιζω με ενα Laptop P4 2,8 και εχω το κεφαλι μου υσυχο , βεβαια ακομα δεν εχει ολοκληρωθει.

Προς το παρον εχω μια φωτο με το FrondEnd

http://virtualdreams.gr/host/835202

Οπου η οθονη επειδη ειναι ασημι το πλαισιο θελει βαψιμο...

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι στην Ελλάδα το φέρνει η ACE. Τιμή, κατιτίς πάνω από 300 ευρώ... Πολλά δεν είναι;

Ο επισημος αντιπροσωπος ειναι η citysound

www.citysound.gr/index.htm

Συνεργαζετε με την Αce στα θεματα των ελληνικών χαρτών.Το navngo limousine ειναι ενα navi box με χειρισμο απο τηλεχειριστιριο.

Νομιζω οτι ειναι πολυ πανω απο τα 300 ευρώ....αν θυμαμε καλα γυρω στα 650....και αν ειναι να συνδεσεις ΟΕΜ πηγη οπως το MFD2 τοτε θα χρειαστεις και ανταπτορα!!βαλε αλλα 150 με 200 ευρώ!!

Αν θες παρε τους και ενα τηλεφωνο ,να σου πουν ακριβως!!...... ;)

Edited by MaxSto
Link to comment
Share on other sites

Το ποιο πιθανο ειναι να εχεις δικιο αλλα επειδη το PC αλλαξε δεν μπορει να μπει μεσα.

Πλεον παιζω με ενα Laptop P4 2,8 και εχω το κεφαλι μου υσυχο , βεβαια ακομα δεν εχει ολοκληρωθει.

Προς το παρον εχω μια φωτο με το FrondEnd

http://virtualdreams.gr/host/835202

Οπου η οθονη επειδη ειναι ασημι το πλαισιο θελει βαψιμο...

Ρίξε μια ματιά και εδώ ,έxει ταιριάξει όμορφα στη κονσόλα του TSI

CAR 6,5" DVD/TV/RADIO/BT/NAVI with DESTINATOR

<_<

Edited by tpapo
Link to comment
Share on other sites

Και το Car PC εχει ενα τεραστιο cooler απο πανω του

παιδεια το golfaki ειναι ετοιμο το τηλ. μου ειναι 6932366261 παρτε με αμα θελετε να παρετε καμια ιδεα

Edited by john1978
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις ειναι ετοιμο?

Αν εχεις βαλει υπολογιστη ανεβασε φωτογραφιες μεσα στο φορουμ για να δουμε και εμεις....

--------------------

My Carpc project.

25% Laptop , Usb , Tv , FM , Blue = Installed

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις ειναι ετοιμο?

Αν εχεις βαλει υπολογιστη ανεβασε φωτογραφιες μεσα στο φορουμ για να δουμε και εμεις....

--------------------

My Carpc project.

25% Laptop , Usb , Tv , FM , Blue = Installed

μερικες FOTO παιδεια

post-7255-1204320473_thumb.jpg

post-7255-1204320534_thumb.jpg

post-7255-1204320542_thumb.jpg

post-7255-1204320555_thumb.jpg

Edited by john1978
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.