Jump to content
agelos

βοηθεια την πατησα

Recommended Posts

Λοιπόν καλησπέρα ειμαι και εγω κάτοχος ενος golf 5 gt και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Οπως θα καταλάβετε τράκαρα (ο γκαντέμης ο ιδιος λέμε) με ενα λεωφορείο της πολεμικής αεροπορίας.

ο τύπος ξεκίνησε να βγει σε κεντρικό δρόμο και τελευταία στιγμή το μετάνιωσε εγω απο πείσω ειμαι τόσο κοντά ώστε να βγω και εγω μαζί του.

ο τύπος το μετάνιωσε και εγω πλακώνω τα φρένα με πολυ λίγα χιλιόμετρα και μπαίνει το abs(το γαμ....) δεν σταματώ και χώνομαι απο κάτω

οποτε έχουμε και λέμε:

1. καπό

2.μασκα με το σήμα

3.δεξι και αριστερό φτερό

4.φαναρια και τα δυο

5.ψυγειο νερού

6.ψυγειο intercooler

kai

7.μετοπι + κατι πλαστικά που μάλλον θα τα πάρω καινούρια

όλα off ειμαι να σκάσω απο οτι μου λένε με 3.000 ευρω θα ξεμπερδέψω και με δικό μου μάστορα.

Αυτο που θα ήθελα ειναι να μου πείτε αν ξέρει κάποιος παίζει να βρω πουθενά τίποτα μεταχειρισμένα αλλα οχι κανα ισπανικό ή δεν ξέρω και εγω τι αλλο?

φωτο δεν εχω γιατι το αμάξι ειναι στον φανοποιο.

Link to comment
Share on other sites

κουραγιο αφου ειναι μονο λαμαρινες και εσυ εισαι καλα ολα οκ. Πανω απο ολα εμεις και οχι τα αυτοκινητα.

τωρα για ανταλακτικα μπορεις να ψαξεις Λιοσιων και Σπυρου Πατση θα βρεις σιγουρα.

Καλο κουραγιο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καλησπέρα ειμαι και εγω κάτοχος ενος golf 5 gt και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Οπως θα καταλάβετε τράκαρα (ο γκαντέμης ο ιδιος λέμε) με ενα λεωφορείο της πολεμικής αεροπορίας.

ο τύπος ξεκίνησε να βγει σε κεντρικό δρόμο και τελευταία στιγμή το μετάνιωσε εγω απο πείσω ειμαι τόσο κοντά ώστε να βγω και εγω μαζί του.

ο τύπος το μετάνιωσε και εγω πλακώνω τα φρένα με πολυ λίγα χιλιόμετρα και μπαίνει το abs(το γαμ....) δεν σταματώ και χώνομαι απο κάτω

οποτε έχουμε και λέμε:

1. καπό

2.μασκα με το σήμα

3.δεξι και αριστερό φτερό

4.φαναρια και τα δυο

5.ψυγειο νερού

6.ψυγειο intercooler

kai

7.μετοπι + κατι πλαστικά που μάλλον θα τα πάρω καινούρια

όλα off ειμαι να σκάσω απο οτι μου λένε με 3.000 ευρω θα ξεμπερδέψω και με δικό μου μάστορα.

Αυτο που θα ήθελα ειναι να μου πείτε αν ξέρει κάποιος παίζει να βρω πουθενά τίποτα μεταχειρισμένα αλλα οχι κανα ισπανικό ή δεν ξέρω και εγω τι αλλο?

φωτο δεν εχω γιατι το αμάξι ειναι στον φανοποιο.

Αν εννοεις και το ιντερκουλερ το μαμα εγω το εχω σπιτι και καθεται..αν το θες πες μου..και γενικοτερα αν κοιταξεισ στις πωλησεις θα βρεις πολλα απο τα πραγματα που θεσ..για να σου ερθει πιο φθηνα.. :lol: καλα ξεμπερδεματα παντως.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις και το ιντερκουλερ το μαμα εγω το εχω σπιτι και καθεται..αν το θες πες μου..και γενικοτερα αν κοιταξεισ στις πωλησεις θα βρεις πολλα απο τα πραγματα που θεσ..για να σου ερθει πιο φθηνα.. ;) καλα ξεμπερδεματα παντως.

οκ φιλε θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

περαστικά..... του δωσες και κατάλαβε.

Εσυ να εισαι καλα τα αλλα όλα φτιαχνονται

το γαμ... το abs τα φταίει ολα :angry2: αλλα αυτο ειναι αλλο θέμα με το πολυ 30χιλ. τα εκανα ολα αυτα

Link to comment
Share on other sites

το γαμ... το abs τα φταίει ολα :angry2: αλλα αυτο ειναι αλλο θέμα με το πολυ 30χιλ. τα εκανα ολα αυτα

Το θεμα ABS του Golf το εθηξα στο post "Πόσο καλά πιάνουν τα φρένα του Tsi140, Μου δίνουν την αισθηση ότι δεν θα σταματήσει!!!!"Aπλα ριξε μια ματια το thread.

Το ABS του Golf ειναι απλα Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Ο!Αν τυχει ο δρομος να εχει μερικες ελαχιστες ανομαλιες μπαινει χωρις λογο και συνεχιζει να δουλευει ακομα και οταν εχεις αγγιξει αμελητεα το φρενο!

Μειωνει τραγικα την προσφυση του ελαστικου και αυξανει κατα αρκετα εως πολυ την αποσταση φρεναρισματος.

Ελπιζω η VW να το διορθωσει....αν ειναι προβλημα software

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτο που περιγραφετε ειναι παιδικες αρρωστιες όλων των ABS η οποια πλεον εχει διορθωθει. Μην κατηγορουμαι τα ηλεκτρονικα για την δικια μας απροσεξια γιατι παντα πρεπει να φταιει καποιος αλλος και ποτε εμείς???????

τα ηλεκτρονικα απλα βοηθανε δεν μας αντικαθιστουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτο που περιγραφετε ειναι παιδικες αρρωστιες όλων των ABS η οποια πλεον εχει διορθωθει. Μην κατηγορουμαι τα ηλεκτρονικα για την δικια μας απροσεξια γιατι παντα πρεπει να φταιει καποιος αλλος και ποτε εμείς???????

τα ηλεκτρονικα απλα βοηθανε δεν μας αντικαθιστουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

+1

Ειμαι υπερ των ηλεκτρονικων αλλα το ABS του Golf θελει πολυ μαζεμα!Εμενα με αφησε μ@λ@κ@ την περασμενη φορα που ξεκινησε να δουλευει με 20 χλμ σε φαναρι.Το αμαξι σταματησε οταν τραβηξα το χειροφρενο αλλιως θα ειχα πισωκολλησει το panda που ηταν μπροστα! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται περίεργο πάντως εάν ισχύει ακόμα πάντως και χωρίς ABS ισχύει χτεσ έπεσε ένας πάνω με 10 ούτε καν με 20 χιλιόμετρα γιατί χάζευε και όταν είδε ότι είχαν σταματήσει τα μπροστινά αυτοκίνητα ήταν αργά ποια............. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται περίεργο πάντως εάν ισχύει ακόμα πάντως και χωρίς ABS ισχύει χτεσ έπεσε ένας πάνω με 10 ούτε καν με 20 χιλιόμετρα γιατί χάζευε και όταν είδε ότι είχαν σταματήσει τα μπροστινά αυτοκίνητα ήταν αργά ποια............. :lol:

Αυτο ειναι αλλη φαση! B) Αν περασει καμμια 2μετρη διπλασου δικαιολογησαι!Αλλα πιστεψε με,με 20 χιλιομετρα τρομαξα αρκετα.

ΑΑΑΑΑΑΑ οταν πηγαινω να πλυνω το αυτοκινητο,το πλυντηριο εχει πλακακι κατω.Και με 5 χλμ να πηγαινω -ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΩ- και πατησω λιγο παραπανω το φρενο ξεκιναει το ΤΡ-ΤΡ-ΤΡ-ΤΡ και σταματαω μετα απο 1 μετρο :o

Δοκιμασε το!Ειναι αφανταστα ευαισθητο το ρημαδι!Μου δινει την εντυπωσει οτι δεν απενεργοποιειται ΑΜΕΣΩΣ μολις βρει προσφυση το λαστιχο αλλασυνεχιζει να δουλευει για πανω απο 1 δευτερολεπτο χωρις λογο!

Ειδικα στον μη-λειο δρομο (αντε βρεστον) ειναι...για γελια και για κλαματα!

Ολο ΤΡ-ΤΡ-ΤΡ-ΤΡ-ΤΡ-ΤΡ ειμαι!!! :lol::angry2:

Προσοχη λοιπον και τιποτα παραπανω! ;)

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη λοιπον και τιποτα παραπανω! :angry2:

ετσι ακριβως.

αλλα για κοιτα μηπως χρειαζεσαι καινουργια λαστιχα?

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως.

αλλα για κοιτα μηπως χρειαζεσαι καινουργια λαστιχα?

Φιλε ειναι ετσι ακριβως οπως το λεει το παιδι με τα ABS του γκολφ..ακουστε πως τρακαρα..πιανει φαναρι καλοκαιρι με ζεστη κατω πολυ και οχι τοσο καλο δρομο..μπροστα μου 3 αυτοκινητα και εγω πηγαινα με 30 χλμ..παταω φρενο μπαινουν ABS κοβω το τιμονι προς το πεζοδρομιο το καβαλαω και περναω το πρωτο αμαξι που ητανε μπροστα μου το δευτερο και σταματησα ακριβως διπλα στο 1το αμαξι που ητανε στο φαναρι πανω σε μια πινακιδα...παει το φτερο.. :angry2::o;)

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως.

αλλα για κοιτα μηπως χρειαζεσαι καινουργια λαστιχα?

Καινουργια ειναι ...10000χλμ

SportContact2 225/45/R17

Καλο grip ...μεχρι να ενεργοποιηθει ο ......διαολος :angry2:

ελπιζω να μην γινει καμια ζημεια στα φρενα απο το συνεχες ΤΡΤΡΤΡΤΡΡΤΤΡΤΤΡΡΤΡΤΡΤΡΤΤΡ

Link to comment
Share on other sites

περαστικα φιλε οι λαμαρινες γινονται εσυ νασαι καλα

ευχαριστώ εγω καλά ειμαι σωματικά τα νεύρα μου λίγο τσατάλια

την παταω δεύτερη φορά σε ενα χρόνο ευτυχώς την πρώτη μονο γρατσουνιές στον προφιλακτιρα κοίταγα να μην την φάω απο πίσω και οταν αποφάσισα να πατήσω φρένο abs και γεια σας αλλα τώρα αστα να πάνε σκέφτομαι μέχρι και να το δώσω αλλα τη να πάρεις

Link to comment
Share on other sites

Τετοια διαβαζω ρε παιδια ,σημερα κοντεψαμε να σκοτωθουμε στο test drive απο τα κυριολεκτικα απαραδεκτα φρενα !!! Μιλαω για το 6 .

Δενμπορω να το χωνεψω !! 22.000 ευρω υπερτημιμενο και με καω του μετριου φρενα ? Να φρεναρει ο hundai καλυτερα απο το 6αρι ?Ασιχοςςςςςςςς

Link to comment
Share on other sites

sorry για το off topic αλλα θελω να το πω, το abs ειναι για να εχουμε τιμόνι κατα την διαρκεια φρεναρισματος πανικου, το ποσο καλα θα πιασουν τα φρενα εξαρταται απο το ίδιο, την χρήση του οδηγου, τα λάστιχα και την ανάρτηση. Επιπλέον μην ξεχναμε οτι τα tsi και ειδικα τα gt φοράνε λάστιχα με δείκτη ταχύτητας 91v και 91w που σημαίνει ότι με κρύα λάστιχα και 30χλμ είναι σαν να πατάς σε καφετιέρα και όχι σε λάστιχα

Δεν γίνεται πάντα για ότι γίνεται να φταίει κάποιος άλλος

Φιλικά πάντα....

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει σοβαρο προβλημα με τα φρενα τουλαχιστον στο V.Δεν ειναι θεμα διαστασεων αλλα μαλλον αντλιας.Οταν πατηθει το φρενο αμεσως μετα το γκαζι (πχ.σκοπευω να προσπερασω καποιον,ξεκιναω να επιταχυνω,αποφασιζω τελικα οτι δεν με περνει και παταω φρενο) γινεται ζελατινα!Επισης,οταν το φρενο πατηθει/χτυπηθει με μεγαλη ταχυτητα με το ποδι,γινεται κουτσουρο και δεν πιανει.Εχει ενα μικρο λαγκ.Απιστευτο χαλι παντως!Σημερα το εζησα σε ολο του το μεγαλειο!Να μην μιλησουμε για το ABS που δεν εχω δει χειροτερη ρυθμιση στη ζωη μου!Ανεβαζει τρελα την αποσταση φρεναρισματος!2 μερες πριν ημουν με 50χλμ,καταφερα να σταματησω στο φαναρι τραβοντας χειροφρενο. :D Αμα εχει και σαμαρακια ο δρομος εκει να δεις γλεντια,το ABS δουλευει ασταματητα,σου δινει την εντυπωση οτι δεν "διαβαζει" real-time την κατασταση του τροχου...Οτι φτασει!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει σοβαρο προβλημα με τα φρενα τουλαχιστον στο V.Δεν ειναι θεμα διαστασεων αλλα μαλλον αντλιας.Οταν πατηθει το φρενο αμεσως μετα το γκαζι (πχ.σκοπευω να προσπερασω καποιον,ξεκιναω να επιταχυνω,αποφασιζω τελικα οτι δεν με περνει και παταω φρενο) γινεται ζελατινα!Επισης,οταν το φρενο πατηθει/χτυπηθει με μεγαλη ταχυτητα με το ποδι,γινεται κουτσουρο και δεν πιανει.Εχει ενα μικρο λαγκ.Απιστευτο χαλι παντως!Σημερα το εζησα σε ολο του το μεγαλειο!Να μην μιλησουμε για το ABS που δεν εχω δει χειροτερη ρυθμιση στη ζωη μου!Ανεβαζει τρελα την αποσταση φρεναρισματος!2 μερες πριν ημουν με 50χλμ,καταφερα να σταματησω στο φαναρι τραβοντας χειροφρενο. <_< Αμα εχει και σαμαρακια ο δρομος εκει να δεις γλεντια,το ABS δουλευει ασταματητα,σου δινει την εντυπωση οτι δεν "διαβαζει" real-time την κατασταση του τροχου...Οτι φτασει!

καλημερα και χρονια πολλα,

η υπογραφη σου μου θυμιζει κατι alfisti που ενω απκ τη μια τις βριζουν τις alfa romeo και απο την αλλη δεν τις αλλαζουν με τιποτα

οσο για τα φρενα νομιζω οτι εισαι υπερβολικος σκεψου λιγο και τις παραμετρους που γραφω πιο πανω, εκτος αν τα φρενα του tsi ειναι τοσο διαφορετικα απο του gt οποτε παω πασο

Link to comment
Share on other sites

και μένα μου φαίνονται κάπως τα φρενα.. εχω το 5αρι με τα 122 και παρα πολλες φορες η ψυχη μου πηγε οχι στην κούλουρη στον τελευταιο πλανητη του γαλαξία μας.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.