Jump to content

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Επανέρχομαι στην κατηγορία θεμάτων μετά την παρουσίαση του Stilo. Αυτή την φορά δυνάμωσε η Passatούμπα... ^_^

Από χθες λοιπόν φοράει πρόγραμμα της Sportec. Η πίεση λειτουργίας ανέβηκε στα 1.35bar και το αμάξι φεύγει πλέον πολύ πιο εύκολα. Δυναμομέτρηση ακόμη δεν έχει γίνει. Σύντομα όμως θα έχω κάποια αποτελέσματα. Δεν έτυχε ακόμη να βρεθώ δίπλα-δίπλα και με κάποιον με σχετική ιπποδύναμη.

Να προσθέσω με την ευκαιρία 1-2 πραγματάκια (της πλάκας βέβαια). Αυτά είναι φιμέ τζάμια (τα πιο ανοιχτά) και αλλαγή τις στάνταρ μπούκες με aftermarket χρωμιωμένες (για να ταιριάζει με το υπόλοιπο στυλ του αυτοκινήτου).

Αυτά λοιπόν...

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

να τους κερνας ολους τσαγακι φιλε...... :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Επανέρχομαι στην κατηγορία θεμάτων μετά την παρουσίαση του Stilo. Αυτή την φορά δυνάμωσε η Passatούμπα... ;)

Από χθες λοιπόν φοράει πρόγραμμα της Sportec. Η πίεση λειτουργίας ανέβηκε στα 1.08bar από 0.78 και το αμάξι φεύγει πλέον πολύ πιο εύκολα. Δυναμομέτρηση ακόμη δεν έχει γίνει. Σύντομα όμως θα έχω κάποια αποτελέσματα. Δεν έτυχε ακόμη να βρεθώ δίπλα-δίπλα και με κάποιον με σχετική ιπποδύναμη.

Να προσθέσω με την ευκαιρία 1-2 πραγματάκια (της πλάκας βέβαια). Αυτά είναι φιμέ τζάμια (τα πιο ανοιχτά) και αλλαγή τις στάνταρ μπούκες με aftermarket χρωμιωμένες (για να ταιριάζει με το υπόλοιπο στυλ του αυτοκινήτου).

Αυτά λοιπόν...

geiasou niko,

exw 2006 2.0 tfsi passat kai meno oreokastro, eime sigouros pos to dikomou exei arketh ippodinamn.

stadio II APR tunned kai polla akoma. kala tha itan na vrethoume.

Link to comment
Share on other sites

geiasou niko,

exw 2006 2.0 tfsi passat kai meno oreokastro, eime sigouros pos to dikomou exei arketh ippodinamn.

stadio II APR tunned kai polla akoma. kala tha itan na vrethoume.

Ωπ! Δικός μου άνθρωπος! Σίγουρα να βρεθούμε για να μου δείξεις τον δρόμο για την συνέχεια! :D Τσέκαρε τα pm σου... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Νικο ποτε θα παμε για κανενα τεσταρισμα στο δυναμομετρο που λεγεται "δρομος"? tongue.giftongue.gif

Γιάννη από όσο ξέρω πρέπει να είσαι ντυμένος στα χακί αυτόν τον καιρό. Όποτε έχεις καιρό λοιπόν, πολύ ευχαρίστως να βρεθούμε κάπου (κατά προτίμηση στα δυτικά), να κανονίσουμε και με τον Αντώνη (Β6passat) που μέρες ψάχνω να βρω χρόνο να πάμε για έναν καφέ στο Ωραιόκαστρο αλλά ακόμη δεν βρεθήκαμε (sorry Αντώνη)... Θα είχε πολύ ενδιαφέρον κι ένα άνοιγμα με τον Αντώνη, ο οποίος είναι πιο... "βαριά ντυμένος"... :D

Edited by Νίκος
Link to comment
Share on other sites

παει πολυ καλα ο πασοτοπυραυλος!!!!το λεω εκπειρας!!!δεν ξερω μετ β6 τι εγινε αλλα εκει και εκει το θυμαμαι!!!

Link to comment
Share on other sites

παει πολυ καλα ο πασοτοπυραυλος!!!!το λεω εκπειρας!!!δεν ξερω μετ β6 τι εγινε αλλα εκει και εκει το θυμαμαι!!!

οταν λες εκ πειρας....εννοεις οτι??ποτηρι σε κερασε???μηπως κανατα???

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα τη κασα ,ξερεις την δωδεκαδα μετα μπουκαλια και εφυγα....χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχουμε κάνει και σε όλα τα υπόλοιπα θέματα αυτής της κατηγορίας, έτσι και εδώ κλειδώνω το θέμα αυτό μιας και πρόκειται για μια ολοκληρωμένη παρουσίαση.

Σε περίπτωση που ο δημιουργός του επιθυμεί να κάνει ένα update σχετικά με το αυτοκίνητό του, ας με ενημερώσει με ένα p.m. ώστε να το ανοίξω και να συνεχίσει.

Ευχαριστώ.

Edit: Το ξεκλειδώνω καθώς ο δημιουργός του θέματος έχει να προσθέσει βελτιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Χθες έγινε και η δυανμομέτρηση της μαούνας! Είμαι ένας ευτυχής κάτοχος μιας και το δυναμόμετρο έδειξε 244,1PS & 326Nm. ;)

Εν τω μεταξύ, από την ημέρα του προγράμματος έχουν μπει ένα σετ πεντάλ αλουμινίου και το μπροστά spoiler της votex. Σύντομα θα ακολουθίσει και το υπόλοιπο bodykit καθώς και αλλαγή του τιμονιού, για να μπει αυτό με τα shift pads. B)

Στο δυναμόμετρο...

dynonikosgl5.jpg

dynolx8.jpg

Τα αποτελέσματα...

dynochartnikosxh7.jpg

Και το νέο spoiler...

gallery539942036631.jpg

Edited by Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Φοράς και ζαντολάστιχα sportec?

Όχι, είναι της μαμά VW, η ζάντα "Samarkand" με 235/40/R18 λάστιχο Pirelli P Zero Rosso (όλα μαμά)...

Edited by Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Όπως ορίζουν οι κανόνες της κατηγορίας, το θέμα κλειδώνει και θα ανοιχθεί μόνο κατόπιν αιτήματος του αρχικού δημιουργού του, προκειμένου να συμπληρώσει τυχόν φωτογραφίες ή νέες βελτιώσεις στο αυτοκίνητό του.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα κατοπιν αιτηματος του δημιουργου του ανοιγει ωστε να προστεθουν νεες τροποποιησεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η Passatούμπα όσο πάει και φορτώνεται και ολοκληρώνεται περισσότερο ως αυτοκίνητο... :)

Την εβδομάδα που μας πέρασε, μπήκε όλο το bodykit της Votex, καθώς και οι Bilstein PSS10, ρυθμιζόμενες σε ύψος αλλά και σε απόσβεση. Το αποτέλεσμα νομίζω είναι πολύ καλό, και τώρα έπονται πίσω σκούρα φώτα της Hella, κι ένα upgrade σε φρένα μπρος-πίσω. :D Θα ενημερώσω εν καιρώ... ;)

Περιμένω τα σχόλιά σας!... :D

passatlow1.jpg

passatlow3.jpg

passatlownclean1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νίκο το είδαμε και το θαυμάσαμε το "τέρας" και από κοντά. tongue.gif Τα λόγια είναι περιττά!!!! Πανέμορφο έγινε!!! love.gif ¶ντε και τα φρένα να τροποποιηθούν όπως τα θέλεις και ποιός σε πιάνει μετά. mf_tshirt.gificoncool5lw.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η Passatούμπα όσο πάει και φορτώνεται και ολοκληρώνεται περισσότερο ως αυτοκίνητο... :lol:

Την εβδομάδα που μας πέρασε, μπήκε όλο το bodykit της Votex, καθώς και οι Bilstein PSS10, ρυθμιζόμενες σε ύψος αλλά και σε απόσβεση. Το αποτέλεσμα νομίζω είναι πολύ καλό, και τώρα έπονται πίσω σκούρα φώτα της Hella, κι ένα upgrade σε φρένα μπρος-πίσω. :lol: Θα ενημερώσω εν καιρώ... ;)

Περιμένω τα σχόλιά σας!... :D

passatlow1.jpg

passatlow3.jpg

passatlownclean1.jpg

πανεμορφο το εργαλειο σου...φτου φτου.και το χαμηλωμα αλλα και τα spoiler...τελεια!

Link to comment
Share on other sites

Όμορφες και διακριτικές οι πινελιές που του βαλες αν και το χρώμα του αυτοκινήτου δεν βοηθάει να φανούν οι λεπτομέρειες. Το έχουν αυτό το "κακό" τα σκουρόχρωμα.

Εντυπώσεις από τα Bilstein?

Link to comment
Share on other sites

Όμορφες και διακριτικές οι πινελιές που του βαλες αν και το χρώμα του αυτοκινήτου δεν βοηθάει να φανούν οι λεπτομέρειες. Το έχουν αυτό το "κακό" τα σκουρόχρωμα.

Εντυπώσεις από τα Bilstein?

Ναι, όντως, το μαύρο δεν βοηθάει και πολύ στο να φανούν οι διαφορές... :D

Όσο για τις αναρτήσεις... ΤΕΛΕΙΕΣ!!! Το κράτημά τους είναι κορυφαίο και η ανάρτηση δουλεύει πολύ προοδευτικά. Χθες συγκεκριμένα, την ρύθμισα στο πιο μαλακό (θέση 1) γιατί από εβδομάδα κάνω ταξιδάκι Αθήνα. Έπαθα πλάκα με το αποτέλεσμα! Στις λακούβες ίσως να είναι πιο μαλακά και από τα μαμά, και στις στροφές σφίγγουν και μπαίνεις με πολλά! Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα για όποιον σκέφτεται να αλλάξει ανάρτηση!

Link to comment
Share on other sites

Είναι υπέροχο, μπράβο... Πείραξε λίγο και τα φρένα και θα τρέχεις DTM... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όντως, το μαύρο δεν βοηθάει και πολύ στο να φανούν οι διαφορές... :)

Όσο για τις αναρτήσεις... ΤΕΛΕΙΕΣ!!! Το κράτημά τους είναι κορυφαίο και η ανάρτηση δουλεύει πολύ προοδευτικά. Χθες συγκεκριμένα, την ρύθμισα στο πιο μαλακό (θέση 1) γιατί από εβδομάδα κάνω ταξιδάκι Αθήνα. Έπαθα πλάκα με το αποτέλεσμα! Στις λακούβες ίσως να είναι πιο μαλακά και από τα μαμά, και στις στροφές σφίγγουν και μπαίνεις με πολλά! Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα για όποιον σκέφτεται να αλλάξει ανάρτηση!

νικο πραγματι το τερατακι το εχεις κανει κουκλα !! εχω το μικρο αδερφακι το 1.8 τσι αλλα απο θεμα αναρτησης δεν ειμαι ευχαριστιμενος απο τη μαμα σπορτ αναρτηση ( πολλα μουτρα ρε παιδια , να φταινε τα p zero rosso ?τρομαζουν να ζεσταθουν μπλιαχχχ thumbsdown.gif )και μαλλον θα ψαχτω σε κατι σα και αυτα που εβαλες , εκτος απο αμορτησερ αλλαξες και ελατηρια ? αν ναι ποσο κατεβηκε το αυτοκινητο και τη ελατηρια φιλε μου ?

Link to comment
Share on other sites

νικο πραγματι το τερατακι το εχεις κανει κουκλα !! εχω το μικρο αδερφακι το 1.8 τσι αλλα απο θεμα αναρτησης δεν ειμαι ευχαριστιμενος απο τη μαμα σπορτ αναρτηση ( πολλα μουτρα ρε παιδια , να φταινε τα p zero rosso ?τρομαζουν να ζεσταθουν μπλιαχχχ thumbsdown.gif )και μαλλον θα ψαχτω σε κατι σα και αυτα που εβαλες , εκτος απο αμορτησερ αλλαξες και ελατηρια ? αν ναι ποσο κατεβηκε το αυτοκινητο και τη ελατηρια φιλε μου ?

Σας ευχαριστώ για τα θετικά σας σχόλια... :D

Τάσο,

όσον αφορά την μαμά ανάρτηση, η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και πολύ "σπορ". Έχεις απόλυτο δίκιο. μάλλον περισσότερο είναι για να χαμηλώσει το σκάφος και να μη δείχνει σαν τζηπ... :)

Όσον αφορά τα P Zero Rosso όμως, θα διαφωνίσω μαζί σου, γιατί κι εγώ σαν μαμά λάστιχα αυτά είχα και ήμουν πολύ ικανοποημένος. Βέβαια παίζει ρόλο και ο τρόπος χρήσης. Αν κάνεις κοντινές διαδρομές με μικρές ταχύτητες (μέσα στην πόλη κλπ), τότε ίσως να έχεις δίκιο. Εγώ κάθε μέρα βγαίνω Εγνατία Οδό για τη δουλειά και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Τώρα έχω τα Goodyear F1 Asymetric.

Τέλος, για την ανάρτηση, με κλειστά μάτια, πήγαινε και βάλε την Bilstein PSS10! :D Τα ελατήρια είναι και αυτά της Bilstein (set πάνε, όλα μαζί). Όσο για το ύψος, είναι ρυθμιζόμενα, οπότε μπορείς να το κάνεις όσο χαμηλό θέλεις (30-55mm νομίζω ότι ρυθμίζει). Το εππλέον θετικό είναι ότι ρυθμίζεις και την απόσβεση (σχετικά εύκολα), οπότε μπορείς να έχεις ένα χαμηλωμένο αμάξι με άνετη ανάρτηση (καλή ώρα όπως εγώ τώρα). Το ύψος που έχω τώρα, να σου πω την αλήθεια δεν το έχω μετρήσει... Με το μάτι το χαμήλωσα, τόσο ώστε να δείχνει όμορφο και να αρέσει σε εμένα... B)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τα θετικά σας σχόλια... :D

Τάσο,

όσον αφορά την μαμά ανάρτηση, η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και πολύ "σπορ". Έχεις απόλυτο δίκιο. μάλλον περισσότερο είναι για να χαμηλώσει το σκάφος και να μη δείχνει σαν τζηπ... :)

Όσον αφορά τα P Zero Rosso όμως, θα διαφωνίσω μαζί σου, γιατί κι εγώ σαν μαμά λάστιχα αυτά είχα και ήμουν πολύ ικανοποημένος. Βέβαια παίζει ρόλο και ο τρόπος χρήσης. Αν κάνεις κοντινές διαδρομές με μικρές ταχύτητες (μέσα στην πόλη κλπ), τότε ίσως να έχεις δίκιο. Εγώ κάθε μέρα βγαίνω Εγνατία Οδό για τη δουλειά και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Τώρα έχω τα Goodyear F1 Asymetric.

Τέλος, για την ανάρτηση, με κλειστά μάτια, πήγαινε και βάλε την Bilstein PSS10! :D Τα ελατήρια είναι και αυτά της Bilstein (set πάνε, όλα μαζί). Όσο για το ύψος, είναι ρυθμιζόμενα, οπότε μπορείς να το κάνεις όσο χαμηλό θέλεις (30-55mm νομίζω ότι ρυθμίζει). Το εππλέον θετικό είναι ότι ρυθμίζεις και την απόσβεση (σχετικά εύκολα), οπότε μπορείς να έχεις ένα χαμηλωμένο αμάξι με άνετη ανάρτηση (καλή ώρα όπως εγώ τώρα). Το ύψος που έχω τώρα, να σου πω την αλήθεια δεν το έχω μετρήσει... Με το μάτι το χαμήλωσα, τόσο ώστε να δείχνει όμορφο και να αρέσει σε εμένα... :lol:

νικο με κατατοπισες απολυτα , αν δεν μου εφερνε ο ταχυδρομος ( τον εχω μανια αυτο το ταχυδρομο , ολο λογαρισμους μου φερνει tongue.gif ) τα ασφαλιστρα σημερα το πρωι ..590 ε B) αυριο μαλιστα θα πηγενα για αντικατασταση !!

για τα λαστιχα εχω να πω οτι αν ζεσταθουν τα p zero rosso ειναι βεντουζες αλλα με νορμαλ οδυγηγιση θελουν προσοχη ειδικα τις κρυες μερες ,δεν πολυ χρησιμοποιω μεγαλες ταχιτητες μιας και περπαταω περισσοτερο σε επαρχιακους οδους και με τα παιδια και τη γυναικα μεσα .θα σου δωσω ενα παραδειγμα γιατο ποσο αργα ειναι στο ζεσταμα αυτα τα λαστιχα , τη κυριακη ειπα να κανω μια βολτουλα μονος μου μεχρι τη τριπολη να ξεμπουκωσω λιγο τα πνευμονια της πασσατουμπας και βρηκα ενα θερμοαιμο golf 1.4 τσι 140 ps στο δρομο ( χαρααα :lol: ) τα πρωτα 10- 15 χιλιωμετρα στις στροφες μου εφευγε χωρις κοπο μιας και τα λαστιχα δε μου δινανε τη σηγουρια να μπω τα ιδια και να εκμεταλευτω τη διαφορα δυναμης του οχηματος μου , οταν ζεσταθηκαν ομως ενιωθα πολυ μεγαλυτερη σιγουρια και σου μιλαω για ενα δρομο με ελαφρες στροφες που σχετικα δυνατο οχημα μπορει ανετα να πιασεις 170 +++

θελω ενα λαστιχο που θα ζεστενετε σχετικα γρυγορα και σε οχι μεγαλες ταχυτητες και τα rosso δε μου το προσφερουν αυτο ,για τα επομενα μου λαστιχα εχω δυο επιλογες , τα Goodyear F1 Asymetric οπως εχεις βαλει εσυ και τα p zero σκετο .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.