Jump to content
manos_72polo

ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΓΚΑΖΙΟΥ

Recommended Posts

Δύσκολα θα βρεις μεταχειρισμένη

μια και το συγκεκριμένο ανταλλακτικό έχει πολύ μεγάλη ζήτηση,

και δεν θα ξέρεις και σε τι κατάσταση είναι.

Και δυστυχώς δεν υπάρχει ιμιτασιόν.

Μπορείς όμως, αντί να πάρεις από την αντιπροσωπεία στα 300+ ευρώ

πεταλούδα της Siemens* με το σήμα της VW,

να πας σε μαγαζί με ανταλλακτικά ή ακόμα και στα κεντρικά της Siemens

που δίνει ανταλλακτικά αυτοκινήτων στα μαγαζιά

και να πάρεις την ίδια πεταλούδα χωρίς το σήμα με 200+ ευρώ.

*Το κομμάτι της Siemens που κατασκευάζει ανταλλακτικά αυτοκινήτων

ονομάζεται Siemens-VDO ή σκέτο VDO.

Οι τιμές που αναφέρω είναι για την πεταλούδα του 1.4 16V

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δε χρειάζεται να ανοίγεις καινούριο τόπικ

αφού έχεις ήδη άλλο ανοιχτό για την πεταλούδα. (Αναφέρομαι σε αυτό)

2ον δε μας λες ποιον κινητήρα φοράει το Polo σου

και 3ον σε παρακαλώ να γράφεις με μικρούς χαρακτήρες.

Ρίξε μια ματιά σε αυτά μήπως σε βοηθήσουν

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...ost&p=79724

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...ost&p=90634

Επίσης εκτός από τα παραπάνω που μπορεί να φταίνε,

διαπίστωσα ότι αν τα μπεκ έχουν διαφορά στην παροχή (λόγω φθοράς)

και αυτά επηρεάζουν το ρελαντί.

Link to comment
Share on other sites

<_< ρε παιδεια εχω το polo6ν με 1000cc αερ κινητηρα και συνεχιζουν να πεζουν οι στροφες παρολο που αλλαξα την πεταλουδα και την βαλβιδα της ψυχρης τι αλλο μπωρει να ειναι ? καποιος μου ειπαι οτι μπωρει να ειναι ο εγκεφαλος ? :lol: τι αλλο μπωρει να φταιει? και αν ξερεται κανενα συνεργειο που να μπωρει να μου το φτιαξει ? :lol::lol::o:o:o
Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Εν κινήσει γίνεται αυτό?

Οι περισσότερες πιθανότητες είναι να φταίει ο αισθητήρας στροφών.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και λίγο τις γειώσεις στο αυτοκίνητο αν είναι κομπλέ!

Link to comment
Share on other sites

:) που βρισκεται ο αισθητηρασ στροφων? :blink:

Εν κινήσει γίνεται αυτό?

Οι περισσότερες πιθανότητες είναι να φταίει ο αισθητήρας στροφών.

:wacko: ποιεσ γειωσεισ μπωρει να το κανουν αυτο ? :blink:

:( που βρισκεται ο αισθητηρασ στροφων? :blink:
Edited by dubbeR_Stoilas
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κοιταξεις επισης: Σωληνακια υποπιεσης αν ειναι ολα σωστα στην θεση τους και αν χανουν απο πουθενα, μπεκ (αν χρειαζονται καθαρισμα) και μοτερακι ρελαντι. Παιζει επισης να ειναι εγκεφαλος πραγμα δυσκολο αλλα πιθανο. Το σπαστικο με το ρελαντι ειναι οτι μπορει να μην ειναι ενα πραγμα αλλα κανα δυο μαζι και οτι ενω νομιζεις οτι το εφτιαξες να σου κανει ξανα τα ιδια και να σου σπαει τα νευρα. Ενας καλος μαστορας χρειαζεται και λιγο υπομονη μεχρι να βρεις τι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα στα συνεργεια και ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις τουλαχιστον 2 κερατσινι-αιγαλεω να ειναι καλα..και φθηνα σε σχεση αντιπροσωπειες και αρπαχτες γειτονιακα..

Link to comment
Share on other sites

:D Η ΠΑΤΑΛΟΥΔΑ ΓΚΑΖΙΟΥ ΥΑΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΓΝΗΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΙΜΙΤΑΣΙΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ:

:lol::lol:tongue.gif:lol: ΦΙΛΙΟ ΜΟΥ ΑΚΟΜΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΟΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ 4 ΣΥΝΕΓΡΕΙΑ ΤΑ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΗΓΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΜΠΩΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ :lol::lol::lol::D:lol::lol::D:lol:

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol:tongue.gif:lol: ΦΙΛΙΟ ΜΟΥ ΑΚΟΜΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΟΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ 4 ΣΥΝΕΓΡΕΙΑ ΤΑ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΗΓΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΜΠΩΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ :lol::lol::lol::D:lol::lol::D:D

λουφτερ αλλαξες?

Link to comment
Share on other sites

οταν εβαλα τους δευτερους εκκεντροφορους 286, 11,κατι , που θεωρουνται αγριοι σχετικα για το μοτερ αυτο (καπακι απο πολο ειχα στο γκολφ κ ηταν απο την μανα του ντιζατο) ειχε ασταθες ρελαντι οπως περιμενα και περιμενα ναχει πολυ ασταθεια,αλλα κατι δεν πηγαινε καλα .... να μην τα πολυλογω. οπως κοιτς την κεφαλη αριστερα,αν εχεις AFH μοτερ τουλαχιστον , υπαρχει ενας αισθητηρας θεσης εκκεντροφορου(εξαιτιας του πολυ reprofile εκκ. δεν μου δουλεψαν) ο συγγεκριμενος εμενα ηθελε αλλαγη τελικα αφου χαλασε τυχαια. μετα το ρελαντι ηταν βεβαια ασταθες,δουλευε 600-1100 συνεχεια αλλα δεν εσβηνε συχνα ουτε οταν ηταν 1100 στο ρελαντι να σβηνει αποτομα. κοιτατο,χωρις να λεω οτι ειναι αυτο, γιατι εγω τραβουσα τα μαλλια μου... και λουφτ σε πολο δεν νομιζω να εχει υπαρξει..

Link to comment
Share on other sites

:):lol:-_- φιλε τι ειναι το λουφτερ?
το πολο το 1000 εχει τετοιο ασθητιρα θεσεισ του εκκεντροφορου ? ξερεις αμα ειναι να παο να το κοιταξω μπωρει να ειναι τιποτα αλλο καμια τρομπα βενζινης ?οι κανενας :lol: πολλπλασιαστης?

:lol::lol::lol:-_-

Link to comment
Share on other sites

το πολο το 1000 εχει τετοιο ασθητιρα θεσεισ του εκκεντροφορου ? ξερεις αμα ειναι να παο να το κοιταξω μπωρει να ειναι τιποτα αλλο καμια τρομπα βενζινης ?οι κανενας :lol: πολλπλασιαστης?

:lol::):lol::lol:

μου ειπανε οτι μπωρει να ειναι και εγκεφαλος πως μπωρο να συγουρευτο οτι εναι εγκεφαλοσ για να μην το πληρωσο τζαμπα :lol:
Link to comment
Share on other sites

επισης μπορει να ειναι και η σφηνια στο γραναζι στροφαλου το ειχε παθει φιλος με ιμπιζα και τραβαγε τα μαλλια του υστερα απο τοσα τζαμπα λεφτα που ειχε δωσει σε καινουργιες πεταλουδες και τα συναφη

Link to comment
Share on other sites

:D ρε παιδεια εχω το polo6ν με 1000cc αερ κινητηρα και συνεχιζουν να πεζουν οι στροφες παρολο που αλλαξα την πεταλουδα και την βαλβιδα της ψυχρης τι αλλο μπωρει να ειναι ? καποιος μου ειπαι οτι μπωρει να ειναι ο εγκεφαλος ? :rolleyes: τι αλλο μπωρει να φταιει? και αν ξερεται κανενα συνεργειο που να μπωρει να μου το φτιαξει ? :rolleyes::rolleyes::lol:B)-_-

φίλε είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με το πόλο μου&είχε φτάσει σε σημείο οι στροφές να παίζουν τόσο πολύ που αρκετές φορές έσβηνε.Επαναπρογραμμάτισαν τον εγκέφαλο(ρύθμιση βενζίνης απότι μου είχε πει)&καθαρίσαν την πεταλούδα.Το πόλακι δεν παρουσίασε έκτοτε κανένα άλλο σχετικό πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

:lol: - σου κουμπωσαν επανω δοκιμαστικα αλλο εγκεφαλο και δουλεψε για αυτο σε εβαλαν στην πριζα να παρεις μεταχειρισμενο ? σου δινουν εγγυηση για αυτον ? βαζουν το χερι στην φωτια τι θα εχει περασει αυτος ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.