Jump to content
iron727

ΤΕΛΙΚΗ?

Recommended Posts

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΠΟΣΟ ΤΕΛΙΚΗ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ GOLF V 1.6?TO ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΚΑΣΩ ΜΕ 6η ΣΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ ΕΔΕΙΞΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΝΕΤΑ 200ΚΜ....ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ?ΕΧΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 30000ΚΜ

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Μια χαρά είναι!

Εμένα έχει δείξει 2 φορές 210 (4άρι 1,6), αλλά ποιός ασχολείται με τους αριθμούς?

Εγώ το ανεβάζω σε κανένα ταξιδάκι μέχρι 160-180 για να μην το πολυπιέζω και μια χαρούλα πάει το αμαξάκι :(

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΠΟΣΟ ΤΕΛΙΚΗ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ GOLF V 1.6?TO ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΚΑΣΩ ΜΕ 6η ΣΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ ΕΔΕΙΞΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΝΕΤΑ 200ΚΜ....ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ?ΕΧΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 30000ΚΜ

κ γω σε κατηφορα το πήγα 215 το έχω στο trip-control Κρατημένο. το 1.6 V FSI πάει μέχρι 200 Km/h στο κοντερ κανονικά όσο λέει το εργοστασιο.194 νομίζω.Μια χαρά ειναι!

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΠΟΣΟ ΤΕΛΙΚΗ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ GOLF V 1.6?TO ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΚΑΣΩ ΜΕ 6η ΣΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ ΕΔΕΙΞΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΝΕΤΑ 200ΚΜ....ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ?ΕΧΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 30000ΚΜ

η 6η στο 5ρι ειναι overdrive για οικονομια καυσιμου,δεν ειναι για να πιασεις τελικη..

σχετικα ανετα οταν λες δηλαδη στις ποσες χιλιαδες στροφες πιανει τα 200?

η μαμα λεει 192 παντως τελικη..αλλα 200ριζει σιγουρα αλλα οχι και ανετα!

Link to comment
Share on other sites

Guest white-LSD-golf

αν έχεις τις ζάντες μαμά όντως διακοσαρίζει γιατί με 17άρες το 1.6fsi μέχρη 195 και φοτομένο όμως κανα 100άρι κιλά +

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις τις ζάντες μαμά όντως διακοσαρίζει γιατί με 17άρες το 1.6fsi μέχρη 195 και φοτομένο όμως κανα 100άρι κιλά +

Διαφωνω!

Και εγω 17αρες ζαντες εχω, αλλα εχω διακοσαρισει.

οποτε...

Δεν νομιζω να κοβει τοσο πολυ ενα αμαξι με ενα νουμερο μεγαλυτρεη ζαντα,

ειδικα αν ειναι 1.6

Link to comment
Share on other sites

η 6η στο 5ρι ειναι overdrive για οικονομια καυσιμου,δεν ειναι για να πιασεις τελικη..

σχετικα ανετα οταν λες δηλαδη στις ποσες χιλιαδες στροφες πιανει τα 200?

σε μενα τουλαχιστον, περιπου 5000, ισως και λιγοτερο

μια χαρα μου φαινεται

Link to comment
Share on other sites

Guest white-LSD-golf
Διαφωνω!

Και εγω 17αρες ζαντες εχω, αλλα εχω διακοσαρισει.

οποτε...

Δεν νομιζω να κοβει τοσο πολυ  ενα αμαξι με ενα νουμερο μεγαλυτρεη ζαντα,

ειδικα αν ειναι 1.6

Aν είχες το golf του ΄Πάνου δεν θα διακοσάριζες....λόγο βάρους.Σκέψου οτι δεν έχεις ηχοσύστημα μέσα!πόσα κιλά μίον είσαι?

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις τις ζάντες μαμά όντως διακοσαρίζει γιατί με 17άρες το 1.6fsi μέχρη 195 και φοτομένο όμως κανα 100άρι κιλά +

Διαφωνω!

Και εγω 17αρες ζαντες εχω, αλλα εχω διακοσαρισει.

οποτε...

Δεν νομιζω να κοβει τοσο πολυ  ενα αμαξι με ενα νουμερο μεγαλυτρεη ζαντα,

ειδικα αν ειναι 1.6

Aν είχες το golf του ΄Πάνου δεν θα διακοσάριζες....λόγο βάρους.Σκέψου οτι δεν έχεις ηχοσύστημα μέσα!πόσα κιλά μίον είσαι?

Σόρρυ ρε παιδιά, το έχω ακούσει να το λένε πολλές φορές αυτό αλλά δεν ισχύει... Οι βαρύτερες ζάντες και τα περισσότερα κιλά στο αμάξι δεν κόβουν τελική, μόνο το πόσο δύσκολα την πιάνεις (κοινώς επιτάχυνση). Το μόνο που μπορεί να μειώσει τελική απο τα σχετικά που συζητάμε είναι να αλλάξεις δραματικά τη διάμετρο της ΡΟΔΑΣ (όχι της ζάντας), και πάλι παίζεται...

Link to comment
Share on other sites

σε μενα τουλαχιστον, περιπου 5000, ισως και λιγοτερο

μια χαρα μου φαινεται

απο τη στιγμη που η 5η στις 4000 στροφες εχει καπου 135 χιλιομετρα φανταζομαι θα λες για την 6η οτι εχει στης 5000 στροφες 200...

παντως σε μενα μου φαινεται βια να πηγαινει 210..

και λογω οτι η 6η ειναι overdrive δεν εχει την απαραιτητη ροπη για να πιασεις τελικη..μια φορα το χα δοκιμασει και για να πιασει τα 195 πατουσα το γκαζι καναν αιωνα(με 6 ολα αυτα).

Link to comment
Share on other sites

κ γω σε κατηφορα το πήγα 215 το έχω στο trip-control Κρατημένο. το 1.6 V FSI πάει μέχρι 200 Km/h στο κοντερ κανονικά όσο λέει το εργοστασιο.194 νομίζω.Μια χαρά ειναι!

Μπορεις να με βοηθησεις ως προς το πώς το κρατησες γιατι με ενδιαφερει κι εμενα...?

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ 14ΑΡΙ IV ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ, ΜΕ 15αρα ΖΑΝΤΑ ΔΕΙΧΝΕΙ 180 ΣΤΟ ΚΟΝΤΕΡ ΚΑΙ 5500 ΣΤΡΟΦΕΣ.

ΣΤΟ ΨΗΦΙΑΚΟ ΤΑΧΥΜΕΤΡΟ ΟΜΩΣ, ΠΑΝΩ ΣΤΟ CLIMATRONIC, ΔΕΙΧΝΕΙ 10 km/h ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠ΄ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ, ΓΙΑΤΙ??, ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΑΡΑΓΕ.. Η ΜΑΝΙΣΙΑ ΖΑΝΤΑ ΗΤΑΝ 16αρα.

Link to comment
Share on other sites

Aν είχες το golf του ΄Πάνου δεν θα διακοσάριζες....λόγο βάρους.Σκέψου οτι δεν έχεις ηχοσύστημα μέσα!πόσα κιλά μίον είσαι?

1ον, Ηχοσυστημα εχω!Απλα δεν με ενδιαφερουν οι διαγωνισμοι....

και 2ον, το θεμα μας δεν ειναι αν διακοσαριζει το golf του Πανου,

αλλα η τελικη του Golf V 1.6 !!!

Και εγω πιστευω οτι η τελικη του ειναι σιγουρα πανω απο τα 200+

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το δικο μου το 4 που ειναι 1.4 16v σε αναιπαισθητα κατηφορικη κλιση... εδειξε 210 και του ριξα και φωτο απο το κινητο ετσι για να το χω!

φοραω και 17ρες 225/45/17.

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟ ΨΗΦΙΑΚΟ ΤΑΧΥΜΕΤΡΟ ΟΜΩΣ, ΠΑΝΩ ΣΤΟ CLIMATRONIC, ΔΕΙΧΝΕΙ 10 km/h ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠ΄ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ, ΓΙΑΤΙ??, ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΑΡΑΓΕ..

Σιγουρο το σωστο ειναι λιγοτερο απο 180, μιας και το κοντερ μας, παντα κλεβει και κλεβει αναλογικα οσο ανεβαινουν τα χιλιομετρα, ακομα πιο πολυ...Για αυτο λεμε, πιανω πχ 190 "κοντερισια..."

Ας πουμε ενα απλο παραδειγμα...Ενα Primera ρανταριαστηκε ενω το κοντερ του εδειχνε 220χλμ/ωρα...Το ρανταρ της αστυνομιας ξερεις ομως ποσο εδειξε...?

200...Πραγμα που σημαινει, οτι κλεβουν πολυ, αρα ολα ειναι λιγακι πιο κατω...Αυτο βεβαια το ξερουμε ολοι, για αυτο και λεμε κοντερισια, εν γνωση μας :D

Link to comment
Share on other sites

Guest white-LSD-golf
1ον, Ηχοσυστημα εχω!Απλα δεν με ενδιαφερουν οι διαγωνισμοι....

Το αν σε ενδιαφέρουν οι διαγωνισμοί είναι άλλο θέμα και δεν έχει σχέση με αυτό που είπα εγώ...μηλώντας για ηχοσύστημα δεν ενοούσα ένα rcd και ηχεία στις πόρτες,αλλα κατασκευές και ενυσχητές,με λίγα λόγια πρόσθετο βαρος

και να μην ξεχάσω οτι εκτός απο το πρόσθετο βάρος είναι και η μεγάλη αλλαγή της διαμέτρου όπως είπε και ο Γεράσιμος.Πιστεύω οτι κατάλαβαν κάπιοι τι ήθελα να πω και ας το διατύπωσα λάθος...

Ας μην λέμε όμως οτι θέλουμε,όταν φορτώνεις ενα αυτοκίνητο κόβει..

Και εκτός αυτού δεν μήλησα για τελική γενικά,απλά είπα τι έχω δει με τα μάτια μου απο golf V

Edited by Blue-smart-golf
Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
220.......

Με 205/55/16 και ηχοσύστημα.......

Υ.Γ. Ε σκόρπιο????? :D  ;)  ;)  <_<  <_<

Τί εννοείς? Το ηχοσύστημα σου δίνει τελική? Εμένα μόνο λίγη ροπούλα χαμηλά μου έδωσε...

Link to comment
Share on other sites

Mias kai milate gia telikes paidia na po ki ego tin dikh mou....

Golf IV 1.6 16V 105Hp :

Manisio,me 215/45/17 se psilokatiforitsa 216Km/h stis 6550rpm mesa ston kofti

sxetika grigora mexri ta 200 kai ligo zori meta.Deite kai tin foto apo tin fasi....

post-1420-1115255423_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
Mias kai milate gia telikes paidia na po ki ego tin dikh mou....

Golf IV 1.6 16V 105Hp :

Manisio,me 215/45/17 se psilokatiforitsa 216Km/h stis 6550rpm mesa ston kofti

sxetika grigora mexri ta 200 kai ligo zori meta.Deite kai tin foto apo tin fasi....

:(:(:(

Welcome aboard!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.