Jump to content
gkb tsi

ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΧΙΟΝΙΟΥ

Recommended Posts

δεν ξερω για την Αθηνα η γενικα για μεγαλες πολης παντως εδω επαρχια οι αλυσιδες ειναι απαρετητες ασε που με τα ταξιδια που κανω εγω ειναι σιγουρο οτι χρειαζονται.εκτος αυτου το προστιματακι δεν το γλυτονεις αν δεν τις εχεις μεσα τις βαλεις δεν τις βαλεις.εχετε υποψειν κατι καλο κ οικονομικο εκτος φυσικα του τσουβαλιου που ειναι μουφα.υποψιν τα τουτου μας θελουν ψυλες για ναμην γινει ζημια.αν γνωριζετε κατι βοηθειστε.

Link to comment
Share on other sites

προτεινω γερμανικες αλυσιδες 12 χιλιοστα παχος κρικου...καταλληλο για τα αυτοκινητα μας....στην αθηνα μπορω να

σου πω που και οτι κοστιζουν γυρω στα 25-30 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

προτεινω γερμανικες αλυσιδες 12 χιλιοστα παχος κρικου...καταλληλο για τα αυτοκινητα μας....στην αθηνα μπορω να

σου πω που και οτι κοστιζουν γυρω στα 25-30 ευρω...

φυσικα κ θελω να μου πεις που κ σ'ευχαριστω αλλα τα 12χιλ ειναι οι ψηλες γιατι μου ειπαν για 9 χιλ αυτες που λες ειναι πιο χοντρες σωστα?μαθε κατι παραπανω κ πες μου αν θες

Link to comment
Share on other sites

εμενα 12 χιλιοστα μπαινουν ανετα...τα 9 χιλιοστα μια και τα αυτοκινητα μας ειναι βαρια...οταν βρεις στεγνη

ασφαλτο θα σπασουν...στειλε ενα αν θες καποια διευθυνση

Link to comment
Share on other sites

εμενα 12 χιλιοστα μπαινουν ανετα...τα 9 χιλιοστα μια και τα αυτοκινητα μας ειναι βαρια...οταν βρεις στεγνη

ασφαλτο θα σπασουν...στειλε ενα αν θες καποια διευθυνση

ευπροσδεκτη κ παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εχεις πμ....

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκεφτομαι για αγορα κουκουλας και οχι αλυσιδας, τοποθετουνται πιο ευκολα (σε δυσκολες καιρικες συνθηκες) και ειναι ιδανικες για χαμηλου προφιλ.

Εδω υπαρχει το site.

Τις βρηκα και σε ενα μαγαζι εδω στην πολη μου, θα ρωτησω εαν τις εχει ιδια τιμη.

Link to comment
Share on other sites

αυτες δεν ειναι αλυσιδες απλες...ειναι και πιο ακριβες...

Link to comment
Share on other sites

αυτες δεν ειναι αλυσιδες απλες...ειναι και πιο ακριβες...

δεν ξερω εγω τα φοβαμαι τα τσουβαλια αυτα θα σκισουν γρηγορα κ θα πανε τζαμπα τα λεφτα καμια 80 ευρ

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω εγω τα φοβαμαι τα τσουβαλια αυτα θα σκισουν γρηγορα κ θα πανε τζαμπα τα λεφτα καμια 80 ευρ

αλυσιδες....και ευκολοφορετες...και πιο φθηνες!!!

Link to comment
Share on other sites

Μερικές διευκρινήσεις.

1. Αν κατάλαβα καλά τσουβάλια λέτε τις "πάνινες αλυσίδες" οι οποίες είναι καλές μόνο σε πάγο. Σε χιόνι (ειδικά φρέσκο) είναι σχεδον άχρηστες και καταστρέφονται εύκολα.

2. Οι αλυσίδες των 9 χιλ δεν πρόκειται να σπάσουν σε άσφαλτο (τα αυτοκίνητά μας δεν είναι τόσο βαριά για να μην αντέξουν) εκτός αν αρχισεις να οδήγεις πολύ άτσαλα. τα πλεονεκτήματα των 9 χιλ ειναι οτι εκτός από το ότι χωράνε πιο άνετα σε χαμηλωμένα αυτοκίνητα, είναι οι πολύ λιγότεροι κραδασμοί (άρα και λιγότερες φθορές σε αναρτήσεις και λαστιχα). 12 χιλ μόνο αν φορτώνεις υπερβολικα το αμάξι σου

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο εν μερη μια και στο δικο μου με 3.5 ποντους χαμηλωμα του φοραω 12χιλ, αλυσιδες..

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδες εδω και 3 χρονια εχω το τσουβαλι και περα το οτι δεν εχουν παθει απολυτως τιποτα αλλα πηγαινω και ανετος με 50-60χλμ :);)

τα ειχα αγορασει 130 πριν 3 χρονια..........

και το σημαντικοτερο δεν μ@μ@ει το λαστιχο οπως η αλυσιδα!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα γιατι μερικοι μερικοι εχουν μεγαλα λαστιχαα πχ 225 και η αλυσιδα κατεβαζει τον πλαστικο θολο κατω ετσι και πεσεις σε λακουβα,καλη ωρα εμενα...και που να δεις την λακκουβα στο χιονι...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια +1 για το τσουβαλι τις autoshock σε golf V 1.6.

Σε αρκετα δυσκολες συνθηκες χιονι και παγο με εβγαλε ασπροπροσωπο,πολυ καλη συμπεριφορα και το ειχα δυο μερες στο καιμακσαλαν χωρις να το βγαλω πουθενα..

Η αληθεια ειναι οτι εκανε ενα μικρο σκισιμο στην μια πλευρα ισως επειδη ξεχαστηκα και το πατησα το γκαζι καποιες στιγμες λιγο παραπανω.

Αλλα γενικα πολυ ευχαριστημενος.

Βεβαια ολα με μετρο ετσι...

Δεν περιμενω το χιονι να βρισκει στην μασκα και εγω να το παιζω εκχιονιστικο, μπροστοκινητο αμαξι ειναι,

οχι landcruiser.

Link to comment
Share on other sites

το δυχτι τις michelen που αγορασα προσφατα ειναι πολυ καλο και αθορυβο εντελος δεν καταλαβαινεις οτι φορας αλυσιδα. προσοχη ομως στο σπινιρισμα που εκανα και εγω σε μια εξαιρετικα δυσκολη κατασταση και τις εκανα κοματια. παντως τις συνιστω για αγορα

Link to comment
Share on other sites

τωρα που περασαν και τα δυσκολα χιονια τπτ νεες εντυπωσεις απο τα τσουβαλια (autoshock, michelin κτλ) εχει να πει κανεις?

απλα για να ξερουμε και για τον επομενο χειμωνα..

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τσουβαλι σκεφτομαι αλλα απ'οτι διαβαζω εδω και εκει,αν βρεις στεγνα ή παγο διαλυονται στα πρωτα μετρα.

Τις βρηκα στο εbay περιπου 50 ευρω με εξοδα αποτολης.ΛΕτε να ειναι μαιμου?

Link to comment
Share on other sites

Για δωσε κανενα λινκ..εκτος αν πουλαει μονο ενα οποτε οκ :D

Αν υπαρχει συμμετοχη μηπως να καναμε κανενα group buy ;

Τελικα ειναι μουφα.Ειναι ομως ακριβως τα ιδια και ισως ,λεω τωρα,ισως κατι να κανουν

http://tinyurl.com/5asn45

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδες εδω και 3 χρονια εχω το τσουβαλι και περα το οτι δεν εχουν παθει απολυτως τιποτα αλλα πηγαινω και ανετος με 50-60χλμ :D:D

τα ειχα αγορασει 130 πριν 3 χρονια..........

και το σημαντικοτερο δεν μ@μ@ει το λαστιχο οπως η αλυσιδα!!!! ;)

Ποσα χιλιομετρα πιστευεις οτι μπορουν να βγαλουν , με προσεκτικη οδηγηση?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή τα Χριστούγεννα θα κάνω μια ορεινή εκδρομή προς Καστοριά και επειδή δεν θέλω να βρεθώ εκτός απροόπτου σκέφτομαι να αγοράσω αλυσίδες ή

κουβέρτες... (βεβαια δεν νομίζω να μου ξαναχρειαστουν άμεσα οπότε δεν θελω κάτι πολυ ακριβο)

Επειδή φοβάμαι το ενδεχόμενο να γρατζουνίσω τις ζάντες (εχω το Golf V GT 225/45/17) σκέφτομαι για κουβέρτες...

1)Έχει κανείς αγοράσει πρόσφατα αλυσίδες ή κουβέρτες κι αν ναι από που?

2)Τι τιμές παιζουν?

3)Οι έχοντες εμπειρία από κουβέρτες ποια η γνώμη τους όσον αφορά την αποτελεσματικότητα τους?

4)Γνωρίζετε κάτι για τις MultiGrip που εχουν ειπωθεί σε αλλο topic?

Ευχαριστώ και ελπίζω απαντησει κανεις γιατι με ψιλοκαίει το θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Επιδη και εγω το εψαχνα το θέμα με αυτες τις κουβερτες επεσα πανω σε κατι γερμανικές RUD-matic λεγονται και ειναι εδω το αντοιστοιχο link

http://www.rud.com/en/produkte/schneekette.../softspike.html

Οι οποίες φαίνονται ανώτερης ποιότητας απο όλες τις αλλες που κοίταγα.

Μέσα τους εχουν σιδερο ψιλό που τις κανει ακομα πιο ανθεκτικές.

Η τιμη τους ειναι λιγο τσιμπιμένη τουλάχιστον για εμενα που εχω λαστιχο 225/40/R18 η auto plus τις έχει 170 ευρω.

Εγώ τις παράγκειλα απο ebay στα 111 ευρω με τα μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Εξετάστε το ενδεχόμενο αγοράς/τοποθέτησης χειμερινών ελαστικών και ξεχάστε οτιδήποτε άλλο.

Τα οφέλη είναι πολλαπλά :

- ασφαλέστερη οδήγηση σε συνθήκες ολισθηρότητας,

- συντήρηση των κανονικών σας ελαστικών,

- ταλαιπωρία τοποθέτησης αλυσίδων στο κρύο.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι μπορεί να είναι ότι καλύτερο τα χειμερινα ελαστικά αλλά για μία φορά το χρόνο που θα τα χρειαστώ δεν νομιζω οτι αξιζει...

Καμία αλλη πρόταση για κουβέρτες έχετε?

Μαρκα? Αποτελεσματικότητα? Τιμή? Καταστήματα στην Αθηνα?

Ποπο πολλές ερωτήσεις κάνω εε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.