Jump to content
pollakias

Γιατι θαμπωνει το μπαρμριζ

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους.

Δεν Ξερω αν το γραφω στη σωστη κατηγορια αλλα τελοσπαντων. Εχω ενα πολο 6n.

Λοιπον παιδια το προβλημα μου ειναι οτι το χειμωνα θαμπωνουν τα τζαμια. Πιστευω πως οχι μονο σε μενα! Τι κρυο βαζω, τι ζεστο, τι στη μεση του κλιματιστικου.....ΤΙΠΟΤΑ! Παντα θολωνει τουλαχιστον το μισο. Αυτο που το ξεθαμπωνει ειναι το air-condition, αλλα χειμωνιατικα να το εχω ανοιχτο δε λεει. Που πρεπει να ειναι το κλιματιστικο ωστε να ειναι ο.κ?

HELP!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους.

Δεν Ξερω αν το γραφω στη σωστη κατηγορια αλλα τελοσπαντων. Εχω ενα πολο 6n.

Λοιπον παιδια το προβλημα μου ειναι οτι το χειμωνα θαμπωνουν τα τζαμια. Πιστευω πως οχι μονο σε μενα! Τι κρυο βαζω, τι ζεστο, τι στη μεση του κλιματιστικου.....ΤΙΠΟΤΑ! Παντα θολωνει τουλαχιστον το μισο. Αυτο που το ξεθαμπωνει ειναι το air-condition, αλλα χειμωνιατικα να το εχω ανοιχτο δε λεει. Που πρεπει να ειναι το κλιματιστικο ωστε να ειναι ο.κ?

HELP!

γειασου,

το κλιματιστικο δεν πιραζι να το βαζεισ το χειμωνα...ισα ισα καλιτερα για τον κομπρεσσορα....

για το θαμπομα του μπαρμπριζ....ειναι νορμαλ το χειμωνα να θαμπονι αλα αμα παραεινε ισοσ εχεισ ιγρασια μεσα στο αυτοκινιτο για διαφορουσ λογουσ. μιποσ εινε βουλομενα τα λαστιχα απο το κλιμα προσ τα εξω και δεν μπορει να φιγι το νερο???μιποσ βαζι καπου νερο μεσα το αυτοκινιτο????

Link to comment
Share on other sites

B) - παρμπριζ ουτε φαμπριζ ή μπαρμριζ ,δοκιμασε εκτος απο αυτο που λεει ο φιλος Porschemultivan και προϊοντα του εμποριου ειδικα για το θολωμα των τζαμιων που πωλουν καταστηματα τυπου autoplus
Link to comment
Share on other sites

;) - κυκλοφορει εδω και μερικα χρονια ,καθαριζεις το τζαμι απο μεσα καλα και μετα το περνας με υπομονη παντου το σκουπιζεις και εισαι ΟΚ για μια σεζον - παρε ενα παραδειγμα πιο κατω αν πας σε καταστηματα τυπου autoplus και το ζητησεις θα το βρεις (!)

355_200.jpg421_100.jpg

Link to comment
Share on other sites

:) - δεν θυμαμαι τοτε ποσο το ειχα παρει ,υπολογισε φυσικα κατω απο 10 Ε γυρω στα 5-7 αλλα κραταει για καιρο δεν βαζεις συνεχεια μιλαμε για 2-3 χειμωνες τουλαχιστον (!)
Link to comment
Share on other sites

Λεω να βαλω κ στα πλαινα τζαμια αλλα εχω φιμε. πειραζει;

στις ζελατινες [φιμε] καλο ειναι να βαζεις μονο βρεγμενο δερμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια!

Πηγα κ πηρα ενα παρομοιο σαν αυτο της φοτο που ειναι παραπανω. Γραφει οτι κραταει για 15 μερες. Σαν πρωτη μερα τα πηγε πολυ καλα. εκει που δεν εβλεπα τιποτα απο τα πλαινα παραθυρα, το παρμπριζ(του ειχα περασει το σπρει) θαμπωσε πολυ λιγο, πανω πανω. Κ απο τιμη 5 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Λεω να βαλω κ στα πλαινα τζαμια αλλα εχω φιμε. πειραζει;

:) - φιλε μου αν πιασει θαμπαδα μεταξυ ζελατινας και τζαμιου οτι και να βαλεις δεν φευγει λογικο δεν ειναι ? μονο ο αερας θα βοηθησει και φυσικα κανενος ειδους σπρευ/πανι (!)

Link to comment
Share on other sites

Οταν ελεγα για τα φιμε, εννοω αν τα καταστρεφει το σπρει αυτο. Αλλα δε νομιζω. Οσο για το αυτοκινητο μου, εχει καποιες μικροφθορες στα λαστιχα απο τις πορτες. Λογικο ειναι μετα απο τοσα χρονια πιστευω. Αληθεια, αν αλλαξω το λαστιχο γυρο απο την παρτα ποσο περιπου παει? Ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους.

Δεν Ξερω αν το γραφω στη σωστη κατηγορια αλλα τελοσπαντων. Εχω ενα πολο 6n.

Λοιπον παιδια το προβλημα μου ειναι οτι το χειμωνα θαμπωνουν τα τζαμια. Πιστευω πως οχι μονο σε μενα! Τι κρυο βαζω, τι ζεστο, τι στη μεση του κλιματιστικου.....ΤΙΠΟΤΑ! Παντα θολωνει τουλαχιστον το μισο. Αυτο που το ξεθαμπωνει ειναι το air-condition, αλλα χειμωνιατικα να το εχω ανοιχτο δε λεει. Που πρεπει να ειναι το κλιματιστικο ωστε να ειναι ο.κ?

HELP!

το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με το πόλακι μου φίλε ειδικά τον χειμώνα.Αυτό που έκανα είναι να καθαρίζω συχνότερα τα τζάμια με αζακ και να αντικαταστήσω το φίλτρο καμπίνας με ένα φίλτρο ενεργού άνθρακα.Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισα από τότε.Αν δεν βρήκες λύση στο πρόβλημα σου με αυτα που έλεγαν τα υπόλοιπα μέλη,δοκίμασε το,δεν έχεις να χάσεις και τπτ!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν ελεγα για τα φιμε, εννοω αν τα καταστρεφει το σπρει αυτο. Αλλα δε νομιζω. Οσο για το αυτοκινητο μου, εχει καποιες μικροφθορες στα λαστιχα απο τις πορτες. Λογικο ειναι μετα απο τοσα χρονια πιστευω. Αληθεια, αν αλλαξω το λαστιχο γυρο απο την παρτα ποσο περιπου παει? Ξερει κανεις?

κανει ζημια αυτο ενοουσα αλλα να ξερεις πως για την θαμπαδα εσωτερικα το καλητερο και πιο σωστο ειναι να βαζεις το αιρ κοντισιον στην ενδειξη για τα τζαμια ητε στο ζεστο ητε στο κρυο [αναλογα με την θερμοκρασια που θες στο αυτοκινητο σου] :lol:

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη, ειχα και γω ενα παρομοιο προβλημα, μονο που ηταν πολυ πιο σοβαρο!

Για καποια περιοδο θαμπωναν συνεχεια τα τζαμια σε μεγαλο βαθμο, και μετα απο πολυ ψαξιμο, η αιτια ηταν η εξης:

Το λαστιχο του πορτ-μπαγκαζ δεν ηταν πολυ στα καλα του, με αποτελεσμα να βαζει (ελαχιστο) νερο μεσα, και αυτο πηγαινε στο χωρο της ρεζερβας, οποτε δε φαινοταν πουθενα!!

Το νερο αυτο λοιπον το χειμωνα, την μερα με τη ζεστη εξατμιζοταν και 'κολλουσε' στα τζαμια απο μεσα, και το βραδυ εξαφανιζοταν, και μετα την αλλη μερα το ιδιο παλι μεχρι που χανοταν. Μεχρι που εβρεχε και γεμιζε παλι και φτου και απο την αρχη :ρ

Τελικα μετα απο τη σχετικη φασαρια βεβαιως στην vw, αλλαξα την τσιμουχα γυρω γυρω του πορτ μπαγκαζ..

Link to comment
Share on other sites

στο παλιο καρ ειχα το ιδιο προβλημα κ ειχα βαλει κ εγω ενα ειδικο υγρο που το απλωνεις με πανακι στο τζαμι και για 5 χρονια δεν το ειδα να ξαναθαμπωνει με μια εφαρμογη μονο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.