Jump to content
mixalisnaxos

Rns510

Recommended Posts

Απο οτι μου ειπαν στην vw τα εργοστασιακα navi συνεργαζονται πιο σωστα μεσω του can bus με το navi.Π.χ. οταν βρισκεσαι σε τουνελ δεν χανει το σημα,μετραει ταχυτητα και δινει πιο ακριβη στιγμα.Α,και κατι ακομα συγκριτικα με το htc700 ,αν δεν κανω λαθος ετσι λεγεται,δεν εχει καμια σχεση.Εχει λιγο καλυτερους χαρτες,ομως καθυστερη παρα πολυ σε σχεση με το RNS.Το RNS σου δειχνει το σωστο στιγμα με πολυ μεγαλη ακριβεια και ταχυτητα.

Συγνωμη ...αλλα αυτο δεν υσχυει......

Το να μην χανει το στιγμα στο tunel ειναι καθαρα και μονο θεμα προγραμματος.Ειναι απλα ενας μαθηματικος αλγοριθμος που υπολογιζει συμφωνα με την ταχυτητα που ειχες κατα την εισοδο σου στο τουνελ την αποσταση και σε ειδοποιει για ενδεχομενη αλαγη πορειας στο τελος του τουνελ π.χ.Ειναι καθαρα δηλαδη μια virtual πλοηγηση.Σε ολο αυτο ,προυποθεση ειναι να μην μεταβαλεις κατα πολυ την ταχυτητα σου μεσα στο τουνελ.Αυτο το συστημα υπαρχει ηδη στο I-Go,mio map και σε αλλα προγραμματα,τα οποια δεν συνεργαζοντε με συστηματα αυτοκινητου....Στο Destinator μαλλον θα το βαλουν στο 8.... :cry:

Το θεμα της ακριβεια του στιγματος ειναι καθαρα θεμα καλης ληψης κεραιας και χαρτων...!!!!

δυστυχως ομως οι χαρτες απεχουν πολυ ακομα απο πχ τις NGI που δειχνουν και καθε χωματοδρομο σε καθε ερημοχωρι...

Συμφωνω ...για τους χαρτες ....

Την Ελλάδα οι μεγαλες εταιρειες χαρτων οπως η navteq την εχουν γραμενη.....λογω της μικρης ακομα αγορας ..... :cry:

Link to comment
Share on other sites

πως να μην ειναι μικρη η αγορα.. 1400 ευρω και απο ebay κιολας.. παρα πολλα τα λεφτα.. στην αντιπροσωπεια ποσο εχει?

H Navteq δινει τους χαρτες της και για αλλα προγραμματα πλοηγησης που τρεχουν πχ σε Pocket pc.

Εννοω μικρη αγορα σε σχεση με το ποσο οι Ελληνες χρησιμοποιουν καποιο προγραμμα "δορυφορικης πλοηγησης".Ας μην ξεχναμε βεβαια οτι τα πρωτα βηματα εγιναν το 2004 στους Ολυμπιακους αγωνες!!!

Βεβαια μεσα σε 4 χρονια εχουμε κανει μεγαλη προοδο ,σχετικα με το "ποσοι" χρησιμοποιουν πλοηγηση σημερα στην Ελλάδα.Παρολα αυτα παραμενουμε ακομα μια μικρη αγορα για τις μεγαλες εταιρειες του χωρου χωρις να τους προκαλουμε καποιο ενδιαφερον για ανάπτυξη χαρτων και γεωγραφικων δεδομενων.

Αν δεν ηταν η Ngi απο την μια και η Creative image απο την αλλη(ελληνικοτατες εταιρειες) ....δυστυχως στη ελλάδα θα ξεραμε το gps οπως πριν απο λιγα χρόνια

Αν δεν κανω λαθος στην αντιπροσωπεια το χρεωνουν 2500 με 2800.....μόνο!!!! :lol::wacko:tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απλα ενας μαθηματικος αλγοριθμος που υπολογιζει συμφωνα με την ταχυτητα που ειχες κατα την εισοδο σου στο τουνελ την αποσταση και σε ειδοποιει για ενδεχομενη αλαγη πορειας στο τελος του τουνελ π.χ.Ειναι καθαρα δηλαδη μια virtual πλοηγηση.Σε ολο αυτο ,προυποθεση ειναι να μην μεταβαλεις κατα πολυ την ταχυτητα σου μεσα στο τουνελ.

Αυτο ακριβως κανει το can bus ειτε σταματησεις στο τουνελ ή μεταβαλλεις την ταχυτητα σου δινει πληροφοριες στο navi και σου δειχνει πιο σωστα το στιγμα σου.Οπως επισης οταν σου λεει να στριψης ξερει απο το τιμονι αν εστριψες ή οχι.Ολα αυτα βασικα για να εχεις πιο γρηγορη και σωστη πληροφορια κατα την διαρκεια της πλοηγησης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα!!!!!!!

Πολυ ενδιαφερουσες οι πληροφοριες που δινετε.

Ειλικρινα βοηθατε παρα πολυ ολους εμας που ψαχνομαστε να κανουμε το ιδιο με εσας στα αυτοκινητα μας..

Να ρωτησω κατι?

Την κεραια του gps που την τοποθετησατε??

Link to comment
Share on other sites

Η κεραια που βλεπω στη φωτογραφια ειναι τοποθετημενη στην κονσολα πισω απο τη θεση που θα μπει το RNS στη θεση του υπαρχοντος RCD300 ή λεω μ...ιες

?

Δεν εχω βγαλει ποτε το RCD βλεπεις και δεν εχω εικονα απο το πως ειναι το ταμπλο απο πισω...

Σ αυτη τη θεση που αναφερω εχει καλο σημα δορυφορων αραγε?

Εχω ακουσει απο διαφορους οτι το τοποθετουν καπου αριστερα απο το καντραν για ακομα καλυτερη ληψη , αλλα εγω δεν ψηνομαι να αρχισω να λυνω το ταμπλο του αυτοκινητου για να αβλω απλα την κεραια...

Καποιοι αλλοι μου ειπαν για μαγνητικη κεραια που μπαινει πισω απο τη μοναδα του RNS-510....

Ισχυει κατι τετοιο?Ειναι παρομοιο με τη φωτογραφια του παραπανω ποστ του φιλου μας DiS??

Thanks....

Edited by dimitris
Link to comment
Share on other sites

Η ΟΕΜ κεραία είναι μία και είναι μαγνητική

kk2qqw986f325cmxmjfr_thumb.jpg

Η ΟΕΜ θέση της κεραίας είναι στον ουρανό του αυτοκινήτου.

Αυτή είναι η εύκολη λύση. Το σήμα δεν επηρεάζεται.

fennt677iz3fpa37xfzf.jpg

Σωστος ο Δημήτρης...... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να ψηνεσαι η οχι! για να αλλαξεις το RCD σου με οτιδήποτε θελεις αυτη την διαδικασια! ακομα και ανταπτορα να του κουμπωσεις! και επειτα αυτο που σου δειχνει ο Dis νομιζω απέχει 3-4 βιδες απο το πως ειναι το Golf sΟυ normal!!! Dis Σε χρειαζομαι για κατι!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.εχω παραγγειλει το tiguan με το rns 510 σε συνδυασμο με καμερα οπισθοπορειας.

εχει κοιταξει κανεις απο εσας που το εχετε ηδη τι δυνατοτητες εχουμε για εγκατασταση tv tuner???

στο touareg που το δινουν με το 510 υπαρχει η δυνατοτητα εγκαταστασης δεκτη απο το εργοστασιο αλλα για το tiguan δεν υπαρχει κωδικος....... και απ'οτι διαπιστωσα δεν ειναι και προθυμοι να το εγκαταστησουν εδω στην ελλαδα......

επισης για να βλεπετε και εικονα εν κινηση εχετε κανει κατι???καπου ειχα διαβασει για καποιον κοφτη.....αν και στην αντιπροσωπεια μου εχουν πει οτι δεν σπαει με τιποτα........

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.εχω παραγγειλει το tiguan με το rns 510 σε συνδυασμο με καμερα οπισθοπορειας.

εχει κοιταξει κανεις απο εσας που το εχετε ηδη τι δυνατοτητες εχουμε για εγκατασταση tv tuner???

στο touareg που το δινουν με το 510 υπαρχει η δυνατοτητα εγκαταστασης δεκτη απο το εργοστασιο αλλα για το tiguan δεν υπαρχει κωδικος....... και απ'οτι διαπιστωσα δεν ειναι και προθυμοι να το εγκαταστησουν εδω στην ελλαδα......

επισης για να βλεπετε και εικονα εν κινηση εχετε κανει κατι???καπου ειχα διαβασει για καποιον κοφτη.....αν και στην αντιπροσωπεια μου εχουν πει οτι δεν σπαει με τιποτα........

Νομιζω οτι υπαρχουν Tv free Ανταπτορες αλλα και χωρις αυτους απλα μπορεις να μην συνδεσεις το καλωδιο που δινει το Gala... γενικα στα προχειρα στα λεω αυτα και χωρις να μαι σιγουρος αλλα σιγουρο ειναι οτι σπαει:) ...και για τα Vista ετσι ελεγαν οτι δεν θα σπασουν με τπτ και τα σπασμενα κυκλοφορισαν πιο γρηγορα απο τα αυθεντικα:Ρ

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟΣ!:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.εχω παραγγειλει το tiguan με το rns 510 σε συνδυασμο με καμερα οπισθοπορειας.

εχει κοιταξει κανεις απο εσας που το εχετε ηδη τι δυνατοτητες εχουμε για εγκατασταση tv tuner???

στο touareg που το δινουν με το 510 υπαρχει η δυνατοτητα εγκαταστασης δεκτη απο το εργοστασιο αλλα για το tiguan δεν υπαρχει κωδικος....... και απ'οτι διαπιστωσα δεν ειναι και προθυμοι να το εγκαταστησουν εδω στην ελλαδα......

επισης για να βλεπετε και εικονα εν κινηση εχετε κανει κατι???καπου ειχα διαβασει για καποιον κοφτη.....αν και στην αντιπροσωπεια μου εχουν πει οτι δεν σπαει με τιποτα........

Σπαει και παρασπαει.....

αλλα να ξερεις οτι οταν θα βλεπεις dvd εν κινηση....δεν θα εχεις navigation...μιας και οι ανταπτορες που κανουν αυτη την δουλεια ...απλως κοροιδευουν τους αισθητηρες του abs και το αυτοκινητο φαινεται ακινητο!!!!

Ενας τετοιος ανταπτορας πχ ειναι αυτος εδω:

http://cgi.ebay.pl/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...n%3D4%26ps%3D41

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.

για τηλεοραση υπαρχει καποιος απο εδω που να εχει κανει την μοντιφα????

επισης ξερουμε με τι χαρτες ερχεται το ναβι απο γερμανια????

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.

για τηλεοραση υπαρχει καποιος απο εδω που να εχει κανει την μοντιφα????

επισης ξερουμε με τι χαρτες ερχεται το ναβι απο γερμανια????

Εγω παντως δεν το εχω βαλει....το θεωρω και αχρηστο να σου πω την αληθεια.....

Το δικο μου ειχε ερθει με την εκδοση V1 παρολο που ειχε κυκλοφορησει η V2....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον συμφωνα με αυτο το VIDEO πιασανε στην Πράγα καποιους που ειχαν κλεψει απο το εργοστασιο 200 RNS510....!!!!!!

Οποτε ξεχαστε για λιγο καιρο φθηνά rns510 στο Ebay!!... tongue.giftongue.giftongue.gif

Edited by MaxSto
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον συμφωνα με αυτο το VIDEO πιασανε στην Πράγα καποιους που ειχαν κλεψει απο το εργοστασιο 200 RNS510....!!!!!!

Οποτε ξεχαστε για λιγο καιρο φθηνά rns510 στο Ebay!!... tongue.giftongue.giftongue.gif

Απορια.Αν αγορασεις ενα κλεμενο χωρις να το ξερεις,μπορουν να σε εντοπισουν?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, λέγεται (δεν ξέρω αν ισχύει), ότι αν επιχειρηθεί αναβάθμιση ενός RNS510 σε αυτοκίνητο στο οποίο δεν είναι "δηλωμένο" κλειδώνεται.

Αυτο υσχυει τελικά Δημήτρη......

Το διαστάυρωσα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Hi MaxSto είμαι νέος εδω και με έφερε ο Δημήτρης (Dis) ενδιαφέρομε να αγοράσω απο eBay ενα MDF2 ή 3 και μου είπε οτι ίσως να ξέρεις κάποιον έμπιστο πωλητη ή τον τρόπο να ελέγξω αν ειναι κλεμμένο ή οχι???

Εχω βρει ενα (του το εχω πει του δημητρη) για κοίτα και εσύ σαν μουφα μου φαίνεται!!!

http://cgi.ebay.com/Navigation-Display-Bed...1QQcmdZViewItem

Εχεις να προτείνεις κατι ??

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Hi MaxSto είμαι νέος εδω και με έφερε ο Δημήτρης (Dis) ενδιαφέρομε να αγοράσω απο eBay ενα MDF2 ή 3 και μου είπε οτι ίσως να ξέρεις κάποιον έμπιστο πωλητη ή τον τρόπο να ελέγξω αν ειναι κλεμμένο ή οχι???

Εχω βρει ενα (του το εχω πει του δημητρη) για κοίτα και εσύ σαν μουφα μου φαίνεται!!!

http://cgi.ebay.com/Navigation-Display-Bed...1QQcmdZViewItem

Εχεις να προτείνεις κατι ??

Sorry που παίρνω τον λόγο, αλλά αυτό που βρήκες, αφορά μόνο την οθόνη (ανταλλακτικό) και δεν είναι πηγή ήχου.

Λέει :

I sell only Tauchscreen Display

(((( NOT NAVIGATION SYSTEM ))))

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Hi MaxSto είμαι νέος εδω και με έφερε ο Δημήτρης (Dis) ενδιαφέρομε να αγοράσω απο eBay ενα MDF2 ή 3 και μου είπε οτι ίσως να ξέρεις κάποιον έμπιστο πωλητη ή τον τρόπο να ελέγξω αν ειναι κλεμμένο ή οχι???

Εχω βρει ενα (του το εχω πει του δημητρη) για κοίτα και εσύ σαν μουφα μου φαίνεται!!!

http://cgi.ebay.com/Navigation-Display-Bed...1QQcmdZViewItem

Εχεις να προτείνεις κατι ??

Φιλε μου αυτο οντως ειναι μονο η οθονη και οχι πηγη ...οπως λεει και ο φιλος ο Κωστας ...

Τωρα στο Ebay εχουν ελατωθει κατα πολυ οι πωλητες που το εδιναν ...και αυτο μετα απο την συληψη καποιων στην Πραγα που ειχαν κλεψει γυρω στα 200 κοματια...και σιγουρα δεν θα ηταν η πρωτη φορα :)

Τωρα οι μονοι που εχουν μεινει πουλανε γυρω στα 1600 ...οπως εδω :

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/New-VW-Toua...sspagenameZWD1V

Στειλε αν θες και ενα mail στο : navivag@hotmail.com

Ειναι ο Ισπανος που το πηρα εγω....και ρωτα τον αν εχει.. B)

Sorry που παίρνω τον λόγο, αλλά αυτό που βρήκες, αφορά μόνο την οθόνη (ανταλλακτικό) και δεν είναι πηγή ήχου.

Λέει :

I sell only Tauchscreen Display

(((( NOT NAVIGATION SYSTEM ))))

Κώστας

Πολυ σωστα Κώστα..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, επανέρχομαι με ενα νεο Link

http://cgi.ebay.ie/DVD-VW-MFD2-MFD-2-SAT-N...1QQcmdZViewItem

Μερικές ακόμα ερωτήσεις και δεν θα σας κουράσω αλλο

1)Το (Buy It Now price:) σημαίνει οτι το αγοράζεις μονο σε αυτη την τιμη?? γιατι αυτος δεν εχει πλειοδοσία??

2)Πως σας φαίνεται το παραπάνω μηχάνημα?? (γιατί δεν με βλέπω για το rns510)

3)Το (PART NUMBER :1KO 035 198 C) είναι το serial number του μηχανήματος και πως μπορούμε να επιβεβαιώσουμε οτι ειναι "ΚΑΘΑΡΟ!!!"

4)H τιμή του ειναι 563 ευρω συν 48 ευρω τα μεταφορικά, εγω εκτός απο αυτα επιβαρύνομαι και με κατι αλλο αν το αγοράσω με PayPal.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, επανέρχομαι με ενα νεο Link

http://cgi.ebay.ie/DVD-VW-MFD2-MFD-2-SAT-N...1QQcmdZViewItem

Μερικές ακόμα ερωτήσεις και δεν θα σας κουράσω αλλο

1)Το (Buy It Now price:) σημαίνει οτι το αγοράζεις μονο σε αυτη την τιμη?? γιατι αυτος δεν εχει πλειοδοσία??

2)Πως σας φαίνεται το παραπάνω μηχάνημα?? (γιατί δεν με βλέπω για το rns510)

3)Το (PART NUMBER :1KO 035 198 C) είναι το serial number του μηχανήματος και πως μπορούμε να επιβεβαιώσουμε οτι ειναι "ΚΑΘΑΡΟ!!!"

4)H τιμή του ειναι 563 ευρω συν 48 ευρω τα μεταφορικά, εγω εκτός απο αυτα επιβαρύνομαι και με κατι αλλο αν το αγοράσω με PayPal.

Νίκο...

1. Μπορεις να το αγορασεις αμεσα...χωρις να περιμενεις να τελειωσει η δημοπρασια.

2.Ας μιλησουν αυτοι που το εχουν δουλεψει.

3.Δυσκολα μπορεις να το επιβεβαιωσεις....αλλα αυτο δεν ειναι το serial...ειναι ο κωδικος που εχει για παραγγελια απο την VW.

4. Οχι δεν χρεωνεσε κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Νίκο...

1. Μπορεις να το αγορασεις αμεσα...χωρις να περιμενεις να τελειωσει η δημοπρασια.

2.Ας μιλησουν αυτοι που το εχουν δουλεψει.

3.Δυσκολα μπορεις να το επιβεβαιωσεις....αλλα αυτο δεν ειναι το serial...ειναι ο κωδικος που εχει για παραγγελια απο την VW.

4. Οχι δεν χρεωνεσε κατι αλλο

Ευχαριστω για ολα MaxSto

Link to comment
Share on other sites

2) Είναι το MFD2 version C (DVD). Το ίδιο έχω κι εγώ. Παίζει μόνο Audio-CD και κατά την πλοήγηση πρέπει να έχει φορτωμένο το DVD. Οπότε οποιαδήποτε λύση mp3 (iPod, usb κτλ) είναι επιτακτική.

Νομίζω μπορείς να το βρεις σε καλυτερή τιμή.

3) Το part number είναι part number...ότι είπε ο Maxto, MFD2 λιγότερες πιθανότητες να είναι κλεμμένο σε σχέση με ένα MFD3 και δεν κλειδώνει.

Γεια σου Δημητρη.

Τι να σου πω είμαι πολύ μπερδεμένος γιατι αυτα τα MFD έχουν επάνω εκτος απο το εφέ και το Navi οτι έχει και το RCD που εχω τώρα. Βέβαια επιδη το ψάχνω εδω και καιρο εχω βρει και αλλεσ λύσεις με τελευταία αυτη που τα έχει ολα επάνω και είναι απο οτι λεει και συμβατη με την VW

http://www.witson.com/view_pro.php?id=1154

Για ρίξε και εσυ μια ματια πως σου φαίνεται? ξέρεις κατι για αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Τί να σου πω....η τρίτη διαφορετική ονομασία που βλέπω γι' αυτό το κινέζικο...

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?s=&...st&p=230380

http://www.car-gps.gr/w720navi.html

αν κάνει όσα αναφέρονται θα είναι πολύ καλό, αν θα τα κάνει και για μεγάλο χρονικό διάστημα θα είναι σίγουρα καλύτερο..... :(

πάντως δεν νομίζω πως αξίζει το MFD2 πλέον, ειδικά σε τέτοια τιμή. Περίμενε να βρεις ένα MFD3.

Δημητρη δεν τα ξέρω και τοσο καλα τα δυο αυτα μηχανηματα (σε προδιαγραφές) αλλα νομιζω οτι δεν διαφέρουν και σε πολλα ουτε ΒΤ εχουν ουτε USB τι να πω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.