Jump to content
mixalisnaxos

Rns510

Recommended Posts

Γιατι κολλήσατε στο gala μια λειτουργία που δεν χρησιμοποιει κανενας!!!

Πολυ συζήτηση για το τίποτα.

Απλά για να μάθουμε κάτι παραπάνο. Πέρα απ' αυτό, όλοι με εργοστασιακό ράδιο (και όχι μόνο VAG) τη χρησιμοποιούν, παρότι οι περισσότεροι απ' αυτούς δεν το γνωρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Απλά για να μάθουμε κάτι παραπάνο. Πέρα απ' αυτό, όλοι με εργοστασιακό ράδιο (και όχι μόνο VAG) τη χρησιμοποιούν, παρότι οι περισσότεροι απ' αυτούς δεν το γνωρίζουν.

Θα κοιτάξω το vag com και θα σου πω ειλικρινά και εγω είχα πρόβλημα με το gala γιατί κάνω συνέχεια αναβαθμισεις στο RNS ειδικά όταν έβαλα την 3980 όπου σε αυτήν την έκδοση έκανε ένα partition παραπάνω στο σκληρό δίσκο και για να λειτουργήσουν σωστά οι χάρτες έπρεπε να βγουν οι χάρτες v8.

Οπότε φίλε μου, λες να το βάλω άφοβα και με οποιοδήποτε firmware? αν χρειαστώ το update που λες, θα μπορείς να με βοηθήσεις με τη διαδικασία γιατί δεν τη γνωρίζω?

ευχαριστώ

Αν έχεις το γνωστό πρόβλημα με το λεγόμενο battery drain τότε ναι πέρασε απο το Σπιτι να σου κάνω το update sto can gateway και σαν δώρο θα σου βάλω το vim

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

Y.Γ. Αν το έχεις κατεβάσει απο filesonic και εσύ μήπως μπορείς να

μου πεις αν είχες πρόβλημα με το part12 που προκύπτει μετά το πρώτο extract

στα αρχικά 8 rar parts του αρχείου;

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Οκ το κατέβασα από αλλού και είμαστε οκ.

Τα περιεχόμενα του χάρτη απλά τα ρίχνουμε

χύμα σε ενα DVD και τα εισάγουμε στο RNS

για εγκατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω ότι έχω κάνει enable to video in motion οποίος θέλει μου το ζητάει και του το δίνω για εκδόσεις 3810 και πάνω

Μπορώ να έχω το video in motion? Έχω FW3810 και V7.1 χάρτες, αλλά μάλλον αύριο θα βάλω το FW3980 και V8 χάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Για το video in motion να υποθέσω πως είναι κάποιο σπάσιμο στην συσκευή

και αν κάνεις κάποιο software update το χάνεις;

Αν ναι θα ήθελα και εγώ την διαδικασία ενεργοποίησης!

Link to comment
Share on other sites

Για το video in motion να υποθέσω πως είναι κάποιο σπάσιμο στην συσκευή

και αν κάνεις κάποιο software update το χάνεις;

Αν ναι θα ήθελα και εγώ την διαδικασία ενεργοποίησης!

Δεν είναι ακριβώς σπάσιμο, αλλά μια παραμετροποίηση της συσκευής. Υπάρχει μια παράμετρος του προγράμματος (firmware) που ορίζει σε ποια ταχύτητα θα μαυρίσει η οθόνη. Συνήθως η τιμή αυτή είναι στα 15km/h. Το ζητούμενο λοιπόν είναι να αλλάξεις αυτήν τιμή στα π.χ. 300km/h. Αυτό λοιπόν που κάνουν είναι η τροποποίηση του κατάλληλου αρχείου στο cd του firmware. Δεν είναι δύσκολη διαδιασία, αλλά ούτε και τόσο εύκολη ώστε να δώσεις έναν μπούσουλα. Γι' αυτό υπάρχουν ειδικά δισκάκια με τα πιο απαραίτητα αρχεία, ώστε το RNS510 να νομίζει πως φορτώνει κάποιο firmware, στην πραγματικότητα όμως αλλάζει μόνον αυτήν την παράμετρο. Έτσι αυτή η διαδικασία τελειώνει σε 1-2 λεπτά, ενώ η φόρτωση νέου firmware θέλει 50-60 λεπτά. Σημειωτέων πως η τρέχουσα έκδοση του firmware δεν αλλάζει με τη διαδικασία αυτή. Αν είχες π.χ. την 3810 πριν θα έχεις την 3810 και μετά.

Αυτή τη διαδικασία πρέπει να την επαναλάβεις κάθε φορά που φορτώνεις νέο firmware, ανεξάρτητα από το αν κάνεις upgrade ή downgrade.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς σπάσιμο, αλλά μια παραμετροποίηση της συσκευής. Υπάρχει μια παράμετρος του προγράμματος (firmware) που ορίζει σε ποια ταχύτητα θα μαυρίσει η οθόνη. Συνήθως η τιμή αυτή είναι στα 15km/h. Το ζητούμενο λοιπόν είναι να αλλάξεις αυτήν τιμή στα π.χ. 300km/h. Αυτό λοιπόν που κάνουν είναι η τροποποίηση του κατάλληλου αρχείου στο cd του firmware. Δεν είναι δύσκολη διαδιασία, αλλά ούτε και τόσο εύκολη ώστε να δώσεις έναν μπούσουλα. Γι' αυτό υπάρχουν ειδικά δισκάκια με τα πιο απαραίτητα αρχεία, ώστε το RNS510 να νομίζει πως φορτώνει κάποιο firmware, στην πραγματικότητα όμως αλλάζει μόνον αυτήν την παράμετρο. Έτσι αυτή η διαδικασία τελειώνει σε 1-2 λεπτά, ενώ η φόρτωση νέου firmware θέλει 50-60 λεπτά. Σημειωτέων πως η τρέχουσα έκδοση του firmware δεν αλλάζει με τη διαδικασία αυτή. Αν είχες π.χ. την 3810 πριν θα έχεις την 3810 και μετά.

Αυτή τη διαδικασία πρέπει να την επαναλάβεις κάθε φορά που φορτώνεις νέο firmware, ανεξάρτητα από το αν κάνεις upgrade ή downgrade.

+10000000000

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα την διαδικασία σε μερικά forums όπως το GPS underground κτλ.

Κατέβασα και τα σχετικά αρχεία για το VIM.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την επαλήθευση πάντως! :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξω το vag com και θα σου πω ειλικρινά και εγω είχα πρόβλημα με το gala γιατί κάνω συνέχεια αναβαθμισεις στο RNS ειδικά όταν έβαλα την 3980 όπου σε αυτήν την έκδοση έκανε ένα partition παραπάνω στο σκληρό δίσκο και για να λειτουργήσουν σωστά οι χάρτες έπρεπε να βγουν οι χάρτες v8.

Αν έχεις το γνωστό πρόβλημα με το λεγόμενο battery drain τότε ναι πέρασε απο το Σπιτι να σου κάνω το update sto can gateway και σαν δώρο θα σου βάλω το vim

Σε ευχαριστώ πολύ.

Μια ερώτηση, το rns όταν το έχεις σε λειτουργία πλοηγού μπορεί να παίζει συγχρόνως ράδιο ή μουσική από cd ή memory card?

ευχαριστώ

Edited by ladaros
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.

Μια ερώτηση, το rns όταν το έχεις σε λειτουργία πλοηγού μπορεί να παίζει συγχρόνως ράδιο ή μουσική από cd ή memory card?

ευχαριστώ

Ναι, Ναι, και Ναι.:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Έφτασαν σήμερα τα πραγματάκια (RNS510 και RVC) και αναμένεται πάλι μεγάλο project

εγκατάστασης με τόσα ξηλώματα που θα χρειαστούν...

Ελπίζω να έχουμε αίσιο τέλος όπως είχαμε και με τα xenon :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση και από εμένα.

Στην πλοήγηση με το RNS οι ονομασίες των δρόμων είναι λογικό

να είναι στα λατινικά;

Οι χάρτες είναι έκδοση 8 αλλά δεν ξέρω αν είναι east ή west europe..

Επίσης αν ξέρει κάποιος το συνδυασμό κουμπιών για reboot στο RNS

με το star button ας με διαφωτίσει..

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση και από εμένα.

Στην πλοήγηση με το RNS οι ονομασίες των δρόμων είναι λογικό

να είναι στα λατινικά;

Οι χάρτες είναι έκδοση 8 αλλά δεν ξέρω αν είναι east ή west europe..

Επίσης αν ξέρει κάποιος το συνδυασμό κουμπιών για reboot στο RNS

με το star button ας με διαφωτίσει..

Ναι .λογικό ή μάλλον απαραίτητο είναι, εφόσον το RNS510 δεν αποτυπώνει ελληνικούς χαρακτήρες. Αυτό είναι θέμα του firmware. Όσο να 'ναι στις τελευταίες εκδόσεις του firmware προστέθηκαν μεταξύ άλλων ρώσικα και αραβικά, οπότε υπάρχει μια ελπίδα την επόμενη φορά να δούμε και ελληνικά. Η έκδοση 8 του χάρτη που κυκλοφορεί σήμερα στο διαδίκτυο είναι της Ανατολικής Ευρώπης. Εφόσον έχεις έκδοση firmware από 3970 και πάνω μπορείς να δεις από το setup ποιούς χάρτες φοράς. Απλά, πάτα το πλήκτρο SETUP για περίπου 5 δευτερόλεπτα. Μετά την αρχική οθόνη επιλογών εμφανίζεται μια δεύτερη με τις επιλογές "FM", "ΑΜ" και "Version Information". Επιλέγεις τις πληροφρίες έκδοσης και έχεις την απάντησή σου.

Για την επανεκκίνηση (reboot) του RNS510 πρέπει να πατηθούν ταυτόχρονα τα πλήκτρα: "<", ">" και "*"

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση!

Το κρυφού μενού μπορώ να το ενεργοποιήσω με το vcds στο channel 50 του navigation

κάνοντας την τιμή 0 --> 1;

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση!

Το κρυφού μενού μπορώ να το ενεργοποιήσω με το vcds στο channel 50 του navigation

κάνοντας την τιμή 0 --> 1;

Ναι, είναι ένας από τους τρόπους. Ο άλλος είναι παρόμοιος με την ενεργοποίηση το VIM.

Link to comment
Share on other sites

Έλα όμως που με τίποτα δεν θέλει να κάνει rebbot για να πάρει αυτή την αλλαγή

στο channel 50.

Με το παραπάνω θέλω να ενεργοποιήσω το μεγάλο κρυμμένου μενού (αν υπάρχει)

που έχει και την επιλογή για το loudness..

Όσες φορές και να πατήσω στιγμιαία τα 3 πλήκτρα (< > *) αυτό το μόνο που κάνει

είναι να εμφανίζει ένα help μήνυμα για την φωνητική λειτουργία που αντιστοιχεί στο

star πλήκτρο όταν το πατάς και μόνο του...

Aπό το 2ο μικρό setup menu (με τις 3 επιλογές FM AM και version) είδα πως

οι χάρτες στον δίσκο είναι 75xx άρα νομίζω πως δεν είναι οι τελευταίοι οι οποίοι από

οτι έχω δει αναφέρονται ως 7673..

Οι χάρτες με ποιά μορφή πρέπει να εγγραφούν σε DVD για να τους διαβάσει

το RNS και να ξεκινήσει η αναβάθμιση;

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Έλα όμως που με τίποτα δεν θέλει να κάνει rebbot για να πάρει αυτή την αλλαγή

στο channel 50.

Με το παραπάνω θέλω να ενεργοποιήσω το μεγάλο κρυμμένου μενού (αν υπάρχει)

που έχει και την επιλογή για το loudness..

Όσες φορές και να πατήσω στιγμιαία τα 3 πλήκτρα (< > *) αυτό το μόνο που κάνει

είναι να εμφανίζει ένα help μήνυμα για την φωνητική λειτουργία που αντιστοιχεί στο

star πλήκτρο όταν το πατάς και μόνο του...

Aπό το 2ο μικρό setup menu (με τις 3 επιλογές FM AM και version) είδα πως

οι χάρτες στον δίσκο είναι 75xx άρα νομίζω πως δεν είναι οι τελευταίοι οι οποίοι από

οτι έχω δει αναφέρονται ως 7673..

Οι χάρτες με ποιά μορφή πρέπει να εγγραφούν σε DVD για να τους διαβάσει

το RNS και να ξεκινήσει η αναβάθμιση;

Κατ' αρχάς, το RNS510 δε χρειάζεται απαραίτητα το reboot για να πάρει την αλλαγή. Αρκεί να παραμείνει κλειστό για πάνω από 10 λεπτά (μετά το χρόνο αυτό κλείνει πραγματικά). Για reboot, με αναμένο το RNS, κράτα πατημένα τα πλήκτρα "<", ">" και μετά πάτα το αστεράκι ("*"). Πρέπει να λειτουργήσει, το ξαναδοκίμασα στο δικό μου. Οι χάρτες με κωδικό 75xx είναι της έκδοσης 7.2 και λειτουργούν χωρίς πρόβλημα με firmware από την έκδοση 3800 και πάνω.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Eγώ ταυτόχρονα και στιγμιαία τα πατάω αλλά δυστυχώς αποκρίνεται σαν να

έχω πατήσει μόνο το star κουμπί..

Θα δοκιμάσω όπως μου γράφεις με τα 2 βελάκια πρώτα και μετά το star κουμπί.

Χτες είδα πως δεν ανταποκρίνονται σωστά και τα POIS που έφτιαξα με το poi inspector.

Συγκεκριμένα εμφανίζεται μόνο το general εικονίδιο στο χάρτη και όχι τα επιμέρους

κανονικά εικονίδια και επίσης δεν ξέρω αν πρέπει να μειώσουμε μέσα από το poi inspector

το ύψος zoom του χάρτη από το οποίο και κάτω θα εμφανίζονται τα pois.

Σαν default έχει τα 4000μ..

Ανοίξαμε τρελή φάμπρικα μάλλον με το εργαλείο :shocked:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με λίγη προσπάθεια και κάμποσο ψάξιμο πραγματοποίθηκαν sw update, maps update και personal poi installation.

Μένει να ενεργοποιηθεί και πάλι το video in motion και θα είμαστε και επίσημα κομπλέ :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με λίγη προσπάθεια και κάμποσο ψάξιμο πραγματοποίθηκαν sw update, maps update και personal poi installation.

Μένει να ενεργοποιηθεί και πάλι το video in motion και θα είμαστε και επίσημα κομπλέ :)

Πολύ ωραία! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.