Jump to content
mixalisnaxos

Rns510

Recommended Posts

Αν κάποιος φίλος έχει προς πώληση ο ίδιος ή κάποιος γνωστός του ένα adapter antenna για μετατροπή κεραίας από το rcd 300 σε rns 510 με ενδιαφέρει. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Mου έχει στείλει εμένα ο πωλητής του RNS τέτοιο μετατροπέα αλλά σε μένα δεν χρειάστηκε καθώς είχα το RCD510.

Πόσο κοστίζει το εν λόγω ξέρουμε;

Υ.Γ. Στο αγγλικό e-bay με μεταφορικά το βλέπω γύρω στις 15 λίρες..

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Mου έχει στείλει εμένα ο πωλητής του RNS τέτοιο μετατροπέα αλλά σε μένα δεν χρειάστηκε καθώς είχα το RCD510.

Πόσο κοστίζει το εν λόγω ξέρουμε;

υ.γ. στο αγγλικό e-bay με μεταφορικά το βλέπω γύρω στις 15 λίρες..

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά μάλλον βρήκα από φιλαράκι. αν για κάποιο λόγο δεν μου κάνει θα επικοινωνήσω μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κανα 2 ωρίτσες παιδέματος και λύσε - δέσε μπήκε σήμερα και το Premium BT και

μπορώ να πω οτι σαν gadjet είναι σκέτη απόλαυση ειδικά σε συνδυασμό με το RNS!

Mολις καταφέρω να πάρω και κανα κινητό με rSAP τότε απλά θα είναι άλλος κόσμος το

όλο θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κανα 2 ωρίτσες παιδέματος και λύσε - δέσε μπήκε σήμερα και το Premium BT και

μπορώ να πω οτι σαν gadjet είναι σκέτη απόλαυση ειδικά σε συνδυασμό με το RNS!

Mολις καταφέρω να πάρω και κανα κινητό με rSAP τότε απλά θα είναι άλλος κόσμος το

όλο θέμα :)

Aν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το rSAP πρέπει να προσέξεις τρία πράγματα:

1) Xρειάζεσε οπωσδήποτε κεραία GSM/UMTS εξωτερική ή εσωτερική. η VW ουσιαστικά επιβάλει εξωτερική κεραία. χρησιμοποιώντας το πρωτόκολλο rSAP, η BT συσκευή εκτελεί πλέον καθήκοντα κινητού τηλεφώνου (ουσιαστικά γίνεται αυτή το κινητό με το οποίο επικοινωνείς). το δικό σου κινητό πέφτει σε "νάρκη", μειώνοντας την κατανάλωσή του στο ελάχιστο. Πριν όμως γίνει αυτό "δανείζει" την κάρτα SIM στην BT συσκευή για να μπορεί αυτή να λειτουργήσει ως κινητό. εξ ου και το όνομα του πρωτοκόλλου rSAP (remote SIM Access Protocol).

2) To rSAP είναι ένα πρωτόκολλο που εισήγαγε η Nokia, υποστηρίζεται όμως και από τη Samsung (ενδεχωμένως και από άλλους κατασκευαστές, δεν ξέρω). από εμπειρία είμαι σε θέση να πω πως με ένα κινητό Nokia δε θα έχεις κανένα πρόβλημα, ενώ με Samsung ενδεχομένως να παρουσιαστούν κάποιες ασυμβατότητες. σε εμένα π.χ. με ένα Samsung 360 H1 που είχα αρχικά δεν εμφάνιζε σωστά κάποιες καταχωρήσεις του τηλεφωνικού καταλόγου.

3) Eάν έχεις τοποθετήσει γνήσια BT συσκευή της VW και χρησιμοποιείς τις φωνητικές οδηγίες του RNS510, πρέπει να απενεργοποιήσεις την αντίστοιχη λειτουργία της BT συσκευής μέσω VCDS.

φιλικά

Edited by A-Polo
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει εσωτερική κεραία ναι πίσω από τον καθρέπτη..η συσκευή είναι η γνήσια Premium της VW με φωνητικές οδηγίες και αυτή.

δηλ δεν θα μπορώ να κάνω φωνητική κλήση;Μπορείς να μου πεις τι ρύθμιση πρέπει να κάνω ακριβώς;

Aυτές θα κάνουν την δουλειά;

http://www.my-gti.com/429/volkswagen-skoda-bluetooth-programming

Eπίσης έχω την εντύπωση ότι στον controller 37 (navigation) πρέπει να καταχωρήσω κάποιους κωδικούς

(workshop ktl) για να μην πέρνω σφάλματα κατά το σκανάρισμα με το vcds;

στα εν λόγω πεδία τώρα έχω μηδενικές τιμές που μάλλον δεν είναι σωστο..

ευχαριστώ πολύ

υ.γ. από forums είδα πως πρέπει να μπουν τα παρακάτω ως κωδικοί για να μην έχουμε το σφάλμα

"module not coded (properly)"

WorkShop Code: 12345 Importer: 123 Equipment: 12345

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει εσωτερική κεραία ναι πίσω από τον καθρέπτη..η συσκευή είναι η γνήσια Premium της VW με φωνητικές οδηγίες και αυτή. δηλ δεν θα μπορώ να κάνω φωνητική κλήση;Μπορείς να μου πεις τι ρύθμιση πρέπει να κάνω ακριβώς; Aυτές θα κάνουν την δουλειά; http://www.my-gti.co...oth-programming Eπίσης έχω την εντύπωση ότι στον controller 37 (navigation) πρέπει να καταχωρήσω κάποιους κωδικούς (workshop ktl) για να μην πέρνω σφάλματα κατά το σκανάρισμα με το vcds; στα εν λόγω πεδία τώρα έχω μηδενικές τιμές που μάλλον δεν είναι σωστο.. ευχαριστώ πολύ υ.γ. από forums είδα πως πρέπει να μπουν τα παρακάτω ως κωδικοί για να μην έχουμε το σφάλμα "module not coded (properly)" WorkShop Code: 12345 Importer: 123 Equipment: 12345

Η λίστα με κωδικούς στο link που έδωσες είναι ελλειπής. Τόσο το RNS510 όσο και o Premium telephone controller της VW διαθέτουν δυνατότητα φωνητικών οδγηγιών. Από τη στιγμή που και οι δύο συσκευές χρησιμοποιούν το ίδιο μικρόφωνο και είναι συνδεδεμένες μεταξύ τους, πρέπει να απενεργοποιηθεί η δυνατότητα φωνητικών οδηγιών σε μία από τις δύο συσκευές, ιδιαίτερα εάν έχεις τιμόνι με χειριστήρια και θέλεις να δώσεις φωνητικές οδηγίες χρησιμοποιώντας το μπουτόν στο τιμόνι (αυτό με το μικρόφωνο στην αριστερή ομάδα κουμπιών). Εάν χρησιμοποιείς μόνο το μπουτόν με το αστεράκι στο RNS δε θα έχεις πρόβλημα.

Για την ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση της δυνατότητας φωνητικών οδηγιών υπάρχει για κάθε μια από τις ανωτέρω συσκευές σχετική ρύθμιση που μπορεί να γίνει μέσω VCDS. Δε θυμάμε ακριβώς, αλλά μάλλον θα ονομάζονται Voice Control ή Voice Command active / inactive. Αν έχεις VCDS θα το βρεις πολύ γρήγορα. Συνήθως απενεργοποιείται η δυνατότητα φωνητικών οδηγιών στον ελεγκτή τηλεφώνου (telephone controller - 77) και ενεργοποιείται στο RNS510 λόγω του ότι το RNS χρησιμοποιεί αυτή τη λειτουργία και για τον έλεγχο όλων των υπόλοιπων δυνατοτήτων της συσκευής (Radio, Media, Navigation κλπ.).

Για να αποφύγεις το σφάλμα που περιέγραψες πρέπει, όπως πολύ σωστά γράφεις, να εισάγεις τους κωδικούς για WSC (WorkShop Code), Importer και Equipment. Δεν παίζει ρόλο ποιούς αριθμούς θα δώσεις. Μπορείς να εισάγεις τους αριθμούς που αναφέρεις ή να βρεις μέσω VCDS τους κωδικούς για WSC και Importer από άλλους ελεγκτές (controllers) του αυτοκινήτου σου και να χρησιμοποιήσης κάποιον δικό σου κωδικό για τη συσκευή (Equipment).

Φιλικά

Edited by A-Polo
Link to comment
Share on other sites

τελικα απενεργοποιησα τις φωνητικες οδηγιες απο το bτ και ολα οκ!

και εφυγε και το σφαλμα οταν περασα και τους 3 κωδικους στον controller navigation.

σημερα ομως Βρηκα το αμαξι με πεθαμενη μπαταρια και ακομη ψαχνομαι

να Βρω τι μπορει να φταιει...

το μονο που Βρηκα μεχρι τωρα ειναι οτι μετα την χρηση του vcds και ενω το

RNS φαινεται κλειστο, αν στησεις αυτι ακους το ραδιο στο πολυ Βαθος και σταματαει

μολις ανοιγοκλεισεις την συσκευη.

ισως χτες να εμεινε με αυτο το κολλημα και να μου φαγε την μπαταρια

ακομη και με κλειστο διακοπτη...

κατα τα αλλα μια μαγεια το ολο συστημα και μενει μονο η καμερα οπισθοπορειας

να περαστει για να ολοκληρωθει το project! :)

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

τελικα απενεργοποιησα τις φωνητικες οδηγιες απο το bτ και ολα οκ!

και εφυγε και το σφαλμα οταν περασα και τους 3 κωδικους στον controller navigation.

σημερα ομως Βρηκα το αμαξι με πεθαμενη μπαταρια και ακομη ψαχνομαι

να Βρω τι μπορει να φταιει...

το μονο που Βρηκα μεχρι τωρα ειναι οτι μετα την χρηση του vcds και ενω το

RNS φαινεται κλειστο, αν στησεις αυτι ακους το ραδιο στο πολυ Βαθος και σταματαει

μολις ανοιγοκλεισεις την συσκευη.

ισως χτες να εμεινε με αυτο το κολλημα και να μου φαγε την μπαταρια

ακομη και με κλειστο διακοπτη...

κατα τα αλλα μια μαγεια το ολο συστημα και μενει μονο η καμερα οπισθοπορειας

να περαστει για να ολοκληρωθει το project! :)

Όταν λες ακούς το ράδιο ? ακούς ραδιοφωνικό σταθμό σε χαμηλή ένταση ? :ermm:

αν απλώς περιγράφεις έναν ήχο που κάνει, νομίζω είναι χαρακτηριστικό όλων των oem navi.

Link to comment
Share on other sites

τον ξέρω τον χαρακτηριστικό ήχο ναι..

εγώ ακούω το ράδιο πολύ πολύ στο βάθος όσο το vcds είναι συνδεδεμένο

στον controller 37 navigation (και το αναγράφει και στην οθόνη ως diagnostics

connected) και συνεχίζει και μετά την αποσύνδεση του vcds..

με on off του RNS σταματάει..

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

τον ξέρω τον χαρακτηριστικό ήχο ναι..

εγώ ακούω το ράδιο πολύ πολύ στο βάθος όσο το vcds είναι συνδεδεμένο

στον controller 37 navigation (και το αναγράφει και στην οθόνη ως diagnostics

connected) και συνεχίζει και μετά την αποσύνδεση του vcds..

με on off του RNS σταματάει..

εκτός από το 37 για το navi υπάρχει κι άλλος ξεχωριστός controller καταχωρημένος για το radio ?

Link to comment
Share on other sites

όταν συνδέεσαι με το navi, ενεργοποιείται (για να κάνεις τις ρυθμίσεις ή τεστ κλπ) και γι αυτό παίζει στο βάθος το ράδιο. κακώς δεν κλείνει όταν αποσυνδέεσαι από αυτό. ένας άλλος θόρυβος που μπορεί να ακούσεις είναι το ανεμιστηράκι του, το οποίο δουλεύει ανεξάρτητα αν το έχεις κλειστό, αν χρειάζεται ψύξη. το θέμα με την πεσμένη μπαταρία (λόγω παλιού CAN gateway) όμως δε μπορεί να συμβαίνει στο δικό σου, αφορά 5άρια golf παλιάς γενιάς, δεν ξέρω τι μπορεί να έφταιξε. πιθανόν να κόλλησε ανοιχτό. λέω κόλλησε γιατί και ανοιχτό να το αφήσεις μετα από μισή ή μία ώρα σβήνει από μόνο του.

edit: φίλε passater, το ράδιο απαντά στο κανάλι 56.

Edited by firev12
Link to comment
Share on other sites

όταν συνδέεσαι με το navi, ενεργοποιείται (για να κάνεις τις ρυθμίσεις ή τεστ κλπ) και γι αυτό παίζει στο βάθος το ράδιο. κακώς δεν κλείνει όταν αποσυνδέεσαι από αυτό. ένας άλλος θόρυβος που μπορεί να ακούσεις είναι το ανεμιστηράκι του, το οποίο δουλεύει ανεξάρτητα αν το έχεις κλειστό, αν χρειάζεται ψύξη. το θέμα με την πεσμένη μπαταρία (λόγω παλιού CAN gateway) όμως δε μπορεί να συμβαίνει στο δικό σου, αφορά 5άρια golf παλιάς γενιάς, δεν ξέρω τι μπορεί να έφταιξε. πιθανόν να κόλλησε ανοιχτό. λέω κόλλησε γιατί και ανοιχτό να το αφήσεις μετα από μισή ή μία ώρα σβήνει από μόνο του.

edit: φίλε passater, το ράδιο απαντά στο κανάλι 56.

ρωτούσα αν υπάρχει έτσι καταχωρημένο στο αυτοκίνητο του φίλου, φίλε firev12. :D

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι το υποψιάστηκα αφού πόσταρα... αλλά αμάν, μια φορά πήγαμε να βάλουμε τα γυαλιά...!!! δε σε ξέρω αλλά από τα γραφόμενά σου, ουδέποτε θα αμφισβητούσα νοημοσύνη ή γνώσεις... ;)

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να δω κάτι και στο κανάλι 56 για το ράδιο παιδιά;

κάπου πήρε το μάτι μου 2 ρυθμίσεις radio analog και radio digital.

σε μένα ήταν και είναι τσεκαρισμένη η επιλογή radio analog.

επίσης ακόμη του κουμπί με το μικρόφωνο στο τιμόνι εκτελεί

την λειτουργία mute και όχι την ενεργοποίηση των φωνητικών

εντολών καθώς δεν φτάνει μόνο η απενεργοποίηση στο bt της

δυνατότητας φωνητικών εντολών..

στον ακόλουθο οδηγό και συγκεκριμένα στο step 3 αναφέρει για

την αλλαγή του mute button σε voice activation:

http://www.my-gti.com/429/volkswagen-skoda-bluetooth-programming

αλλά μάλλον πολύπλοκο το βλέπω..

Μην κάνω και καμία βλακεία..

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, μόλις πέρασα κ εγω το rns. δύο ερωτήσεις

1. δεν δείχνει τίποτα στην οθόνη (μεγάλη) στο ταμπλό σχετικά με ράδιο, gps, κ.α., ενώ με το rcd300 που είχα έδειχνε. τι χρειάζομαι, προγραμματισμό? υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει (δεν έχω ιδέα)?

2.το σύστημα δουλεύει χωρίς το κλειδί στο διακόπτη, λογικό? επίσης ακούγεται ενώ το κλείσω ένας ήχος (πολύ μικρός) σαν να δουλέυει το ανεμιστηράκι ψύξης ή κάτι παρόμοιο. Μήπως είναι ένδειξη ότι θα έχω πρόβλημα με την καταναλωση της μπαταρίας? αν όντως έχω θέμα, σε πόσο καιρό αυτό εμφανίζεται?

please help

ευχαριστώ

Edited by ladaros
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, μόλις πέρασα κ εγω το rns. δύο ερωτήσεις

1. δεν δείχνει τίποτα στην οθόνη (μεγάλη) στο ταμπλό σχετικά με ράδιο, gps, κ.α., ενώ με το rcd300 που είχα έδειχνε. τι χρειάζομαι, προγραμματισμό? υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει (δεν έχω ιδέα)?

2.το σύστημα δουλεύει χωρίς το κλειδί στο διακόπτη, λογικό? επίσης ακούγεται ενώ το κλείσω ένας ήχος (πολύ μικρός) σαν να δουλέυει το ανεμιστηράκι ψύξης ή κάτι παρόμοιο. Μήπως είναι ένδειξη ότι θα έχω πρόβλημα με την καταναλωση της μπαταρίας? αν όντως έχω θέμα, σε πόσο καιρό αυτό εμφανίζεται?

please help

ευχαριστώ

1. Χρειάζεται να δηλώσεις στον controller του can bus οτι έχεις πλέον navigation.

2. To ανεμιστηράκι έτσι δουλεύει και σβήνει μόνο του..

Και μία καινούρια ερώτηση παιδιά σχετικά με την κάμερα οπισθοπορείας μήπως μπορεί

κάποιος να βοηθήσει.

Σήμερα την εγκατέστησα και ενώ έχω εικόνα κανονικά δεν μου εμφανίζει αριστερά

το OPS όπως θα έπρεπε δηλ.

Για να δω το OPS πρέπει να πατήσω δεξιά το σχετικό μπουτόν στην οθόνη ωστε να σβήσει

η κάμερα και να εμφανιστεί κανονικά το OPS.

Και μια φωτογραφία για να καταλάβετε πως αριστερά στην εικόνα έχω ένα κενό πλαίσιο ενώ

θα έπρεπε να έχω το αυτοκινητάκι του OPS με τους αισθητήρες και δεξιά έχω κανονικά τα μπουτόν για

φωτεινότητα κτλ και το μπουτόν για εναλλαγή στο σκέτο OPS:

th_DSC00034.jpg

Κανονικά θα έπρεπε να είναι έτσι η εικόνα με το αμαξάκι του OPS αριστερά:

Να είναι θέμα κωδικοποίησης το παραπάνω πρόβλημα;

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

1. Χρειάζεται να δηλώσεις στον controller του can bus οτι έχεις πλέον navigation.

2. To ανεμιστηράκι έτσι δουλεύει και σβήνει μόνο του..

Ευχαριστώ για την απάντηση, προγραμματιστηκε και δουλεύει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους παίδες,

Πρώτο μου πόστ. Προ λίγων ημερών αγόρασα μτχ ένα GOLF 1.4 TSI 140 2007. Δεν είναι φουλ έκδοση. Οπότε λείπουν πραγματάκια απο το αμάξι....

Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ότι θα ήθελα να παίζει MP3 το RCD 300. Έχω δει κάποου αλλού στο forum, ότι υπάρχει RCD 300 Που παίζει και MP3. υπάρχει περίπτωση να γίνεται κάτι με fw update (έχω δει αρνητικές απαντήσεις αλλά λόγω παλαιότητας της πληροφορίας ξαναρωτώ)?

Αν κάτι τέτοιο δεν γίνεται έχω ερωτευτεί λίγο το RNS 510. Αν το αγοράσω απο κάπου (μεταχειρισμένο εννοείται λόγω του οικονομικού), θα έχω τα προβλήματα με την μπαταρία? Θα ήθελα να το βάλω μόνος μου.

Δεν έχω VAG COM και δεν ξέρω αν χρειάζεται να πάρω. Δεν γνωρίζω πολλά απο αυτοκίνηση, αλλά κάτι ξέρω απο προγραμματισμό και δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα στο να το χρησιμοποιώ.

Τέλος εναλλακτική επιλογή (πάντα οικονομική) χωρίς πολλά πολλά Mods με καλώδια υπάρχει?

Ευχαριστώ προκαταβολικά, συγχαρητήρια για το forum για σόρρυ για το μεγάλο 1ο post γεμάτο ερωτήσεις :help::db:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις το RCD510 που παίζει mp3 και έχει μεγάλη οθόνη, αλλιώς μετά αγοράζεις rns510 απο ebay.

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/?ca=77&ca=&offertype=&makes=&region=&condition=&q=rcd+510&ag=

Link to comment
Share on other sites

Mερικές photo από το σύνολο της αναβάθμισης:

RNS510

Καλησπέρα την κάμερα που την τοποθετησες; Στο σήμα ; Επίσης είναι low ;

th_DSC00037.jpg th_DSC00038.jpg th_DSC00040.jpg

Premium BT:

th_DSC00042.jpg th_DSC00041.jpg

RVC:

th_DSC00039.jpg

Link to comment
Share on other sites

Super :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.