Jump to content
mixalisnaxos

Rns510

Recommended Posts

Καλησπέρα και απο εμένα. Μια που είναι η πρώτη φορά που γράφω, να αναφέρω οτι έχω το νέο Passat εδώ και 2 1/2 μήνες με το RCD-510 και εργοστασιακά BT Premium, πολυλειτουργικό τιμόνι.

Με ενδιαφέρει η αγορά έστω και μεταχειρισμένου του RNS-510 με την προϋπόθεση οτι θα παίζουν απρόσκοπτα όλα τα παραπάνω καθώς και οι ενδείξεις κλιματισμού, αισθητήρες αυτόματου παρκαρίσματος και γενικά οτιδήποτε παίζει μέχρι στιγμής με το RCD.

Επίσης, έχω μια κάμερα οπισθοπορείας σε αναμονή για τοποθέτηση (οχι εργοστασιακή) και ένα ψηφιακό TV tuner τρίτου κατασκευαστή για σύνδεση, είναι και αυτά συμβατά με το RNS?

Αν κάποιος γνωρίζει ειδικά απο τους συναδέλφους που τα έχουν ήδη τοποθετήσει ας δώσει μια γνώμη καθώς και ενημερωμένα διαδικτυακά σημεία πώλησης του RNS.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, ελπίζω να μην κούρασα!

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα είναι η εργοστασιακή της VW και είναι μέσα στο σήμα.

Απλά κορυφή!

Εγω βασικα ψάχνω για το Jetta. Η εγκατάσταση γινεται στο κουμπι που ανοίγει το πόρτ παγκαζ!!!! Ξέρεις τον κωδικό για την low version ???

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι να εγκαταστησω το ηχοσυστημα rns 510 κατα βαση μεταχειρισμενο στο αυτοκινητο μου γνωριζει καποιος ανπορω μα βρω και που;

Link to comment
Share on other sites

Έχω το rns510 σε polo 6r ξέρει κανεις πως θα το κάνω να μου δείχνει στην οθόνη τους αισθητήρες παρκαρίσματος και αν ειναι εύκολο να βάλω κάμερα οπισθοπορείας ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν δεν έχεις τους εργοστασιακούς αισθητήρες που είναι μπρος - πίσω, δεν μπορείς να έχεις απεικόνιση... Όσο για τη κάμερα, ξέρω ότι είναι εφικτό, αλλά το πόσο εύκολο είναι δεν το γνωρίζω. Φαντάζομαι ότι αν "πιάνει το χέρι σου" δεν θα δυσκολευτείς ιδιαίτερα με καλές οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Οι αισθητήρες ειναι μόνο πίσω αλλά έχουν τοποθετηθεί στην αντιπρόσωποια μη γνωρίζοντας αν ειναι γνήσιοι 100%.Απο ότι έχω διαβάσει για την κάμερα υπάρχει λιγο ασάφεια αν θέλει απλά ένα καλώ καλώδιο για να συνδεθεί με το rns η θέλει και interface ,μάλλον θέλει γιατί ειναι πρώτης γενιάς το rns ...σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση faniaros

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν οι αισθητήρες μπήκαν εδώ, δεν είναι οι εργοστασιακοί και δεν θα δεις ένδειξη πάνω στην οθόνη.

Για την κάμερα, πρέπει να ελέγξεις ότι η μονάδα δέχεται κάμερα ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο δεν ειναι εργοστασιακοί αλλά μου είπε ο μάστορας αν θέλω υπάρχει μια πλακέτα που μπορώ να τη βάλω και να τα βλέπει σαν μαμάτα κάτι μέσω συναγερμού αλλά δεν το έπιασα καλα μου είπε 150 ευρώ και δεν έδωσα σημασία όσον αφορά την κάμερα μου είπε για κινεζική γύρω στο κατοστάρικο

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τους αισθητήρες που σου είπε, δεν το ξέρω. Έλεγξε όμως αν έχεις υποδοχή για κάμερα και αν ναι, πρέπει να πάρεις την εργοστασιακή που έχει το σωστό βύσμα, Υπάρχει στο aliexpress σε πολύ καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας 

Στό Golf 5 Tsi εχω τοποθετήσει το RNS 510 χωρίς κανενα πρόβλημα απο μπαταρία.Θά ήθελα να κάνω μια αναβάθμιση σε χάρτες & συσκευή,αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα,μένω Πειραιά

 

Χρήστος

6938041349

Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2018 at 8:05 ΜΜ, Biancotsi said:

Καλησπέρα σας 

Στό Golf 5 Tsi εχω τοποθετήσει το RNS 510 χωρίς κανενα πρόβλημα απο μπαταρία.Θά ήθελα να κάνω μια αναβάθμιση σε χάρτες & συσκευή,αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα,μένω Πειραιά

 

Χρήστος

6938041349

Χρήστο αν σου είναι εύκολο θέλω και εγώ τα ίδια...αν βρεις κάποιον ενημέρωσε και μένα σε παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να περιμένετε να βγουν οι νέοι χάρτες σε κανα μήνα. Οι τωρινοί δεν έχουν τους καινούργιους δρόμους πχ Αθηνών-Πατρών και Ιονια οδό.

Link to comment
Share on other sites

On 28/10/2018 at 2:34 ΜΜ, dragonfighter said:

Καλό είναι να περιμένετε να βγουν οι νέοι χάρτες σε κανα μήνα. Οι τωρινοί δεν έχουν τους καινούργιους δρόμους πχ Αθηνών-Πατρών και Ιονια οδό.

Καλημέρα σας 

Στό Golf 5 Tsi εχω τοποθετήσει το RNS 510 χωρίς κανενα πρόβλημα απο μπαταρία.Θά ήθελα να κάνω μια αναβάθμιση σε χάρτες & συσκευή,αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα,μένω Πειραιά

 

Χρήστος

*********

Edited by nikdev
όχι τηλέφωνα
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο το αφαίρεσα, βοήθεια στο forum

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

φίλοι μου μήπως γνωρίζει κάποιος πώς μπορώ να κάνω update se maps???   (RNS510  VW GOLF GT 2008)

  •  

    •  
Link to comment
Share on other sites

On 22/1/2020 at 12:25 ΜΜ, Biancotsi said:

καλησπέρα

φίλοι μου μήπως γνωρίζει κάποιος πώς μπορώ να κάνω update se maps???   (RNS510  VW GOLF GT 2008)

  •  

    •  

Καλημέρα 

Εχω τους χάρτες και θα ήθελα μια βοήθεια για να τους περασω

εφχ

Χρηστος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,θελω να αλλαξω σκληρο δισκο στο RNS μου,εχω δει στο ebay πολλους PATA με 100+GB .

Αυτος που εχω τωρα ειναι 30αρης και με δυσκολευει στο να περαστουν οι χαρτες.

Εχω μπερδευτει με τα cache του σκληρου,σε ποσες στροφες να γυριζει και αλλα,ποιον να επιλεξω;

Link to comment
Share on other sites

Για ssd το σκέφτηκες;


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

On 6/13/2021 at 3:56 PM, nikdev said:

Για ssd το σκέφτηκες;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δίσκος τύπου ssd σε συνδεσμολογία P-ATA αν υπάρχει, είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί και πανάκριβος...

Οι μετατροπείς από P-ATA σε S-ATA δουλεύουν σπάνια σε υπολογιστές, πόσο μάλλον σε αυτά τα συστήματα.

 

On 6/12/2021 at 7:03 PM, NIKITAS TSI said:

Καλησπερα,θελω να αλλαξω σκληρο δισκο στο RNS μου,εχω δει στο ebay πολλους PATA με 100+GB .

Αυτος που εχω τωρα ειναι 30αρης και με δυσκολευει στο να περαστουν οι χαρτες.

Εχω μπερδευτει με τα cache του σκληρου,σε ποσες στροφες να γυριζει και αλλα,ποιον να επιλεξω;

 

Προσωπικά δεν θα έβαζα σκληρό άνω των 100GB διότι δεν θα τον βλέπει κατά 90% το σύστημα... Ο λόγος είναι ότι στα 100GB υπάρχει τρίτο ψηφίο για μέτρηση χωρητικότητας... Αν έβαζα, θα έβαζα έναν 80άρη (η αμέσως μικρότερη χωρητικότητα). Όσον αφορά τις στροφές (rpm) θα έβαζα τις ίδιες με αυτόν που έχει το σύστημά σου γιατί περισσότερες στροφές σημαίνει μεγαλύτερες θερμοκρασίες και μεγαλύτερη κατανάλωση και απαίτηση σε ρεύμα, κάτι που πάλι δεν νομίζω να μπορεί να το υποστηρίξει το σύστημα.

 

Κοίτα αν μπορείς να επικοινωνήσεις με αυτούς:

RNS Systems

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.