Jump to content
mixalisnaxos

Rns510

Recommended Posts

Πλέον υπάρχουν οι 7.1. Δεν μπορώ να καταλάβω βέβαια τι εννοείς ότι έχει σαν δώρο speedcameras. Εγώ σε 7.1 χάρτες με FW3810 έβαλα speedcameras φτιάχνοντας τα κατάλληλα POIs με το POI Inspector.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια ρε παιδιά, rns510 version c led screen με firmware version 3930 ή 3970 θα δουλέψει σε golf 5 (Ιούλιος 2008) ή θα θέλω αλλαγή can bus. Και τι σημάινει αλλαγή can bus, η διαδικασία αντικαταστασης δηλαδή, είναι κάτι απλό ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια ρε παιδιά, rns510 version c led screen με firmware version 3930 ή 3970 θα δουλέψει σε golf 5 (Ιούλιος 2008) ή θα θέλω αλλαγή can bus. Και τι σημάινει αλλαγή can bus, η διαδικασία αντικαταστασης δηλαδή, είναι κάτι απλό ή όχι?

Το RNS510 υποστηρίζει δύο εναλλακτικά πρωτόκολλα επικοινωνίας του can-bus: το DDP (Display-Daten-Protokoll), το οποίο έχεις εσύ και το BAP (Bedien-Anzeige-Protokoll), που υποστηρίζουν τα νεότερα μοντέλα του VAG-Group. Άρα, έαν θέλεις να ελέγχεις το RNS510 μέσω χειριστηρίων στο τιμόνι ή/και να βλέπεις σχετικές ενδείξεις στο MFD+ του καντράν, πρέπει να επιλέξεις μέσω π.χ. VCDS το πρωτόκολλο DDP.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Το RNS510 υποστηρίζει δύο εναλλακτικά πρωτόκολλα επικοινωνίας του can-bus: το DDP (Display-Daten-Protokoll), το οποίο έχεις εσύ και το BAP (Bedien-Anzeige-Protokoll), που υποστηρίζουν τα νεότερα μοντέλα του VAG-Group. Άρα, έαν θέλεις να ελέγχεις το RNS510 μέσω χειριστηρίων στο τιμόνι ή/και να βλέπεις σχετικές ενδείξεις στο MFD+ του καντράν, πρέπει να επιλέξεις μέσω π.χ. VCDS το πρωτόκολλο DDP.

Φιλικά

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Βοήθησέ με αν θές λίγο περισσότερο επειδή δεν τα γνωρίζω. Δηλαδή τι κάνω, έρχεται το rns 510 που έχω βρει, βγάζω το rcd 300 και μετά τι? κουμπώνω το rns και μετά...? τι διαδικασία είναι αυτή που περιγράφεις, είναι δύσκολη και ποιος την κάνει?

Δεν τα γνωρίζω και φοβάμαι μήπως ο συνδυασμός firmware version, system model και αυτοκίνητο δεν είναι σωστός και τρέχω με προβλήματα μπαταρίας, κ.α. Πως να κάνω τη σωστή επιλογή, τι πρέπει να προσέξω?

thanks

Edited by ladaros
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Βοήθησέ με αν θές λίγο περισσότερο επειδή δεν τα γνωρίζω. Δηλαδή τι κάνω, έρχεται το rns 510 που έχω βρει, βγάζω το rcd 300 και μετά τι? κουμπώνω το rns και μετά...? τι διαδικασία είναι αυτή που περιγράφεις, είναι δύσκολη και ποιος την κάνει?

Δεν τα γνωρίζω και φοβάμαι μήπως ο συνδυασμός firmware version, system model και αυτοκίνητο δεν είναι σωστός και τρέχω με προβλήματα μπαταρίας, κ.α. Πως να κάνω τη σωστή επιλογή, τι πρέπει να προσέξω?

thanks

Κατ' αρχάς δεν έχει να κάνει με την έκδοση του RNS510 (Α, Β, C κλπ.), ούτε με την έκδοση του firmware. Απλά βγάζεις το παλιό και βάζεις το καινούργιο. Μια επιφύλαξη κρατώ για την κεραία. Αν δεν κάνω λάθος το RCD300 διαθέτει δύο κεραίες για ράδιο, δίοτι, όπως και το RNS510, διαθέτει δύο δέκτες. Εάν λοιπόν το αμάξι σου έχει δύο ξεχωριστές φίσες κεραίας, τότε θα χρειαστής έναν αντάπτορα (π,χ. βλ. εδώ).

Εφόσον εγκατασταθεί το RNS510. βρίσκεις κάποιον που έχει VCDS (VAG-COM παλιότερα) ώστε να γίνει ο κατάλληλος προγραμματισμός (παραμετροποίηση) της συσκευής. Το VCDS (βλ. εδώ) είναι μια συσκευή που συνδέεται με το αμάξι μέσω της διαγνωστικής φίσας και επιτρέπει τον προγραμματισμό, τη διάγνωση και την καταγραφή δεδομένων των ηλεκτρονικών εγκεφάλων του αυτοκινήτου (και το RNS510 ουσιαστικά υπολογιστής είναι).

Σαν διαδικασία δεν είναι δύσκολη ή χρονοβόρα, αλλά πρέπει να έχεις το VCDS ή κάτι παρόμοιο.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Tο rns510 εκτος απο ραδιο cd ειναι και Navi, οποτε θέλεις υποχρεωτικά κεραια GPS.

Στο λεω για να την παρεις πριν κάνεις την τοποθέτηση γιατι αλλιως πρεπει να το ξαναβγάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανένα link με οδηγίες για την κωδικοποίηση;

Βαλτε το επανω, το πιο πιθανον ειναι να μην χρειαστεί κωδικοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί τυολαχιστον κωδικοποίηση το CAN-Gateway, όπου πρέπει να δηλωθεί η νέα συσκευή (ως Ράδιο και Navi). Η υπόλοιπη κωδικοποίηση του RNS510 εξαρτάται από τη διαμόρφωση του αυτοκινήτου από το οποίο προέρχεται, αν δηλ. αυτό διέθετε ανοιχτή ακρόαση, 2 ή 4 ηχεία, πρωτόκολλο DDP ή BAP, με χειριστήρια στο τιμόνι ή όχι, φωνητικό έλεγχο κλπ. Αν κάποτε βάλεις το RNS510, στείλε μου ένα PM και θα δούμε για την κωδικοποίηση.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί τυολαχιστον κωδικοποίηση το CAN-Gateway, όπου πρέπει να δηλωθεί η νέα συσκευή (ως Ράδιο και Navi). Η υπόλοιπη κωδικοποίηση του RNS510 εξαρτάται από τη διαμόρφωση του αυτοκινήτου από το οποίο προέρχεται, αν δηλ. αυτό διέθετε ανοιχτή ακρόαση, 2 ή 4 ηχεία, πρωτόκολλο DDP ή BAP, με χειριστήρια στο τιμόνι ή όχι, φωνητικό έλεγχο κλπ. Αν κάποτε βάλεις το RNS510, στείλε μου ένα PM και θα δούμε για την κωδικοποίηση.

Φιλικά

Κωδικοποίηση χρειάζεται γιατί πολυ πιθανό να μην δουλεύει το gala

Link to comment
Share on other sites

Κωδικοποίηση χρειάζεται γιατί πολυ πιθανό να μην δουλεύει το gala

Το GALA (Geschwindigkeits-Abhaengige Lautstaerke Anpassung :) ) είναι η λειτουργία της αυτόματης αυξομείωσης της έντασης του ήχου σε συνάρτηση με την ταχύτητα. Είναι πάντα διαθέσιμη και μπορεί να προσαρμοστεί μέσω των ρυθμίσεων του ήχου (πλήκτρο ΤΟΝΕ). Νομίζω υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης και μέσω του SETUP. Το VCDS πάντως δε χρειάζεται εδώ.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί τυολαχιστον κωδικοποίηση το CAN-Gateway, όπου πρέπει να δηλωθεί η νέα συσκευή (ως Ράδιο και Navi). Η υπόλοιπη κωδικοποίηση του RNS510 εξαρτάται από τη διαμόρφωση του αυτοκινήτου από το οποίο προέρχεται, αν δηλ. αυτό διέθετε ανοιχτή ακρόαση, 2 ή 4 ηχεία, πρωτόκολλο DDP ή BAP, με χειριστήρια στο τιμόνι ή όχι, φωνητικό έλεγχο κλπ. Αν κάποτε βάλεις το RNS510, στείλε μου ένα PM και θα δούμε για την κωδικοποίηση.

Φιλικά

Έχεις pm. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα σε εξουσιοδοτημένο έμπορο να δω μήπως μέσω υπολογιστή μπορούσα να βρω τι canbus gateway έχει το golfaki μου και αν τελικά κουμπώνει το rns510 ή όχι. Με τίποτα μου λέει το παληκάρι εκεί. Μην το προσπαθήσεις καν. Θέλει μου λέει ολόκληρη καλωδίωση για την κεραία του gps, δεν κάνει αυτή η μικρή που τη χώνεις εκεί κάπου πίσω ή πάνω απο το rns, δεν θα δουλεύει ο πλοηγός λέει. Και αν χρειαστεί να αλλάξεις και canbus θα πρέπει να αλλάξεις κι άλλους εγκεφάλους στο αυτοκίνητο. Για να μην κουράζω άλλο, μου τα παρουσίασε ΜΑΥΡΑ.

Τη βοηθειά σας ζητώ και ιδιαίτερα από όποιον έβαλε το σύστημα ως μεταχειρισμένο. Στέκουν όλα αυτά? Προτείνετέ μου σας παρακαλώ κάποια καταστήματα εντός Αθηνών να απευθυνθώ για σοβαρές πληροφορίες αλλά και την εγκατάσταση του συστήματος.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

τι αλλες παπαρες θα ακουσω!!!!!!!!εχουμε τον βενιζελο και τον παπανδρεου να ακουω τις μαλακιες καθε μερα εχουμε και τους ασχετουμπες....προχωρα φιλε μου...βαλ το στο αμαξι σου.

Link to comment
Share on other sites

Μα την κεραία του GPS και από το εργοστάσιο κάπου εκεί δεν την έχει το RNS510?

Eννοώ κάτω από τους κεντρικούς αεραγωγούς περίπου..

Link to comment
Share on other sites

Μα την κεραία του GPS και από το εργοστάσιο κάπου εκεί δεν την έχει το RNS510?

Eννοώ κάτω από τους κεντρικούς αεραγωγούς περίπου..

Την έχει λέει στον ουρανό, εκεί που είναι του ραδιοφώνου, και θα πρέπει να ξηλώσουμε ουρανό για να την περάσουμε και...

και εγώ από αυτά που διαβάζω απόλους τους φίλους στο forum καταλαβαίνω ότι μάλλον μ.......ς μου έλεγε.

Link to comment
Share on other sites

τι αλλες παπαρες θα ακουσω!!!!!!!!εχουμε τον βενιζελο και τον παπανδρεου να ακουω τις μαλακιες καθε μερα εχουμε και τους ασχετουμπες....προχωρα φιλε μου...βαλ το στο αμαξι σου.

χαχααααα ωραιος!!!!

Ως συνηθως η αντιπρωσοπια λεει μακακιες, το RNS ειναι βγαλε-βαλε τιποτα αλλο, η original κεραια μπαίνει εκει που ειναι τωρα η καραια του ραδιοφωνου σου, αλλα και μπροστα στο ταμπλο να την βαλεις το ιδιο ειναι.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Νίκο η κρυφή κεραία του ραδιοφώνου στο 6άρι που είναι;

Στα διάφορα βιντέακια πάντως έχω δει την κεραία του GPS να την βάζουν

εκεί κάτω από το ταμπλό.

Ασε που στον ουρανό η κεραία του GPS ίσως να έχει πρόβλημα λόγω μεταλλικής

επιφάνειας που μπορεί να μπλοκάρει το σήμα.

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Νίκο η κρυφή κεραία του ραδιοφώνου στο 6άρι που είναι;

Στα διάφορα βιντέακια πάντως έχω δει την κεραία του GPS να την βάζουν

εκεί κάτω από το ταμπλό.

Ασε που στον ουρανό η κεραία του GPS ίσως να έχει πρόβλημα λόγω μεταλλικής

επιφάνειας που μπορεί να μπλοκάρει το σήμα.

Δεν ξερω για το 6 αλλα το 5αρι την εχει εκει που ειναι και του ραδιοφώνου, απο οτι βλεπω ομως στο εβαυ εκει την δινει και για το 6αρι.

Τωρα προκείμενου να κανεις ολη αυτην την ανακατωσούρα την βαζεις στο ταμπλο και ΤΕΛΟΣ.

http://www.ebay.de/itm/Antenne-VW-Golf-5-GPS-TV-AM-FM-Hai-Shark-/250888677562?pt=Fahrzeugantennen_Zubeh%C3%B6r&hash=item3a6a2168ba

Link to comment
Share on other sites

Το GALA (Geschwindigkeits-Abhaengige Lautstaerke Anpassung :search: ) είναι η λειτουργία της αυτόματης αυξομείωσης της έντασης του ήχου σε συνάρτηση με την ταχύτητα. Είναι πάντα διαθέσιμη και μπορεί να προσαρμοστεί μέσω των ρυθμίσεων του ήχου (πλήκτρο ΤΟΝΕ). Νομίζω υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης και μέσω του SETUP. Το VCDS πάντως δε χρειάζεται εδώ.

Φιλικά

Μην επιμένεις το θέμα του RNS το έχω σπουδάσει και μάλιστα έχω πάρει ντοκτορα

Το RNS έχει μια ιδιαιτερότητα στο gala

Τώρα όσο αφορά το φίλο που θέλει να κάνει εγκατάσταση να προχωρήσει άφοβα αφου το golf είναι 2008 και πάνω το can gateway δεν αποτελεί πρόβλημα έστω και αν υπάρχει παλιά έκδοση που δημιοργοθσε προβλήματα με την μπαταρία. Υπάρχει update για την αναβάθμιση του συγκεκριμένου εγκεφάλου.

Επίσης να προσθέσω ότι έχω κάνει enable to video in motion οποίος θέλει μου το ζητάει και του το δίνω για εκδόσεις 3810 και πάνω

Link to comment
Share on other sites

Μην επιμένεις το θέμα του RNS το έχω σπουδάσει και μάλιστα έχω πάρει ντοκτορα

Το RNS έχει μια ιδιαιτερότητα στο gala

Τώρα όσο αφορά το φίλο που θέλει να κάνει εγκατάσταση να προχωρήσει άφοβα αφου το golf είναι 2008 και πάνω το can gateway δεν αποτελεί πρόβλημα έστω και αν υπάρχει παλιά έκδοση που δημιοργοθσε προβλήματα με την μπαταρία. Υπάρχει update για την αναβάθμιση του συγκεκριμένου εγκεφάλου.

Επίσης να προσθέσω ότι έχω κάνει enable to video in motion οποίος θέλει μου το ζητάει και του το δίνω για εκδόσεις 3810 και πάνω

Μπορείς να περιγράψεις αυτήν την ιδιαιτερότητα του RNS510 με το GALA και πως αυτό αντιμετωπίζεται μέσω VCDS;

Link to comment
Share on other sites

Μην επιμένεις το θέμα του RNS το έχω σπουδάσει και μάλιστα έχω πάρει ντοκτορα

Το RNS έχει μια ιδιαιτερότητα στο gala

Τώρα όσο αφορά το φίλο που θέλει να κάνει εγκατάσταση να προχωρήσει άφοβα αφου το golf είναι 2008 και πάνω το can gateway δεν αποτελεί πρόβλημα έστω και αν υπάρχει παλιά έκδοση που δημιοργοθσε προβλήματα με την μπαταρία. Υπάρχει update για την αναβάθμιση του συγκεκριμένου εγκεφάλου.

Επίσης να προσθέσω ότι έχω κάνει enable to video in motion οποίος θέλει μου το ζητάει και του το δίνω για εκδόσεις 3810 και πάνω

Οπότε φίλε μου, λες να το βάλω άφοβα και με οποιοδήποτε firmware? αν χρειαστώ το update που λες, θα μπορείς να με βοηθήσεις με τη διαδικασία γιατί δεν τη γνωρίζω?

ευχαριστώ

Edited by ladaros
Link to comment
Share on other sites

Γιατι κολλήσατε στο gala μια λειτουργία που δεν χρησιμοποιει κανενας!!!

Πολυ συζήτηση για το τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.