Jump to content
COSTAS_

Φωτισμός Δαπέδου (Footwell Lights)

Recommended Posts

Με λίγο κόπο.. έβαλα σήμερα φωτισμό δαπέδου στο TSi.

Το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό, τόσο με τον φωτισμό καμπίνας όσο και χωρις αυτόν.

https://rapidshare.com/files/321737564/Golf5Footwell.pdf

golfn.jpg

Κόστος ανταλλακτικών : €20

Κώστας

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Θα σε κυνηγάω μια εκεί μια εδώ ???? tongue.gif Ζήλεψα σου είπα. Λεπτομέρειες παρακαλώ.

Λοιπόν,

Πιάνουν τα χέρια σου, έτσι δεν είναι ?

Και έχεις και VAG-COM ?

Ε, τότε μπορείς να το κάνεις με 1-2 ώρες δουλειά.

Αλλά το πιο "δύσκολο" αφορά την σύνδεση στην καλωδίωση του αυτοκινήτου.. το οποίο μόνο με φωτογραφία μπορώ να σου δείξω πως γίνεται.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Θα μας πείτε κι εμάς τί και πώς ?

Υλικά:

2 Μπλαφονιέρες VW, Part Number: 6L0 947 415 , κόστος 8 ευρώ το ένα

2 Φίσες VW, Part Number : 1J0 971 972, κόστος 2 ευρώ η μία

Καλώδιο 5 μέτρα μήκους, καλής ποιότητας, κατά προτίμηση ένα μήκος σε χρώμα μαύρο και ένα χρωμματιστό.

Εργαλεία :

TORX T20

Αναλώσιμα ηλεκτρολόγου (μονωτική ταινία, ζιπάκια κλπ)

VAG-COM για την ενεργοποίηση του Footwell Lighting.

Καλωδίωση: Στην εργοστασική θέση του εσωτερικού φωτισμού, στην πλευρά του οδηγού, πίσω ακριβώς από την θύρα του vag-com.

Αποτέλεσμα :

Οι μπλαφονιέρες τοποθετούνται στις εργοστασιακές θέσεις, λειτουργούν μαζί με τον φωτισμό καμπίνας ή και μόνα τους όταν ο διακόπτης φωτισμού καμπίνας είναι κλειστός και είναι 100% safe.

Enjoy it..

zhqjjg8yf34alfz8q5yo_thumb.jpg

9lcdfs203ccvvcunbcpf_thumb.jpg

9d0qn4extmow3ikriuh2_thumb.jpg

orh95ta2oq6sxr7bvw5u_thumb.jpg

oohsn2rop84cbv8yxs8t_thumb.jpg

k31xqw497hvy5zvgke4y_thumb.jpg

Κώστας

Golf5Footwell.pdf

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

η διαδικασία προσφέρει τη χαρά της δημιουργίας!

το αποτέλσμα τι προσφέρει!? :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Φωτισμό στα πόδια και εφέ. Σπάνια χρήσιμο αλλά μία στο τόσο σε σώνει.

Dis, οι λάμπες είναι αυτές.

Τις έχω ενώσει με το καλώδιο που δίνει ρεύμα στην πλαφονιέρα ώστε να ανάβουν όταν ανοίγουν οι πόρτες και να κάνουν fade out όταν κλείνουν. Έχω βάλει και εξτρα διακοπτάκι με 3 states: 1.On 2.Off 3.Auto (πόρτες)

Edited by dubbeR_Stoilas
Link to comment
Share on other sites

Για το εφε δεν θα το εβαζα αλλα μια τετοια λαμπα θα ηθελα να βαλω στο πορτ μπαγαζ. Μπαινει ευκολα? Σπαει ευκολα?

Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε για την κατασκευη σου :thumbsup:

εγω και εγω tsi και φυσικα δεν εχει φωτισμο.

θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχουν ετοιμες θεσεις για τις πλαφονιερες και κουμπωνουν ή ειναι πιασμενες με δεματικα.

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
Για το εφε δεν θα το εβαζα αλλα μια τετοια λαμπα θα ηθελα να βαλω στο πορτ μπαγαζ. Μπαινει ευκολα? Σπαει ευκολα?

Ναι, μπαίνει πολύ εύκολα, για το port bagage θα πάρεις ρεύμα από την ήδη υπάρχουσα λάμπα.

1610200561203resizezp7.jpg

μπραβο φιλε για την κατασκευη σου :thumbsup:

εγω και εγω tsi και φυσικα δεν εχει φωτισμο.

θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχουν ετοιμες θεσεις για τις πλαφονιερες και κουμπωνουν ή ειναι πιασμενες με δεματικα.

Σε εμένα είναι με δεματικά στο golf δεν ξέρω, καλύτερα να απαντήσει κάποιος άλλος ή να το δεις και μόνος σου :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έκανε ο "Stoilas" όπως απάντησε ο ίδιος είναι "πατέντα". Αυτό που έκανε ο "Costas_" είναι η εργοστασιακός φωτισμός στα πόδια. Στα σήμεια που μπάινουν τα φώτα το κομμάτι του πλαστικού που πρέπει να βγεί ξεχωρίζει και "σπάει" εύκολα για να βγεί και να μπεί το φωτάκι.

Επίσης το φως από τις ΟΕΜ λάμπες ταιριάζει με τον υπόλοιπο φωτισμό του εσωτερικού. Οι λάμπες που προτείνει ο "Stoilas" αν δεν κάνω λάθος έχει πιο άσπρο φως.

Νομίζω δεν είναι εφε. Ή τουλάχιστον είναι το λιγοτερο εφε. Η ασφάλεια και η άνεση είναι κυριότεροι λόγοι.

Αυτά.

Υ.Γ. : Stoilas ευχαριστώ για την πληροφορία.

Σωστά φίλε DIS,

Για όποιον ενδιαφέρεται, θα βάλω στο How to όλες οι λεπτομέρειες.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν είναι εφε. Ή τουλάχιστον είναι το λιγοτερο εφε. Η ασφάλεια και η άνεση είναι κυριότεροι λόγοι.

Ασφάλεια γιατί προσφέρει?

Για άνεση τώρα αν πέσει τίποτα μικρό στο πατάκι κανένα βράδυ και το ψάχνεις θα βοηθήσει

Πολύ καλή ιδέα πάντως για το πορτ μπαγκάζ που είπε ο Τάσος!

Link to comment
Share on other sites

Stoilas αυτες οι λαμπες για το πορτ μπαγκαζ παιρνουν ρευμα απο το υπαρχον λαμπακι? Ειναι 12 volt ? ταιριαζουν Αmper κτλ? γιατι και γω θελω να παραγγειλω και να βαλω στο Passat μου.Φανταζομαι ειναι λευκες.Θελει καποια συγκεκριμενη συνδεσμολογια ή ειναι + - και ολα ΟΚ?

Ευχαριστω.

Edited by panostok
Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
Stoilas αυτες οι λαμπες για το πορτ μπαγκαζ παιρνουν ρευμα απο το υπαρχον λαμπακι? Ειναι 12 volt ? ταιριαζουν Αmper κτλ? γιατι και γω θελω να παραγγειλω και να βαλω στο Passat μου.Φανταζομαι ειναι λευκες.Θελει καποια συγκεκριμενη συνδεσμολογια ή ειναι + - και ολα ΟΚ?

Ευχαριστω.

Ναι, 12V με πολικότητα. Έχει σε διαφορετικά χρώματα, όχι όμως στο λευκό-κίτρινο του μαμά φωτισμού. Είναι ολόλευκο.

Link to comment
Share on other sites

Ακομη καλυτερα σε Full λευκο για καλυτερο φωτισμο μεσα στην σπηλια του passat.Ευχαριστω παω για παραγγελια

Link to comment
Share on other sites

Ακομη καλυτερα σε Full λευκο για καλυτερο φωτισμο μεσα στην σπηλια του passat.Ευχαριστω παω για παραγγελια

Μπήκαν και για τους πίσω επιβάτες .. και ολοκληρώθηκε το σετάκι.

auuo7ol5mcm1epykkyh2_thumb.jpg

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν και για τους πίσω επιβάτες .. και ολοκληρώθηκε το σετάκι.

auuo7ol5mcm1epykkyh2_thumb.jpg

Κώστας

Ασε τον Δημήτρη να λεει κώστα.....ζηλευει.... tongue.giftongue.giftongue.gif

Παλι σε δουλειες θα μας βαλεις.....

για δωσε καμια οδηγια...ξερεις εσυ....!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

των πισω πως μπηκαν??? πατεντα ή υπαρχουν θεσεις?

Δεν κάνουμε ποτέ πατέντες. Μπήκαν απλά στην θέση που προβλέπονται.

Κώτσας

Link to comment
Share on other sites

:D

Έτσιιιιιιιιιιιιιιιιι

Να ανάβει με το κουμπί της πλαφονιέρας θεωρείται πατέντα ? να ξέρω να μην το κάνω !

Innovative guy!!! Please go on and let us know ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.