Jump to content
COSTAS_

Φωτισμός Δαπέδου (Footwell Lights)

Recommended Posts

  • 6L0947415 + 7L0947415 (light) Ισχύει
  • 1J0971972 (flat connector housing) Ισχύει
  • Tο 000979131 εχει αντικατασταθεί απο το 000979131E (1 set single wires each with 2 contacts,in bag of 5 'order qty. 5' )
  • Το 000979025 εχει αντικατασταθεί απο το 000979025E (1 set single wires each with 2 contacts,in bag of 5 'order qty. 5' )

σε εχυαριστώ πολύ

πάω αύριο να τα παραγγείλω τα δύο πρώτα και να αγοράσω και καλώδιο

αν δε βαριέσαι εξήγησαι πώς τα βρήκες!

έχω το τελευταίο ELSA & ETKA

Link to comment
Share on other sites

πήγα σήμερα στην Καρέντα να τα παραγγείλω και με φρενάρανε.

για τον προγραμματισμό μετά χρειάζονται ένα κωδικό μου είπαν.

απο ότι κατάλαβα ο ηλεκτρολόγος δεν ήξερε και μου είπε οτι δεν του εμφανίζει μενού για να βρεί το footwell

οπότε αν δε βρώ κάποιον στη Κρήτη να μου περάσει τον προγραμματισμό δε μπορώ να προχωρήσω :rofl:

Link to comment
Share on other sites

έχω τον εξοπλισμό (ήρθε και το vag-com) εκτός απο καλώδιο και torx

αύριο τα αγοράζω και αν βρώ χρόνο θα τα εγκαταστήσω την 28η ;)

Μόνο αν γίνεται να μου δείξετε σε κάποια φωτογραφία (γιατί στο pdf διακρίνω ΜΟΝΟ το ένα καλώδιο) που τα συνδέω στη κάτω απο τη θέση του οδηγού.

Μια πιο κοντινή φωτογραφία ή έστω κάποια βελάκια στην ήδη υπάρχουσα θα βοηθούσε πολύ!

ΥΓ. Δεν τα βάζω κάτω με τίποτα :thumbsup:

Edited by teodor_ch
Link to comment
Share on other sites

http://volkswagenownersclub.com/vw/showthread.php/5062-Footwell-Light-Install-DIY

Τσέκαρε εδώ.

Τα 2 φωτάκια τα ενώνεις σε ένα κύκλωμα (παράλληλα και όχι σε σειρά!!) και καταλήγεις με ένα βύσμα για ρεύμα (που το συνδέεις στον εγκέφαλο) και ένα βύσμα για γείωση (που το βιδώνεις κάπου στο σασί, το λινκ σου δείχνει παράδειγμα). Βοήθησα ελπίζω!!

Link to comment
Share on other sites

http://volkswagenownersclub.com/vw/showthread.php/5062-Footwell-Light-Install-DIY

Τσέκαρε εδώ.

Τα 2 φωτάκια τα ενώνεις σε ένα κύκλωμα (παράλληλα και όχι σε σειρά!!) και καταλήγεις με ένα βύσμα για ρεύμα (που το συνδέεις στον εγκέφαλο) και ένα βύσμα για γείωση (που το βιδώνεις κάπου στο σασί, το λινκ σου δείχνει παράδειγμα). Βοήθησα ελπίζω!!

βοήθησε απίστευτα

χίλια ευχαριστώ!

το κατάλαβα 1' πρίν μου στείλεις το λινκ αυτό για το ένα καλώδιο παράλληλα απο το πρώτο γράφημα του ΕΛΣΑ

και πάλι όμως 1φώτο=1000 λέξεις

τώρα το φτιάχνει ακόμα και η κοπέλα μου :)

και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κατέστρεψα την Κυριακή μου χτές...!!!

Ξεκινάω την εγκατάσταση σιγά σιγά, περνάω τα καλώδια, κουμπώνω τις πλαφονιέρες, κάνω τις ενώσεις στα καλώδια (μου βγήκε ο λαιμός να βρώ απο πού ξεκινάνε τα νούμερα στη Β φύσα) και ετοιμάζομαι να αλλάξω την κωδικοποίηση.

Ανοίγω λαπτοπ, βάζω το καλώδιο και ψάχνω για το footwell μέσα στο Central electronics....

Μου έριξε το αμάξι μία μούτζα όλη δική μου!

Έψαξα όλα τα Bytes και δεν υπάρχει πουθενά ρύθμιση για footwell. Μάλλον κάτι λείπει απο το αμάξι μου...

Καμιά ιδέα?

Τα έχω κάνει όλα και έχω ένα καλώδιο πίσω απο την θήκη με τις ασφάλειες να περιμένει ρεύμα.

Τα ξηλώνω όλα ή υπάρχει ασφαλή λύση για να δουλέψουν?

Για να μήν την πατήσει και άλλος, προτείνω να το γράψετε στον οδηγό ψηλά ψηλά!

Edited by teodor_ch
Link to comment
Share on other sites

Πολύ περιέργο να μην έχει η cecm σου αυτή την επιλογή.knife.gifΜάλλον είναι midline και με λίγα bytes.

Η μόνη λύση για να δουλέψουν είναι πλέον η πατέντα.Δεν ξέρω αν Θα μπορούσες να πάρεις ρεύμα από την πλαφονιέρα και να βάλεις λάμπες led για να μην φορτωθεί το κύκλωμα.Καλύτερα κάποιος με περισσότερες ηλεκτρολογικές γνώσεις να δώσει τα φώτα του.:p

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να αποφύγω την πατέντα για λόγους εγγύησης βασικά και ασφάλειας.

Εκτός αν η ρύθμιση για το footwell είναι αλλού κρυμμένη, μάλλον θα τα ξηλώσω.

Απίστευτη ξενέρα πάντως!

Περιμένω ιδέες/συμβουλές

Edited by teodor_ch
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως, αν και υπάρχει το Byte δεν έχει Caption (λεκτικό). Κράτησες κάποιο PrintScreen?

δεν κράτησα όχι.

ήμουν έτοιμος να πειράξω το binary αλλά φοβήθηκα μήν τα κάνω όλα μαντάρα

επειδή το λαπτοπ ήταν δανεικό με την πρώτη ευκαιρία θα βγάλω SC απο όλα τα bytes!

Πάντως απο όσο κοίταξα είχα πολύ λίγα Captions. Μερικά bytes δεν είχαν τίποτα.

Λές να φταίει η έκδοση vag-com που έχω και όχι το αμάξι?

Link to comment
Share on other sites

το καλωδιο δεν φταιει.Κανε ακομα μια δοκιμη μηπως δεν ειδες κατι καλα και ψαξε το λιγο παραπανω ηρεμα.

Link to comment
Share on other sites

Στο 09 Central Electronics

είμαι 100% σίγουρος ότι δεν γράφει πουθενά για footwell. Το έψαχνα για 10 λεπτά γιατί δε μπορούσα να πιστέψω την τάπα που έφαγα. Και ήταν απο εκεί που δεν το περίμενα! Να μην δούλεψε καμιά πλαφονιέρα απο λάθος να πάει στο καλό, αλλά όχι αυτό!

Η μόνη μου παρηγοριά είναι να υπάρχει η επιλογή στο αμάξι αλλά να μήν έχει το caption όπως λέει ο Κώστας το πρόγραμμα του vag-com.

Αν έχει κανείς

Golf VI Highline χωρίς έξτρα πακέτο άνεσης του 2009 (καλοκαίρι) να δοκιμάσει να μου πεί τί του βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

Το 46 central convenience έχει συγχωνευθεί στο 09 central electronics στα εξάρια.

Αφού είναι highline, μήπως μπορείς να το ενεργοποιήσεις από την MFI, χωρίς καλώδιο?

Δες λίγο εδώ για τις περιπτώσεις που δεν υπάρχει checkbox:

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?3993326-Using-the-Long-Coding-Helper-when-checkboxes-are-not-present

Link to comment
Share on other sites

Eβαλα και εγω φωτισμο στο 5αρι μου αλλα χωρις να περασει απο προγραματισμο και τετια και ειναι απλο.τραβιξα ενα καλοδιο απο την μπραφονιερα πανς στον ουρανο και το εβγαλα στην κολονα του συνοδηγου (ταβονταστο με ενα ψιλο σιρματακι)απο εκει το κατεβασα στα ποδια του δυνοδιγου κ μετα το ιδιο καλοδιο με διακλαδωση στα ποδια του οδηγου,στη φυσα λοιπον την μπλαφονιερα μας υπαρχουν 2 (+) καλοδια ενα για να αναωει ι μπλαφονιερα με το κουμπι επανω και ενα που την αναβει με τις πορτες,εκει λοιπον περνουμε το (+) με τις πορτες ετσι οσθε να μην αναβουν στα ποδια με το διακοπτη απο πανω και να αναβουν μονο οταν ανοιγουν οι πορτες.και το (-) το βαζουμε σε ιπουδηποτε σωμα πανω στο αμαξι!μην σας φαινετε βουνο ειναι απλο!!ελπιζω να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

Eβαλα και εγω φωτισμο στο 5αρι μου αλλα χωρις να περασει απο προγραματισμο και τετια και ειναι απλο.τραβιξα ενα καλοδιο απο την μπραφονιερα πανς στον ουρανο και το εβγαλα στην κολονα του συνοδηγου (ταβονταστο με ενα ψιλο σιρματακι)απο εκει το κατεβασα στα ποδια του δυνοδιγου κ μετα το ιδιο καλοδιο με διακλαδωση στα ποδια του οδηγου,στη φυσα λοιπον την μπλαφονιερα μας υπαρχουν 2 (+) καλοδια ενα για να αναωει ι μπλαφονιερα με το κουμπι επανω και ενα που την αναβει με τις πορτες,εκει λοιπον περνουμε το (+) με τις πορτες ετσι οσθε να μην αναβουν στα ποδια με το διακοπτη απο πανω και να αναβουν μονο οταν ανοιγουν οι πορτες.και το (-) το βαζουμε σε ιπουδηποτε σωμα πανω στο αμαξι!μην σας φαινετε βουνο ειναι απλο!!ελπιζω να βοηθησα!

Απλό, αλλα πιο δυσκολο απο τον ορθοδοξο-προβλεπομενο τροπο που περιγραφεται στην αρχη του θεματος και δεν βλεπω το λογο. Επισης χανεις και τη δυνατοτητα ελεγχου της φωτεινοτητας.

Link to comment
Share on other sites

Eβαλα και εγω φωτισμο στο 5αρι μου αλλα χωρις να περασει απο προγραματισμο και τετια και ειναι απλο.τραβιξα ενα καλοδιο απο την μπραφονιερα πανς στον ουρανο και το εβγαλα στην κολονα του συνοδηγου (ταβονταστο με ενα ψιλο σιρματακι)απο εκει το κατεβασα στα ποδια του δυνοδιγου κ μετα το ιδιο καλοδιο με διακλαδωση στα ποδια του οδηγου,στη φυσα λοιπον την μπλαφονιερα μας υπαρχουν 2 (+) καλοδια ενα για να αναωει ι μπλαφονιερα με το κουμπι επανω και ενα που την αναβει με τις πορτες,εκει λοιπον περνουμε το (+) με τις πορτες ετσι οσθε να μην αναβουν στα ποδια με το διακοπτη απο πανω και να αναβουν μονο οταν ανοιγουν οι πορτες.και το (-) το βαζουμε σε ιπουδηποτε σωμα πανω στο αμαξι!μην σας φαινετε βουνο ειναι απλο!!ελπιζω να βοηθησα!

Φιλε μου, αυτο εχω σκοπο να κανω και εγω σε παλιοτερο αυτοκινητο, χωρις can-bus...

Δυο ερωτησουλες..

1)Ποιες πλαφονιερες εβαλες και απο που τις πηρες?

2)Εβαλες λεντ, η αφησες τις νορμαλ συνηθεις λαμπες?

3)Αν αφησες τις συνηθεις λαμπες, ειχες θεματα με την ασφαλεια?

Εγω θα βαλω δυο στα μπροστινα ποδια οδηγου-συνοδηγου, και αλλες δυο κατω απο τα μπροστινα καθισματα, για τους πισω επιβατες.. Και σκεφτομαι να αντικαταστησω τις λαμπες με λαμπες λεντ, ωστε να μην φορτωσω τη γραμμη με εξτρα ρευμα, και εχω θεματα με ασφαλειες και υπερβολικη ζεστη καλωδιων...

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ

πηρα ρευμα απο την μπλαφονιερα ετσι οστε να μην εχω προβλ με το καν μπας

οι μπλαφονιερες μπορεις να βρεις σε ενα μαγαζι ανταλακτικκων τις δικες του(αν και ειναι δεθνη) εγς ομως εβαλα διαφορετικες δλδ κατι σαν απο πινακιδες αυτοκινητου (1,50 ευρο το ενα) και ναι φυσικα και εβαλα λεντ γτ ως γνωστο το λεντ δεν καταναλωνει ρευμα πολυ!

αν θελεις βαζεις μια ασφαλια στο καλοδιο που θα τραβηξεις αλα δεν ειναι απαραιτιτο μιας και ι μπλαφονιερα που θα παρεις το ρευμα ειναι ειδη αο ασφαλια...και ολα αυτα μολις με 20 ευρω!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω Golf ΜΚ3... Μπορει κάποιος να μου πει πως θα βάλω φως στα pedals και άμα ταιριάζει καλύτερο καντράν; Με καλύτερο φωτισμό και να φοτίζει μόνο αριθμούς δίκτες κλπ και όχι όλο το καντραν...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα από τον αναπτήρα!!ένα καλώδιο από το ρεύμα του και ενα από το λαμπάκι του!γιατί;;;τα σύνδεσα σε ένα διακοπτάκι 3 θέσεων!πάνω θέση ανάβει με τα φώτα(λαμπάκι αναπτήρα) και χαμηλώνει και δυναμώνει όπως όλος ο φωτισμός!στην μεσαία θέση είναι πάντα σβηστά!στην κάτω θέση από το διακοπτάκι,που παίρνει από τον αναπτήρα που έχει πάντα ρεύμα όταν γυρνάς τον διακόπτη-μίζα,ανάβω τα φωτάκια δαπέδου όποτε θέλω!!Μέρα-νύχτα!!Έχω βάλει 2 led λαμπάκια και κομπλέ!!Αυτά!

Edited by Argie58
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο παιδια πολυ πατενδα επεσε, αλλα εφοσον υπαρχει η προκαθωριζμενη θεση καλο θα ήτανε να παρουνε ρευμα απο εκει, χωρις να χρειστει να κωψουμε καλωδιωσεις στο αυτοκινητο μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

λεω να αγορασω απο το ebay τα

VW GOLF 4/5/6 IV V VI Scirocco LED COURTESY FOOTWELL LAMP LIGHT XENON

για το golfaki μου ΜΚ6 rline για μπροστα και πισω!

Υπαρχει ηλεκτρολογος που αναλαμβανει την εγκατασταση?

Φυσικα θα πληρωθει!

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.