Jump to content
COSTAS_

Φωτισμός Δαπέδου (Footwell Lights)

Recommended Posts

Σε Golf GT 170 toy 08 δουλέυει κανονικά και το βράδυ με τα φώτα και ροοστατικά με τον γενικό φωτισμό.

Με κόκκινες λάμπες μπροστά και άσπρες πίσω είναι super.

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγουμε το vagcom

Στο module 09 ,

coding 07

long coding helper

byte 16

και τικαρουμε το

bit 7 Ambient lighting via Footwell lighting active

Aν εχουμε παλιο vag com και δεν βλεπουμε το bit 7 τοτε πειραζουμε το binary code και απο

00000000 το κανουμε 10000000

 

πηγη vweos . gr

Φιλε μου να σε ροτησω κατι? με αυτιν τιν κοδικοποιηση τα φωτα δαπεδου παραμενουνε αναμενα και ντιμαρισμενα καθως εχουμε τα φωτα πορειασ αναμενα, οταν ομως ανοιγουμε τισ πορτες αναβουνε παλυ δυνατα ?

 

thanks !!!!

Link to comment
Share on other sites

Oταν εχεις ντιμαρει τον φωτισμο των οργανων στο full και ανοιξεις τη πορτα δεν θα φωτισουν περισσοτερο.

Μονο οταν εχεις το ντιμερ στη μεση ;η χαμηλα οπου και φωτιζουν λιγο και ανοιξεις τη πορτα θα φωτισουν στο full.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηρα απο την Karenta τα ανταλλακτικά και τα περασα. Ευκολη η διαδικασία αλλα ελπιζω οτι θα μεινει εκει μιας και το εβαλα ετσι στην φυσα. Μονο η κωδικοποιηση μενει και πιστευω θα μαστε μια χαρα :)

 

Απλα στην αντιπροσωπεια επαθα ενα σοκ μιας και οι δυο πλαφονιεριτσες με τις φυσες εφτασαν το ποσο των 27 ευρω!!!! Μας περνανε για μην πω... Τελικα το ebay αξιζε ως επιλογη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μαζί με τα φώτα ημέρας (post στην "Εξωτερική εμφάνιση) έγινε εγκατάσταση και φωτισμός δαπέδου.Έγινε ανεξάρτητα με δική του γραμμή, ανάβει με κοντρόλ όποτε χρειάζεται και σε πολλές αποχρώσεις για όποιον θέλει.

http://imageshack.com/a/img34/3963/psa1.jpg http://imageshack.com/a/img41/9184/l2eh.jpg http://imageshack.com/a/img24/5780/m5nv.jpg http://imageshack.com/a/img716/386/bge3.jpg

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Kadde
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μαζί με τα φώτα ημέρας (post στην "Εξωτερική εμφάνιση) έγινε εγκατάσταση και φωτισμός δαπέδου.Έγινε ανεξάρτητα με δική του γραμμή, ανάβει με κοντρόλ όποτε χρειάζεται και σε πολλές αποχρώσεις για όποιον θέλει.

http://imageshack.com/a/img34/3963/psa1.jpg http://imageshack.com/a/img41/9184/l2eh.jpg http://imageshack.com/a/img24/5780/m5nv.jpg http://imageshack.com/a/img716/386/bge3.jpg

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πολύ ωραία!!! Μπορείς να μας δώσεις κάποια στοιχεία για αυτά τα φώτα?

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτοκόλλητη ledταινία.Έχει τοποθετηθεί κάτω από το ταμπλό και παίρνει ρεύμα με το άνοιγμα του διακόπτη. Ανάβουν και σβήνουν μόνο από το κοντρόλ (φένεται στις φωτό κάτω αριστερά). Έχουν πολλές αποχρώσεις και επίσης dimάρονται. Η τοποθέτηση έγινε σε κατάστημα (wi-fi,συν/ους κτλ) στην Καλλιθέα. Ακόμα τοποθετήθηκε και δική τους ξεχωριστή ασφάλεια για παν ενδεχόμενο.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτοκόλλητη ledταινία.Έχει τοποθετηθεί κάτω από το ταμπλό και παίρνει ρεύμα με το άνοιγμα του διακόπτη. Ανάβουν και σβήνουν μόνο από το κοντρόλ (φένεται στις φωτό κάτω αριστερά). Έχουν πολλές αποχρώσεις και επίσης dimάρονται. Η τοποθέτηση έγινε σε κατάστημα (wi-fi,συν/ους κτλ) στην Καλλιθέα. Ακόμα τοποθετήθηκε και δική τους ξεχωριστή ασφάλεια για παν ενδεχόμενο.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχουμε βάλει μια τέτοια στο σαλόνι ενός φίλου! απλά πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2013 at 11:57 ΜΜ, NIKITAS TSI said:

Ανοιγουμε το vagcom

Στο module 09 ,

coding 07

long coding helper

byte 16

και τικαρουμε το

bit 7 Ambient lighting via Footwell lighting active

Aν εχουμε παλιο vag com και δεν βλεπουμε το bit 7 τοτε πειραζουμε το binary code και απο

00000000 το κανουμε 10000000

 

πηγη vweos . gr

Σε ποιο ΕΤΚΑ και τι ΜΥ ειναι το αμαξι? Ειμαι του 07 και στο ΕΤΚΑ εχω το 12.12 αλλα δεν το εχει σαν επιλογη..

Εχεις καποια λυση?

Link to comment
Share on other sites

Nομιζω πως η κωδικοποιηση αυτη πιανει σε οσους εχουν highline CECM,δηλαδη απο μοντελα 2008 και μετα.

Edited by NIKITAS TSI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους! Σκέφτομαι να παραγγειλω κι εγω το συγκεκριμένο κιτακι. Μια ερώτηση για όσους έχουν βάλει κ τα επιπλέον φώτα κάτω απο τα καθίσματα: τα επιπλέον φώτα συνδέονται κι αυτά παράλληλα στην πλαφόνιερά του οδηγού, όπως δηλαδή γίνεται με την πλαφόνιερα του συνοδηγού στη φωτό του ξένου φορουμ; Όπως φαντάζομαι το Κύκλωμα, παίρνεις ρεύμα απο τη φισα (b7) για την πλαφόνιερα του οδηγού, κ απο το ρεύμα αυτής φεύγουν μετα αλλα 3 καλώδια ρευματος για τις υπόλοιπες. Σωστά;; Ευχαριστω εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά μια πληροφορία θα ηθελα ^_^

 

σχετικά με αυτά τα φώτα στην καμπίνα του αμαξιού, και συγκεκριμένα στα πόδια, τα scirocco τετοια φώτα τα έχουν stantar??? η συνδυάζονται με κάποιο πακέτο extra???

 

κάπου είχα βρει παλιότερα ότι δεν είχαν φώτα στα πόδια, Παίζει να ειναι η; να ήταν στα scirocco της πρώτης γενιάς???

 

είμαι υποψήφιος αγοραστής ενός scirocco και δεν ξέρω τη παιζει με αυτά.

 

 

στο polo 6R που είχα το 2010 ειχε τετοια φώτα στα πόδια...

 

κάθε πληροφορία δεχτή  :hi:         

               

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθείς τις πληροφορίες που υπάρχουν στο θέμα και μπαίνουν πανεύκολα! Αν δέν έχει εργοστασιακά.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

παιδιά σας ευχαριστώ για της πληροφορίες σας 

 

θέλω να ρωτήσω το εξής, τωρα .

 

το scirocco δεν θα το πάρω πλέων θα πάρω ένα passat, δεν ξερό αν έχει φώτα η όχι στα πόδια. υπαρχει περίπτωση ο φωτισμός αυτός να ανάβει μόνιμα όταν ανάβουν τα φώτα του αυτοκινήτου, και όχι όταν ανοίγουν η πόρτες???

μπορει να γίνει κάτι τέτοιο??? ξερετε           

Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2018 at 10:39 ΜΜ, OMINUS said:

παιδιά σας ευχαριστώ για της πληροφορίες σας 

 

θέλω να ρωτήσω το εξής, τωρα .

 

το scirocco δεν θα το πάρω πλέων θα πάρω ένα passat, δεν ξερό αν έχει φώτα η όχι στα πόδια. υπαρχει περίπτωση ο φωτισμός αυτός να ανάβει μόνιμα όταν ανάβουν τα φώτα του αυτοκινήτου, και όχι όταν ανοίγουν η πόρτες???

μπορει να γίνει κάτι τέτοιο??? ξερετε           

Παρε εντολή απο τον διακόπτη των φωτων. Βέβαια επιβαρύνεις την γραμμη, βαλε λεντ αν είναι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , TimZr said:

Παρε εντολή απο τον διακόπτη των φωτων. Βέβαια επιβαρύνεις την γραμμη, βαλε λεντ αν είναι.

??Κοίτα σκέφτομαι?  και για φωτιστικά led που μπαίνουν στην θέση που είναι τα κόκκινα τα αντανακλαστικά που έχουν και  η πόρτες είδη. 

Ο διακόπτης που έχει στα φώτα είναι αυτόματος.

 

Να σου πω την αλήθεια για τα φώτα στην πόρτα υπάρχει περίπτωση να μπορώ να πάρω ρεύμα απο τους διακόπτες παραθύρων  της κάθε πόρτες ???? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , OMINUS said:

??Κοίτα σκέφτομαι?  και για φωτιστικά led που μπαίνουν στην θέση που είναι τα κόκκινα τα αντανακλαστικά που έχουν και  η πόρτες είδη. 

Ο διακόπτης που έχει στα φώτα είναι αυτόματος.

 

Να σου πω την αλήθεια για τα φώτα στην πόρτα υπάρχει περίπτωση να μπορώ να πάρω ρεύμα απο τους διακόπτες παραθύρων  της κάθε πόρτες 

αν παρεις ρευμα απο εκει, τι θα καταφέρεις? Μολις ανεβοκατεβάζεις τα παραθυρα να ανοίγει το φως? ;)

Εντολή.Πρέπει να πάρεις, υποθέτω απο την κλειδαριά οταν ανοίγουν οι πόρτες.. η απο τις πλαφονιερες που δεν συμφωνώ πολυ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , TimZr said:

αν παρεις ρευμα απο εκει, τι θα καταφέρεις? Μολις ανεβοκατεβάζεις τα παραθυρα να ανοίγει το φως? ;)

Εντολή.Πρέπει να πάρεις, υποθέτω απο την κλειδαριά οταν ανοίγουν οι πόρτες.. η απο τις πλαφονιερες που δεν συμφωνώ πολυ.

Η διακόπτες όμως δεν έχουν ένα φωτισμό ό οποίος ανάβει συνέχεια όταν ανάψουν τα φώτα???

 

Απο εκεί σκεφτόμουν να το κάνω κάπως έτσι??

 

Η και πάλι λάθος είναι??

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , OMINUS said:

Η διακόπτες όμως δεν έχουν ένα φωτισμό ό οποίος ανάβει συνέχεια όταν ανάψουν τα φώτα???

 

Απο εκεί σκεφτόμουν να το κάνω κάπως έτσι??

 

Η και πάλι λάθος είναι??

Α σε αυτο εχεις δίκιο, θεωρητικά θα έχει δυο γραμμες, μια για το λαμπάκι μια εντολή. Κάντο αρκεί να τσεκάρεις ασφάλεια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν , TimZr said:

Α σε αυτο εχεις δίκιο, θεωρητικά θα έχει δυο γραμμες, μια για το λαμπάκι μια εντολή. Κάντο αρκεί να τσεκάρεις ασφάλεια.

Επειδη σε βλέπω ότι το κατεχης το θεμα :rock: 

 

την ασφάλεια που λες να τσεκάρω, τι να δω ακριβώς??? αν έχει λίγα αμπέρ να βάλω κάποια μεγαλύτερη??? 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , OMINUS said:

Επειδη σε βλέπω ότι το κατεχης το θεμα :rock: 

 

την ασφάλεια που λες να τσεκάρω, τι να δω ακριβώς??? αν έχει λίγα αμπέρ να βάλω κάποια μεγαλύτερη??? 

Μεγαλυτερη δεν ειναι σωστο καθως, η ασφαλεια παει αναλογα τη διατομη.. Η βαζεις λιγο μεγαλυτερο καλωδιο και μεγαλυτερη ασφαλεια, ή  LED που εχει αμελητέο ρευμα.  
Προσφατα ειδα πως δεν ειναι καθολου υπερβολικο, καθως ειχα θεμα με "υπερενταση" σε καλωδιο (ειχε ξεραθει) που εχω κλεψει ρευμα για το συστημα παρκινγκ.. θελω να πω και σε τετοια μικρα ρευματα, θελει προσοχη θεωρω. 
απλα βρες το κυκλωμα, δες τι ασφαλεια εχει, και δες τι αλλα εχει πανω αυτη η ασφαλεια. Μη το κανουμε και μελετη το πραγμα :p:p

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν , TimZr said:

Μεγαλυτερη δεν ειναι σωστο καθως, η ασφαλεια παει αναλογα τη διατομη.. Η βαζεις λιγο μεγαλυτερο καλωδιο και μεγαλυτερη ασφαλεια, ή  LED που εχει αμελητέο ρευμα.  
Προσφατα ειδα πως δεν ειναι καθολου υπερβολικο, καθως ειχα θεμα με "υπερενταση" σε καλωδιο (ειχε ξεραθει) που εχω κλεψει ρευμα για το συστημα παρκινγκ.. θελω να πω και σε τετοια μικρα ρευματα, θελει προσοχη θεωρω. 
απλα βρες το κυκλωμα, δες τι ασφαλεια εχει, και δες τι αλλα εχει πανω αυτη η ασφαλεια. Μη το κανουμε και μελετη το πραγμα :p:p

σκεφτομε για αυτά εδώ στης πόρτες

 

 https://www.ebay.com/itm/2x-LED-Side-Door-Light-Courtesy-Lamp-For-VW-Golf-Jetta-Passat-GTI-MK5-MK6/162690574987?epid=2276259649&hash=item25e11d2a8b:g:zPgAAOSwnTdaAsgr&vxp=mtr

 

https://www.ebay.com/itm/2x-Bright-Led-SMD-Front-Step-Courtesy-Door-Light-For-VW-Golf-Jetta-Passat-EOS-R/172749129782?hash=item2838a68836:g:ybAAAOSwblZZI55d&vxp=mtr

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , OMINUS said:

μια χαρα, το εψησα και γω. Απλα να δουμε που σκατα θα παρουμε την εντολη.. δεν εχω VAG-com και ψαχνω εναλλακτικη!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.