Jump to content
COSTAS_

Φωτισμός Δαπέδου (Footwell Lights)

Recommended Posts

καλά ούτε και εγώ εχω vagcom ,αλλα το ψάχνω και εγώ να δω τι παιζει;)

 

εγώ δεν ξέρω αν έχει και φώτα στα πόδια το passat B7??? 

 

edit:

 

Βρήκα αυτές της πληροφορίες για τα πόδια δεν ξέρω αν βοηθάνε???:huh:

 

 http://forums.vwvortex.com/showthread.php?6900054-DIY-Installing-OEM-Front-and-Rear-Footwell-Lighting

 

http://www.vwwatercooled.com.au/forums/f234/guide-b7-passat-footwell-lights-92847.html

 

http://www.team-bhp.com/forum/diy-do-yourself/149237-vw-polo-diy-upgrading-cabin-light-headlight-switch-installing-footwell-lights.html#post3412155

 

https://www.my-gti.com/2150/adding-door-warning-lights-to-the-volkswagen-golf-and-jetta-front

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενας τροπος για να να κανετε το φωτα ποδιων να αναβουν με τα φωτα ειναι να παρετε ρευμα απο το λαμπακι του αναπτηρα δοκιμασμενω με φωτακια led.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , vasillis said:

Παιδια ενας τροπος για να να κανετε το φωτα ποδιων να αναβουν με τα φωτα ειναι να παρετε ρευμα απο το λαμπακι του αναπτηρα δοκιμασμενω με φωτακια led.

 

Nα υποθέσω ότι θα ειναι και ποιο δυνατή η παροχή του αναπτήρα στο ρεύμα???

Και θα έχει και ποιο πολλά αμπέρ στην ασφάλεια τότε 

σωστα????

 

μπορώ να κάνω το εξης αφού μας είπες και την περίπτωση του αναπτήρα, αντί να κάτσω και να κόψω καλώδιο + και - από τον αναπτήρα του αμαξιού. 

 

Μπορώ να ψάξω την ασφάλεια του αναπτήρα που ειναι στον πινάκα με της ασφάλειες, και να βάλω ένα ανταπτωρα σαν αυτών 

 

https://www.americat.gr/kleftis-reymatos-apo-asfaleiothiki.html

                 

kleftis-reymatos-apo-asfaleiothiki-lampa-70065_65449_600x600.jpg

 

και να πάρω ρεύμα από εκεί?? 

 

ούτως η άλλος αν δεν κάνω κάποιο λάθος???  , μπορώ να πάρω μόνο + ρευμα και το - να το ακουμπήσω κάπου στο σασί του αμαξιού???

 

τι λέτε και εσείς     

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

οχι το μονο που θα κανεις τοτε οταν γυρνας το διακοπτη να αναβουν πρεπει να παρεις ρευμα απο το λαμπακι η αν θες με των τροπο του δειχνεις πρεπει να παρεις ρευμα απο την ασφαλεια των φωτων θεσεως και - καπου στο σασι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

εσύ έχεις πάρει κατευθείαν από τον αναπτήρα + και -  και από τα 2 καλώδιο, η μόνο το + και το - το έβαλες κάπου στο σασί του αυτοκινήτου???       

Link to comment
Share on other sites

λοιπών παιδιά σήμερα κοιταξα και εγώ στο Passat Β7 μου , να δω αν έχει φωτισμό στα ποδια και τελικά διαπίστωσα ότι δεν έχει ούτε και εμένα. :(

 

Θέλω να ρωτήσω το εξεις τώρα, εγώ που θέλω να βάλω, έστω ας ανάβουν με το ανοιγμα της πόρτας. Υπάρχει κανένας που να έχει βαλει σε passat B7 φωτισμό στα πόδια???

 

από αυτά που διαβάζω εδώ μέσα θα χρειαστώ τα εξής  υλικά.

 

2 Πλαφονιέρες της vw με κωδικό- Part Number: 6L0 947 415.

2 Φίσες της vw με κωδικό- Part Number : 1J0 971 972.

καλώδιο 

και το vagcom για να ενεργοποιήσω τα Footwell Lighting.

 

 

Ρωτάω εγώ το εξης τώρα,

 

τα φωτιστικά τα οποία χρειάζομαι μαζί με τα φις που έχουν, ειναι σαν αυτά της φωτογραφίας??? τεριαζουν σίγουρα σε passat b7? η ειναι σε ολα τα ιδια, και δεν θα εχω κάποιο πρόβλημα. επισεις τα φις αυτά της φωτογραφίας ,έχουν και τα λαμακια που κουμπώνουν μέσα στο φις???. Μήπως υπαρχουν από την vw φις τα οποία ειναι έτυμα με καλώδιο??? ξέρει κάποιος τίποτα??         acd97e2s-960.jpg

 

 

εμένα το menu του αυτοκινήτου δεν έχει την επιλογή Footwell Lighting. όπως ειναι εδώ στην φωτογραφεία 

  

1245.jpg

 

 

Με το VAG-COM όταν κάνεις της συνδέσεις και την εγκατάσταση, με τα φωτιστικά ,αυτην την επιλογή θα την εμφανίσει το menu του αυτοκινήτου???   

 

 

 

 

 

Παιδιά αν θέλετε για να μην μπερδευτούμε με το golf εχω κάνει θεμα για passat b7 εδώ 

 

ας συνεχίσουμε την συζήτηση στο θεμα του passatb7 θα ειναι ποιο μαζεμένα και θα βοηθήσει και άλλους κατόχους.       

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

τα ειχα συνδεση απο το - και το+ που εχει το λαμπακι το αναπτηρα και αναβαν οταν αναβα τα φωτα αλλα το αμαξι μεσα εμοιαζε με ντισκοτεκ και τα κατηργησα μετα πηρα vag com εβαλα φωτακια στης πορτες και τα συνδεσα το σε αυτα και αναλογα με την πορτα που ανοιγω αναβει και το αντιστοιχο φωτακι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , vasillis said:

τα ειχα συνδεση απο το - και το+ που εχει το λαμπακι το αναπτηρα και αναβαν οταν αναβα τα φωτα αλλα το αμαξι μεσα εμοιαζε με ντισκοτεκ και τα κατηργησα μετα πηρα vag com εβαλα φωτακια στης πορτες και τα συνδεσα το σε αυτα και αναλογα με την πορτα που ανοιγω αναβει και το αντιστοιχο φωτακι.

Σε ευχαριστώ πολύ για της πληροφορίες φίλε Βασίλη. ;) 

 

σχετικά με το vag com ειναι ολα τα ιδια για τα μοντέλα vw??? στην περίπτωση την δικιά σου που τα έκανες με σύνδεση στην πόρτα, τα σύνδεσες σε τετοια φύσα???

που ειναι κάτω από το τιμόνι??? 

 

j519_2.jpg.603a51155b2b21fb4c14bb44daf77111.jpg

 

  1.jpg.fe3af05e711d6ded3ba4046c097c51d8.jpg2.jpg.1200fbc2f6cc6b2e2967e439dd210987.jpg3.jpg.000cb50779a3e4aed47d34b63a6557ad.jpg

Link to comment
Share on other sites

οχι τα φωτακι που εβαλα στης πορτες τα συνδεσα στης εργοστασιακες  φυσες που ειναι πανω στην πορτα τα φωτα ποδιων περασα τα καλωδια μεσα στης πορτες απο τα λαστιχενια σωλινακια που εχουν η πορτες   μπελαλοδουλεια αλλα το αποτελεσμα φοβερο με καθε πορτα που ανοιγεις αναβει το φως της πορτας και το αναλογο φως στα ποδια. τα vag πιστευω πως πρεπει να ειναι ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Θα ήθελα και εγώ να βάλω φωτισμό δαπέδου στο δικό μου Golf 7. Γνωρίζετε κάποιον που να τοποθετηθεί;

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα. Έχω κι εγώ παραγγείλει τα φωτάκια για το δάπεδο (footwell). Έχω ένα passat cc 2009 και θα ήθελα να ρωτήσω συνδέετε και εμένα στην φισα Β7. Και κάτι τελευταίο πως βγαίνει το χερούλi του καπό είναι κουμπωτό  ή έχει κάποια ασφάλεια? Ευχαριστώ και πάλι καλό μήνα με υγεία!!!!!!!!!!!

Υ.Γ. Αν υπαρχει καμμια φώτο ή βίντεο ευπρόσδεκτοτο.

Edited by dimikon70
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , dimikon70 said:

Καλησπέρα και καλό μήνα. Έχω κι εγώ παραγγείλει τα φωτάκια για το δάπεδο (footwell). Έχω ένα passat cc 2009 και θα ήθελα να ρωτήσω συνδέετε και εμένα στην φισα Β7. Και κάτι τελευταίο πως βγαίνει το χερούλi του καπό είναι κουμπωτό  ή έχει κάποια ασφάλεια? Ευχαριστώ και πάλι καλό μήνα με υγεία!!!!!!!!!!!

Υ.Γ. Αν υπαρχει καμμια φώτο ή βίντεο ευπρόσδεκτοτο.

Δες εδώ

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το βιντεακι. Τα φωτα τα παρηγγειλα απο το ebay 22,50 (Κίνα)  κοστος και τα 4 μαζι με την καλωδίωση κομπλε

Edited by dimikon70
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν , dimikon70 said:

Ευχαριστώ πολύ για το βιντεακι. Τα φωτα τα παρηγγειλα απο το ebay 22,50 (Κίνα)  κοστος και τα 4 μαζι με την καλωδίωση κομπλε

Έχεις το link να τα ρίξω μια ματιά?  

 

Με ενδιαφέρει και εμένα να σου πω

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , OMINUS said:

Έχεις το link να τα ρίξω μια ματιά?  

 

Με ενδιαφέρει και εμένα να σου πω

Car LED Footwell Light Foot Illumination Lamp & Cable Wire For VW Passat B6 Golf

Edited by dimikon70
Για δες αυτό που σου έστειλα αλλιώς στο ebay passat footwell και θα σου βγάλει αρκετά
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα. COSTAS_ έχεις φώτο από την εγκατάσταση (footwell) γιατί εμένα δεν μου της δείχνει. Μάλλον μετά την αναβάθμιση μήπως έχουν χαθεί? Ευτυχώς είμαστε κι εμείς οι αργοποριμένοι να σας τα θυμίζουμε. Ήθελα χρόνια να τα φτιάξω και αυτά και τον φωτισμό στης πόρτες αλλά λόγω έλλειψης vag com και του φόβου ότι δεν θα τα καταφέρω δεν αποφάσιζα. Τώρα λόγω καραντίνας μη έχοντας άλλη δουλειά να κάνω έφτιαξα τις δυο μπροστινές πόρτες περιμένω τα καλώδια για τις δυο πίσω και μετά να δω που θα κάνω την κωδικοποίηση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by dimikon70
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , dimikon70 said:

Car LED Footwell Light Foot Illumination Lamp & Cable Wire For VW Passat B6 Golf

 

Δεν βλέπω να ανοίγει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Για δες στο ebay. com γράψε passat footwell. Δεν ξέρω πως ανεβαίνει το link.  Ή κανε αντιγραφή και επικόλληση στο ebay και θα στο βγάλει. 

 

http://Car LED Footwell Light Foot Illumination Lamp & Cable Wire For VW Passat B6 Golf

Edited by dimikon70
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , dimikon70 said:

Καλήμερα. COSTAS_ έχεις φώτο από την εγκατάσταση (footwell) γιατί εμένα δεν μου της δείχνει. Μάλλον μετά την αναβάθμιση μήπως έχουν χαθεί? Ευτυχώς είμαστε κι εμείς οι αργοποριμένοι να σας τα θυμίζουμε. Ήθελα χρόνια να τα φτιάξω και αυτά και τον φωτισμό στης πόρτες αλλά λόγω έλλειψης vag com και του φόβου ότι δεν θα τα καταφέρω δεν αποφάσιζα. Τώρα λόγω καραντίνας μη έχοντας άλλη δουλειά να κάνω έφτιαξα τις δυο μπροστινές πόρτες περιμένω τα καλώδια για τις δυο πίσω και μετά να δω που θα κάνω την κωδικοποίηση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!!!!!!!!!!!!

Γειά σου φίλε μου, 

 

Το βρήκα καθώς και αρκετές φωτογραφίες. Οτι αλλο θες πες μου 

 

 

Τοποθέτηση και ενεργοποίηση φωτισμού δαπέδου.pdf

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια με το pdf. Αυτό που έχω παραγγείλει έχει το βυσματακι για την φύσα χρειάζεται να βγάλω την φύσα ή κουμπώνει όπως στο pdf? Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι να συνδέσεις τα καλώδια στα pins που φάινονται στην φωτογραφία δεξιά. Νομίζω (δεν θυμάμαι κιόλας) ότι τα Pins αυτά δεν περιλαμβάνονται στην συσκευασία. Εαν συμπεριλαμβάνονται, τότε κουπώνουν στο βίσμα και τέλος.    

 

5-2-Pin-Way-1-5.jpg

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο η φύσα ξεκουμπώνει εύκολα ή έχει κάποια ασφάλεια. Να βγάλω το πόλο της μπαταρίας όταν ξεκουμπώσω την φύσα ή όχι? Εμένα είναι και τα 4 συνδεδεμένα μόνο σύνδεση στην φύσα και την γείωση.

Edited by dimikon70
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.