Jump to content
COSTAS_

Φωτισμός Δαπέδου σε Golf 5

Recommended Posts

Τοποθέτηση και ενεργοποίηση φωτισμού δαπέδου σε GOLF 5

(DIY : Οδηγίες τοποθέτησης. Click εδώ)

Οι πλαφονιέρες τοποθετούνται στις εργοστασιακές θέσεις, λειτουργούν με τον φωτισμό καμπίνας όταν ανοίγουν οι πόρτες, ελέγχονται από τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου και είναι 100% ασφαλή από υπερθέρμανση.

Υλικά
2 Πλαφονιέρες, Part Number: 6L0 947 415
2 Φίσες VW, Part Number: 1J0 971 972
Καλώδιο 5 μέτρα μήκος, καλής ποιότητας, κατά προτίμηση ένα μήκος σε χρώμα μαύρο και ένα χρωμματιστό.
1 άκρο καλωδίου δακτυλίδι για σύνδεση της γείωσης σε βίδα.

Εργαλεία
TORX T20
Αναλώσιμα ηλεκτρολόγου (μονωτική ταινία, ζιπάκια κλπ)
VAG-COM για κωδικοποίηση

Κόστος : 20 Ευρώ
Εργασία : 1-2 ώρες

Οι πλαφονιέρες είναι εργοστασικές και έχουν ισχύ 5 Watt.

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 χρόνια δημιουργίας του, το Post παρουσίασε κάποια προβλήματα με τα Links.

Εκανα τις απαραίτητες διορθώσεις και πλέον ο σχετικός οδηγός τοποθέτησης είναι και πάλι διαθέσιμος.

Καλή επιτυχία.

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι φιλε κωστα?καταρχας πολυ ωραια η πατεντα σου μπραβο!τα φωτα μπορεις να τα αναψεις χωρις να ανοιξεις τις πορτες?δουλευουν σαν το πανω το φως?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι φιλε κωστα?καταρχας πολυ ωραια η πατεντα σου μπραβο!τα φωτα μπορεις να τα αναψεις χωρις να ανοιξεις τις πορτες?δουλευουν σαν το πανω το φως?

Γειά σου φίλε,

Ευχαριστώ.. δεν είναι πατέντα .. αλλά προβλέπεται από την VW.

Τα φώτα αυτά ανάβουν μόνο όταν ανοίξει μια πόρτα και δεν έχουν κάποιο δικό τους διακόπτη.

Οσο για λαμπάκι.. εαν καεί, αλλάζει η πλαφονιέρα, κόσος 4 ευρώ.

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Ομολογω οτι ειναι μια παρα πολυ καλη ιδεα και η δουλεια που εχει γινει ειναι ακρως επαγγελματικη.2 ερωτησεις μπορεις να μου πεις απο που προμηθευτηκες λαμπακια και βυσματα?(ιντερνετ ή ανιπροσωπεια) μηπως ξερεις αν αυτο γινεται και σε passat?(συνδεσμολογια,πλαφονιερες αν ταιριαζουν)

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

@ Costas_ : Συγγνώμη που ανακατεύομαι στο θέμα σου.

@ panostok : το ίδιο πράγμα είναι. τον κωδικό ελπίζω να τον βλέπεις.

l4kkcl368grefa7erzcb_thumb.jpg

Φίλε Πάνο,

Ευχαριστώ για το σχόλιο. Τις πλαφονιέρες και τα βίσματα τα παρήγγειλα τηλεφωνικά στο Gratsia, την επομένη ημέρα πέρασα και τα πήρα και το απόγευμα τα είχα τοποθετήσει κιόλας.

Ξέχασα να διευκρινήσω, ότι ο φωτισμός αυτός είναι και ρυθμιζόμενος !!!! από το VAG-COM (dimming)

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι, τοποθετησα και εγω τις πλαφονιερες σε EOS στους μπροστα και τους πισω επιβατες και θα ηθελα να μαθω αν το pin7 της φισας του golf ειναι ιδιο με αυτο του EOS. δλδ θα παρω απο εκει ρευμα ή απο καπου αλλου..???

Link to comment
Share on other sites

λοιπον οποιος μπορει να μου κανει και στο δικο μου αυτοκινητο

αυτο με τον εσωτερικο φωτισμο ας μου στειλει pm.

επι πληρωμη .εγω δεω βαζω χερι στο αμαξι με τιποτα.

εαν καποιοσ απο δω ενδιαφερεται να μου περασει τον φωτισμο

ας μου στειλει pm να κανονησουμε την πληρωμη και το ραντεβου.

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας παιδιά...Εγώ έχω ένα TIGUAN και αναρωτιόμουν εάν κάτι τέτοιο είναι εφικτό και στο δικό μου αυτ-το. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κάτι τέτοιο, οπότε μήπως γνωρίζει κάποιος κάποιο συνεργείο ή άτομο που να κάνει τέτοιες επεμβάσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έγω στο passat έχω μπροστά επιδαπέδιο φωτισμό από το εργοστάσιο, για να περάσω όμως πίσω από που θα πάρω το ρεύμα? Από τα καλώδια των μπροστινών? Δεν θα ήθελα να κόβω και να έχω μονωτικές και άλλα τσαπατσούλικα. Υπάρχει κάποιος άλλος πιο συμμαζεμένος τρόπος;

Αν κάποιος ξέρει κάτι σχετικό.........

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έγω στο passat έχω μπροστά επιδαπέδιο φωτισμό από το εργοστάσιο, για να περάσω όμως πίσω από που θα πάρω το ρεύμα? Από τα καλώδια των μπροστινών? Δεν θα ήθελα να κόβω και να έχω μονωτικές και άλλα τσαπατσούλικα. Υπάρχει κάποιος άλλος πιο συμμαζεμένος τρόπος;

Αν κάποιος ξέρει κάτι σχετικό.........

Θα πρέπει να πάρεις ρεύμα από τα μπροστινά και εαν είσαι σχολαστικός θα είναι μια χαρά. Δεν έχω δει στην VW βίσματα - διακλαδωτήρες, αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τους απλούς "κλέφτες".

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το σχέδιο "πλαφονιέρα των πίσω" πραγματοποιήθηκε και το αποτέλεσμα άριστο. Για το passat όμως ο κωδικός της πλαφονιέρας είναι άλλος (7L0 947 415), για το δικό μου τουλάχιστον.Για το φυσάκι παραμένει ο ίδιος.

Σε ευχαριστώ Κώστα για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το σχέδιο "πλαφονιέρα των πίσω" πραγματοποιήθηκε και το αποτέλεσμα άριστο. Για το passat όμως ο κωδικός της πλαφονιέρας είναι άλλος (7L0 947 415), για το δικό μου τουλάχιστον.Για το φυσάκι παραμένει ο ίδιος.

Σε ευχαριστώ Κώστα για τις πληροφορίες.

Με γειές Κώστα. Έβαλες και πίσω τις ψείρες Gigalux? Όποιος μπαίνει μέσα θα χρειάζεται και γυαλιά ηλίου!!! B)

Link to comment
Share on other sites

Yep!! Όλο το αυτοκίνητο έχει τώρα αυτό το φωτισμό και είναι πανέμορφο. Εσύ τελικά δε μου είπες πως φαίνεται τώρα το αυτοκίνητό σου τη νύχτα με αυτές τις ψείρες; Όταν τις βάλαμε ήταν μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.