Jump to content
COSTAS_

Φωτισμός Δαπέδου σε Golf 5

Recommended Posts

Έχω άλλη ερώτηση! Αν θέλω να βάλω κυλινδρικές led λάμπες στις μπλαφονιέρες μέσα στην καμπίνα βγάζει σφάλμα το canbus;;

Βάλε άφοβα.Δεν βγάζει σφάλμα.

Link to comment
Share on other sites

λεω να το κανω και εγω σε κανα μηνα που θα εχω χρονο γιατι τωρα αρχιζει εξεταστικη...

θα τα βαλω με led λογικα και εγω :)

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα αψογο how to..Αλλά έχω κολλήσει στην εξαγωγή της πλαφονιέρας β7..Δε βγαινει με τίποτα..

έχει κανείς καμιά ιδέα?

Περιμένω το αποτέλεσμα..

Υ.Γ. Τις πλαφιέρες μου τις χρέωσαν 10 Ε καθε μια..? ΟΚ ήταν η τιμή?

Link to comment
Share on other sites

Για να βγάλεις την φύσα Β από την μόνάδα CECM, πρέπει πρώτα να ξεκλειδώσεις τις φύσες.

Μετακίνησε λοιπόν την κόκκινη ραύδο ασφαλείας κατά μήκος με την κατεύθυνση AUF -> (όπως φαίνεται και στην φωτογραφία) και μετά η φύσα Β βγαίνει αμέσως.

Κώστας

cecm2te4.jpg

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Όλα άψογα και θέλω πλέον και φωτισμό πίσω...θα ψάξω για οδηγο..

Το εφε είναι πολύ ωραίο

Είναι ολα λάμπες philips bluevision. το φώς δεν συγκρίνεται δυστυχώς με αυτό των led. και οι crystalvision είναι λιγότερο φωτεινές (έχουν κάτοπτρο στην κορυφή) αλλά με ωραιο λευκό

Αναρωτιέμαι και για κόκκινες λάμπες συνέχεια αναμένες. Πιστεύω θα ήταν ωραίο

Το καλώδιο για την πλαφονιέρα του συνοδηγού το πέρασα πάνω στο αποσπώμενο πλαστικό στα πόδια του οδηγού γύρω από τους αεραγωγούς.(αντι για πάνω από τα πενταλ)

ΦΩΤΟ

Το μόνο μειον..

το ξενύχτι 3 ξημερώματα τελείωσα :zorro:

ΚΑΙ ΔΕΝ λειτουργεί ο συναγερμός πλεον :zorro: ...

-κάηκε από βραχυκύκλωμα?

-προβλημα κωδικοποίησης?

-απενεργοποίηση από τα αναψε σβήσε του κλειδιού(ανάλογα πόσες φορές ανάβεις και σβήνεις το κλειδι κάνει κάποιες ρυθμίσεις στο συναγερμο)αλλά δεν ξέρω τους συνδιασμούς-> surfing

Ευχαριστώ τον COSTAS_ k όλα τα παιδιά στο site.

Άμα δε φάω κανένα φέσι για το συναγερμό...Πάμε γι άλλα :zorro: κ καλό ΠΣΚΔ

Edited by angel137
Link to comment
Share on other sites

ΦΩΤΟ

Το μόνο μειον..

το ξενύχτι 3 ξημερώματα τελείωσα :zorro:

Μπραβο ωραιος :zorro:

Προσεχε μονο μην σε πανε μεσα 3 η ωρα την νύχτα να σκαλίζεις το "ξενο" αυτοκίνητο :zorro:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα περασα και εγω τοις πλαφονιερες. Δεν μπορεσα να βγαλω την φισα και η αλειθεια ειναι οτι φοβιθηκα μην κανω και καμια βλακια και απλα εβαλα το καλοδιο ετσι στην τριπα. Καλα που το εκανα ετσι γιατι μετα ειδα οτι κλειδονουν με το κοκκινο πλαστικο αυριο θα το κανω.

Το καλοδιο και εγω το περασα πανω απο το πλαστικο στα ποδια του οδηγου και οχι απο τα πενταλ. Το μονο που εμεινε ειναι η ενεργοποιηση και αυτο γιατη δεν εχω καλοδιακι.

Οταν ολοκληρωθει θα σας ενειμεροσω.

Ευχαριστω πολυ ολους σας.

edit:

Μετα απο προσπαθεια και ξεκλειδομα των φισων και και παλυ δεν μπορεσα να βγαλω την φισα. Και τελικα εβαλα το καλοδιο οσο πιο καλα γινοταν στην θυρα 7 της φισας Β ωστε να μην βγενει ευκολα (φυσηκα αν το τραβηξεις θα βγει απλα ψιλοσκαλονει). Υπαρχει προβλημα που το εκανα ετσι? Αυριο παω για ενεργοποιηση.

Edited by pants_
Link to comment
Share on other sites

Σημερα τελιωσε η τοποθετη με την εργοποιηση με vag-com. Απλα τελειο. ευχαριστω πολυ για το how to.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα να κανω μια υπόθεση?

Αν παρουμε ρευμα απο την επανω πλαφονιέρα με ενα καλωδιάκι δεν θα λειτουργήσει το ολο σύστημα χωρις κωδικοποιήσεις και επεμβασεις στην CECM?

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια θα λειτουργήσει. Τα Footwell lights είναι 5W+5W=10W, άρα θα επιβαρύνεις την γραμμή για τα πάνω λαμπάκια με λιγότερο από +1A, τα οποία και αυτά είναι πάλι 5W+5W=10W. Θα το κρατήσει και η ασφάλειά τους που είναι 10Α, αλλά θα υπερθερμάνεις λίγο παραπάνω τις καλωδιώσεις της πλαφονιέρας, ιδιαίτερα εαν βάλεις και τα πίσω Footwells. Θα ζοριστείς περισσότερο να 'κατεβάσεις' ρεύμα από την οροφή και δεν θα έχεις αυτόνομο έλεγχο από το CECM.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια θα λειτουργήσει. Τα Footwell lights είναι 5W+5W=10W, άρα θα επιβαρύνεις την γραμμή για τα πάνω λαμπάκια με λιγότερο από +1A, τα οποία και αυτά είναι πάλι 5W+5W=10W. Θα το κρατήσει και η ασφάλειά τους που είναι 10Α, αλλά θα υπερθερμάνεις λίγο παραπάνω τις καλωδιώσεις της πλαφονιέρας, ιδιαίτερα εαν βάλεις και τα πίσω Footwells. Θα ζοριστείς περισσότερο να 'κατεβάσεις' ρεύμα από την οροφή και δεν θα έχεις αυτόνομο έλεγχο από το CECM.

Κώστας

...και να συμπληρώσω αν αυτές οι πλαφονιέρες είναι led δεν έχουμε το παραμικρό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

κανένα.. πρόσεχε μόνο μην είναι πολύ φωτεινά ή χρωματιστά και γίνει κιτς.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα να κανω μια υπόθεση?

Αν παρουμε ρευμα απο την επανω πλαφονιέρα με ενα καλωδιάκι δεν θα λειτουργήσει το ολο σύστημα χωρις κωδικοποιήσεις και επεμβασεις στην CECM?

Νίκο καλύτερα να τις βάλεις με τον ενδεδειγμένο τρόπο και να βάλεις μέσα λάμπα led canbus για λιγότερη κατανάλωση ρεύματος.Σ΄αυτήν την περίπτωση θα μπορείς να ρυθμίσεις και την φωτεινότητά τους μέσω vag-com ή μέσω των μενού αν έχεις οθόνη plus.:p

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρε το ματι μοθ κατι να μπεισ στο διαγνωστικο...εγω να σημιοσω για αυτους που δεν εχουν διαγνοστικο(οπως εγω)..αν λισετε την πλαφονιερα στον υορανο εχει ετοιμη εντολη που δινει απο τισ ποσρτες,κατεβαστε απο εκει τα καλοδια +/- κ απλα φερτε τα στις θεσεις για το φοτακι.κ ετσι αναβουν μονο με το ανοιγμα της πορτας η το ξεκλειδωμα,κ στο fsi μου αλα και τωρα στο tsi μου ετσι τα εχω και ολα αψογα!! :p (δλδ εχει αλλο - καλοδιο για τον διακοπτη που το αναωουμε απο πανω και αλο για το ανοιγμα των θυρων ή το ξεκλειδωμα..απο αυτο περνετε σωμα και οχι απο βιδα)

Edited by dimitris s.
Link to comment
Share on other sites

Να επαναφέρω το θέμα... Έχει κάνει κανείς την διαδικασία σε κάποιον ηλεκτρολόγο έξω ή σε καμία αντιπροσωπεία να μας πει λεπτομέρειες, γιατί νομίζω πως αν ασχοληθώ εγώ θα βγάλω δέκα λαμπάκια με σφάλματα και οκτώ μούτζες του αυτοκινήτου.... :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.