Jump to content
Σπύρος

Αυτόματο κλείδωμα ασφαλειών

Recommended Posts

Με αφορμή την επίθεση ληστείας στον πατέρα της Polita θα ήθελα να βάλω να κλειδώνουν αυτόματα οι ασφάλειες του αυτοκινήτου μόλις αυτο ξπερνάει κάποια χλμ/ώρα. Σε μερικά αυτοκίνητα μεσαίας κατηγορίας και πάνω διατίθεται. Ξέρει κανείς πως μπορούμε να το βάλουμε στα VW μας και πόσο κοστίζει περίπου?

Link to comment
Share on other sites

Το ibiza το εχει, το clio το ίδιο, ε λογικά γίνεται και στα vw.

Ναι βρε,αυο εχει ειπωθει..Το πώς ειναι το θεμα...Ας πουμε στο Α4, μολις επιταχυνω, τις ακουω ολες, "τσακ", κλεινουν μονες τους...;)

Σε εμας πώς θα γινει...? ο φιλος με το Skoda, ο lefos ειπε οτι κατι γινεται μεσω vag-com...Πού ειναι να μας φωτισει λιγακι...?

:blush:

Link to comment
Share on other sites

παίδες ουσιαστικά δεν κοστίζει τίποτα!

το μόνο που χρειάζεται είναι το βάγκ κόμ και να ξέρεις να το δουλέψεις! αν υπάρχει στο φόλκςβάγκεν κλάμπ έστω και ένας που να το έχει στο λάπ τοπ του και να έχει και το καλώδιο θα ψήσω το παιδί που ξέρει τις παραμέτρους να έρθει να σας πεί εδώ τις οδηγίες και σε μιά συνάντησή σας τις εφαρμόζεται! :blush:

αν δέν υπάρχει κάποιος με το πρόγραμμα-καλώδιο τότε θα δούμε τί μπορούμε να κάνουμε :thumbsup:

(όχι τίποτα άλλο αυτόν τον παλιοσκοντάκια δεν τον πάω και καθόλου και δεν θέλω να του υποχρεωθώ ;) )

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιο μέλος Vag com για να μπορέσουμε να βάλουμε το αυτοματο κλείδωμα των ασφαλειών με την πολίτιμη βοήθεια του Λευτέρη???

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
Πες τα ρε Μιχάλη. Μήπως μπορεί να μας βοηθήσει και το ΜΕΓΑΛΟ ¶ΤΟΜΟ ΤΟΥ VWCLUB???

Χεχεχε, με φώναξε κανείς???

Το έψαξα λίγο το θέμα και από ό,τι είδα γίνετια μόνο της θύρας προγραμματισμού.

Το καλώδιο το έχει ο ΑΛΚΗΣΜ.

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχε, με φώναξε κανείς???

Το έψαξα λίγο το θέμα και από ό,τι είδα γίνετια μόνο της θύρας προγραμματισμού.

Το καλώδιο το έχει ο ΑΛΚΗΣΜ.

Εγω σε φώναξα. Δηλαδή αμα μας δώσει το καλώδιο ο ¶λκης μπορείς να το βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορειτε να κανετε κατι πριν την Παρασκευη-Σαββατο που ανεβαινω πανω, πώς θα με υποχρεωσετε, δεν λεγεται... :D

Link to comment
Share on other sites

........Βλεπω να μαζευομαστε σε παραταξη εξω απο την καφετερια του Αλκη και να προγραμματιζουμε τα καμαρια μας! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Παίδες με ενδιαφέρει και εμένα!!!

Η κοπελιά μου με έχει πρήξει! Μόλις ξεκινάμε "Γρηγόρη κλείδωσες?". Φαντάζεστε αν ξεκινήσω και κλειδώσει μόνο του??? ;) Χαχαχα θα έχει πολύ γέλιο!!!

Κάτι να ρωτήσω. Ωραία ξεκινάμε μετά τα 10χλμ/ωρα πέφτουν και οι ασφάλειες. Αν πέσουμε κάτω από τα 10χλμ/ωρα ξεκλειδώνει πάλι? :D

Υ.Γ. Ο ¶λκης θα χαρεί πολύ σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δεν ξέρω τι γίνεται με το vag com, αλλά εγώ εχω ενα παρόμοιο σύστημα

μεσώ του συναγερμού του αυτοκινήτου.(με το που βάζω σε λειτουργεία τον κινητήρα κλειδώνουν οι πόρτες).

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Όχι δεν ξεκελιδώνει, γι'αυτό και δεν μου αρέσει. Έχεις κατέβει από το αμάξι, ξαναμπαίνεις να το κάνεις 5 μέτρα μπροστά και ξανακλειδώνει. Είναι πολύ σπάσιμο!!! Προτιμώ να κλειδώνω μόνος μου. Και στην τελική συνήθως σου σπάνε το τζάμι, δεν ανοίγουν την πόρτα. Αλλά και πάλι θα προτιμούσα να την ανοίξουν παρά να μου σπάσουν το τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Eγω το κλειδωνω μονος μου, αλλα το σπασιμο ειναι αλλου! Οτι οταν βγαινω απο το αμαξι για να ανοιξω το πορτμπαγκαζ, δεν παταω το κουμπι του κεντρικου κλειδωματος, αλλα ανοιγω απο το πομολο της πορτας! Το αποτελεσμα........κατεβαινω να ανοιξω το πορτμπαγκαζ και εκεινο ειναι κλειδωμενο! Αρα ειμαι αναγκασμενος να ξαναπαω μπροστα για να πατησω το κεντρικο κλειδωμα!

Lol! Προβληματα που εχουμε πρωινιατικα.......

Link to comment
Share on other sites

Παίδες με ενδιαφέρει και εμένα!!!

Η κοπελιά μου με έχει πρήξει! Μόλις ξεκινάμε "Γρηγόρη κλείδωσες?". Φαντάζεστε αν ξεκινήσω και κλειδώσει μόνο του???  ;)  Χαχαχα θα έχει πολύ γέλιο!!!

Κάτι να ρωτήσω. Ωραία ξεκινάμε μετά τα 10χλμ/ωρα πέφτουν και οι ασφάλειες. Αν πέσουμε κάτω από τα 10χλμ/ωρα ξεκλειδώνει πάλι?  :D

Υ.Γ. Ο ¶λκης θα χαρεί πολύ σίγουρα!

Ρε θα την τρελάνεις την κοπέλα. Κάθε μέρα που μπαίνει στο αυτοκίνητο το βλέπει διαφορετικό!!! tongue.gif

Συνήθως είναι μετά τα 20 χλμ/ώρα από όσο γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

(όχι τίποτα άλλο αυτόν τον παλιοσκοντάκια δεν τον πάω και καθόλου και δεν θέλω να του υποχρεωθώ :D )

fire.gif Εσένα θα σου εξηγήσω δίπλα. !!!!!

Το κλείδωμα αν θυμάμαι καλά έρχεται μόλις ξεπερνάς τα 15χμ/ώρα. Μόλις πέφτεις κάτω από τα 15 δεν ξεκλειδώνει.

Ξεκλιδώνει όταν σταματήσεις και βγάλεις το κλειδί ή από το κουμπί στην πλευρά του οδηγού ή (τουλάχιστον στο Octavia) τραβώντας δύο φορές το χερούλι της πόρτας.

Ενα ακόμα θετικό (τουλάχιστον για εμένα) είναι ότι αν ξεκλειδώσω όλες τις πόρτες και δεν βγάλω το κλειδί από την μηχανή σταματημένος, μετά από λίγο κλειδώνει μόνο του το πόρτ μπαγκάζ. ;)

Οπότε για το κλείδωμα με το vag-com πηγαίνετε ....

[U]Lock/Unlock Horn/Flash: [/U]

[Select]
[46 - Cent. Conv.] (35 - Cent. Locking for manual window cars)
[Adaptation - 10]
Channel (03..08 )
Adaptation Value (1 = on, 0 = off)
[Save]

Channel 03 Auto Lock
Channel 04 Auto Unlock
Channel 05 Unlock, horn sounds
Channel 06 Lock, horn sounds
Channel 07 Unlock, turn signals flash
Channel 08 Lock, turn signals flash

Πρέπει να κάνετε και τα δύο κανάλια. 03 και 04.

03 για να κλειδώνει όταν περνάτε τα 15χλμ και το 04 για να ξεκλειδώνει μόλις βγάλετε το κλειδί. ;)

Πρίν κάνετε το save έχει και ένα κουμπί τέστ. Το πατάτε και εφόσον κρατήσει την τιμή (1) τότε πατάτε το save.

Αν δεν βρείτε vag-com πείτε μου πότε και πού έχετε συνάντηση μπάς και μπορώ να περάσω. <_<

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν  βρείτε vag-com πείτε μου πότε και πού έχετε συνάντηση μπάς και μπορώ να περάσω.  ;)

την κυριακή στις υαδες μετά τη δική μας συνάντηση στις 3! (λές να επισκεφτούμε τα παιδιά??? :D;) )

Link to comment
Share on other sites

την κυριακή στις υαδες μετά τη δική μας συνάντηση στις 3! (λές να επισκεφτούμε τα παιδιά??? <_<  B) )

και οι υαδες είναι ..........? :blush:

Ασε , το είδα. <_<

15:00 στο Γαλάτσι μετά την δική μας ... είναι λίγο δύσκολο. :D

Δεν ξέρω αν θα μπορέσω. ;);)

Edited by skodakias
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.