Jump to content
cerigo

Βοήθεια για αγορά 6n2!

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους κ καλές γιορτές....

Θα ήθελα τα εξειδικευμένα φώτα σας για να με βοηθήσετε να κάνω μια επιλογή...

Έχω κάποια λεφτά στην άκρη(6000ευρώ) κ θα προχωρήσω στην αγορά μετ/νου αμαξιού.

Ήμουν πάντα λάτρης των VW λόγω σκαραβαίου που είχαμε παλαιότερα(πολύ,πολύ παλαιότερα!!!)

Μην τα πολυλογώ...Το αμάξι που μπορώ να αποκτήσω με αυτά τα λεφτά είναι το Polo 6n2 το οποίο μου αρέσει κ πάρα πολύ εμφανισιακά...

Σε αντίθεση με το 6n που πλέον εξωτερικά τα δείχνει αρκετά τα χρονάκια του..

Αρκέτοί μου λένε όμως πως τα 3 αυτά αυτοκίνητα δε διαφέρουν σχεδόν σε τίποτα.

Μου παρουσιάζουν το 6n2 ως παλαιάς τεχνολογίας αμάξι που απλά κ μόνο εμφανισιακά άλλαξε.

Η δικιά σας η πείρα και προσωπική εμπειρία τι λέει;

Αξίζει η αγορά του εν λόγω μεταχειρισμένου;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

ΥΓ.Υπόψιν πως ενδιαφέρομαι για την αγορά του μοντέλου με τον κινητήρα των 1400cc και 101ps.

(Αλήθεια άυτή η έκδοση των 101 ίππων έβγαινε κ σε 5πορτη;:lol:

ΥΓ2.Τα σέρβις των vw είναι πραγματικά ακριβά;Ξέρω πως ένα μετ/νο αμάξι θα μου τα βγάλει τα κουσουράκια του σε κάποια φάση..

Link to comment
Share on other sites

ας πω και εγω την γνωμη μου ως κατοχος 6ν με τα 100.....

σιγουρα το 6ν2 ειναι απλα ενα facelift του 6ν....

ειναι αδυνατον να εχει μεγαλες διαφορες κ οντως δεν εχει......

σιγουρα το 6ν2 ειναι ποιο φρεσκο απο το 6ν....

με 6000 ευρω δν ξερω αν μπορεις να βρεις 100σταρι.....

σιγουρα αξιζει ειναι πολυ καλο αυτοκινητακι...

το 6ν να ξερεις ειναι ποιο γρηγορο απο 6ν2

απο προβληματακια συνηθως τα πλο πονανε στο σασμαν...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους κ καλές γιορτές....

Θα ήθελα τα εξειδικευμένα φώτα σας για να με βοηθήσετε να κάνω μια επιλογή...

Έχω κάποια λεφτά στην άκρη(6000ευρώ) κ θα προχωρήσω στην αγορά μετ/νου αμαξιού.

Ήμουν πάντα λάτρης των VW λόγω σκαραβαίου που είχαμε παλαιότερα(πολύ,πολύ παλαιότερα!!!)

Μην τα πολυλογώ...Το αμάξι που μπορώ να αποκτήσω με αυτά τα λεφτά είναι το Polo 6n2 το οποίο μου αρέσει κ πάρα πολύ εμφανισιακά...

Σε αντίθεση με το 6n που πλέον εξωτερικά τα δείχνει αρκετά τα χρονάκια του..

Αρκέτοί μου λένε όμως πως τα 3 αυτά αυτοκίνητα δε διαφέρουν σχεδόν σε τίποτα.

Μου παρουσιάζουν το 6n2 ως παλαιάς τεχνολογίας αμάξι που απλά κ μόνο εμφανισιακά άλλαξε.

Η δικιά σας η πείρα και προσωπική εμπειρία τι λέει;

Αξίζει η αγορά του εν λόγω μεταχειρισμένου;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

ΥΓ.Υπόψιν πως ενδιαφέρομαι για την αγορά του μοντέλου με τον κινητήρα των 1400cc και 101ps.

(Αλήθεια άυτή η έκδοση των 101 ίππων έβγαινε κ σε 5πορτη;;)

ΥΓ2.Τα σέρβις των vw είναι πραγματικά ακριβά;Ξέρω πως ένα μετ/νο αμάξι θα μου τα βγάλει τα κουσουράκια του σε κάποια φάση..

εχει σε ολες τις εκδοσεις 5πορτα και τα σερβις δεν ειναι τοσο ακριβα οσο ακουγονται αλλα εξαρταταται και που θα κανεις το σερβις

η τιμη του παιζει απο 7000-8500 αναλογα με την κατασταση που βρισκεται και απο που το παιρνεις αν το βρεις κατω απο 7000 κοιτατο αν ειναι ενταξει [μηπως εχει καποιο προβλημα]

τα 2 αυτοκινητα που ψαχνεις διαφερουν σε αρκετα πραγματα που δεν φαινονται [οχι ομως μεγαλες διαφορες]

εγω δεν θα το σκεφτομουν παντως θα το αγοραζα ;)B)

ας πω και εγω την γνωμη μου ως κατοχος 6ν με τα 100.....

σιγουρα το 6ν2 ειναι απλα ενα facelift του 6ν....

ειναι αδυνατον να εχει μεγαλες διαφορες κ οντως δεν εχει......

σιγουρα το 6ν2 ειναι ποιο φρεσκο απο το 6ν....

με 6000 ευρω δν ξερω αν μπορεις να βρεις 100σταρι.....

σιγουρα αξιζει ειναι πολυ καλο αυτοκινητακι...

το 6ν να ξερεις ειναι ποιο γρηγορο απο 6ν2

απο προβληματακια συνηθως τα πλο πονανε στο σασμαν...

εγω δεν ειχα ποτε προβλημα με σασμαν και στην πραξη οσα 6ν εχω πετυχει παμε σχεδον μαζι [η θα ειναι λιγο μπροστα η θα ειναι λιγο πισω] ο λογος που ειναι λιγο πιο γρηγορο οπως λες ειναι το ηλεκτρογκαζο αλλα δεν εχουν ολα τα 6ν2 ηλεκτρογκαζο [το δικο μου εχει] ;):)

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειχα ποτε προβλημα με σασμαν και στην πραξη οσα 6ν εχω πετυχει παμε σχεδον μαζι [η θα ειναι λιγο μπροστα η θα ειναι λιγο πισω] ο λογος που ειναι λιγο πιο γρηγορο οπως λες ειναι το ηλεκτρογκαζο αλλα δεν εχουν ολα τα 6ν2 ηλεκτρογκαζο [το δικο μου εχει] ;):)

ειχα ανοιξει μια φορα με ενα φιλαρακι μου(6ν2 μεσαιο-τελικο) και η διαφορα ηταν μεγαλη......

κ αλλη μια φορα γυρνωντας απο village 3 ατομα εγω 2 αυτος και παλι εφευγα...

μπορει να μν την παλευει αυτος...

Link to comment
Share on other sites

ειχα ανοιξει μια φορα με ενα φιλαρακι μου(6ν2 μεσαιο-τελικο) και η διαφορα ηταν μεγαλη......

κ αλλη μια φορα γυρνωντας απο village 3 ατομα εγω 2 αυτος και παλι εφευγα...

μπορει να μν την παλευει αυτος...

ισως :)

Link to comment
Share on other sites

Αν θες οπωσδηποτε 101(και καλα θα κανεις ;) ) με 6000 δεν νομιζω να παιρνεις 6n2(101) :) .αν δεν εχεις να δωσεις παραπανω τοτε 6n 101.ετσι κ αλλιως δεν εχει και μεγαλες διαφορες.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες οπωσδηποτε 101(και καλα θα κανεις :lol: ) με 6000 δεν νομιζω να παιρνεις 6n2(101) :) .αν δεν εχεις να δωσεις παραπανω τοτε 6n 101.ετσι κ αλλιως δεν εχει και μεγαλες διαφορες.

είχα βρεί ήδη 3 περιπτώσεις με μόλις μια βδομάδα ψάξιμο,απλά μέχρι να καταφέρω να τα δω πουλήθηκαν..

ε,εντάξει αν είναι κ μοντέλο 2000 μιλάμε για αμάξι που μπαίνει στον 8ο χρόνο του..

Δεν είναι κ τόσο τραγικά λίγα τα 6000.. :)

Στην τελική ανεβαίνω κ λίγο...εντάξει.. :lol:

όπως είπα κ πριν δε μου κακοπέφτει το 6n απλά τα δείχνει λίγο παραπάνω τα χρονάκια του..(εμφανισιακά..)

Link to comment
Share on other sites

6Ν και ξερό ψωμί (Στη κλάση 101 αλόγων), ποιό νευρικό, ωραίο σασμάν, φτιάχνεται καλά και αντέχει... και με λίγες πινελιές γίνεται πανέμορφο..!

Ψάχτο λίγο παραπάνω :(

Υ.Γ.

το avatar μου / αυτοκίνητό μου είναι 6Ν...

Link to comment
Share on other sites

οποιο και να διαλεξεις ειναι μια καλη επιλογη.το 6n υπερεχει οντως επειδη ειναι ντιζατο σε σχεση με το 6n2.το 6n2 υπαρχει(εβγαινε) και πενταθυρο.οσο για τις διαφορες στην εμφανιση εγω πιστευω οτι δεν ειναι απλα ενα facelift με λιγες διαφορες το ενα με το αλλο.το 6n δειχνει ''παρωχημενο'' ενω το 6n2 πιο ''φρεσκο''.

τι αλλο να δεις....καθρεφτες;μασκα;προφυλακτηρες μπρος-πισω;καπο;φρενα; ή να δουμε το εσωτερικο....

τιμονι;πινακας οργανων;αεροσακοι;ποιοτητα πλαστικων;καθισματα-σαλονι;χωροι;λεβιε ταχυτητων;ταπετσαριες;φωτισμος οργανων;.........

μου αρεσει παντως οτι λετε οτι ειναι ενα απλο facelift ρε παιδια....

εγω μαλλον για διαφορετικο αμαξι το κανω....

Link to comment
Share on other sites

οποιο και να διαλεξεις ειναι μια καλη επιλογη.το 6n υπερεχει οντως επειδη ειναι ντιζατο σε σχεση με το 6n2.το 6n2 υπαρχει(εβγαινε) και πενταθυρο.οσο για τις διαφορες στην εμφανιση εγω πιστευω οτι δεν ειναι απλα ενα facelift με λιγες διαφορες το ενα με το αλλο.το 6n δειχνει ''παρωχημενο'' ενω το 6n2 πιο ''φρεσκο''.

τι αλλο να δεις....καθρεφτες;μασκα;προφυλακτηρες μπρος-πισω;καπο;φρενα; ή να δουμε το εσωτερικο....

τιμονι;πινακας οργανων;αεροσακοι;ποιοτητα πλαστικων;καθισματα-σαλονι;χωροι;λεβιε ταχυτητων;ταπετσαριες;φωτισμος οργανων;.........

μου αρεσει παντως οτι λετε οτι ειναι ενα απλο facelift ρε παιδια....

εγω μαλλον για διαφορετικο αμαξι το κανω....

το λεει και το ονομα φιλε μου 6nΝο2.δηλαδη μια μετεξελιξη του 6n.ασε που το 6n ειναι και ντιζατο.δεν λεω οτι ειναι καποιο καλυτερο απο το αλλο απλα οτι οτι και να παρει απο τα 2 ειναι το ιδιο πραγμα το ιδιο καλα.παντως αν ειναι να δωσεις κατι παραπανω σκεψου και για κανενα gti γτ μετα μπορει να το μετανιωσεις αμα θες και αλλα αλογακια.απλα σου λεω.

Link to comment
Share on other sites

6Ν και ξερό ψωμί (Στη κλάση 101 αλόγων), ποιό νευρικό, ωραίο σασμάν, φτιάχνεται καλά και αντέχει... και με λίγες πινελιές γίνεται πανέμορφο..!

Ψάχτο λίγο παραπάνω :(

Υ.Γ.

το avatar μου / αυτοκίνητό μου είναι 6Ν...

σχετικο αυτο κωστα ειναι σχεδον το ιδιο γρηγορα [αν δεν υπαρχει το ηλεκτρογκαζο] και το σασμαν αν δεν κανω λαθος ειναι το ιδιο :wub:

οποιο και να διαλεξεις ειναι μια καλη επιλογη.το 6n υπερεχει οντως επειδη ειναι ντιζατο σε σχεση με το 6n2.το 6n2 υπαρχει(εβγαινε) και πενταθυρο.οσο για τις διαφορες στην εμφανιση εγω πιστευω οτι δεν ειναι απλα ενα facelift με λιγες διαφορες το ενα με το αλλο.το 6n δειχνει ''παρωχημενο'' ενω το 6n2 πιο ''φρεσκο''.

τι αλλο να δεις....καθρεφτες;μασκα;προφυλακτηρες μπρος-πισω;καπο;φρενα; ή να δουμε το εσωτερικο....

τιμονι;πινακας οργανων;αεροσακοι;ποιοτητα πλαστικων;καθισματα-σαλονι;χωροι;λεβιε ταχυτητων;ταπετσαριες;φωτισμος οργανων;.........

μου αρεσει παντως οτι λετε οτι ειναι ενα απλο facelift ρε παιδια....

εγω μαλλον για διαφορετικο αμαξι το κανω....

δεν ειναι ολα τα 6ν2 ηλεκτρογκαζα υπαρχουν και ντιζατα :wub:

το λεει και το ονομα φιλε μου 6nΝο2.δηλαδη μια μετεξελιξη του 6n.ασε που το 6n ειναι και ντιζατο.δεν λεω οτι ειναι καποιο καλυτερο απο το αλλο απλα οτι οτι και να παρει απο τα 2 ειναι το ιδιο πραγμα το ιδιο καλα.παντως αν ειναι να δωσεις κατι παραπανω σκεψου και για κανενα gti γτ μετα μπορει να το μετανιωσεις αμα θες και αλλα αλογακια.απλα σου λεω.

για να παρει gti θελει αλλα 2500 [δηλ.8500] το λιγοτερο

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο την εμφανισει εχουν και αλλες διαφορες οπως οι βασεις των αμορτισερ ειναι μεγελυτερες και αλλεσ μικρολεπτομερειες παντως απο εμφανισει εσωτερικου το 6n2 ειναι τρομερα καλητερο απο το 6n

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...χρειάζομαι τη βοήθεια σας!!!!

Δεν είμαι ιδιαίτερα έμπειρος σε θέματα auto...

Βρήκα ένα 6ν2 τζι-τζι..(εξωτερικά..)

του 2000 και στα λεφτα που θέλω..περίπου 6.000Ευρώ.

Έκλεισα κ ένα ραντεβού στη KARENTA για να μου κάνουν κ ένα τεχνικό έλεγχο.

Μου δημηουργήθηκε μια απορία όμως όταν σήκωσα το καπώ του.

Είδα την εργοστασιακή ταμπελίτσα μέσα να γράφει πως το αυτοκίνητο είναι τύπου 6N κ έτους 1998.

Κ καλά αυτό με το έτος πες πως δε παίζει τεράστιο ρόλο..

Αυτό με τον κωδικό 6N???

Η ονομασία 6n2 είναι επίσημη ή χρησιμοποιείται για να τα ξεχωρίζουμε;

Όποιος έχει μοντέλο 6ν2 θα με βοηθούσε απίστευτα.

Λες να είναι καμία μετατροπή;

Η ΚΑΡΕΝΤΑ μου πει έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...χρειάζομαι τη βοήθεια σας!!!!

Δεν είμαι ιδιαίτερα έμπειρος σε θέματα auto...

Βρήκα ένα 6ν2 τζι-τζι..(εξωτερικά..)

του 2000 και στα λεφτα που θέλω..περίπου 6.000Ευρώ.

Έκλεισα κ ένα ραντεβού στη KARENTA για να μου κάνουν κ ένα τεχνικό έλεγχο.

Μου δημηουργήθηκε μια απορία όμως όταν σήκωσα το καπώ του.

Είδα την εργοστασιακή ταμπελίτσα μέσα να γράφει πως το αυτοκίνητο είναι τύπου 6N κ έτους 1998.

Κ καλά αυτό με το έτος πες πως δε παίζει τεράστιο ρόλο..

Αυτό με τον κωδικό 6N???

Η ονομασία 6n2 είναι επίσημη ή χρησιμοποιείται για να τα ξεχωρίζουμε;

Όποιος έχει μοντέλο 6ν2 θα με βοηθούσε απίστευτα.

Λες να είναι καμία μετατροπή;

Η ΚΑΡΕΝΤΑ μου πει έτσι δεν είναι;

τι??αν είναι 2000 είναι 6n2,φωτό έχεις?

Link to comment
Share on other sites

το 6ν2 ειναι ετσι gallery_6618_469_102645.jpg

gallery_6618_469_54638.jpg

και το πιο χαρακτιριστικο τους ειναι το κοντερ gallery_6618_469_17873.jpg

Edited by polotsik
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω πως δήλωσα άπειρος από αυτοκίνητα αλλά ξέρω να ξεχωρίζω οπτικά ένα 6n άπό ένα 6n2 tongue.gif

Το αμάξι είναι εξωτερίκα κ εσωτερικά(ακόμα κ το ταμπλό,κ τα πλαστικά...) ένα ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΟ 6N2 POLO...

Απλά κόλλησα όταν είδα την επιγραφή του αμαξώματος κάτω από το καπώ που έλεγε 6N!!!

Το να είναι μετατροπή νόμίζω πως δεν στέκει έτσι..;

Δηλαδή να αλλάξει κάποιος ριζικά το 6ν κ μέσα κ έξω;;;

Στη τελική πρέπει να είναι κ οικονομικά ασύμφορο!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω πως δήλωσα άπειρος από αυτοκίνητα αλλά ξέρω να ξεχωρίζω οπτικά ένα 6n άπό ένα 6n2 tongue.gif

Το αμάξι είναι εξωτερίκα κ εσωτερικά(ακόμα κ το ταμπλό,κ τα πλαστικά...) ένα ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΟ 6N2 POLO...

Απλά κόλλησα όταν είδα την επιγραφή του αμαξώματος κάτω από το καπώ που έλεγε 6N!!!

Το να είναι μετατροπή νόμίζω πως δεν στέκει έτσι..;

Δηλαδή να αλλάξει κάποιος ριζικά το 6ν κ μέσα κ έξω;;;

Στη τελική πρέπει να είναι κ οικονομικά ασύμφορο!

εκτος απο ασυμφορο μαλλον ειναι και πολυ δυσκολο να αλλαξουν ολα αυτα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο υπέθεσα κ εγώ, για αυτό ρωτάω...

Δηλάδή: μήπως δεν αναγράφεται πλήρως η σειρά, απλά ο γενικός τύπος της πχ. 6N...

Οπως και στα ανταλακτικα καθε αυτο/του παει το γραμμα.

Στο παλιο το polo ειναι 6X

Στο polo 6Ν2 ειναι 6Ν

Στο μετα polo 6Q

και παει λεγοντας

το Fox εχει 5Ζ

το golf 4 1J

και και και....

Link to comment
Share on other sites

Οπως και στα ανταλακτικα καθε αυτο/του παει το γραμμα.

Στο παλιο το polo ειναι 6X

Στο polo 6Ν2 ειναι 6Ν

Στο μετα polo 6Q

και παει λεγοντας

το Fox εχει 5Ζ

το golf 4 1J

και και και....

αυτο θα πει εμπειρια tongue.gif:huh:;):huh:

Link to comment
Share on other sites

Οπως και στα ανταλακτικα καθε αυτο/του παει το γραμμα.

Στο παλιο το polo ειναι 6X

Στο polo 6Ν2 ειναι 6Ν

Στο μετα polo 6Q

και παει λεγοντας

το Fox εχει 5Ζ

το golf 4 1J

και και και....

Ευχαριστώ πολύ!!

όσο αφορά την ημερομηνία που αναγράφει η ετικέτα(1998) ακριβώς πριν από το 6n, υπάρχει καμία σκέψη;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.