Jump to content
thanasis6Ν

ΣΑΣΜΑΝ ΤΕΛΟΣ!

Recommended Posts

μολις χτες το σασμαν παρεδωσε πνευμα.τι λυσεις εχω?ποιος ξερει? απο golf 1.6 η απο πολο 1,4 16ν ταιριαζει?θα αντεξει?

Link to comment
Share on other sites

μολις χτες το σασμαν παρεδωσε πνευμα.τι λυσεις εχω?ποιος ξερει? απο golf 1.6 η απο πολο 1,4 16ν ταιριαζει?θα αντεξει?

Το σασμάν του Gti δέν ήταν και απο τα καλυτερα.

Και εγώ το είχα αλλαξει μιά φορά.

Καινούργιο είναι πανάκριβο απο την VW, αλλα σε "ανακατασκευασμένο" (LX) μπορεί να γλυτώσεις κανα χιλιάρικο.

Μεταχειρισμένο απο Gti το κόβω ΠΟΛΥ χλωμό, αλλά δέν χάνεις και τίποτα να ψάξεις.

Link to comment
Share on other sites

ανακατασκευη οτο δικο σου η καλυτερη επιλογη κατα τη γνωμη μου και σχετικα οικονομικη.

Link to comment
Share on other sites

+1

κόλλημα αν έχει πάθει κάτι η χελώνα και τελειώνει η υπόθεση.

Γενικότερα στο σασί 6Ν/6Ν2 ταιριάζουν σίγουρα μεταξύ τους τα σασμάν καθώς και από Golf II.

Αλλά αν θες τη γνώμη μου, μην αλλάξεις, π.χ. αν βάλεις από 1.4 101 hp 6N, ναι μεν θα αντέξει αλλά θα είναι αρκετά ποιό κοντό, οπότε θα χάσεις σε τελική :mellow:

Link to comment
Share on other sites

αν αντεξει δεν με πειραζει η τελικη ετσι και αλλιως καθε ποτε το τελικιαζω νομιζεις?μεχρι τωρα μια φορα.απο το golf quicksilver δεν νομιζω να την παλεψει εχει και διαφορες με το16ν του πολο.

Link to comment
Share on other sites

Η ανακατασκευη το δικο σου ή απο απο το 1.4 16ν. Με του 1.4 που ειναι και πιο κοντο θα πηγαινει και καλυτερα το Polaki 1ες, 2ες οπως ειπε και ο προεδρος αλλα τελικη θα εχεις γυρω στα 185 :lol: .

Link to comment
Share on other sites

αν αντεξει δεν με πειραζει η τελικη

Δεν ειναι μονο η απολυτη τελικη ταχυτητα, αν ειναι πιο κοντο, με δεδομενη ταχυτητα σε ταξιδι πχ 120 , θα εχεις πιο ψηλες στροφες με οτι αυτο συνεπαγετε σε θορυβο καταναλωση και φθορες.

Link to comment
Share on other sites

185!!!θορυβο?το ξανασκεφτηκα σημερα θα το ανοιξει ο father να δει τι εχει αν και για πρωτη εκτιμηση εχει κωρονα πηνιο αντε γεια το φαγαμε το πρωτο 500 παμε για αλλα.

Link to comment
Share on other sites

μολις εμαθα οτι το σασμαν δεν επισκευαζεται!την καναμε λαχειο.οποιος ξερει που μπορω να βρω ενα ιδιο ας στειλει.

λοιπον εχουμε και λεμε το σασμαν ανοιχτηκε ειχε σπασει το ρουλεμαν ειχε ανοιξει τρυπα και ειχε διαλυσει το διαφορικο!!!+ μια βαση μηχανης.ευτηχως βρεθηκε σασμαν ιδιο μπηκε καινουργιος δισκος valeo o παλιος ηταν αχρηστος ολα 900 ετρω μονο.ο πατερας μου ειπε οτι το σασμαν ειναι απο gti εγω ομως εχω ενδοιασμο το αμαξι ραβει παει πολυ καλυτερα :) εχω μια υποψια οτι ειναι απο golf 3gt.θα το μετρησω και σημερα που θα του κανω τις τελικες ρυθμισεις,

Edited by thanasis6n2_gti
Link to comment
Share on other sites

ενα φιλαρακι μου εχει βρει να 6n2 gti σε παρα πολυ καλη τιμη.μηπως ξερετε πως μπορουμε να δουμε το σασμαν του σε τι κατασταση ειναι??????????θα παει σε μηχανικο αλλα πως μπορουμε να το δουμε εμεις???υπαρχει τροπος?

Link to comment
Share on other sites

ενα φιλαρακι μου εχει βρει να 6n2 gti σε παρα πολυ καλη τιμη.μηπως ξερετε πως μπορουμε να δουμε το σασμαν του σε τι κατασταση ειναι??????????θα παει σε μηχανικο αλλα πως μπορουμε να το δουμε εμεις???υπαρχει τροπος?

Ισως αν το εβλεπες απο μονος σου λιγο στην πραξη.Να το οδηγουσες δηλαδη και να εβλεπες αν μπαινουν οι ταχυτητες σωστα,αν κουμπονει θετικα το κιβωτιο.

Να δεις τελοςπαντων αν σου δινει το σωστο feeling το κιβωτιο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι τα βρηκες ολα σε πολυ καλη τιμη!!

φτηνα ηταν δε λεω και τα εργατικα δωρεαν!!! :cry: αλλο ειναι το προβλημα μου παλια η 2α εβγαζε 100 και η 3η 155 τωρα βγαζουν 90 και 135 αντιστοιχα.φοβαμαι μηπως ειναι αλλο σασμαν η μπορει να εχει αλλες σχεσεις παντως μου φαινεται παει πιο καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

paidia phga to amaxi na mou allaxoun disko-plato se ena synergeio kai otan to koumposan balan mono 1 kilo balbolines kai meta apo dyo meres mou strabose tous dyo axones kai fagothikan ta granazia....sthn telikh thelo allo sasman mporeite ne me boitheisete.....exo to polo tou 2000 to gti me ta 125 aloga to 6n2.mipos xerei kaneis pou mporo na bro sasman se logikes times...h anakataskeyh se kana kalo mhxaniko

Edited by bobby
Link to comment
Share on other sites

paidia phga to amaxi na mou allaxoun disko-plato se ena synergeio kai otan to koumposan balan mono 1 kilo balbolines kai meta apo dyo meres mou strabose tous dyo axones kai fagothikan ta granazia....sthn telikh thelo allo sasman mporeite ne me boitheisete.....exo to polo tou 2000 to gti me ta 125 aloga to 6n2.mipos xerei kaneis pou mporo na bro sasman se logikes times...h anakataskeyh se kana kalo mhxaniko

Κατ'αρχας γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες γιατί μου έβγαλες τα μάτια...Κατα δευτερον αν είσαι από αθήνα μπορώ να σου δώσω κάποια τηλεφωνα που κατά 90% μπορούν να σε εξυπηρετήσουν. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες γιατί μου έβγαλες τα μάτια...Κατα δευτερον αν είσαι από αθήνα μπορώ να σου δώσω κάποια τηλεφωνα που κατά 90% μπορούν να σε εξυπηρετήσουν. ;)

Συγνώμη είμαι καινούργιοσ στο club ......Από Αήνα είμαι,αν μπορείσ να μου δώσεισ καποιά τηλέφωνα να ψάξω θα σου ήμουν ευγνώμων...Εν τω μεταξύ περιμένω απάντηση από ένα γνωστό μου για να μου φέρει τρομπέτο από έξω γιατί θέλω και το abs που έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

εχω εγω το σασμαν του πολο gti χωρις το καβουκι!μονο τε εντοσθια γιατι το καβουκι μου εχει σπασει!αν 8ελεισ κατι στειλε μου μνμ!

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη τί κανείς,αν θυμάσαι καλά έχουμε ξαναμιλήσει παλαιότερα....Το πρόβλημα μου είναι χωρίς να θέλω να σε θίξω(Είναι οι άξονες ίσιοι και τα γραναζία οκ:μην είναι φαγωμένα εννοώ.)Γιατί ναι μεν στράβωσαν οι άξονες και τα γρανάζια αλλά με αυτο κυκλόφορώ,το μόνο πρόβλημα ειναι οτι ακούγεται χειρότερα και από ταρίφα..Αν θές να προτείνεις κατί πες μου,και θύμισε μου πόσο το πουλάς.

Link to comment
Share on other sites

για κωδικο κινητηρα ARC υπαρχουν 3 διαθεσιμα κιβωτια.DTX,ETG,και FFW.

για κωδικο κινητηρα AVY υπαρχουν 2 διαθεσιμα κιβωτια.ETG και FFW.

για σιγουρια κοιταξε και το αυτοκολλητο στην αρχικη σελιδα του manual του αυτοκινητου οπου αναγραφεται ο κωδικος κιβωτιου.

Φορέας στοιχείων αυτοκινήτου .

Ο φορέας στοιχείων αυτοκινήτου -βέλος- βρίσκεται πίσω στο αυτοκίνητο αριστερά στην εσοχή της ρεζέρβας. Η ετικέττα στοιχείων αυτοκινήτου βρίσκεται επίσης στο βιβλίο συντήρησης του αυτοκινήτου

n020394.png

Το αυτοκόλλητο περιέχει τα παρακάτω στοιχεία του αυτοκινήτου:

1 - Aριθμός ελέγχου παραγωγής

2 - Αριθμός πλαισίου αυτοκινήτου

3 - Αριθμός τύπου

4 - Επεξήγηση τύπου/Ισχύς κινητήρα

5 - Κωδικά γράμματα κινητήρα και κιβωτίου ταχυτήτων

6 - Αριθμός χρώματος/Εσωτερικού εξοπλισμού

7 - Αριθμός επιπρόσθετου εξοπλισμού

n0110166.png

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.