Jump to content
thanasis6Ν

ΣΑΣΜΑΝ ΤΕΛΟΣ!

Recommended Posts

Παιδιά δεν είμαι ενεργό μέλος των συζητήσεων αλλά σε γενικές γραμμές παρακολουθώ και μπορώ να πω ότι το φόρουμ με έχει σώσει αρκετές φορές αλλά τώρα έχω σοβαρό πρόβλημα και δεν ξέρω τι να κάνω.

Έχω ένα POLO 6n του 99' 1.400 8v με 160.000 χλμ στο κοντέρ. Το έχω δεύτερο χέρι από το 2005 και παρά την ηλικία του και τα προβλήματα του δεν θέλω να το αλλάξω.

Το πρόβλημα μου έχει ως εξής πριν από 1 μήνα περίπου άρχισα να δυσκολεύομαι στην αλλαγή ταχυτήτων. Δεν έμπαιναν σωστά και δεν μπορούσα να τις ξεκουμπώσω. Πήγα λοιπόν για λαδάκια και μπουζί και το λέω στο μηχανικό μου και μου είπε ότι μάλλον είναι δίσκος πλατό αλλά μπορεί και να είναι η ντίζα του συμπλέκτη μιας και δεν την είχα αλλάξει ποτέ και το δίσκο πλατό το είχα αλλάξει πριν 30.000-40.000 χλμ. Τελικά βγάλαμε την ντίζα τη λαδώσαμε λίγο επειδή έπρεπε να παραγγείλουμε καινούρια και ως δια μαγείας οι ταχύτητες έμπαιναν καλύτερα και από καινούριο.

Χτες όμως το πρόβλημα ξαναήρθε χειρότερο από ποτέ, δεν έμπαιναν δεν έβγαιναν και ήταν μια σκέτη ταλαιπωρία οπότε παώ και παίρνω καινούρια ντίζα και την αλλάζουμε. Το πρόβλημα δε λύθηκε και καταλήξαμε ότι θέλω δίσκο πλατό και η αλλαγή θα γίνει αύριο αλλά εγώ φοβάμαι για χειρότερα. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι και πόσο μπορεί να μου κοστίσει;

Link to comment
Share on other sites

paidia thelw ligi voithia exw ena polo 6n 14ri kai emina apo sazman piga sto mixaniko kai mou to alakse alla auto pou mou evale itane para polu konto me apotelesma na vgenw se anoixto dromo kai na termatizei sta 150 i kai pio ligo den to eftasa mexri ekei piga ksana kai mou evale ena pio makri alla kai pali to amaksi den einai opos itan telika ti paizei exei kaneis kamia idea???? na enimerosw episis oti einai to 8ktavalvido me ta 75 ps

Edited by RieTveLt
Link to comment
Share on other sites

paidia thelw ligi voithia exw ena polo 6n 14ri kai emina apo sazman piga sto mixaniko kai mou to alakse alla auto pou mou evale itane para polu konto me apotelesma na vgenw se anoixto dromo kai na termatizei sta 150 i kai pio ligo den to eftasa mexri ekei piga ksana kai mou evale ena pio makri alla kai pali to amaksi den einai opos itan telika ti paizei exei kaneis kamia idea???? na enimerosw episis oti einai to 8ktavalvido me ta 75 ps

καλησπερα φιλε μου,

60 αλογα ειναι το πολο το οποιο αναφερεσαι..

για το σασμαν ισως θα σου εβαλε απο 16V το οποιο ειναι πολυ πιο κοντο σε σχεση με το μαμα 8V. το λεω και απο προσωπικη εμπειρια.

στο πολο που ειχα με ειχε αφησει και μενα απο σασμαν και εγινε το αντιθετο, μου εβαλε απο 8V (ειχα 16V) με αποτελεσμα να ειναι πολυ μακρυ και το αμαξι να χασει αρκετα σε δυναμη.

βεβαια μπορει να σου εβαλε και αλλο σασμαν οπως απο 1000αρι πολο το οποιο ειναι σχεδον οσο κοντο ειναι του 16V, ειτε απο οποιοδηποτε αλλο μοντελο ταιριαζει.

προσωπικα θα το αφηνα και θα ημουν και ευχαριστημενος, αλλα καταλαβαινω οτι κουραζει, αυξανεται η καταναλωση και η τελικη ειναι αρκετα μικροτερη.

δεν μπορεις να κανεις κατι παντως, η μονη λυση να αλλαξεις παλι με σασμαν 8V.

οι κωδικοι απο τα σασμαν ειναι DXJ για το σασμαν του 16V και DQW για το σασμαν που ειχες (8V).

Link to comment
Share on other sites

Ποστάρω εδώ γιατί και εμένα πρόκειται να με αφήσει το σαζμάν απο το 6n το 8v και σκεφτόμουν να του βάλω του 16ν.. Αξίζει σαν μοντίφα ή να βάλω το κανονικό πάλι?? Θα κερδίσει σε κάτι το αμάξι?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! είμαι κάτοχος ενός ακόμα πόλο 9ν (1.4 - 16V - 101PS) και θα ήθελα να ρωτήσω τι σασμάν έχει σε σχέση με το suzuki swift 1.3 GL (93PS)?? Εχω έναν φίλο και τα στήνουμε συνέχεια...ξεκινήματα μου "σκάει" ένα ολόκληρο αυτοκίνητο και στα ρεπρίζ δεν μπορεί να με φτάσει με τίποτα! Πως εξηγείται??

Link to comment
Share on other sites

Το swift αν δεν κανω λαθος εχει κοντο σασμαν και επισης μην ξεχνας το βαρος του που ειναι σε χαμηλα επιπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εκεί το αποδίδω γιατί στις 5000rpm με 5η ο τύπος είναι στα 200km!! Aν και με ένα "ξεμπούκωμα" στο πολάκι μου (φίλτρο, εξάτμηση, reprog στα 115PS) δεν θα μου κουνιέται ούτε στα ξεκινήματα!!

Link to comment
Share on other sites

Ποστάρω εδώ γιατί και εμένα πρόκειται να με αφήσει το σαζμάν απο το 6n το 8v και σκεφτόμουν να του βάλω του 16ν.. Αξίζει σαν μοντίφα ή να βάλω το κανονικό πάλι?? Θα κερδίσει σε κάτι το αμάξι?

file mou ama thes se dinw to diko mou gia ena pou tha kanei gia 8v.

kai mia akoma erwtisi paidia, apo ibiza tha teriazei kai an nai tha einai to idio me tou polo i pio makri?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεισ,3η- 4η μεταξυ 60-80 κλμ ακουγετε γριλισμα.μολις σιμπλεκταρω σταματαει να κανει θορυβο. (απο εξ αρχησ που το χα αγορασει μεταχ. χτυπαγε μονο ρουλεμαν σιμπλεκτι λεγετε η σασμαν, --νεκρο ρελαντι και μολισ παταω σιμπλεκτι σταματα το κροταλισμα αυτο--. ) τι να πεζει σχετικα,ελπιζω να μιν ειμαι για αλο σασμαν,δε πεζει και φραγο τωρα εποχη.. :sorry:   Ευχαριστω εκ προτερων !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Θα ήθελα να βοηθήσω αλλά το μήνυμά σου είναι δυσνόητο.

Θα μπορούσες να γράψεις κάποια στοιχεία παραπάνω (λεπτομέρειες) με σωστή στίξη;

 

Αν σου κάνει θόρυβο σε συγκεκριμένες ταχύτητες και όχι όταν π.χ. έχει φορτίο το αυτοκίνητο γενικά, θα έλεγα πως είναι κανένα γρανάζι. Αλλά αναφέρεις πως σου το κάνει και στη νεκρά (νομίζω; ) ;

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ...ΕΧΩ ΤΟ ΡΟLO Classic  του 97 ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΝΕΚΡΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΑΝ ΝΤΙΖΕΛ..ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΕΝ ΚΙΝΗΣΗ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ (ΣΤΙΣ ΥΨΗΛΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ).ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΠΑΤΑΩ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΡΟΛΟΙ!!!ΕΠΙΣΗΣ Η ΔΕΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ "ΓΡΑΤΖΟΥΝΑΕΙ" ΛΙΓΑΚΙ..ΣΟΣ ΠΑΙΔΙΑ.. ΣΩΣΤΕ ΜΕ!!!

Link to comment
Share on other sites

Επισκευή η άλλο σασμαν ...βέβαια κρατάει ακόμα...θόρυβο βγάζει κ το δικό μου ο οποιος έρχεται απο τα γρανάζια του! :) 

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα στο στυλ της οδήγησης το "αντέχει ακόμη" μπορεί και να μην έχει βάση.

Χωρίς να θέλω να πανικοβάλω κόσμο θα έλεγα καλύτερα άμεσα η επισκευή για να μη γίνει χειρότερη ζημιά.

Προσωπικά έκανα σούπα μία φορά γρανάζι 5ης και συγχρονιζέ και άλλη μία φορά όπου έλιωσε βολάν, δίσκος και πλατό :)

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα στο στυλ της οδήγησης το "αντέχει ακόμη" μπορεί και να μην έχει βάση.

Χωρίς να θέλω να πανικοβάλω κόσμο θα έλεγα καλύτερα άμεσα η επισκευή για να μη γίνει χειρότερη ζημιά.

Προσωπικά έκανα σούπα μία φορά γρανάζι 5ης και συγχρονιζέ και άλλη μία φορά όπου έλιωσε βολάν, δίσκος και πλατό :)

τι γίνεται ρε doggy?Είσαι σασμανοφάγος????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.