Jump to content
atrias

βαλβολίνες για κιβώτιο και διαφορικό

Recommended Posts

new_killpc.gif - η Lubrication Engineer's βγαζει την Synolec 9921 synthetic αλλα σε GL-5 και η Valvoline την SynPower synthetic ομως σε GL-5 αλλα αν θελουμε GL-4 βγαζει σε 75w-85 οποταν την πατησαμε στο θεμα "συνθετικη βαλβολινη 75w90" για τα καλα κυριες και κυριοι (?)
Link to comment
Share on other sites

:D - δεν την βρηκα στην αμερικανικη ιστοσελιδα (!) την ειδα μονο στην εδω του Αγγελοπουλου,μηπως ειναι τιποτα αναλογες ιστοριες σαν το 5W-40 European Formula SL/SM που ακομα να διορθωθει το λαθος ? μηπως αυτη εδω η βαλβολινη ειναι ειδικη παραγγελια ή εχει μεινει σαν στοκ ? Edited by TSAKHS-EYBOIA
Link to comment
Share on other sites

:D

AMSOIL MTG

Ναι, αυτή είναι ίσως η καλύτερη βαλβολίνη σε GL-4. Και φυσικά την έχω ρίξει ήδη στο δικό μου σασμάν αρχές Μαΐου. Όχι θα την άφηνα...

Πιστεύω ότι η AMSOIL MTG (75W90 GL-4) μαζί με την RED LINE MT-90 (75W90 GL-4) αποτελούν την αφρόκρεμα στις βαλβολίνες (100% Group IV/V). Η MT-90 είναι κανονική 90άρα ενώ η MTG είναι ψιλή και τείνει προς την 85άρα, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα (εξακολουθεί να προορίζεται για σασμάν που χρειάζονται 90άρα). Επίσης η RED LINE χρησιμοποιεί Moly για ενίσχυση του λιπαντικού φιλμ, ενώ η AMSOIL δεν χρησιμοποιεί Moly (θεωρεί ότι έχει ανεπιθύμητες μακροπρόθεσμες παρενέργειες κάτι που το αρνείται η RED LINE ότι ισχύει για το δικό της Moly - χαμός γίνεται...) και προτιμάει την ενίσχυση του φιλμ με ειδικούς εστέρες (πιθανότατα να είναι βορικού οξέως που θεωρούνται καλύτεροι από Moly και χωρίς παρενέργειες).

Και μην ψαρώνετε από γυάλινα κουτιά επίδειξης με γρανάζια...

:heart: - δεν την βρηκα στην αμερικανικη ιστοσελιδα (!) την ειδα μονο στην εδω του Αγγελοπουλου,μηπως ειναι τιποτα αναλογες ιστοριες σαν το 5W-40 European Formula SL/SM που ακομα να διορθωθει το λαθος ? μηπως αυτη εδω η βαλβολινη ειναι ειδικη παραγγελια ή εχει μεινει σαν στοκ ?

Η MTG υπάρχει στο επίσημο site: http://www.amsoil.com/StoreFront/mtg.aspx

Ο Αγγελόπουλος παρότι του το είπα να το διορθώσει εδώ και 3 μήνες δυστυχώς δεν το έκανε (μια που το αναφέραμε θα του στείλω άλλο ένα email υπενθύμισης, μπας και...). Άφησε τα τεχνικά του AFL 5W40 με την παλιότερη προδιαγραφή SL αντί της SM (που όμως η SM με τις καινούριες προδιαγραφές της VAG είναι πιο συμβατή). Όπως και να έχει δεν ψαρώνουμε από δευτερεύοντα site. Το μητρικό site λέει πάντα την αλήθεια (ή τέλος πάντων την επίσημη αλήθεια). Απλά πρέπει να γνωρίζεις αγγλικά.

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν ότι όταν βλέπετε να αναγράφονται αμφότερες οι προδιαγραφές GL-4 και GL-5 τότε είναι κατάλληλη και για GL-4 σασμάν. Το ότι αναγράφει και GL-5 σημαίνει ότι είναι βαλβολίνη καταρχήν για σασμάν που απαιτούν GL-5 δηλαδή με πολλά πρόσθετα υψηλής πίεσης ειδικά για υποειδή γρανάζια αλλά σε τέτοια σύνθεση που δεν φθείρουν τα μπρούτζινα που συνηθίζονται στα σασμάν που ζητούνε GL-4 (και που συχνά είναι με ελικοειδή γρανάζια). Συνήθως αυτές οι βαλβολίνες είναι υψηλής ποιότητας και δεν ειναι απαραίτητο να είναι Group IV/V.

Παρά αυτό εάν έχω επιλογή για πραγματικά καλή βαλβολίνη Group IV/V εξειδικευμένη για GL-4 θα την προτιμήσω έναντι μίας οποιασδήποτε που καλύπτει καί GL-4 και GL-5. Όταν έστειλα email στην AMSOIL να μου προτείνει βαλβολίνη για GL-4 σασμάν μου πρότεινε την MTG παρότι οι περισσότερες GL-5 της δεν φθείρουν τα μπρούτζινα και δεν θα με βλάψουν. Το ίδιο είχα ρωτήσει και την RED LINE και πήρα την ίδια απάντηση (πρότεινε την MTL ή την MT-90 αναλόγως).

Το να είναι κάτι συμβατό για μας -άρα κατάλληλο- δεν σημαίνει ότι είναι και το καταλληλότερο δυνατό.

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει προβλημα TSAKHS-EYBOIA ;)

Που θα την βρω την ΑΜSOIL θεσ/νικη? Η Αθηνα εστω, σε 1000 χλμ παω για service και λεω να αλλαξω και τις βαλβολινες (70.000 χλμ)

Edited by milix
Link to comment
Share on other sites

Το εχεις το τηλεφωνο του φιλε Miltellas? Thanks!

Tα στοιχεία του επίσημου εισαγωγέα της AMSOIL είναι:

Κ.ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ & ΣΙΑ Ο.Ε.

Αγίου Σάββα 11 10447 Αθήνα

Τηλ.210-3458598 – 6976045348

site: http://www.streetdragfluids.com/ ή http://www.amsoil.gr/

Ε-mail: kochri@teledomenet.gr

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν ειναι νωρις για full συνθετικη βαλβολινη! Εγω θα βαλω σιγουρα, αρκει να βρω Amsoil σε καλη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να βάλεις τέτοια βαλβολίνη ποτέ δεν είναι νωρίς. Όπως με τα λάδια, όταν χρησιμοποιήσεις αυτή την ποιότητα θα νομίσεις ότι έως σήμερα απλά χαλούσες το αμάξι σου.

Και οι δύο οι βαλβολίνες είναι GL-4.

Εάν δεν τις βρίσκετε (ή αν σας φαίνονται ακριβές) μπορείτε να βάλετε άφοβα και με καλά αποτελέσματα τις GL-5 που αναφέρουν ξεκάθαρα ότι καλύπτουν καί GL-4 (υπάρχουν GL-5 που καλύπτουν GL-4 αλλά δεν το αναφέρουν γιατί παράγουν στην γκάμα τους και σκέτη GL-4). Tέτοια και μάλιστα πολύ καλή βαλβολίνη είναι η Group IV/V (ίσως και σκέτο V) ΜΟTUL GEAR 300 75W90 και η Group III/IV Motylgear 75W90, όπως επίσης και η Group III/IV ELF TRANSELF SYNTHESE FE 75W90. Tα ίδια ισχύουν φυσικά για την αναπόφευκτα εξαιρετική Group IV/V Silkolene Silktran SYN S 75W90. Πιστεύω ότι ειδικά η ELF και η Motylgear 75W90 θα πρέπει να πωλούνται σε οικονομική τιμή.

Η κατώτερη λιανική της AMSOIL MTG είναι στα 18Ε/1qt (946ml).

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

new_killpc.gif - τετοια μερα τετοια λογια (!) επρεπε να γυρισω σημερα Ευβοια και αποφασισα να παρω βαλβολινη γιατι μετα που ξανα ? πηγα στον Λαμπριανιδη αλλα πετυχα τον γερο που ειναι ιστορια,ναι μεν σε αφηνει να κοιτας ελευθερα αλλα απο γνωσεις ειναι αστα να πανε

ειδα της Red Line MT-90 τιμη ποσο λετε ? 40 Ε την ειχε το λιτρο μιλαμε τρελαθηκα (!) παω στην Φραντζη και ρωταω για αυτο το μαγαζι της Castrol αλλα ηταν κλειστο,τελικα βρηκα πιο κατω αλλα αφου αρπαχτηκαμε με τα GL-5 και τα GL-5 πηρα την MOTYL GEAR 75W90 Technosynthese GL-4 ,GL-5 Mil-L-2105 D με 11 Ε το λιτρο

popeye.gif - δεν ειχε κανεις εκει Amsoil γ@μωτο και τωρα αναρωτιεμαι: group III/ΙV δεν ειναι αυτη που πηρα ? θα μου βγει καλυτερη απο την μαμα ή μια απο τα ιδια επειδη δεν ειναι group IV/V ? στα ποσα χιλιομετρα θα δω διαφορα ή οχι στις αλλαγες απο την μαμισια βαλβολινη ?

Edited by TSAKHS-EYBOIA
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα! Με ένα τηλέφωνο στον Αγγελόπουλο μέχρι που σου την φέρνει και ο ίδιος αν δεν μπορείς να τον βρεις εσύ...

Η MOTYLGEAR 75W90 είναι Group III/IV. Πολύ καλή ποιότητα (από τις καλύτερες που κυκλοφορούν) και φυσικά θα δεις αισθητή διαφορά προς το καλύτερο σε σχέση με την μαμίσια. Τιμή προς απόδοση: Άριστη! ;)

Η REDLINE 40E το μπουκάλι; Δεν είναι με τα καλά τους... :wacko:

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

knife.gif - οταν κανεις κατι με πιεση χρονου αυτα παθαινεις,εχω μεινει με την απορια πως θα μου βγουν οι Motul αλλα και ποσο καλυτερα θα ηταν με την Amsoil - για την ακριβεια 42 e παρακαλω ενω ειχε και ταμπελακι οτι ειναι για 100,000 χλμ,ο παππους καμια σχεση με τον γυιο του ειναι σε αλλο κοσμο ασε που αμα του πεις να κοιταξει τιμη απο το τηλεφωνο στραβωνει (!)
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω την απορία αυτή. Θεωρητικά η AMSOIL θα είναι ακόμη καλύτερη της MOTUL, αλλά η διαφορά θα είναι πολύ μικρή. Επίσης θεωρητικά η MOTUL ανήκει στην γκάμα με τις ποιοτικότερες των βαλβολινών (ό,τι ισχύει και με τα λιπαντικά κινητήρων). Και όταν λέω θεωρητικά δεν εννοώ "λόγια του αέρα" αλλά βάση στοιχείων και τεχνικών χαρακτηριστικών.

Πιστεύω ότι η MOTUL για άλλη μία φορά είναι best buy (από πλευράς κόστους-απόδοσης), οπότε μην ανησυχείς καθόλου για την επιλογή σου. Αν και σε έχω ικανό μετά από λίγο καιρό να πας να αγοράσεις για να δεις και την AMSOIL...

Μη νομίζεις κι εγώ τα ίδια κάνω... new_lol.gif

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

new_killpc.gif - μωρε θα πεσει στροφιλικι γιαυτο πιεστηκα να την βαλω τωρα καλοκαιριατικα γιατι τον χειμωνα δεν θα εβλεπα πιστευω την διαφορα οσο τωρα <αν και στο κρυο απο την μαμα θα βλεπεις διαφορα> απλα ειπα θα ειναι κλειστα ο Αγγελοπουλος σαββατιατικα και με μιση καρδια πηρα την Motul αλλα θα μεταφερω εντυπωσεις κι αν την πατησω οπως τοτε με το λαδι 300V θα την πεταξω την ρημαδα για βαλβολινη στην πορτα κανενος αντιπροσωπου και θα ορκιστω να μην ξαναπαρω προιον Motul ποτε μου- shockgun.gif
Link to comment
Share on other sites

Για την castrol taf x ξέρει κανείς τίποτα? Στην επίσημη σελίδα την αναφέρει GL4/5 αλλά σε κάποιο προσπεκτους την είδα ως GL4 FOR VAG.

Link to comment
Share on other sites

:wacko: - στο www.passatworld.com την αναφερουν,εκτος απο VW κατι και για Audi πηρε το ματι μου - διαβασε καλα γιατι κατι λενε για τις προδιαγραφες,πεφτει αναλυση αν ειναι GL-4 ή 5 ,αλλος λει οχι ειναι GL S1 πεφτουν και μερικα link εκει - μπερδεμα (!)
Link to comment
Share on other sites

Για την castrol taf x ξέρει κανείς τίποτα? Στην επίσημη σελίδα την αναφέρει GL4/5 αλλά σε κάποιο προσπεκτους την είδα ως GL4 FOR VAG.

Βρήκα MSDS αλλά δεν με διαφώτισε. Λέει μόνο ότι περιέχει σε ποσοστό 1-5% θειούχα ολεφίνη με την σημείωση ότι είναι ιδιοσκεύασμα της Castrol. Τεχνικά στοιχεία δεν ανακοινώνει η Castrol. Από όσο γνωρίζω αυτή η βαλβολίνη χρησιμοποιείται και σαν επιλογή των αντιπροσωπειών. Άρα θα είναι καλή και κατάλληλη.

Πάντως, να ξέρετε ότι ναι μεν οι GL-4/5 είναι κατάλληλες για σασμάν αποκλειστικά για GL-4 (δηλ. με κίτρινα μέταλλα) αλλά η πιο σίγουρη επιλογή για μακροζωία είναι οι σκέτες GL-4 που έχουν τα μισά πρόσθετα υψηλής πίεσης από τις GL-5 (απουσιάζουν κυρίως το χλώριο και το θείο). Οι GL-4/5 έχουν πρόσθετα υψηλής πίεσης (συμπεριλαμβάνονται χλώριο και θείο) αλλά περιέχουν και αναστολείς προσθέτων που αλληλεεπιδρούν χημικά πάνω στα κίτρινα μέταλλα ώστε να μην οξειδώνονται από τα χλώριο-θείο. Δεν είναι όμως εξασφαλισμένη σε όλες τις συνθήκες η απενεργοποίηση των χλωρίου-θείου, γι αυτό και οι κορυφαίοι παρασκευαστές παράγουν στην γκάμα τους και αποκλειστικά GL-4 βαλβολίνη υψηλής ποιότητος. Το μόνο κακό εδώ είναι ότι δεν υπάρχουν παρά ελάχιστες πραγματικά καλές (δηλ. ανθεκτικές σε σκληρή χρήση) σκέτες GL-4 75W90 (AMSOIL, REDLINE).

Παρόλα αυτά οι βαλβολίνες GL-4/5 χρησιμοποιούνται κατά κόρον από αντιπροσωπείες και συνεργεία σε σασμάν ελαφριών καθηκόντων για GL-4 που είναι και τα περισσότερα στην ευρωπαϊκή αγορά, και χωρίς εμφανή προβλήματα. Είναι σαν τα λιπαντικά, τρομερά και φοβερά τα Group IV/V αλλά δεν γεμίσαμε και με χαλασμένους κινητήρες επεισή η αγορά χρησιμοποιεί σχεδόν αποκλειστικά τα Group II/III. Τα αποτελέσματα συχνά είναι τόσο μακροπρόθεσμα που την οριστική ζημιά συνήθως την παθαίνει ο επόμενος ιδιοκτήτης ή μπορεί να μας προλάβει κάποια άλλη ζημιά και ούτως ή άλλως να ανοίξουμε σασμάν ή κινητήρα. Κι αν τυχόν είμαστε "σκίστες" και γίνει ζημιά, μας λέει ο μηχανικός ότι από το "σκίσιμο" είναι και απενοχοποιείται σε κάθε περίπτωση το λιπαντικό σασμάν ή κινητήρα. Η έννοια "φταίει το λιπαντικό" ή "η βαλβολίνη" δεν υφίσταται στην Ελλάδα αλλά κι ούτε εξακριβώνεται εύκολα χωρίς χημική ανάλυση και χωρίς να ασχοληθεί αποκλειστικά ο παθών (ο μηχανικός δεν ενδιαφέρεται συνήθως για τέτοιες "λεπτομέρειες").

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η γερμανική σελίδα της castrol έριξε λίγο φως. Αναφέρει Castrol TAF-X

Transaxle Fluid • SAE 75W-90 • API GL 4/5 • VW 501 50 και Castrol TAF-XS

Transaxle Fluid • SAE 75W-90 • API GL 4 . απλά δεν ξέρω αν υπάρχει στην Ελλάδα η TAF-XS

Edited by tolias
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ και μόλις η ελληνική σελίδα με ξανά μπέρδεψε. αναφέρει

Syntrans AT 75W-90 Προδιαγραφές: API GL4, MB 235.11 (Actros)

Και Syntrax Universal 75W-90 Προδιαγραφές: API GL-4/5 (αυτή πάντως την χρησιμοποίησα εγώ)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.