Jump to content
atrias

βαλβολίνες για κιβώτιο και διαφορικό

Recommended Posts

Βασικά είδα ότι άνοιξε την βαλβολινιέρα και άδειασε μέσα 2 λίτρα. Δεν είδα να φέρνει τούμπα την βαλβολινιέρα και δεν ξέρω εαν είχε ήδη μέσα και τις έκανε αχταρμά.

Πάντως αυτές που βγήκαν απο το σασμάν ήταν πολύ μαύρες και μου φάνηκαν κιόλας πολύ αραιές. Βλακεία όμως εαν είχε η βαλβολινιέρα μέσα άλλες γιατί τότε τσάμπα τα Motul που πήρα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά... έχω το πόλο 6n κ έχω 83.000 χλμ. πριν 1 μήνα άλλαξα ιμάντα κ τους είπα να ελέγξουν τις βαλβολίνες, κ μου είπαν πως ειναι εντάξει... τους πρότεινα να τις αλλάξουν, αλλά είπαν πως απλά συμπληρώνουν... όμως όταν είναι κρύο το αμάξι οι αλλάγές είναι πολύ ομαλές... αλλά όταν ζεσταίνεται οι αλλαγές σαν να σκαλώνουν λίγο... πήγα στην ετεα στη Θεσ/νίκη... τί προτείνετε εσείς? σας ευχαριστώ... Τσάκης σε παρακαλώ, ξέρεις τίποτα? ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

:D - φιλε μου απορω γιατι τις κρατας (!) απο που καταλαβαν ποσο λειπει και συμπληρωνουν ? τι μαρκα,προδιαγραφη συμπληρωνουν ? μην τους εμπιστευεσαι βαλε Mobil,Amsoil,Motul να βρεις την υγεια σου το κοστος ειναι πολυ μικρο και τα ωφελη αμεσα και προφανη Edited by TSAKHS-EVIA
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση... τώρα μόλις ξαναμπήκα στο φόρουμ... μήπως θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποιες συγκεκριμενες απο τις motul κ τις mobil? έχω το polo 6n 1.400cc 75 άλογα, οκτώβριο 1999 μοντέλο. επίσης, πόσα λίτρα να αγοράσω... συγγνώμη, δεν ξέρω κ πολλά...

ευχαριστώ πολύ Τσάκη για την άμεση απάντησή σου...!

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - φιλε μου στην κορυφη αυτης της σελιδας λεω για Mobil ενω στην σελιδα 2 αυτου του τοπικ λεω για Motul,Amsoil ενω ο Miltellas δινει και αλλες μαρκες συν καποιες συμβουλες (!)
Link to comment
Share on other sites

mtg_qt_350pxh.jpg

Synthetic Manual Transmission and Transaxle

Gear Lube 75W-90 API GL-4 (MTG)

:huh: - αυτη ειναι φιλε ,πολυ καλη και στην τιμη αλλα αν επιτρεπεται που αλλου εκτος του Λαμπριανιδη την βρηκες ?

Link to comment
Share on other sites

αν επιτρεπεται που αλλου εκτος του Λαμπριανιδη την βρηκες ?

Πηρα τηλεφωνο τον ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟ γιατι δεν ειμαι κατω να παω να την παρω...

Και τον πηρα τηλ. αν υπαρχει και μου ειπε και την τιμη.

Παντως δεν νομιζω να εχει τοσο, μαλλον θα μπερδευτικε...

Link to comment
Share on other sites

<_< - οχι οι τιμες εχουν πεσει γιατι υπαρχει ανταγωνισμος (!) καποτε το λιτρο Amsoil πχ ειχε 11 Ε και καπακι αλλος εφερε με 8 Ε αρα γινεται μαχη

ΟΚ τοτε, με το που κατεβω θα παω να παρω το μαγικο μπουκαλακι μπας και δω ασπρη μερα!!!

Link to comment
Share on other sites

για τις Motul 90άρα που έβαλα μαζί με το motorkote το αντιτριβικο τι γνώμη έχετε για αυτην την μίξη "ποτών" για το Polo?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έβαλα βασικά μου το έδωσε ένας γερμανός μηχανικός που μου το έφερε μαζι με κάτι άλλα πραγματάκια για το Polo. Τις βαλβολίνες της παραγγιλέ τηλ. ο μηχανικός μου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου έφερε μονό που είχε και γερμανικο αυτοκολητο απο πίσω που και καλά ανέφερε τον υσαγωγέα για την γερμανια... κτλπ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Εχω ενα VW Eos 2.0 FSI κατασκευασμενο τελη του 2007. Νιωθω τον επιλογεα ταχυτητων σφιχτο. Και καμια φορα, (σπανια) απο σταση δεν μου μπαινει η 1η, πρεπει ή να αφησω συμπλεκτη και να ξαναπατησω ή με πατημενο συμπλεκτη οπως ειμαι, να βαλω 2α και μετα μπαινει η 1η.

Υποψιαζομαι βαλβολινες....

Ξερει καποιος αλλα εγκυρα να μου πει τι βαλβολινες (SAE) φοραω?

Και τι προτεινεται ως την καλυτερη?Θελω απλα το καλυτερο.Το κοστος για μενα ειναι δευτερευον μπροστα στα λεφτα που εσκασα για την αποκτηση του.Και πιστευω ολοι ετσι θα επρεπε να σκεφτομαστε μπροστα σε αυτα που δωσαμε για το καμαρι μας!

Link to comment
Share on other sites

:lol: - ξερω οτι παιρνει 2.1 λιτρα βαλβολινη και μαλλον SAE 75W-90 ,μπορεις ανετα να κοιταξεις στο βιβλιαρακι και θα σου προτεινομε 2-3 αριστες συνθετικες απο δοκιμασμενες μαρκες (!)
Link to comment
Share on other sites

:lol: - ξερω οτι παιρνει 2.1 λιτρα βαλβολινη και μαλλον SAE 75W-90 ,μπορεις ανετα να κοιταξεις στο βιβλιαρακι και θα σου προτεινομε 2-3 αριστες συνθετικες απο δοκιμασμενες μαρκες (!)

καλησπερα παιδια αν χωραει 2,1 λιτρα τοτε οταν πηγα εγω να τις αλλαξω γιατι εβγαλε μονο 1,5 λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

:lol: - μηπως βαρεθηκε να βγαλει ολη την παλια κι απλα αφησε υπολοιπο και μετα συμπληρωσε ? η λιστα το λεει ξεκαθαρα ποση βαλβολινη (!)

EOS 2.0 16V FSI, -Sport (QG0/2 - 110kW) transmission oil 2,1 litre

EOS 2.0T FSI 16V, -Sport (QG0/2 - 147kW) transmission oil 2,3 litre

Edited by TSAKHS-EVIA
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμεση απαντηση μονο που εκανα το λαθος και δεν σου ειπα οτι εχω golf gt 2006 170hp.επισης δεν γνωριζω αν μπαινουν οι βαλβολινες με καποιο ειδικο μηχανημα γιατι εμενα μου τις αδειασαν και περιμεναν να στραγγιξει και εβγαλε μολις 1,5 lt και μετα προσθεσαn με βαθμονομημενη συριγγα των 500ml.αυτο δεν εγινε σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο της cosmocar.ευχαριστω για το ενδιαφερον tsakHs.

Link to comment
Share on other sites

;) - καλα με ογκομετρηση απεφανθησαν οτι ηταν 1.5 λιτρα ? σημασια δεν εχει ποσα θα βγουν αφου θα εχει υπαρξει καταναλωση στα τοσα χιλιομετρα αρα φυσικοτατο ειναι να βγουν λιγοτερα απο οτι μπηκαν αρχικα - δεν εχει σημασια αν ειναι εξουσιοδοτημενο μην νομιζεις οτι αυτοι ειναι καλυτεροι ,πολλοι μαστοροι βαριουνται την αποστραγγιση και κανουν αναρροφηση (!)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.