Jump to content
tribal

ΔΕΡΜΑΤΙΝΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ?

Recommended Posts

η καλη δερματινη με σωστη δουλεια,δυσκολα την ξεχωριζεις απο δερμα.Και ταμτακος δεν γινεσαι με τιποτα...ειπαμε αρκει να γινει καλη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Vasp , έχω δει πολλά σαλόνια φτιαγμένα από δερμάτινη και δεν τη ξεχωρίζεις από δέρμα . Βέβαια παίζει σημασία και ο μάστορας και η ποιότητα που θα διαλέξεις .

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι με 2-3 κατοσταρικα παραπανω βαζεις δερμα,και αν το βαζεις,τοτε η δεν ειναι καλη ποιοτητα,η εχεις ακρες και παιρνεις καλες τιμες.Προσωπικα,οταν ειχα βαλει δερματινη στο αυτοκινητο μου η διαφορα στην τιμη ηταν τα μισα λεφτα ακριβως.Αν ηταν για 2-3 κατοσταρικα,δεν νομιζω να εβαζε κανεις δερματινη αντι για δερμα!!!

Στο κατω κατω,το βαζεις γιατι αρεσει σε σενα,και οχι τοσο για μοστρα στον ξενο που μπορει να εχει δει 300 δερματινες και 300 δερματα και ξεχωριζει την διαφορα!Οσο παει το πορτοφολι του καθενος!

post-2098-1131903463_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα με τρελανετε με αυτα που γραφετε..!! withstupid.gif

Οχι και να μην ξεχωριζεις την δερματινη απο το γνησιο καλο δερμα!!ελαιος!!

Αν ηταν ετσι ολοι θα εβαζαν δερματινη!εδω ξεχωριζεις το καλο απο το μαπα

δερμα!!Δηλαδη πρεπει να εισαι ασχετος με το θεμα για να μην παρεις χαμπαρει

την δερματινη!!Ολοι λυγο πολυ εχουμε δει μπουφαν απο δερμα και απο δερματινη!!

Μην μου πειτε οτι δεν καταλαβενετε διαφορα!!Το θεμα των λεφτων να το δεχτω..

Οτι πληρωνεις παιρνεις παιδες.. ;)

Link to comment
Share on other sites

για επενδυση στις πορτες δεν μπορω λογω χρηματων να βαλω δερμα και εχω σκεφτει δερματινη.

εχει κανει κανενας σας κατι αναλογο-ξερει αν αντεχει η' αν ξεκολλαει μετα απο λιγο?

επαναλαμβανω-οχι δερμα δυστυχως

παιδια ορισμενοι δεν με καταλαβαν και λενε για σαλονι,τιμες,ταμτακους-θελω να βαλω κατι στις πορτες οχι να ντυσω καθισματα η' ταμπλω < αυτο ειναι αντικειμενο αλλης ενοτητας >

και εγω ξερω να παω να μου το ντυσουν με 2000 Ε λες και ειναι Πορσε μα με το μεροκαματο δεν μπορω να λεω φαντασιες

Link to comment
Share on other sites

fearbit και παλι θα επαναλαβω οτι αν αυτο που βαζεις σε ευχαριστει,στην τελικη το βαζεις για την παρτυ σου και οχι γιατι ΠΡΕΠΕΙ να ειναι το conolly η το carrera αλλιως ειναι καγκουρια....

Εμενα τοτε το αποτελεσμα με απλη δερματινη και φαινοταν και ηταν καταπληκτικο.Αρα μου αρκουσε.Δεν ειμαι τουλαχιστον απο εκεινους που θα παω να βαλω την φιρμα μονο και μονο για να λεω οτι την εβαλα.Ετσι και τωρα με το alcantara.Ωραιο,καλο,αλλα πολυ ευαισθητο και ακριβοτερο και απο δερμα!,να το βαλω γιατι θα εχω να το λεω?μπααααα αμα τα λεφτα τρεχανε απο τα μπατζακια...τοτε μαλιστα!

Τsakhs απλα φροντισε να πας σε καποιον μαστορα καλο,γιατι τα καπακια απο τις πορτες συχνα τα κανουν σκ....α.Δεν τα προσεχουν και συντομα τριζουν.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ξερω ειναι οτι δεν κολλουν την δερματινη απλα πανω στην υπαρχουσα ταπετσαρια.Βγαζουν το υφασμα που τωρα εχει,και βαζουν εντελως καινουριο,με εσωτερικη ενισχυση απο κατω.Απλα,αναλογως την κατασκευη της ταπετσαριας,των στηριγματων της στις πορτες,τα πλαστικα μερη,οπως επισης και η φορμα πανω στην οποια θα κολλησει η δερματινη επενδυση πρεπει ο μαστορας να εχει γνωση γιατι συχνα γινονται σπασιματα και κακοτεχνιες.

Αν ξερεις και μπορεις ειναι προτιμοτερο να αφαιρεσεις μονος σου τα καπακια απο τις πορτες και να τα δωσεις να στα επενδυσουν.Αν δεν ξερεις, ρωτησε να σου πουνε καλο μαστορα.

Σε αλλο thread ο στεφανος μου φαινεται καλο μαγαζι

Link to comment
Share on other sites

Μα ρε Vasp..εγω απλα λεω την αποψη μου για το "ωραιο και καλο αποτελεσμα"

Τωρα αν εσυ Tsakhs δεν μπορεις να μαζεψεις μερικα φραγκα παραπανω για

να κανεις το αμαξι σου κουκλι τι να πω?? :whistling: και γω με το μεροκαματο

ζω και φτιαχνω το αμαξι μου!!σιγα σιγα..

και δεν μυλαω για μαρκες κ.λ.π επειδη μου αρεσουν τα φηρματα πραγματα...

και μου αρεσει να κανω μοστρα...

αλλα γιατι οταν θελω να κανω κατι..και δεν εχω τα λεφτα δεν το κανω καθολου...

δεν κοιταω να βρω τι μαιμουδια μπορω να βρω για να κανω το κεφι μου..

Δηλ. σε χαλαει το αμαξι σου οπως ειναι και θες να του βαλεις δερματινη? thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

πολλες φορες κανεις την μεση λυση οταν ειναι ετσι και αλλιως καιρος να αλλαξεις ταπετσαρια,αλλα απλα δεν σου φτανουν να το κανεις τελειο με το καλυτερο δερμα,οποτε κανεις κατι που μπορεις και ειναι καλυτερο απο το προηγουμενο,αλλα χειροτερο απο το τελειο...κοινως μια μεση λυση που να σε ευχαριστει!

Link to comment
Share on other sites

EΛΑ ΡΕ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ FEARBIT!!!ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΦΘΗΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΟΤΙ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ!!!ΤΩΡΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΕΦΤΑ ΑΣ ΒΑΛΕΙ 2ΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑ...ΜΗΝ ΤΡΕΛΛΕΝΕΣΤΑΙ ΡΕ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΕΙΔΗ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΤΥ ΜΑΣ ΟΧΙ ΓΙΑ ΜΟΣΤΡΑ(ΣΕ ΑΥΤΟ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ FEARBIT)......ANTE TA ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΘΥΜΑΤΑ ΥΠΕΡΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ!!!!

ΤΕΛΙΚΗ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΑΣ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑ ΔΕΡΜΑΤΙΝΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΛ ΣΑΝ VW CLUB ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ!!!ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ!!!

ΤΑ ΛΕΜΕ .....ΜONTOYA.

Link to comment
Share on other sites

Vasp...σε αυτα τα θεματα δεν υπαρχει μεση λυση...ειτε βαζεις δερμα ητε οχι! Τελεια και

παυλα . - :whistling:

η δερματίνη ρε ειναι απομιμηση δερματος.αν θελει αλλαγμα η ταπετσαρια να βαλει παλι ταπετσαρια!!

Εμπλεκεται και ο παραγωντας γουστο βεβαια!! new_lol.gif

Montoya διαβαζε πιο προσεκτικα αυτα που γραφω...δεν ειπα οτι μου αρεσει να κανω μοστρα!! closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

fearbit μην γινεσαι απολυτος. :thumbsup: Για αλλους δεν ισχυει αυτο που λες,

;)

Εχω δει πολυ καλες δουλειες σε δερματινη(και παρεπιπτοντως ειναι πιο ανθεκτικη απο το δερμα,και οχι λιγοτερο γι'αυτο αλλωστε την προτιμουν και οι ταριφες) απλα ειναι στην οικονομικη ευχερια του καθενος να κανει αυτο που προτιμα.

Οσο για την μοστρα,το μονο που μπορει κανεις να διακρινει την δερματινη απο μακρια(χωρις να την πιασει) ειναι οτι ειναι γυαλιστερη σε σχεση με το δερμα....Βεβαια αν δεις το δερμα στο δικο μου αμαξι που ειναι παλιο,τοτε μαλλον για δερματινη θα το περασεις!!!

στην τελικη...tsakhs...ακουσες ολες τις αποψεις.Παλικαρι μου κανε οτι σε φωτισει ο θεος!!!!

Edited by VasP
Link to comment
Share on other sites

Τωρα αν εσυ Tsakhs δεν μπορεις να μαζεψεις μερικα φραγκα παραπανω για

να κανεις το αμαξι σου κουκλι τι να πω??

Δηλ. σε χαλαει το αμαξι σου οπως ειναι και θες να του βαλεις δερματινη? thumbsdown.gif

το αμαξι μου αγαπητε ειναι βελτιωμενο σε πολλους τομεις γιαυτο ψαχνω καποιες λεπτομερειες

εκτος απο εμενα εχω και οικογενεια,δεν με συντηρει κανεις να μου περισευουν για ασκοπα

θελω να βαλω στα πλαινα δερματινη η' κατι παρεμφερες γιατι η ''μαμα'' ταπετσαρια λερωνει και δεν μ'αρεσει σαν αισθηση

Link to comment
Share on other sites

Tsakhs αφου λες οτι εχεις κανει αρκετες βελτιωσεις στο αμαξι σου σημαινει

οτι μπορεις να διαθεσεις καποια χρηματα...και παραλληλα να συντηρεις την οικογενεια σου!!

εκτος και αν η βελτιωση που λες ειναι τιποτα νικελακια στο ταμπλο new_lol.gif

και να σε ενημερωσω γιατι μου φενεται δεν το γνωριζεις...:οτι υπαρχουν αρκετα καλα

καθαρηστικα για την ταπετσαρια του αυτοκινητου..που λες οτι λερωνεται!!

Και κατι αλλο..οταν λες οτι δεν σου αρεσει η αισθηση της ταπετσαριας...εννοεις ας πουμε

οτι την πιανεις ρε παιδι μου και θες να κανεις εμετο?? ;)

Link to comment
Share on other sites

εκτος και αν η βελτιωση που λες ειναι τιποτα νικελακια στο ταμπλο

ναι μονο αυτα εχω βαλει-το βρηκες,εισαι φωστηρας

και να σε ενημερωσω γιατι μου φενεται δεν το γνωριζεις...:οτι υπαρχουν αρκετα καλα

καθαρηστικα

ναι? δεν το ηξερα- εσυ ξερεις οτι με τα πολλα καθαρισματα λογω τριβης η υφασματινη ταπετσαρια μου εχει φθαρει και απο το να αντικατασταθει συμφερει με δερματiνη ?
οτι την πιανεις ρε παιδι μου και θες να κανεις εμετο??

οχι εμετο θα κανω επειδη χαλαει η ενοτητα

Link to comment
Share on other sites

για επενδυση στις πορτες δεν μπορω λογω χρηματων να βαλω δερμα και εχω σκεφτει δερματινη.

εχει κανει κανενας σας κατι αναλογο-ξερει αν αντεχει η' αν ξεκολλαει μετα απο λιγο?

επαναλαμβανω-οχι δερμα δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βάλω δέρμα στα καθίσματα κ στην ταπετσαρία σe passat 90". Εχω ακούσει πως μπορώ να "φουσκώσω" τα μπροστινα καθίσματα κ να τα κανω δηλαδη σαν backet οταν θα βαλουν το δερμα. Ισχύει? Που μπορώ να βρώ καποιο μαγαζί που να τα κάνει? πόσο θα στοιχήσει? Να μην μου σκάσει μετα απο λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

B) - καποτε το εκανε αυτο ενας ταπετσερης καπου στο περιστερι ,τα εκανε με βαση το Recaro και η αντιγραφη φαινοταν καλη αλλα εκτοτε δεν εχω ακουσει νεα του ουτε ξαναειδα σε περιοδικο δουλεια του - αν σου βαλει προσθετο αφρολεξ,το μονταρει καλα και ραψει απο πανω καλα το δερμα τοτε τι να σου σκασει ? το δερμα ή η ραφη ? δεν νομιζω ομως οτι ταπετσερης θα κατσει να κανει τετοια πατεντα - κριμα παντως :(
Link to comment
Share on other sites

Aνεβαζω φωτο απο σαλονακι δερματινο που εφτιαξα πριν λιγες μερες σε φιλο σε tiguan κ εγινε κουκλαραsdc11998u.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

<p>κ τα πισω καθισματαμα marvel grey-black με ραφες marvel greysdc12038l.th.jpg</p>

<div> </div>

<div>Uploaded with ImageShack.us</div>

Link to comment
Share on other sites

Κούκλα το Tiguan!

Να ρωτήσω και εγω κάτι. Το δικό μου γκολφ ήταν Trendline και θα ήθελα να αλλάξω τις πλάτες των καθισμάτων απο απλή δερματίνη σε κανονικό δέρμα και με τσέπη αν είναι δυνατόν. Αυτό γίνεται ή θα πρέπει να ντύσω όλο το κάθισμα και αν ναι πόσο θα κοστίσουν μόνο οι πλάτες

Link to comment
Share on other sites

Ναι γινεται δεν χρειαζεται να ντυθει ολο το δερμα απλως θα πρεπει να το φερεις απο το μαγαζι να το δουμε καποια στιγμη....κ μια ακομη δουλεια σε χρωμα ferrari redredlj.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.