Jump to content
nick_1987

λογω παγωμενου κινητηρα/?

Recommended Posts

τα πρωινα συνηθως οταν γυρναω το κλειδι στιν μιζα για να βαλω μπρος,δεν παιρνει με την 1η.για να παρει με την 1η πρεπει να το κρατησω τουλαχιστον για 3 δευτερα. γιατι το κανει αυτο? μονο οταν ειναι παγωμενος ο κινητηρας.ολη την υπολοιπη μερα κανενα προβλημα.το εχει παρατηρησει κανεις αλλος? παιζει καποιο προβλημα λετε?

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα παρομοιο προβλημα στο 1.6 ελεγξα τα εξης:

- Φουσκα ψυχρης εκκινησης, αντλια βενζινης, μπαταρια.

Τελικα ηταν κομενο το ο-ring του ρυθμιστη πιεσης βενζινης, το οποιο και αντικατεστησα και τωρα ολα ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι φίλοι μου κάνει το αντίθετο απο εσάς τον χειμώνα πέρνει αμέσως και το καλοκαίρι πρέπει να προσπαθήσω 2 και 3 φορές να πάρει!!! Golf v 1.6 FSI

Edited by sotosgolfv
Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αν εχετε παρατηρησει κατα το ανοιγμα της πορτας του οδηγου δουλευει η αντλια βενζινης για καποια δευτερολεπτα...εμενα εχει χαλασει η κλειδαρια με αποτελεσμα να μη δινει εντολη στην αντλια...ειναι ομως 4αρι, τι να καταλαβει, παλι παιρνει μπρος με την πρωτη!!! :thumbsup::lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Fuzzy Logic το golf ε?

Αντλια βενζινης με το ανοιγμα τις πορτας....χαχα...

Εμενα οταν βαζω μπροστα καμμια φορα ανοιγει ο πισω υαλοκαθαριστηρας ( το εχουμε αναλυσει σε αλλο τοπικ...)..

Καλη φαση γελιο εχει ....

Μηπως ομως οσοι εχετε προβλημα να πατε μια βολτα σε αντιπροσωπεια ( αν ειστε μεσα σε εγγυηση ) και να το δουνε..?

Link to comment
Share on other sites

τα πρωινα συνηθως οταν γυρναω το κλειδι στιν μιζα για να βαλω μπρος,δεν παιρνει με την 1η.για να παρει με την 1η πρεπει να το κρατησω τουλαχιστον για 3 δευτερα. γιατι το κανει αυτο? μονο οταν ειναι παγωμενος ο κινητηρας.ολη την υπολοιπη μερα κανενα προβλημα.το εχει παρατηρησει κανεις αλλος? παιζει καποιο προβλημα λετε?

+1

για να δούμε... αν πάει κανείς ας πει τι του είπαν..

Link to comment
Share on other sites

Το κάνει και σε μένα, όταν ο καιρός είναι πολύ κρύος. Όταν ανοίγω το διακόπτη, το αφήνω να κάνει το σετάρισμα, μετά το αφήνω λίγο ακόμα μέχρι να ανοίξω καθρέπτες, να βάλω το κινητό δτη θέση του, βάζω μπροστά και πέρνει με την πρώτη και πολύ γλυκά.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ομως οσοι εχετε προβλημα να πατε μια βολτα σε αντιπροσωπεια ( αν ειστε μεσα σε εγγυηση ) και να το δουνε..?

μα δεν θα δουν κατι στην αντιπροσωπεια,γιατι τι κανει μονο την πρωτη φορα και πρωι.δεν εχει νοημα,αφου μετα παιρνει με την μια,θα μουν πουν "μας δουλευεις"?θα κανω αυτο που κανει και ο geopan μαλλον! :)

Link to comment
Share on other sites

μα δεν θα δουν κατι στην αντιπροσωπεια,γιατι τι κανει μονο την πρωτη φορα και πρωι.δεν εχει νοημα,αφου μετα παιρνει με την μια,θα μουν πουν "μας δουλευεις"?θα κανω αυτο που κανει και ο geopan μαλλον! :)

αυτος ξερεις ειναι και νομος της γκαντεμιας που λιγο πολυ εχει συμβει σε ολους μας...(σε εμενα τουλαχιστον εχει συμβει), να σου κανει νουμερα το αυτοκινητο, να πηγαινεις στον μηχανικο να το δει, να κανετε βολτα και να μη το κανει...σου ρχεται να φας το τιμονι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στι TSI δεν το κανει ουτε Καλοκαιρι ουτε Χειμωνα ακομα και με 0 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα.νομιζω πως βρηκα περιπου το προβλημα,αλλα 8ελω να ακουσω και τις γνωμες σας.λοιπον οταν ειναι παγωμενος ο κινητηρας και ενεργοποιω την μιζα στην 1η σκαλα(αυτη που αναβουν λαμπακια μπαταριας και τα υπολοιπα) ακουω απο μπροστα στον χωρο του κινητηρα ενα γουργουρητο σαν να προσπαθει να ανεβασει καυσιμο ισως. μηπως λετε ειναι η τρομπα βενζινης?? please τα φωτα σας.

p.s: οταν ειναι ζεστος δεν ακουγεται τπτ τετοιο.

Edited by nikoliss
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα.νομιζω πως βρηκα περιπου το προβλημα,αλλα 8ελω να ακουσω και τις γνωμες σας.λοιπον οταν ειναι παγωμενος ο κινητηρας και ενεργοποιω την μιζα στην 1η σκαλα(αυτη που αναβουν λαμπακια μπαταριας και τα υπολοιπα) ακουω απο μπροστα στον χωρο του κινητηρα ενα γουργουρητο σαν να προσπαθει να ανεβασει καυσιμο ισως. μηπως λετε ειναι η τρομπα βενζινης?? please τα φωτα σας.

p.s: οταν ειναι ζεστος δεν ακουγεται τπτ τετοιο.

Έχω την εντύπωση ότι όταν ανοίγεις το κλειδί στην πρώτη σκάλα κάνει reset η πεταλούδα της εισαγωγής κάνοντας έναν περίεργο θόρυβο χωρίς να είμαι και σίγουρος.

Ο θόρυβος που λες συνεχίζει ή τον κάνει για 3-4 δευτερόλεπτα και μετά σταματάει?

:lol:B):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Χαλάρωσε ρ! Φυσιολογικό είναι σε όλα το κάνει..απλά & συ άφηνετο να σβήνουν τα λαμπάκια και μετα μίζαρε..να προλάβει να στείλει βενζίνη!

Link to comment
Share on other sites

Χαλάρωσε ρ! Φυσιολογικό είναι σε όλα το κάνει..απλά & συ άφηνετο να σβήνουν τα λαμπάκια και μετα μίζαρε..να προλάβει να στείλει βενζίνη!

ο θορυβος συνεχιζεται δεν σταματαει.ποσο να περιμενω? ηδη περιμενα 2 λεπτα.

P.s.: και πηρε μπρος με την τριτη φορα!!! :lol:

Edited by nikoliss
Link to comment
Share on other sites

ο θορυβος συνεχιζεται δεν σταματαει.ποσο να περιμενω? ηδη περιμενα 2 λεπτα.

μάλλον δν σε έπιασα στην αρχή..λοιπόν απλά πάνε αντιπροσωπεία και εξήγησε τι συμβαίνει τα πρωινά..στη τελική τράβα και ένα βιντεάκι αύριο το πρωί..

Link to comment
Share on other sites

παιζει περιπτωση να φταιει και η βενζινη? 100σταρα βαζω bp,δεν μου εχει κανει κανενα προβλημα.μια τρομπα βενζινης ποσο στοιχιζει? εγγυηση ειμαι,αλλα οκ,ρωταω για να ξερω.

Link to comment
Share on other sites

ο θορυβος συνεχιζεται δεν σταματαει.ποσο να περιμενω? ηδη περιμενα 2 λεπτα.

P.s.: και πηρε μπρος με την τριτη φορα!!! :lol:

Η προετοιμασια που κανει το αμαξι ειναι 3-4 δευτερολεπτα. Τα 2 λεπτα που λες ειναο πολλα....

Ψαξτο το....

Link to comment
Share on other sites

Οταν αναβει μονο ο διακοπτης και οχι ο κινητηρας στα TSI ακουγεται συνεχεια ενας χαμηλος θορυβος απο τον κινητηρα.Αν ανοιξεις και το καπο θα τον ακουσεις καλυτερα.Το ρωτησα στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο.Οταν ανοιγεις την πορτα του οδηγου αν εχεις προσεξει ακουγεται και η αντλια της βενζινης.Γυρνα το κλειδι στην πρωτη θεση περιμενε να σβησουν τα λαμπακια και μετα βαλε μπροστα

Link to comment
Share on other sites

Οταν αναβει μονο ο διακοπτης και οχι ο κινητηρας στα TSI ακουγεται συνεχεια ενας χαμηλος θορυβος απο τον κινητηρα.Αν ανοιξεις και το καπο θα τον ακουσεις καλυτερα.Το ρωτησα στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο.Οταν ανοιγεις την πορτα του οδηγου αν εχεις προσεξει ακουγεται και η αντλια της βενζινης.Γυρνα το κλειδι στην πρωτη θεση περιμενε να σβησουν τα λαμπακια και μετα βαλε μπροστα

αυτο κανω.το πηγα και στην αντιπροσωπεια και δεν εβγαλε καποιο σφαλμα στο διαγνωστικο.μου ειπαν αν θελω να το παω το βραδυ να το αφησω μεσα,ετσι ωστε αυριο το πρωι να δουν τι κανει,μιας και θα ειναι παγωμενο.τωρα δεν ξερω αν 8α το παω..

Edited by nikoliss
Link to comment
Share on other sites

αυτο κανω.το πηγα και στην αντιπροσωπεια και δεν εβγαλε καποιο σφαλμα στο διαγνωστικο.μου ειπαν αν θελω να το παω το βραδυ να το αφησω μεσα,ετσι ωστε αυριο το πρωι να δουν τι κανει,μιας και θα ειναι παγωμενο.τωρα δεν ξερω αν 8α το παω..

Πηγαινε αφησε το ενα βραδυ οπως σου ειπαν.Δεν υπαρχει αλλη λυση και μην το καθυστερεις και τυχει καμια μερα να μην παιρνει μπρος με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο κανω.το πηγα και στην αντιπροσωπεια και δεν εβγαλε καποιο σφαλμα στο διαγνωστικο.μου ειπαν αν θελω να το παω το βραδυ να το αφησω μεσα,ετσι ωστε αυριο το πρωι να δουν τι κανει,μιας και θα ειναι παγωμενο.τωρα δεν ξερω αν 8α το παω..

Φίλε και συνονόματε Νίκο, κανονικά όπως ανέφεραν και άλλα παιδιά με το που ανάβουν τα λαμπάκια στο γύρισμα του κλειδιού, περιμένεις γύρω στα 10'' για να στείλει βενζίνα η τρόμπα και μιζάρεις.

Αν δεν πάρει τότε, το πρόβλημα προέρχεται είτε από ρεύματα (αδύναμη μπαταρία), είτε από καύσιμο...

Ζήτησε να σου κάνουν μια μέτρηση της μπαταρίας την ώρα που μιζάρεις, ενώ το άμάξι είναι κρύο.

Ας κοιτάξουν και το φίλτρο βενζίνας μήπως και είναι σε κακό χάλι...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και συνονόματε Νίκο, κανονικά όπως ανέφεραν και άλλα παιδιά με το που ανάβουν τα λαμπάκια στο γύρισμα του κλειδιού, περιμένεις γύρω στα 10'' για να στείλει βενζίνα η τρόμπα και μιζάρεις.

Αν δεν πάρει τότε, το πρόβλημα προέρχεται είτε από ρεύματα (αδύναμη μπαταρία), είτε από καύσιμο...

Ζήτησε να σου κάνουν μια μέτρηση της μπαταρίας την ώρα που μιζάρεις, ενώ το άμάξι είναι κρύο.

Ας κοιτάξουν και το φίλτρο βενζίνας μήπως και είναι σε κακό χάλι...

Βασικα κι εγω την μπαταρια υποψιαζομαι.Ασε που σκεφτομαι να αλλαξω την εργοστασιακη με καποια της προκοπης μη μεινω καμια μερα και ψαχνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.