Jump to content
g6redline

Ελαστικά για Golf Iv (1.6 105hp 25 Years)...

Recommended Posts

Είμαι ανάμεσα σε Michelin Pilot Primacy HP και Continental Premium Contact 2.Kαι δείκτης Η με V θα χει μεγάλη διαφορά στο πόσο γρήγορα θα ζεσταίνεται?Δεδομένου μάλιστα οτι απο αντιπροσωπεία είχε Michelin Pilot Primacy με δείκτη W!!Διάσταση 205/55/R16.

Ευχαριστώ!

Edited by g6redline
Link to comment
Share on other sites

αμα δεν το σκιζεις το αμαξι στις στροφες βαλε H,..αλλιως βαλε V....

εγω με αντιστοιχο αμαξι εβαλα H αλλα μαλλον υπερθερμαινονται καποιες φορε under σκισιμο..

Τωρα την μαρκα.... μηπως κανα exalto η sport contact? γιατι θες την μεσαια σειρα?

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου έχω exalto PE2.Το αμάξι αυτό το οδηγεί η ξαδέρφη μου.Γι αυτό σκέφτηκα αυτά τα 2.Το θέμα είναι οτι ρώτησα για premium 2 και μου πε οτι τα Η και τα V έχουν ακριβώς την ίδια γόμα και ζεσταίνονται στον ίδιο χρόνο.Είναι δυνατόν?Θέλω ένα καλό λάστιχο και να ζεσταίνεται γρήγορα.Το πρόβλημα είναι όμως οτι τα Η από την άλλη έχουν χειρότερο σκελετό από τα V.Είναι μπέρδεμα ειδικά όταν θες να αλλάξεις λάστιχα σε αμάξι που δεν οδηγείς ο ίδιος!

Edited by g6redline
Link to comment
Share on other sites

γιατι τα H εχουν χειροτερο σκελετο απο ta V? δεν το καταλαβα αυτο.

το H σιγουρα θα ζεσταινεται πιο γρηγορα απο το V, αστον να λεει οτι θελει,

αφου το οδηγαει η ξαδερφη τοτε βαλε H.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω τα sport contact 2 με δεικτη V...πολυ καλο λαστιχο...οσο για το αν ζεσταινεται, απο ενα 1.6 πιστευω ναι αλλα και Η να βαλεις μη νομιζεις οτι ειναι υποδιεστερο...καλυτερα Η, αφου δε θα πιεζεται το λαστιχο κιολας...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα sport contact πριν από 2 μήνες 205/55/16 V και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Ζεσταίνονται γρήγορα, έχουν πολύ καλό κράτημα δοκιμασμένο, και είναι και πολύ μουράτα σε εμφάνιση.

Link to comment
Share on other sites

Guest BassakosVR6

παιδια ο δεικτης ταχυτητας δεν εχει να κανει με το αν ειναι

σκληρο η μαλακο το πελμα κτλ εχει να κανει με τον σκελετο

και γενικα την διαφορετικη κατασκευη για να αντεχει σε ποιο

μεγαλες ταχυτητες! (θερμοκρασια, τριβη κτλ κτλ)

τα χειμερινα ελαστικα εχουν

πολυ χαμηλο δεικτη ταχυτητας αλλα ειναι σκληρα!

για να αντεχουν σε βροχη,χιονι κτλ ;)

τα toyo που εχω τωρα στο Golf μου ειναι πολυ

ποιο μαλακα απο avon που ειχα πριν!

και τα 2 εχουν τον ιδιο δεικτη ταχυτητας ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι ισχύει στην αγορά στις διαστάσεις 205/55/16 μετά από 8 μήνες?

Michelin Pilot Exalto PE2 ή Continental Sport Contact 2?

Μιλάμε για πόλη κυρίως, αρκετά γρήγορη/επιθετική οδήγηση, χωρίς καφρίλες(σπινιαρίσματα, χειρόφρενα κτλ).

Τι δείκτη θα πρέπει να βάλω? Απ'ότι βλέπω έχουν και διαφορά στην τιμή..

Οι τιμές παραμένουν στα 400-450¤?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα και μου πρότειναν δείκτη H για το Golf IV 1.6 16v..

Επίσης μου είπαν οτι καταργήθηκαν τα Continental Sport Contact 2 και έχουν αντικατασταθεί από τα Premium(~430¤), ισχύει? Είναι εξίσου καλά?

Τα Michelin PE2 βγαίνουν μόνο με δείκτη V. (~460¤)

Κάποια άλλη πρόταση σε 205/55/16 με δείκτη H?

Φορούσε τα Dunlop SP Sport 01 91H, αλλά μπορώ να πω ότι φαγώθηκαν αρκετά γρήγορα μέσα σε λιγότερο από έναν χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα 18.000 και ακόμα δεν έχω κλείσει χρόνο(μέσα Οκτ.).

Τα είχε επάνω όταν το αγόρασα και μου φάνηκαν ψιλοκαινούργια, ίσως και επειδή ο τύπος το πρόσεχε γενικότερα πολύ.

39/05 γράφουν επάνω, έχω φέρει τα πίσω μπροστά πριν το καλοκαίρι και τώρα πια πατινάρω αρκετά με το παραμικρό.

Χθες που πήρα μερικά τηλ για τιμές, ανέφερα σε έναν πωλητή την περίπτωση των Dunlop και μου είπε ότι στα 17-18.000 φεύγουν κομμάτια.

Ίσως τελικά να πρέπει να πάω για V αφού η διαφορά είναι τόσο μικρή(20-30¤)?

Ταξίδια πάντως κάνω ελάχιστα(λιγότερα από 2.000 είναι ταξίδια), όλα τα χλμ τα κάνω καθημερινά λόγω δουλειάς στην Αττική Οδό(ταχύτητες 120-160 σπάνια παραπάνω λόγω κίνησης) και

μέσα στην πόλη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.